Prostřednictvím našeho dubnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
Aktuality
Pobyt v ČR
ZVLÁŠTNÍ DLOUHODOBÝ POBYT
Vyjadřování zájmu o zvláštní dlouhodobý pobyt bude spuštěno online na Informačním portálu pro cizince 1. dubna 2025 a bude probíhat do 30. dubna 2025. Pro účely vyjádření zájmu se bude nutné přihlásit do svého uživatelského účtu pomocí elektronické identity.

KONZULÁRNÍ SLUŽBY PRO UA OBČANY
Obnovení poskytování konzulárních služeb pro občany UA
NÁVRH NA ZPŘÍSNĚNÍ AZYLOVÉ A NÁVRATOVÉ POLITIKY
Rychlejší vyhošťování nelegálně pobývajících cizinců, zpřísnění kontrol pobytu žadatelů o azyl, přísnější bezpečnostní prověřování nebo snížení hrazených benefitů u problémově se chovajících žadatelů – to jsou hlavní body návrhu novely zákona, který zpřísňuje azylovou a návratovou politiku České republiky.
NOVÝ TISKOPIS ŽÁDOSTI O DOČASNOU OCHRANU
Nový tiskopis naleznete na Informačním portálu pro cizince zde:
DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ
Daňové přiznání k dani z příjmů v listinné (papírové) podobě bylo potřeba podat nejpozději do 1. dubna 2025. Elektronicky lze daňové přiznání podat o měsíc později až do 2. května 2025. Poplatníci, za které daňové přiznání podává daňový poradce nebo advokát nebo podléhají povinnému auditu účetní závěrky, podávají daňové přiznání k dani z příjmů do 1. července 2025.
Daňová práva a povinnosti poplatníků z Ukrajiny:
IDENTIFIKACE A ŘEŠENÍ PROBLÉMŮ OSOB BEZ STÁTNÍ PŘÍSLUŠNOSTI V ČR
Na začátku tohoto roku vydala Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) ve spolupráci s European Network on Statelessness (ENS) první odbornou publikaci zaměřenou na identifikaci a řešení problémů osob bez státní příslušnosti v České republice.
Školství a výuka českého jazyka
NOSTRIFIKACE – NÁKLADY PLACENÉ ÚŘADEM PRÁCE
Úřad práce ČR cizincům nyní může hradit náklady za uznávání dokladů o vzdělání (ZŠ, SŠ, VOŠ a VŠ) – nostrifikaci. Jedná se jak o správní poplatek (3 000,- Kč), tak i překlad a úřední ověření dokladů, případně náklady na soudního tlumočníka pro doprovod k nostrifikační zkoušce (ZŠ, SŠ, VOŠ). Příspěvek na proplacení nákladů není nárokový.
Rozpočet na hrazení nákladů za nostrifikaci je omezený, je tedy doporučeno se na Úřad práce obrátit co nejdříve.
ČEŠTINA AUDIO-VIDEO
Rozmluvit se a získat komunikační dovednost v češtině lze pomocí bezplatných lekcí češtiny online formou audio-videí od jazykové školy Cizina. Probrat lze témata v úrovních A1, A2, B1.
ZÁPISY DO 1. ROČNÍKU ZÁKLADNÍCH ŠKOL ZAČNOU 1. DUBNA
Zápisy do 1. ročníku základních škol konají od 1. do 30. dubna. Povinná školní docházka pro dítě začíná počátkem školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne šestého roku věku, pokud mu není povolen odklad.
Sledujte školy ve svém okolí pro přesné datum zápisu.
LETNÍ ŠKOLA MIGRAČNÍCH STUDIÍCH 2025: VÝZVA K PODÁVÁNÍ PŘIHLÁŠEK
Geografické migrační centrum ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) a za podpory Informačního centra Organizace spojených národů Praha (UNIC) a české kanceláře Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky s potěšením oznamuje nadcházející Letní školu migračních studií. Tento program, naplánovaný od 30. srpna do 6. září 2025 na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, je věnován tématu Vliv lidské migrace na rozvoj a sociální změny.
Více informací s odkazy na program:
Zaměstnanost
IOM A PROJEKT MOSTY K INTEGRACI
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pevné spolupráci s Centry na podporu integrace cizinců (CPIC) po celý letošní a následující rok povedou projekt s názvem Mosty k integraci: Vzdělávání a práce v Česku, který se zaměřuje na uplatnění potenciálu ukrajinských uprchlíků v pracovní oblasti.
Projekt Mosty k integraci: Vzdělávání a práce v Česku
VOLNÝ PŘÍSTUP NA TRH PRÁCE NYNÍ I PRO OBČANY TCHAJ-WANU
Od 1. března 2025 mají nově volný přístup na trh práce i občané Tchaj-wanu. Připojují se tak k Austrálii, Kanadě, Japonsku, Korejské republice, Novému Zélandu, Velké Británii, Spojeným státům americkým, Singapuru a Izraeli.
Pravidla volného vstupu na trh práce:
Seznam států s volným přístupem na trh práce:
EFEKTIVNĚJŠÍ OCHRANA A MOTIVACE K HLEDÁNÍ LEPŠÍ PRÁCE: SNĚMOVNA SCHVÁLILA ZMĚNY PODPORY V NEZAMĚSTNANOSTI
Poslanecká sněmovna odsouhlasila významné úpravy pravidel pro podporu v nezaměstnanosti a rekvalifikace. Klíčovou novinkou je zvýšení podpory v nezaměstnanosti v prvním podpůrném období až na 80 % průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
FLEXIBILNĚJŠÍ PRÁCE A LEPŠÍ PODMÍNKY PRO RODINY: SNĚMOVNA JEDNOTNĚ SCHVÁLILA NOVELU ZÁKONÍKU PRÁCE
Poslanecká sněmovna 7. března jednomyslně schválila novelu zákoníku práce, jejímž hlavním cílem je zvýšit flexibilitu pracovněprávních vztahů. Novela posiluje konkurenceschopnost zaměstnavatelů, současně však zachovává ochranu práv zaměstnanců. Zlepšuje také postavení rodičů vracejících se z rodičovské dovolené a podporuje lepší slaďování pracovního a rodinného života. S touto reformou jde ruku v ruce i změna systému podpory v nezaměstnanosti.
Zdravotnictví a sociální oblast
VYHLÁŠENÍ MIMOŘÁDNÉHO DOTAČNÍHO ŘÍZENÍ PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY PRO ROK 2025, OBLAST A (SLUŽBY PÉČE PRO OSOBY Z UKRAJINY)
Dotační výzva Ministerstva práce a sociálních věcí k předkládání žádostí o poskytnutí dotace v rámci mimořádného dotačního řízení k poskytnutí dotace ze státního rozpočtu pro právnické a fyzické osoby, které poskytují sociální služby
ZVÝHODNĚNÉ POJIŠTĚNÍ PRO CIZINCE – STUDENTY
VZP pojišťovna nabízí levnější pojištění pro studenty v rámci Komplexního zdravotního pojištění cizinců Exclusive. Platnost zvýhodnění potrvá až do 30.06.2025.
PRODLOUŽENA AKCE DARUJME KROUŽKY DĚTEM
Žádost a čerpání příspěvku na dětské kroužky jsou nyní prodlouženy až do konce dubna 2025!
PRODLOUŽENÍ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ PO PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
O nový průkaz pojištění je možné požádat online nejdříve po 5 pracovních dnech od prodloužení dočasné ochrany. Data o prodloužení dočasné ochrany jsou do systému VZP předávána a nahrávána automaticky, proto si po ověření evidenčních údajů budete moci přímo stáhnout průkaz pojištěnce do telefonu nebo si ho vytisknout v papírové podobě bez nutnosti osobní návštěvy na pracovišti VZP.
NOVÉ REGISTRAČNÍ MÍSTO PRO NOVĚ PŘÍCHOZÍ UPRCHLÍKY V OSTRAVĚ
Nové registrační místo pro prvotní registraci do veřejného zdravotního pojištění vzniklo na adrese Lidická 27/811, 703 79 Ostrava – Vítkovice. Tato pobočka slouží pouze pro prvotní registrace osob s dočasnou ochranou.
BEZPLATNÁ LÉKAŘSKÁ PÉČE PRO UPRCHLÍKY Z UKRAJINY
Lékaři pro Ukrajinu nabízí akutní lékařskou péči občanům Ukrajiny, kteří zatím nemají platné pojištění a potřebují lékařské ošetření.
PACIENTI Z UKRAJINY
Odkaz na průběžně aktualizovaný informační materiál k českému zdravotnímu systému na webu NAPO:
OPORUČENÍ PRO ZDRAVOTNICKÉ PRACOVNÍKY/NICE
„Desatero pro překonávání jazykových a sociokulturních bariér při poskytování zdravotní péče migrantům/kám a uprchlíkům/cím“.
Praktické postupy – dokumenty ke stažení [online], 2024. Dostupné na:
MAPA PSYCHOSOCIÁLNÍ POMOCI PRO UKRAJINSKÉ OBYVATELE
Aktualizovaná databáze kontaktů na služby jako jsou psychiatrie, psychologické poradenství, psychoterapie, ale i sociální služby, státní organizace, neziskové organizace a nemocniční zařízení.
VZP NABÍZÍ PŘÍSPĚVEK 5000 KORUN NA TERAPEUTICKÁ SEZENÍ
VZP již pátým rokem nabízí svým klientům příspěvky na terapeutická sezení. Jedná se o 5000 korun, které pomáhají s péčí o duševní zdraví.
MLADÝ ZDRAVOTNÍK PRO MLÁDEŽ CZE A UA
Zábavný magazín o první pomoci a zdravotní prevenci od Českého červeného kříže.
Ostatní
PROJEKTY OBCÍ NA PODPORU INTEGRACE DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY NA LOKÁLNÍ ÚROVNI V ROCE 2025, TZV. PROJEKTY OBCÍ
Projekty obcí na integraci držitelů dočasné ochrany v rámci výzev mohou být realizovány v obcích, dobrovolných svazcích obcí, městech nebo městských částech a obvodech, na jejichž území je vyšší koncentrace osob z cílové skupiny a zároveň je žadatelem identifikována potřeba řešit jejich podporu v oblasti integrace.
Projekt by měl být souborem intenzivních integračních aktivit a opatření, směřujících k řešení či zlepšení stávající situace v dané lokalitě, případně prevenci konfliktů.
Termín pro příjem žádostí do 2. kola je 19. května 2025.
ČTVRTLETNÍ ZPRÁVA O MIGRACI ZA IV. ČTVRTLETÍ 2024
Ministerstvo vnitra vydalo čtvrtletní zprávu o situaci v oblasti migrace v České republice a na migračních trasách do Evropské unie. Zpráva obsahuje statistiky cizinců legálně pobývajících v ČR, data týkající se mezinárodní ochrany, dočasné ochrany a informace o počtech osob migrujících v rámci tří hlavních středomořských migračních tras do EU – východní, centrální a západní. Dále obsahuje informace týkající se migrace na východní hranici EU a informace týkající se situace na tzv. západobalkánské trase.
Další užitečné odkazy
KOMUNIKAČNÍ KARTY
Dvojjazyčné komunikační karty pro cizince, které usnadní komunikaci s úřady a institucemi. Karty obsahují ty nejpoužívanější komunikační fráze a slovník důležitých pojmů v těchto jazykových kombinacích: anglicko-české, ukrajinsko-české, rusko-české a vietnamsko-české.
INSTITUCE A STÁTNÍ ORGÁNY MAJÍ SVÉ KANÁLY NA SOCIÁLNÍ SÍTI TELEGRAM
Připravili jsme pro vás řadu užitečných zdrojů.
Ministerstvo školství České republiky https://t.me/MSMTproUA
- Aktuální informace o vzdělávacím procesu, kurzech češtiny, stipendiích a různých seminářích.
Úřad práce ČR https://t.me/uradprace_ukrajina
- Aktuální informace o rekvalifikačních kurzech, humanitární dávce a dalších službách úřadu.
VZP ČR https://t.me/vzptelegram
- Aktuální informace o zdravotním pojištění pro osoby s dočasnou ochranou, stejně jako o službách a nabídkách VZP.
Psychosociální podpora NÚDZ https://t.me/nudzcz
- Informace o získání psychosociální podpory pro občany Ukrajiny od Národního ústavu duševního zdraví, různých seminářích a dalších možnostech pomoci.
VÝZKUM HLAS UKRAJINCŮ
CVVM nebo-li Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu akademie věd ČR uveřejnili výzkum panelové studie týkající se Ukrajinských občanů, kteří přišli do České republiky v důsledku války. Tento výzkum se zaměřil na trh práce, bydlení, vzdělávání a znalost českého jazyka.
GLOBÁLNÍ MIGRACE: KOLIK LIDÍ JE V POHYBU, ODKUD A KAM?
Hromadný útěk z Ukrajiny, čluny s uprchlíky ve Středozemním moři, migrační pakt EU, deportace do Afriky, výstavba hraničních plotů a zdí. V přehledu se mimo jiné dozvíte, kolik lidí v současnosti žije mimo zemi svého původu, odkud a kam se lidé nejčastěji stěhují, a jak na nové výzvy spojené s migrací reagují přijímající státy.
CIZINCI A KRIMINALITA: CO ŘÍKAJÍ STATISTIKY?
Nejnovější průzkumy ukazují, že dvě třetiny Čechů pokládají cizince za bezpečnostní hrozbu. Více než polovina souhlasí s tvrzením, že cizinci přispívají ke zvyšování kriminality.
DOPAD OZBROJENÉHO KONFLIKTU NA DĚTI Z UKRAJINY OD UNHCR
Informace z našeho kraje
CPIC Plzeň
Co se u nás dělo?
V měsíci březnu proběhlo ve CPIC v Plzni několik sociokulturních kurzů. První ze série SKK byl kurz na téma „Trvalý pobyt v ČR“, který se konal 3. března. „Daňové přiznání 2024“ se uskutečnilo 5.3, další kurz s aktuálním tématem „Zvláštního dlouhodobého pobytu“ se konal 11.3. Základy podnikatelského a pracovního práva se klienti dozvěděli na kurzu „Podnikání – krok za krokem“, který se konal 12.3 . Poslední ze série březnových sociokulturních kurzů ve CPIC v Plzni byl kurz s názvem „Přijetí na ZŠ a MŠ“, proběhl 26.3.
CPIC Plzeň uspořádalo dne 10.3. Krajskou platformu pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou. Setkání proběhlo za podpory Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve spolupráci s Odborem azylové a migrační politiky MV ČR a pod záštitou MV ČR.
„Procházka okolo Boleveckých rybníků: poznej své okolí“ byla jednou z aktivit Konverzačního klubu pro mládež (UNICEF), která se konala 21.3. Cílem procházky bylo seznámení mladých lidí s okolím, ve kterém žijí a zábavnou formou přiblížení historie nejvýznamnějších rybníků v Plzeňském kraji.
V březnu 26.3. pracovníci CPIC Plzeň představili činnost a služby integračního centra v Plzni na akci menšího formátu v podobě kulatého stolu ve Škoda Transportation, kterého se zúčastnily dvě desítky firem se zahraničním kapitálem z oblasti výroby a engineeringu.
V březnu 2025 byly adaptačně-integrační kurzy v našem Centru tlumočeny ukrajinského (1.3) , anglického (7.3.), mongolského (15.3.) a ruského jazyka (29.3.).
Co se u nás děje?
MOSTY K INTEGRACI: VZDĚLÁVÁNÍ A PRÁCE V ČR. Tak zní nový projekt kariérního poradenství ve CPIC v Plzni, který vznikl za podpory organizace IOM. Pracovník IOM dochází do centra 1x za 14 dní (vždy v úterý) a poskytuje kariérní poradenství klientům z Ukrajiny. Na bázi individuální asistence pomáhá s uznáváním vzdělání, rekvalifikací a hledáním zaměstnání. V případě zájmu o tuto bezplatnou službu je třeba se předem zaregistrovat osobně ve CPIC či na emailu icplzen@suz.cz
UNICEF: Konverzační klub je určený pro mladé ukrajinské uprchlíky, kteří chtějí zlepšit svou češtinu a lépe se integrovat do české společnosti. Klub se koná každý pátek od 15:00 do 17:30, kromě státních svátků. Cílem je vytvořit příjemné a bezpečné prostředí pro praktické využívání češtiny v každodenní komunikaci. V první části klubu se účastníci věnují konverzaci v češtině – procvičují si slovní zásobu, gramatiku i výslovnost. V druhé části klubu hrají účastníci klubu například vzdělávací deskové hry, které pomáhají rozvíjet logické myšlení, týmovou spolupráci a komunikaci. O následující činnosti konverzačního klubu Vás budeme informovat na instagramovém účtu mladez_plzen.
Psychosociální poradenství v ukrajinském jazyce vede zkušená psycholožka paní Olena Zhulanova každou středu 12-18 hodin, čtvrtek 8-12 hodin a pátek 8-13 hodin. Pravidelná psychosociální podpora je určena především ukrajinským dětem a mladým lidem (do 18 let), kteří se na území ČR ocitli v souvislosti s válečným konfliktem.
Co máme v plánu?
V dubnu CPIC Plzeň pořádá setkání Regionální platformy pro otázky integrace cizinců na území Plzeňského kraje. Setkání, kde budou mimo jiné představeny aktuální projekty od organizace CMI-CEE, Romodrom a IOM, se uskuteční v úterý 1. dubna na adrese Krajského úřadu Plzeňského kraje.
UNICEF: V návaznosti na spolupráci CPIC a Junior Achievement při realizaci a propagaci projektu Cesty, se 5. 4. 2025 uskuteční v Centru informativní setkání pro mládež. Vystoupí zde Masha Kostenko, která představí mladým své zkušenosti ze života v ČR – od jejího příchodu až po současnost. Přednášející byla aktivní v komunitě, začínala prací ve skladu a dostala se k vedení rady mládeže v organizaci Mriya a komunikaci s diplomaty.
Dne 2. 4. 2025 se uskuteční na Krajském ředitelství policie Plzeňského kraje školení pro příslušníky policie. Školení bude zaměřené na témata přístupu a komunikace s cizinci a národnostní odlišnosti. Setkání je organizováno na základě domluvy zástupce KŘPPK a plzeňského CPIC, realizátorem je vedoucí centra CPIC Pardubice.
Dále v měsíci dubnu, konkrétně 17.4.2025 od 15 hodin, plánujeme v rámci projektu AMIF sociokulturní kurz s workshopem na téma českých Velikonoc. Jako minulý rok připraví pracovníci CPIC pro klienty několik stanovišť s velikonoční tematikou a tvoření jarních dekorací.

Sociokulturní kurz „Minimum pro cizince“ určený pro cizince převážně s dočasnou ochranou se bude konat 30.4. Pracovníci CPIC předají posluchačům základní informace o České republice, především co se týče zdravotního, sociálního a školského systému.
V dubnu 2025 budou adaptačně-integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do španělského (5.4.) a anglického (11.4., 25.4.) jazyka. Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit na www.frs.gov.cz/kurzy.
CPIC Tachov
Co se u nás dělo?
Dne 12.3. od 16 hodin se konal sociokulturní kurz „Zvláštní dlouhodobý pobyt“ pro současné držitele dočasné ochrany, kteří se chtěli dozvědět více o novém typu pobytu.
25.3. uspořádali pracovníci CPIC Tachov setkání sociálních organizací působících v městě Tachov. Setkání bylo zaměřené na aktuální problematiku cizinců žijících v tomto městě a okolí.
Co se u nás děje?
Do našeho týmu v Tachově stále hledáme posilu na pozici sociální pracovník(ce).
I nadále pokračují pod záštitou CPIC kurzy českého jazyka pro začátečníky. Kurz probíhá pravidelně každé pondělí od 18 hodin.
CPIC Domažlice
Co se u nás dělo?
Dne 5.3. se v Městském kulturním středisku v Domažlicích konal sociokulturní kurz s názvem Podnikání v ČR – krok za krokem. Posluchači se dozvěděli základy podnikatelského a pracovního práva.
Co se u nás děje?
V současné době probíhají pod záštitou CPIC v Domažlicích kurzy českého jazyka na jazykové úrovni A2.1.
Co se bude dít?
Dne 9.4. proběhne v Městském kulturním středisku v Domažlicích sociokulturní kurz s názvem Zvláštní dlouhodobý pobyt. Posluchači – držitelé dočasné ochrany – se dozví více o novém typu pobytu, o který mohou žádat.