Prostřednictvím našeho dubnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
Aktuality
Pobyt v ČR
ZMĚNY V POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 bude státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Změna se týká i zranitelných osob. Po uplynutí této doby je nutné si zajistit vlastní ubytování.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY PO VYPRŠENÍ TERMÍNU ONLINE REGISTRACE
Dočasná ochrana (DO) uprchlíků, kteří se včas nezaregistrovali k jejímu prodloužení, je platná pouze do 31. 3. 2024. Poté si lze o ni požádat znovu na jednom z pracovišť KACPU. V tomto případě dojde stejně jako při první žádosti k novému posouzení důvodů pro udělení DO.
KRÁTKODOBÉ PŘÍSTŘEŠÍ UŽ POUZE V OSTRAVĚ
Uprchlíci z Ukrajiny mohou od 1. 4. 2024 využívat krátkodobého přístřeší už pouze na KACPU v Ostravě. Mechanismus krátkodobého přístřeší je určen těm, kteří po příjezdu do České republiky čekají na rozhodnutí o udělení dočasné ochrany či na otevření KACPU a nemají vlastní ubytování.
Školství a výuka českého jazyka
ZÁPISY DO MATEŘSKÝCH ŠKOL NA ROK 2024/2025
V letošním roce už se nebudou konat tzv. zvláštní zápisy pro děti s cizí státní příslušností s dočasnou ochranou. Zápisy do školek na rok 2024/2025 budou probíhat standardním způsobem a ve standardních termínech pro všechny bez rozdílu.
SROVNÁNÍ STUPŇŮ PROSPĚCHU
Na webu Národního pedagogického institutu (NPI) je k dispozici srovnání různých škál hodnocení cizinců v jejich zemi se vzdělávacím systémem v České republice. Informace mohou být užitečné při posuzování dokladů o absolvovaném vzdělání žáků cizinců, kteří přicházejí do českých škol ze zahraničí.
DISKUZNÍ SETKÁNÍ SE SPECIÁLNĚ PEDAGOGICKÝMI CENTRY
Organizace META připravila online diskuzní setkání věnované výhradně tématům a potřebám speciálně pedagogických center (SPC) v práci s vícejazyčnými žáky. Bude se konat 16. dubna od 16 do 18 hodin na platformě Zoom (registrovaným bude zaslán odkaz k připojení).
Zaměstnanost
ASISTENČNÍ SLUŽBY PRO CIZINCE NA ÚŘADECH PRÁCE
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MŠMT) nabízí na vybraných pracovištích Úřadů práce asistenční služby pro cizince, kteří hledají práci a chtějí rozvíjet svou kariéru na českém pracovním trhu.
KALKULAČKA PRO VÝPOČET HUD
Orientační kalkulačka pro výpočet Humanitární dávky (HUD) nově reflektuje změny od 1. 1. 2024 a počítá s aktuálními hodnotami započitatelných nákladů na bydlení pro zranitelné osoby.
PORADENSKÝ DEN K DŮCHODŮM
Klientské centrum ústředí ČSSZ v Praze ve čtvrtek 11. 4. 2024 od 8:00 do 13:30 hodin nabízí cizincům možnost konzultovat otázky související s jejich nároky z českého systému důchodového pojištění. Konzultace budou poskytnuty individuálně, bezplatně a s možností tlumočení do angličtiny.
Zdravotnictví
PRODLOUŽENÍ POJIŠTĚNÍ U DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Po prodloužení víza dočasné ochrany jsou její držitelé povinni si prodloužit i platnost zdravotního pojištění. Lze tak učinit u většiny pojišťoven i online podle aktuálních pravidel pojišťovny.
ZAJIŠTĚNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE PRO UPRCHLÍKY V BĚŽNÉM PROVOZU
Ministerstvo zdravotnictví ČR se rozhodlo transformovat tzv. UA POINTY do běžného provozu zdravotnických zařízení. Péče o pacienty z Ukrajiny bude zajištěna ve stejném rozsahu jako doposud.
WEB „OPATRUJ SE“ PRO CIZINCE
Webové stránky Opatruj se vznikly pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví ČR a poskytují vědecky ověřené informace a postupy, jak pečovat o své duševní zdraví. Nově jsou tyto stránky k dispozici i v ukrajinském, ruském a anglickém jazyce.
POMOC ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÝM UPRCHLÍKŮM
Spolek AMIGA nabízí projekt „Duševní zdraví a psychosociální podpora pro zdravotně znevýhodněné uprchlíky a uprchlíky s onkologickou diagnózou z Ukrajiny“. Cílem je psychosociální podpora pro cizince, kteří jsou zdravotně znevýhodnění nebo mají onkologické onemocnění.
Ostatní
OCHRANA DĚTÍ PŘICHÁZEJÍCÍCH Z UKRAJINY
Uprchlíci z Ukrajiny najdou na webu Evropské komise užitečné informace týkající se ochrany svých dětí, které přichází do České republiky. Na stránkách jsou taktéž zveřejněna čísla tísňových linek pro děti nabízející psychosociální podporu.
PROKAZOVÁNÍ ZRANITELNOSTI
Souhrn náležitostí, které jsou třeba k doložení zranitelnosti.
POMOC S HLEDÁNÍM ZMIZELÝCH VE VÁLCE
Organizace ICMP (International Commission on Missing Persons) pomáhá Ukrajincům s hledáním příbuzných, kteří zmizeli během války.
Další užitečné odkazy
Informace z našeho kraje
CPIC Plzeň
Co se u nás dělo?
Dne 12. března jsme ve CPIC uspořádali Krajskou platformu pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou. Uskutečnila se za podpory Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve spolupráci s Odborem azylové a migrační politiky MV ČR a pod záštitou MV ČR.
Začátkem měsíce s námi mladiství vyrazili do Techmania Science centra, v polovině měsíce pak společně strávili odpoledne na bowlingu. Obě akce byly podpořeny projektem UNICEF.
Dne 11. 3. se ve CPIC Plzeň konal sociokulturní kurz na téma „Psychická odolnost: Jak se připravit na střední školu“. Na kurzu vedeném psycholožkou Olenou Zhulanovou se klienti mimo jiné dověděli, jak se vyhnout stresu během přijímacího řízení na střední školu.
Dne 28. března od 15:00 do 18:00 hodin se ve CPIC konala akce s názvem „Velikonoční odpoledne“, na které si klienti vyzkoušeli tradiční velikonoční pochutiny a na několika stanovištích měli možnost vyrobit si také velikonoční výzdobu vč. kraslic a pomlázky.
V měsíci březnu proběhlo vyhodnocení výtvarné soutěže na téma „Můj svět“ (projekt UNICEF). Výherci obdrželi dárky ve formě výtvarných potřeb.
V Centru na Americké 39 se taktéž konaly adaptačně-integrační kurzy tlumočeny do ukrajinského (9. 3.), španělského (16. 3.) a anglického (30. 3.) jazyka.
Co se u nás děje?
Rozšířili jsme tlumočnické služby pro naše klienty o tlumočníka španělštiny. Ten je ve CPIC pravidelně každý čtvrtek od 9 do 12 hodin.
Vedená aktivita pro rodiče s dětmi do 6 let s názvem „Hravé dopoledne“ probíhá každý čtvrtek od 9 do 11 hodin a je zaměřena především na společné tvoření dětí a rodičů. Aktivita je podporována organizací UNICEF, registrace předem není nutná.
Klub pro mládež (věk 15+) probíhá ve CPIC každý sudý pátek a je zaměřen na společné setkávání mladých lidí. Únorové srazy byly věnovány deskovým hrám.
Komunitní klub pro ženy a dívky, který vede studentka psychoterapie a absolventka sebezkušenostního výcviku v komunitní a skupinové psychoterapii, probíhá každé pondělí od 15 do 17 hodin. Zájemkyně se mohou hlásit přímo v Centru nebo na adrese icplzen@suz.cz.
Pravidelná psychosociální podpora, určena především ukrajinským dětem (do 18 let), které se na území ČR ocitly v souvislosti s válečným konfliktem, je nadále poskytována každý pátek v čase 8-12 hodin. Sezení lze poskytnout i rodičům a vede je psycholog původem z Ukrajiny. Trvá 60 minut a je nutné se předem objednat na icplzen@suz.cz nebo osobně v Centru.
V současné době u nás probíhají kurzy českého jazyka pro děti 3-6 let, 6-13 let, středoškoláky 14-18 let, 5 kurzů pro dospělé (začátečníky) jazykové úrovně A0 a také kurzy jazykové úrovně A1 (Neslovani) a A1 (Slovani).
Ve spolupráci s organizací UNICEF pokračuje Podpůrná skupina pro ukrajinské děti ve věku 11-16 let. Ta se pod vedením psychologa CPIC schází v Centru každou středu od 15 do 18 hodin.
I nadále jsme členy pracovní skupiny zaměřené na boj proti vykořisťování zahraničních pracovníků v Plzeňském kraji. To nám umožňuje sdílet zkušenosti s ostatními spolupracujícími organizacemi a přispívat k eliminaci nekorektních a často nezákonných postupů zaměstnávání cizinců u některých zaměstnavatelů v kraji.
Co máme v plánu?
Od 1. 4. se kontaktní místo v Tachově mění na detašované pracoviště. CPIC Tachov se nachází na adrese T. G. Masaryka 1326 a otevírací doba pro klienty je pondělí 12:00 – 17:00 a čtvrtek 8:00 – 12:00 hodin.
V dubnu plánujeme pro naše mladistvé klienty hned několik akcí po záštitou UNICEF: ve dnech 5. 4. a 19. 4. se mohou těšit na společné odpoledne s deskovými hrami (Klub pro mládež), 12. 4. chystáme společné odpoledne na Badmintonu a 26. 4. na Minigolfu. Veškeré informace naleznete na instagramovém profilu mladez_plzen.
V dubnu budou adaptačně-integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do mongolského jazyka (27. 4.). Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je potřeba se přihlásit na www.frs.gov.cz/kurzy.
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) organizuje školení na téma Zaměstnávání cizinců, které se uskuteční v úterý 2. 4. od 9:00 do 13:00 hodin v budově CPIC na Americké 39.
Setkání „Regionální platformy pro otázky integrace cizinců na území Plzeňského kraje“ se uskuteční v úterý 9. dubna 2024 od 9:00 hod. na adrese CPIC – Americká 39.
CPIC Domažlice
Co se u nás děje?
Pod záštitou CPIC Domažlice probíhají dva kurzy českého jazyka pro začátečníky a jazykové úrovně A1.
Co plánujeme?
Den sociálních služeb v Domažlicích se uskuteční 10. 4. v sále Městského kulturního střediska Domažlice.
CPIC Tachov
Co se u nás dělo?
Dne 3. 3. pod záštitou CPIC Plzeňského kraje a města Tachov proběhl v Tachově sociokulturní kurz na téma „Daňové přiznání 2023“. Uskutečnil se na adrese Pivovarská 281, MAS Zlatá cesta, o.p.s.
Našim nejmenším klientům CPIC Tachov, výhercům výtvarné soutěže s názvem „Můj svět“, jsme v březnu předali odměny ve formě výtvarných potřeb.
Co se u nás děje?
Od 1. 4. se kontaktní místo v Tachově mění na detašované pracoviště. CPIC Tachov se nachází na adrese T. G. Masaryka 1326 a otevírací doba pro klienty je pondělí 12:00 – 17:00 a čtvrtek 8:00 – 12:00 hodin.
Pod záštitou CPIC probíhají na základní škole v Tachově dva základní kurzy českého jazyka pro začátečníky.
CPIC Plzeňského kraje se ve spolupráci s IOM a městem Tachov podílí na uspořádání setkání: Strategický workshop na téma prevence kriminality (nejen) pro Ukrajince v regionu Tachov. Akce se uskuteční dne 8. 4. 2024 v prostorách MěÚ Tachov.
Ostatní
Česká asociace Streetwork, z. s., Ponton, z. ú., a IOM uspořádala dne 19. 3. setkání na téma Interkulturní práce s dětmi a mládeží z Ukrajiny v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež.
Dne 26. 3. se v Techmánii uskutečnila úvodní konference Strategie rozvoje lidského kapitálu v Plzeňském kraji, kterou uspořádal Pakt zaměstnanosti Plzeňského kraje.
NPI pořádá dne 15. 4. diskuzní panel na podporu pedagogů vzdělávajících děti/žáky cizince (s OMJ).