Prostřednictvím našeho zářijového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
ZMĚNA V PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTÍ O VYDÁNÍ VYBRANÝCH POBYTOVÝCH OPRÁVNĚNÍ
Od 1. 9. 2023 bude podle zákona nutné podat žádost o vybrané pobytové oprávnění osobně na Ministerstvu vnitra (MV). Nebude už tak možné zaslat žádost ministerstvu poštou nebo do datové schránky a následně ji do pěti kalendářních dnů osobně potvrdit na pracovišti MV.
KRÁTKODOBÉ PŘÍSTŘEŠÍ ŽADATELŮM O DOČASNOU OCHRANU
Od 1. 9. 2023 bude krátkodobé přístřeší poskytováno pouze v Brně a Ostravě. Krátkodobé přístřeší je možné přidělit osobám, které čekají na otevření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) nebo těm, které čekají na udělení dočasné ochrany a nemají zajištěno vlastní ubytování.
INFOLINKA V UKRAJINŠTINĚ POMŮŽE SE ŽÁDOSTÍ O HUMANITÁRNÍ POMOC
V souvislosti se změnami podmínek pro podání žádosti o humanitární dávku (zahrnující jak příspěvek na životní potřeby, tak příspěvek na bydlení) vznikla nově ukrajinská infolinka Úřadu práce, na kterou se mohou žadatelé obrátit se svými dotazy. Kontakt na infolinku je 950 180 100, případně přes mail na webu:
Školství a výuka českého jazyka
ZPOPLATNĚNÍ ZKOUŠKY Z ČESKÉHO JAZYKA PRO TRVALÝ POBYT
Vykonání zkoušky z českého jazyka pro trvalý pobyt je zpoplatněno. Poukazy na bezplatné vykonání zkoušky se od 31. srpna 2023 nevydávají, poukazy vydané do 30. srpna 2023 lze uplatnit pouze v případě vykonání zkoušky do 31. prosince 2023.
POVINNOST ŠKOLNÍ DOCHÁZKY
Povinná školní docházka se vztahuje i na děti, které na území ČR obdržely dočasnou ochranu. Do školy by měly začít chodit nejpozději do 90 dnů od udělení víza dočasné ochrany. Povinnost plnit školní docházku v České republice se na děti vztahuje i v případě, kdy mají online výuku na Ukrajině.
STIPENDIA KE STUDIJNÍM OBORŮM NA VYSOKÝCH ŠKOLÁCH PRO CIZINCE
Vláda ČR každoročně nabízí stipendia v rámci mezinárodní rozvojové spolupráce. Tato tzv. vládní stipendia podporují studenty z rozvojových zemí, kteří by chtěli studovat na veřejných vysokých školách v Česku. Stipendia jsou určena pro studenty z Ukrajiny, Moldavska, Běloruska, Bosny a Hercegoviny, Gruzie, Etiopie, Kambodže či Zambie. Období pro podávání přihlášek o stipendia pro akademický rok 2024/2025 trvá do 30. září 2023.
PRVNÍ POMOC V ČEŠTINĚ – SPECIÁLNÍ UČEBNÍ MATERIÁL PRO UKRAJINCE
Národní pedagogický institut, který je přímo řízený Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, na svých stránkách poskytuje učební materiál „První pomoc v češtině“, který mohou využít starší žáci základních škol, studenti středních škol nebo dospělí. Učební materiály je možné si stáhnout společně s audionahrávkami zdarma.
PŘÍPRAVA NA JAZYKOVOU ZKOUŠKU Z ČEŠTINY A2
Na stránkách Národního pedagogického institutu lze najít aktuální informace pro složení zkoušky z českého jazyka na úrovni A2 pro trvalý pobyt. Cizincům je zde k dispozici příručka ke zkoušce A2, brožura s modelovým testem A2 s verzí pro rok 2023, test nanečisto a doprovodné informační video.
KROUŽKY PRO UKRAJINSKÉ DĚTI
I v nadcházejícím školním roce mohou rodiče ukrajinských dětí využít příspěvek až dva tisíce korun na kroužky pro děti. Oproti minulému roku není vyžadována finanční spoluúčast rodičů. O příspěvek lze žádat od 28.8.2023.
VÝUKOVÉ MATERIÁLY V UKRAJINŠTINĚ OD ČESKÉ TELEVIZE
Česká televize (ČT) na svém webu Edu poskytuje výukové materiály pro žáky z Ukrajiny. Na stránkách ČT jsou volně dostupná videa s pohádkami, svátky, tvořením, ale i výukou češtiny či přijímačkami z matematiky. Vzdělávací videa jsou doplněna pracovními sešity v češtině i ukrajinštině.
INFOLINKA NA POMOC UKRAJINSKÝM RODINÁM V OBLASTI VZDĚLÁVÁNÍ
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s UNICEF spustilo telefonní linku na pomoc ukrajinským rodinám. Číslo (+420) 234 812 345 bude sloužit na dotazy veřejnosti, které souvisejí se vzděláváním ukrajinských dětí na českých školách.
Zaměstnanost
PRÁCI V ČESKU MAJÍ UŽ DVĚ TŘETINY UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ
Dvě třetiny z ekonomicky aktivních uprchlíků z Ukrajiny mají už v ČR práci, většina z nich ale stále dělá pod svou původní kvalifikací. Jejich zkušenosti ukazuje jedenáctý výzkum ze série Hlas Ukrajinců v Česku, kterou připravuje agentura PAQ Research ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR.
IT PROGRAM GOOGLE A REKVALIFIKAČNÍ PROGRAM STEP INTO TECH
Společnost INCO Academy nabízí pro ukrajinské studenty možnost přihlásit se k rekvalifikačnímu programu Step Into Tech a na kurz Certifikát podpory IT společnosti Google. Oba programy jsou bezplatné, startují v září a jejich výuka probíhá online.
Sociální systém
BEZPLATNÁ LINKA SOCIÁLNÍ ASISTENCE PRO OBČANY UKRAJINY
Připomínáme, že Ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s Oblastním spolkem Českého červeného kříže Prahy 1 nabízí call centrum sociální asistence pro uprchlíky z Ukrajiny. Na této lince najdou občané Ukrajiny informace i podporu v sociálním poradenství.
Je určená i pro všechny občany ČR, kteří se snaží uprchlíkům pomáhat. Linka je dostupná bezplatně na čísle +420 800 60 10 20, komunikovat lze v češtině, ukrajinštině, ruštině, romštině a maďarštině. Operátoři dokážou zodpovědět dotazy z oblastí zaměstnanosti, sociálních dávek, sociální péče a prevence, ochrany dětí, začleňování do vzdělávání a mnoha dalších.
Hovory jsou zcela anonymní.
ZAČLENIT SE ZATÍM DOKÁZALA POLOVINA UKRAJINSKÝCH DĚTÍ
Čtyři z pěti ukrajinských dětí a mladistvých mají od září zajištěné vzdělávání, celkově se ale podle rodičů dobře začlenila jen polovina dětí. Vyplývá to z průzkumu agentury PAQ Research provedeného ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR.Otázky výzkumu se týkaly výuky češtiny, integrace dětí do českého kolektivu a docházky dětí do škol. Studii podpořil UNICEF ČR ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR.
Zdravotnictví
BEZPLATNÁ PORADNA „U LÉKAŘE“ PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY
Bezplatná poradna U Lékaře nabízí migrantům z Ukrajiny lékařské rady a pomoc s objednáním. Lékaři i sestřičky mluví ukrajinsky a rusky. Služba pomáhá s vyhledáním ověřených zdravotnických zařízení a informuje o českém zdravotnictví.
PSYCHOLOGICKÁ POMOC OBĚTEM NÁSILÍ
Nezisková organizace In IUSTITIA se primárně zaměřuje na oběti válečných zločinů, předsudkového násilí či těžkého ublížení na zdraví. Svou terénní prací zvyšuje informovanost o možnostech, jak se násilí bránit. Obětem nabízí psychologickou pomoc.
Kontakty:
poradna@in-iu.cz, 773 177 636, 800 922 922 (Praha a Čechy), brno@in-ius.cz, 773 177 104 (Brno a Morava)
PODPORA UKRAJINSKÝCH ZDRAVOTNÍKŮ
Projekt Podpora ukrajinských zdravotníků vznikl v rámci projektu Podpora realizace aktivit souvisejících s nouzovou uprchlickou situací v České republice, který uskutečňuje Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů ve spolupráci s organizací UNICEF a Ministerstvem zdravotnictví České republiky.
Projekt si klade především za cíl podporovat ukrajinské zdravotníky na cestě k získání uznání způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání na území ČR.
AMBULANTNÍ PSYCHIATRICKÁ PÉČE
Národní ústav duševního zdraví nabízí pro dospělé občany Ukrajiny ambulantní psychiatrickou pomoc. Tato služba je poskytována ukrajinsky nebo rusky hovořícími lékaři a je hrazena zdravotní pojišťovnou. Je proto nutné mít zdravotní pojištění v ČR.
CHYSTANÉ ZMĚNY V POSKYTOVÁNÍ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ PRO NEZLETILÉ
Ministerstvo vnitra zveřejnilo na svém webovém portálu pro cizince informaci týkající se změn ve veřejném zdravotním pojištění. Od 1.1.2024 jsou nově účastníky veřejného zdravotního pojištění všichni cizinci mladší 18 let, kteří mají platné povolení k dlouhodobému pobytu.
To se vztahuje na všechny typy dlouhodobého pobytu bez ohledu na jejich účel. Změna se nevztahuje na osoby mladší 18 let, které mají dlouhodobé vízum nebo povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU.
Financování
PODPORA SOCIÁLNÍHO ZAČLEŇOVÁNÍ UKRAJINSKÝCH OBČANŮ
Dne 21.8.2023 Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR vyhlásilo v rámci Operačního programu Zaměstnanost Plus (OPZ+) druhou výzvu na podporu sociálního začleňování Ukrajinců, kteří přišli na území České republiky v důsledku ozbrojeného konfliktu v jejich vlasti.
Výzva platí od 21.08.2023 do 5.10.2023 do 12 hodin a o podporu si mohou zažádat nestátní neziskové organizace a poskytovatelé sociálních služeb.
DOTACE PRO OBCE NA PODPORU INTEGRACE DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Ministerstvo vnitra vypsalo pro tento rok dotační výzvu pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na výdaje spojené s realizací projektů obcí na podporu integrace držitelů dočasné ochrany na lokální úrovni.
Cílovou skupinou jsou držitelé dočasné ochrany a další, na území ČR legálně pobývající cizinci ze třetích zemí a občané EU. O dotaci mohou žádat nejen obce, ale také dobrovolný svazek obcí, město nebo městská část a obvod. Posledním termínem pro přijetí žádostí je 29.září 2023.
Ostatní
PÉČE O NEZAOPATŘENÉ UKRAJINSKÉ DĚTI BEZ DOPROVODU
Hledají se pěstounské rodiny pro ukrajinské děti, které jsou v ČR bez doprovodu, nebo se o ně pečující osoba již dále nemůže starat. Výhodou je, pokud pěstoun umí ukrajinsky a má znalost ukrajinské kultury. Cílem je snaha zamezit ústavní péči.
APLIKACE PRO PŘÍPADY DOMÁCÍHO NÁSILÍ
Aplikace Bright sky od Vodafone je bezpečná a snadno použitelná mobilní aplikace a webová stránka, která nabízí praktickou podporu a informace, jak reagovat na domácí násilí.
OČEKÁVANÉ NOVELY LEX UKRAJINA
Novela Lex Ukrajina VI je v gesci Ministerstva vnitra. Bude se jednat o technickou novelu, která po legislativní stránce zajistí prodloužení dočasné ochrany (DO) v ČR do března 2025.Postup prodloužení DO bude obdobný jako v roce 2023.
Novela Lex Ukrajina VII je naopak v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí. Předmětem novely budou otázky týkající se nastavení sociální podpory, výplaty dávek a systémového ubytovávání uprchlíků.
ZPRÁVA O MIGRACI ZA II. ČTVRTLETÍ 2023
Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v ČR a na migračních trasách do EU.
Další užitečné odkazy
2.) Informace z našeho kraje
CPIC Plzeň
Co se u nás dělo?
Dne 8.8. se uskutečnila Krajská platforma pro integraci a adaptaci osob s dočasnou ochranou + Platforma KACPU. Setkání se uskutečnilo za podpory Krajského úřadu Plzeňského kraje ve spolupráci s Odborem azylové a migrační politiky MV ČR a pod záštitou MV ČR. Tématem platformy byla aktuální situace týkající se osob s dočasnou ochranou na území kraje.
Ve spolupráci s organizací UNICEF probíhala Podpůrná skupina pro ukrajinské náctileté děti. Skupinka určená pro děti ve věku 11-16 let se bude i nadále scházet pod vedením psychologa CPIC pravidelně každou středu v čase 15-18 v našem sídle na Americké 39 v Plzni.
Dne 17.8. proběhl sociokulturní kurz na téma „Úspěch ve škole začíná v rodině: podpora duševní pohody dětí i rodičů“. Hlavním tématem bylo zvládání stresu spojeného s nástupem dítěte do školy a podpoření zdravého emočního základu dítěte a rodiče.
Pracovníci detašovaného pracoviště CPIC v Domažlicích pořádali dne 19.8. pro své klienty sociokulturní kurz na téma „Příprava k trvalému pobytu a občanství“. Sociokulturní kurz v českém jazyce byl zaměřený na informace k získání trvalého pobytu, především kde a jak o trvalý pobyt požádat a za jakých podmínek se uděluje státní občanství. Cizinci se během kurzu doptávali na historické momenty z českých dějin a nejasné nuance v rámci reálií v českém jazyce.
V srpnu se v Centru v Plzni uskutečnily dva adaptačně integrační kurzy, které byly tlumočeny do ruského a anglického jazyka.
Pracovníci CPIC Plzeňského kraje působili v průběhu srpna na Krajském asistenčním centrum pomoci Ukrajině, Americká 47. Poskytovali zde sociální poradenství a asistenci při rozhodování o individuálním přeubytování některých cizinců (dle platné metodiky).
Co máme v plánu?
Po letní pauze obnovujeme provoz kontaktních míst v Rokycanech a Klatovech. Konkrétně půjde o každé pondělí v lichý týden v čase 15:00-17:00 v Klatovech v ulici Plánické 174 a o každou středu v lichý týden v čase 15:00-17:00 v Rokycanech na Masarykově náměstí 80.
V září v Centru v Plzni organizujeme adaptačně integrační kurzy. Ty budou tlumočeny do jazyka tureckého (2.9.), anglického (9.9.), vietnamského (23.9.) a ukrajinského (29.9.). Pokud ještě někdo z cizinců, kteří mají povinnost kurz absolvovat, tak neučinil, je potřeba se přihlásit zde:
Od září budou ve CPIC Plzeňský kraj obnoveny kurzy českého jazyka.
V druhé polovině září se naši klienti mohou těšit na sociokulturní kurz „Procházka Plzní“. Bližší informace zveřejníme na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
Pravidelná psychosociální podpora, určena především ukrajinským dětem (do 18 let), které se na území České republiky ocitly v souvislosti s válečným konfliktem, bude nadále poskytována každý pátek v čase 8-12 v plzeňském CPIC. Sezení je možné poskytnout i rodičům a vede jej psycholog původem z Ukrajiny. Trvá 60 minut a je nutné se předem objednat na icplzen@suz.cz nebo osobně v Centru.
V září se uskuteční sociokulturní kurz na téma Historie Chodska. Bližší informace o termínu a přihlášení získáte na detašovaném pracovišti v Domažlicích, v Paroubkově ulici 228 nebo na icdomazlice@suz.cz.
V současné době probíhají schůzky s nestátními neziskovými organizacemi, které pracují s dětmi a mládeží, na kterých představujeme služby CPIC Plzeňského kraje a možnost spolupráce v rámci projektu UNICEF.