Prostřednictvím našeho listopadového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
1) Aktuality
Pobyt v ČR
HUMANITÁRNÍ UBYTOVÁNÍ A MIMOŘÁDNÁ POMOC PRO DRŽITELE DOČASNÉ OCHRANY
Pro všechny osoby s dočasnou ochranou na území České republiky platí, že pro bezplatné ubytování musí splňovat zároveň dvě podmínky: 1) patřit do zranitelných skupin a zároveň 2) mít přiznanou humanitární dávku – HuD.
Cizinci s DO, který sice je zranitelnou osobou, ale nebyla mu přiznána HuD a hrozí mu ukončení bydlení v nouzovém ubytování, je možné po zhodnocení jeho celkové příjmové, majetkové a sociální situace poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc (MOP) na úhradu nezbytného jednorázového výdaje.
PREVENCE ZTRÁTY BYDLENÍ
Organizace ROMODROM ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) realizuje projekt na podporu a prevenci ztráty bydlení.
Projekt se zaměřuje na uprchlíky s dočasnou ochranou (případně na ty, kteří teprve čekají na vyřízení DO) a ocitli se v nepříznivé situaci v oblasti bydlení. Působí v celé České republice.
Školství a výuka českého jazyka
SADA VÝUKOVÝCH MATERIÁLŮ ČEŠTINY PRO CIZINCE – ZDARMA
Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK dává volně k dispozici sadu výukových materiálů češtiny pro cizince. Materiály vznikaly průběžně pro kurz češtiny pro Ukrajince od února 2022.
ČESKY KROK ZA KROKEM – PRO UČITELE
Webový portál Czech Step By Step má k dispozici k bezplatnému stažení učební materiály s výukou češtiny pro úrovně A0, A1, A2 a B1. Z nabídky učebnic stačí kliknout na vybranou publikaci a stáhnout si celý obsah učebního materiálu včetně audionahrávek a dvojjazyčného slovníčku.
PODPORA VZDĚLÁVÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ DĚTI V RÁMCI PROJEKTU RED MONSTER
Projekt Red Monster nabízí vzdělávací aktivity zdarma jako alternativu ke školní výuce. Hlavním cílem je pokrýt co největší část kurikula ukrajinského základního vzdělávání od 2. po 11. třídu. Projekt nabízí také kurzy podle českých osnov přeložené do ukrajinštiny.
BEZPLATNÁ JAZYKOVÁ PŘÍPRAVA NA ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH
Na webových stránkách www.inkluzivniskola.cz je dostupný seznam základních a středních škol, které jsou krajským úřadem určeny pro poskytování bezplatné jazykové přípravy dětem cizinců na školní rok 2023/2024.
BEZPLATNÉ UČEBNICE PRO UKRAJINSKÉ DĚTI V ČR
Nakladatelství Fraus nabízí ukrajinským dětem v ČR bezplatné učebnice češtiny.
Zaměstnanost
POZOR NA NEBEZPEČNÉ NABÍDKY PRÁCE
Organizace Člověk v tísni varuje před lákavými nabídkami práce v oblasti dopravy cizinců po území EU. Ukázalo se totiž, že doprava cizinců je ve skutečnosti nelegální pašování migrantů a klienti byli obviněni z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Za to jim hrozí postih odnětí svobody v délce od šesti měsíců do pěti let, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. V případě, že se prokáže konání za úplatu, hrozí odnětí svobody až na osm let.
Sociální systém
VZDĚLÁVÁNÍ CIZINCŮ NA ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH
Sociologický ústav Akademie věd ČR v září 2023 odstartoval projekt na téma ,,Vzdělávání cizinců ve školách a jeho dopad na úspěšné začlenění do české společnosti“. Projekt je zaměřen na cizince-žáky na základních a středních školách s nedostatečnou znalostí českého jazyka.
Jeho cílem je zjistit, jaká je aktuální situace a jaké jsou časté nebo méně časté překážky např. při přestupu ze základní školy na střední školu, důvody předčasného ukončení školy apod. Projekt trvá od 1. 9. 2023 do 30. 11. 2026.
Zdravotnictví
VZDĚLÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH PRACOVNÍKŮ VE ZDRAVOTNICTVÍ
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) pořádá během listopadu vzdělávací akce pro cizince, kteří studují nebo pracují ve zdravotnictví. Dále po celý rok připravuje různé webináře, e-kurzy a webcasty, které cizincům pracujícím ve zdravotnictví zvyšují kvalifikaci.
Ostatní
OMBUDSMAN POMÁHÁ
Kancelář veřejného ochránce práv vydala nový leták s názvem „Jak ombudsman může pomoct příchozím u z Ukrajiny“. Je k dispozici v češtině, ruštině a ukrajinštině.
CO PROŽÍVAJÍ DĚTI Z UKRAJINY V ČESKÉM PROSTŘEDÍ?
Centrum LOCIKA dlouhodobě pomáhá dětem a jejich rodinám žít život bez násilí. Ve své nové infografice přibližuje, co prožívají a co potřebují děti, které se u nás ocitly jako uprchlíci v důsledku války na Ukrajině.
GRANTY
Grantové řízení Podpora regionů je zaměřeno na podporu veřejně prospěšných projektů. Předkládané projekty se mohou týkat podpory dětí a mládeže, zdravotnictví, sociální péče, osob s handicapem, vědy, vzdělání, kultury, sportu či životního prostředí.
BUĎTE V BEZPEČÍ – OBCHODOVÁNÍ S LIDMI
Lidé utíkající z Ukrajiny kvůli válečnému konfliktu se stávají terčem zločineckých organizací. Jsou vystaveni riziku, že se při pohybu přes tranzitní státy či hledání zaměstnání a bydlení v hostitelských zemích stanou obětmi sexuálního vykořisťování nebo nucené práce.
KOMUNITNÍ MAPA
Zorientovat se v novém nebo dočasném domově a ještě navíc v cizí zemi není snadné. Cílem Umapy je proto přehledně a na jednom místě zobrazovat všechna důležitá a užitečná místa, služby i informace, které mohou lidé přicházející z Ukrajiny potřebovat pro to, aby si snadněji zvykli na nový domov.
MINISTERSTVO VNITRA PODPOŘÍ DALŠÍ HUMANITÁRNÍ PROJEKTY NA UKRAJINĚ
Ministerstvo vnitra podpoří částkou 15,57 milionu korun čtyři projekty na Ukrajině. Ty přispějí k léčbě vážně nemocných dětí či psychologické a sociální asistenci pro osoby, jež musely opustit své domovy, pomohou zvýšit povědomí obyvatel o rizicích min a nevybuchlé munice a zajistí technické vybavení pro ukrajinskou kriminální policii.
Další užitečné odkazy
2) Informace z našeho kraje
CPIC Plzeň
CO SE U NÁS DĚLO?
V říjnu byly spuštěny kurzy českého jazyka pro děti předškolního věku (3-6 let) a také kurzy jazykové úrovně A1 (Neslovani).
Dne 10. 10. se ve CPIC uskutečnil sociokulturní kurz na téma Pracovně právní vztahy – pravidla v ČR. Klienti se na něm dozvěděli informace především o pracovních smlouvách, pracovních podmínkách či ukončení pracovního poměru.
Dne 26.10. připravili pracovníci CPIC zábavné aktivity pro všechny školáky. Akce se konala pod záštitou organizace UNICEF. Tvořivé dopoledne bylo určeno pro menší děti, ty větší strávily odpoledne s vrstevníky u filmu „Jeden svět“.
V uplynulém měsíci se v Centru uskutečnily tři adaptačně integrační kurzy, které byly tlumočeny do anglického (14. 10.), ruského (21. 10.) a mongolského (29. 10.) jazyka.
CO SE U NÁS DĚJE?
Pravidelná psychosociální podpora, určena především ukrajinským dětem (do 18 let), které se na území České republiky ocitly v souvislosti s válečným konfliktem, je nadále poskytována každý pátek v čase 8-12 hodin v plzeňském CPIC. Sezení je možné poskytnout i rodičům a vede jej psycholog původem z Ukrajiny. Trvá 60 minut a je nutné se předem objednat na icplzen@suz.cz nebo osobně v Centru.
V současné době probíhají v plzeňském CPIC kurzy českého jazyka pro děti 3-6 let, 6-13 let, středoškoláky 14-18 let a 5 kurzů pro dospělé (začátečníky) jazykové úrovně A0.
Ve spolupráci s organizací UNICEF probíhá Podpůrná skupina pro ukrajinské náctileté děti. Skupinka určená pro děti ve věku 11-16 let se bude i nadále scházet pod vedením psychologa CPIC pravidelně každou středu v čase 15-18 hodin v našem sídle na Americké 39 v Plzni.
Pokračuje působení tlumočníků a pracovníků CPIC na KACPU a OAMP.
Jsme členy pracovní skupiny zaměřené na boj proti vykořisťování zahraničních pracovníků v Plzeňském kraji. To nám umožňuje sdílet zkušenosti s ostatními spolupracujícími organizacemi a přispívat k eliminaci nekorektních a často nezákonných postupů zaměstnávání cizinců u některých zaměstnavatelů v kraji.
I nadále probíhají schůzky s nestátními neziskovými organizacemi, které pracují s dětmi a mládeží. Představujeme na nich služby CPIC Plzeňského kraje a možnost spolupráce v rámci projektu UNICEF.
CO MÁME V PLÁNU?
„Regionální platforma pro otázky integrace cizinců na území Plzeňského kraje“ se uskuteční dne 14. 11. od 9:00 hodin v plzeňském CPIC. Tématem setkání bude aktuální situace cizinců v Plzeňském kraji a představení stávajících projektů
V listopadu budou adaptačně integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do anglického (25. 11.) a mongolského (26. 11.) jazyka. Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit.
CPIC Domažlice – detašované pracoviště
CO SE U NÁS DĚLO?
Kolegové z detašovaného pracoviště pořádali dne 21.10. v Městském kulturním středisku v Domažlicích sociokulturní kurz na téma „Jak na trvalý pobyt?“. Otázky klientů se týkaly především zkoušky z českého jazyka A2.
CO MÁME V PLÁNU?
V listopadu plánují kolegové z detašovaného pracoviště v Domažlicích sociokulturní kurz na téma Jak na řidičský průkaz a registraci vozidla v ČR? Akce se bude konat 11. 11. na adrese nám. Míru 51, Domažlice od 10 do 12 hodin a bude tlumočena do ukrajinského jazyka.
CPIC Tachov – kontaktní místo
CO MÁME V PLÁNU?
CPIC pro Plzeňský kraj ve spolupráci s místostarostkou města Tachov Mgr. Vendulou Machovou uspořádá dne 28. 11. od 10:00 hodin na Městském úřadě v Tachově, Hornická 1695 Jednání u kulatého stolu. Tématem setkání bude představení organizací pracujících s cizinci a působících na Tachovsku, předání aktuálních informací a nastavení budoucí spolupráce.
Ostatní
Centrum lidských zdrojů Plzeňského kraje zahájilo projekt nazvaný „Integrace cizinců v Plzeňské aglomeraci“, který se po dobu tří let zaměří na plnohodnotnou integraci cizinců a jejich rodinných příslušníků.
Migrantům, kteří žijí na území plzeňské aglomerace, potažmo Plzeňského kraje, bude mimo jiné umožněno stát se součástí místního trhu práce a přispět svými znalostmi v lékařských oborech (lékaři, zdravotní sestry), integrovaném záchranném systému (záchranáři), stavebnictví, dopravě, službách a dalších oblastech.