Prostřednictvím našeho srpnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
Aktuality
Pobyt
NOVÁ VÝŠE ZAPOČITATELNÝCH NÁKLADŮ NA BYDLENÍ
Vláda dne 17. července schválila změnu výše započitatelných nákladů na bydlení a ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Od 1. 8. 2024 bude nová částka pro zranitelné osoby činit 6 000 korun měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 korun měsíčně.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY A ZÍSKÁNÍ ZVLÁŠTNÍHO DLOUHODOBÉHO POBYTU
Na začátku roku 2025 se budou moci držitelé dočasné ochrany (DO) opět registrovat k jejímu prodloužení. Osoby s DO, které splní stanovené podmínky, budou moci získat pobytové oprávnění v podobě zvláštního dlouhodobého pobytu. Ti, kteří chtějí tento pobyt získat, budou muset svůj zájem o něj vyjádřit v průběhu online registrace k prodloužení DO.
ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝM UPRCHLÍKŮM Z UKRAJINY VZROSTE HUMANITÁRNÍ DÁVKA
Vláda v rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ schválila také návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle novely bude humanitární dávka u zdravotně postižených dětí navýšena o 6 600 korun a u dospělých osob o 4 400 korun.
ZMĚNY V UZNÁVÁNÍ CESTOVNÍCH DOKLADŮ RUSKÉ FEDERACE
Česká republika s účinností od 3. 7. 2024 uznává v případě Ruské Federace (RF) pouze biometrické cestovní doklady. Pokud v rámci žádosti o pobytové oprávnění či jeho prodloužení nebude po ukončení přechodného období (tj. do 15. 9.) doložen biometrický doklad, nebude možné žádosti vyhovět. Občané RF s platným pobytovým oprávněním mají povinnost si tento doklad obstarat.
Školství a výuka českého jazyka
FINANČNÍ PODPORA ŠKOL VZDĚLÁVAJÍCÍCH CIZINCE S DOČASNOU OCHRANOU
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v příštím školním roce finančně podpoří školy s větším zastoupením ukrajinských uprchlíků. Jedná se o cílenou podporu po ukončení financování pozic ukrajinských asistentů pedagoga. Finanční prostředky budou určeny na období září-prosinec 2024.
STIPENDIA PRO ROZVOJOVÉ ZEMĚ NA VEŘEJNÝCH VYSOKÝCH ŠKOLÁCH
MŠMT v červenci informovalo o nabídce stipendií na veřejné vysoké školy pro cizince z rozvojových zemí pro akademický rok 2025/2026, a to v rámci navazujícího magisterského nebo doktorského programu v prezenční formě. Přihlášky je možné podávat do 30. září 2024.
NA STŘEDNÍ ŠKOLU SE ZATÍM DOSTALO 77 PROCENT UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ
Z téměř 6 800 uchazečů s ukrajinským občanstvím, kteří se letos hlásili na střední školy, jich po prvních dvou kolech přijímacího řízení bylo přijato přes 5 200 (na 77 procent). V prvním kole byla nejvyšší úspěšnost uchazečů na Vysočině (téměř 77 %) a v Moravskoslezském kraji (76 %). Ve druhém kole přijímacího řízení byl nejvyšší podíl uchazečů úspěšný v Moravskoslezském (86 %) a ve Zlínském (83 %) kraji.
Zaměstnanost
POSÍLENÍ PODPORY ZAMĚSTNANOSTI OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM A POSTIH NELEGÁLNÍ PRÁCE
Vláda schválila novelu zákona o zaměstnanosti, která v rámci kontroly a postihu nelegálního zaměstnávání zavádí nová opatření. Orgány inspekce práce budou např. oprávněny zveřejnit na úřední desce Státního úřadu inspekce práce rozhodnutí o spáchání přestupku za umožnění výkonu nelegální práce nebo zastřené zprostředkování zaměstnání, a to až na dobu 1 roku.
INFORMAČNÍ LETÁKY PRO OBČANY EU/EHP A ŠVÝCARSKA TÝKAJÍCÍ SE ŽIVOTA A PRÁCE V ČR
V rámci projektu EURES+3Z Up! byly pro občany EU/EHP a Švýcarska vytvořeny letáky, které informují o životních a pracovních podmínkách v ČR. Letáky jsou k dispozici v českém, anglickém, německém a polském jazyce.
Sociální systém
MILOSTIVÉ LÉTO IV – ČÁSTEČNÉ ODPUŠTĚNÍ DLUHU NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ
Charita ČR má ve všech krajích dluhové poradny, na které se mohou cizinci v rámci programu Milostivé léto IV obrátit v případě dluhu na zdravotním pojištění. Program odstartoval 1. července 2024 a potrvá do 30. listopadu 2024. Webová stránka je k dispozici v ukrajinském, mongolském, vietnamském a anglickém jazyce.
DOTAČNÍ ŘÍZENÍ PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY NA ROK 2024 — PÉČE O OSOBY Z UKRAJINY
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlašuje dotační výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí mimořádné dotace ze státního rozpočtu pro právnické a fyzické osoby, které zajištují služby sociální péče pro ukrajinské uprchlíky. Podpořeny mohou být poskytované služby a výdaje realizované v období od 1. 1. do 31. 12. 2024. Termín pro předložení žádosti je od vyhlášení výzvy do 31. 10. 2024.
Zdravotnictví
PŘÍSPĚVEK K POSKYTNUTÍ PSYCHOSOCIÁLNÍ PODPORY OD VZP
Veřejná zdravotní pojišťovna (VZP) v rámci programu Duševní zdraví poskytuje uprchlíkům z Ukrajiny příspěvek k využití služeb psychosociálního poradenství. Žádost je nutno podat do 31. 12. 2024.
JAK PEČOVAT O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ DĚTÍ A ADOLESCENTŮ
Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) společně s pracovní skupinou Duševní zdraví dětí a adolescentů nabízí materiály určené pro děti a rodiče o tom, jak pracovat se svým duševním zdravím a seberozvojem. Veškeré informace jsou zpracovány také v ukrajinském, anglickém nebo ruském jazyce.
Další důležité odkazy
Výzkum Mezinárodní organizace pro migraci týkající se situace starších uprchlíků z Ukrajiny:
Informace z našeho kraje
CPIC Plzeň
Co se u nás dělo?
Dne 4. 7. se v prostorách CPIC na Americké uskutečnil sociokulturní kurz na téma „Informace ke zkoušce z českého jazyka pro trvalý pobyt“. Účastníci se dozvěděli více informací k podmínkám získání trvalého pobytu a vyzkoušeli si testy z ČJ „nanečisto“.
Pro skupinu mladistvých klientů jsme za podpory UNICEF dne 5. 7. uspořádali Odpoledne s badmintonem a dne 19. 7. oblíbený Bowling. Vše o akcích Klubu pro mládež naleznete na instagramovém profilu mladez_plzen.
Dále v našem Centru proběhly adaptačně-integrační kurzy tlumočené do anglického jazyka, a to 20. 7. (veřejný kurz) a 13. 7. (neveřejný kurz 2x). Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit zde:
Dne 16. 7. se pracovníci CPIC zúčastnili setkání organizovaného NPI s partnery v Plzeňském kraji z projektu UNICEF za účelem seznámení se s Europass pro potřeby mladých ukrajinských uprchlíků k vytvoření pracovního portfolia. Tématem této první akce byla motivace mladých uprchlíků ke vzdělání a nelegální zaměstnávání. Druhá část tohoto setkání se konala 22. 7. ve CPIC Plzeň, kde zástupci mládeže probírali konkrétní možnosti zaměstnávání a vzdělávání přímo s pracovníkem UNICEF.
Co se u nás děje?
Změna v čase poskytování tlumočení do mongolského jazyka: nově je mongolský tlumočník ve CPIC v Plzni přítomen každý pátek od 9 do 12 hodin.
Vedená aktivita pro rodiče s dětmi do šesti let s názvem „Hravé dopoledne“ probíhá každý čtvrtek od 9 do 11 hodin a je zaměřena především na společné tvoření dětí a rodičů. Aktivita je podporována organizací UNICEF, registrace předem není nutná.
Klub pro mládež (věk 15+) probíhá ve CPIC každý sudý pátek a jeho cílem je setkávání mladých lidí. Odpoledne se většinou nese v duchu hraní deskových her či sportovních aktivit jako volejbal, bowling či minigolf.
Komunitní klub pro ženy a dívky, který vede studentka psychoterapie a absolventka sebezkušenostního výcviku v komunitní a skupinové psychoterapii, je v období letních prázdnin pozastaven.
Pravidelná psychosociální podpora, určena především ukrajinským dětem (do 18 let), které se na území ČR ocitly v souvislosti s válečným konfliktem, je nadále poskytována každý pátek v čase 8-12 hodin. Sezení, které trvá 60 minut, lze poskytnout i rodičům a vede je psycholog původem z Ukrajiny. Je nutné se předem objednat na icplzen@suz.cz nebo osobně v Centru.
Kurzy českého jazyka pro děti ve věku 3-6 let, 6-13 let, středoškoláky ve věku 14-18 let, pět kurzů pro dospělé (začátečníky) jazykové úrovně A0 a také kurzy jazykové úrovně A1 (Neslovani) a A1 (Slovani) jsou během letních prázdnin pozastaveny.
Ve spolupráci s UNICEF pokračuje Podpůrná skupina pro ukrajinské děti ve věku 11-16 let. Ta se pod vedením psychologa CPIC schází v Centru každou středu od 15 do 18 hodin.
Co máme v plánu?
Dne 7. 8. potkáte pracovníky CPIC na Food festivalu národních menšin s názvem „Babylon na plotně“, který se koná v rámci týdenního festivalu Inspiral Garden (Dříve Živá Ulice). Centrum na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj nabídne účastníkům ochutnávku vietnamské, libanonské a indické kuchyně.
Dne 15. 8. se klienti CPIC mohou účastnit sociokulturního kurzu s názvem „Jak na bydlení“, na němž budou seznámeni s možnostmi hledání ubytování v ČR a se souvisejícími pojmy jako kauce, hlášení změn adresy apod. Registrace předem na icplzen@suz.cz nebo přímo v Centru.
Dne 27. 8. od 15 hodin se v prostorách CPIC na Americké uskuteční již podruhé sociokulturní kurz na téma „Informace ke zkoušce z českého jazyka pro trvalý pobyt“. Účastníci se dozví více ohledně podmínek získání trvalého pobytu a vyzkouší si testy z ČJ „nanečisto“.
Pro skupinu mladistvých klientů plánujeme za podpory UNICEF na 2. 8. Odpoledne s badmintonem, na 16. 8. Piknik v Mlýnské strouze a dne 30. 8. se mladiství mohou těšit na tvořivé odpoledne, konkrétně na tvoření se samo tvrdnoucí hmotou. Vše o akcích Klubu pro mládež naleznete na instagramovém profilu mladez_plzen.
V srpnu budou adaptačně-integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do mongolského (10. 8.), vietnamského (17. 8.) a ukrajinského (23. 8.) jazyka. Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit zde:
CPIC Tachov
Co se u nás děje?
Pod záštitou CPIC probíhají na základní škole v Tachově dva základní kurzy českého jazyka pro začátečníky. Kurzy jsou po dobu letních prázdnin pozastaveny.
CPIC Klatovy
Co se u nás dělo?
Dne 18. 7. se na náměstí Svobody 138 v Sušici uskutečnil sociokulturní kurz „Jak na bydlení v ČR“. Klienti byli seznámeni s možnostmi hledání bydlení a se souvisejícími pojmy jako kauce, hlášení změn adresy apod.