Prostřednictvím našeho zářijového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Olomoucký kraj.
Aktuality
Pobyt v ČR
ZMĚNA V POSKYTOVÁNÍ STÁTNÍHO HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 je bezplatné státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dnů od udělené první dočasné ochrany (DO). Po uplynutí této doby je nutné si zajistit ubytování na vlastní náklady. Změny se týkají také zranitelných osob.
POMOC ZRANITELNÝM OSOBÁM PŘI PŘECHODU DO NÁJEMNÍHO BYDLENÍ
Držitelé DO mohou s přechodem do nájemního bydlení využít pomoc, kterou nabízí vybrané kraje. Jde např. o pomoc při hledání pronájmu, komunikaci s realitními kancelářemi nebo majiteli bytů, asistenci s administrativními úkony či pokrytí počátečních nákladů při přechodu do nájemního bydlení.
BLÍŽÍ SE KONEC PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Vylepení nového štítku dočasné ochrany je možné jen do 30. 9. 2024. Pokud se tak nestane, dočasná ochrana zanikne.
Školství a výuka českého jazyka
KONEC BEZPLATNÉ NOSTRIFIKACE DIPLOMŮ DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Od 1. září 2024 končí bezplatné uznávání diplomů pro držitelé dočasné ochrany. Žadatelé o nostrifikaci tak budou povinni uhradit poplatek. Platí, že ukrajinské diplomy vydané do února 2000 nostrifikaci nevyžadují.
MŠMT OPĚT PODPOŘÍ KURZY ČESKÉHO JAZYKA PRO UKRAJINSKÉ STUDENTY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) představilo druhý ročník programu na podporu jazykového vzdělávání pro ukrajinské migranty v ČR. Žádosti o dotaci je možné podávat do 15. září 2024.
MATURITNÍ ZKOUŠKA – JEDNOTNÉ ZKUŠEBNÍ SCHÉMA PRO PODZIM 2024
Na podzim 2024 se koná druhé kolo maturitních zkoušek. V souvislosti s tím MŠMT vydalo jednotné zkušební schéma, které má usnadnit orientaci a určuje časový rozvrh.
FOND PRO PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ A STUDENTŮ V ČR
Školy mohou pro své žáky z Ukrajiny žádat o poskytnutí finančních prostředků z grantu nadace Terezy Maxové. Finance mohou být využity pro konkrétní dítě na materiální potřeby, vzdělávací a další rozvojové aktivity (například kroužky), ubytování na internátu, školní pobytové akce apod. Maximální výše příspěvku je 5 000 Kč/dítě/školní rok.
PŘÍRUČKY PRO ASISTENT(K)Y PEDAGOGA
Nezisková organizace META připravila aktualizované vydání příručky pro asistenty a asistentky pedagoga pracující na ZŠ s vícejazyčnými dětmi. V příručce je kladen důraz na proces začleňování vícejazyčných dětí a roli asistentů a asistentek v jednotlivých fázích procesu.
Zdravotnictví a sociální oblast
VZDĚLÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH ZDRAVOTNÍKŮ-NELÉKAŘŮ K ZÍSKÁNÍ APROBAČNÍ ZKOUŠKY
Kontaktní centrum pro cizince Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) poskytuje konzultace v českém a ukrajinském jazyce při přípravě na aprobační zkoušku a zvyšování kvalifikace ve zdravotnictví. Pro zájemce o aprobační zkoušku pořádá také online setkání.
DARUJEME KROUŽKY DĚTEM 2024/2025
Česká rada dětí a mládeže společně s Nadačním fondem Eduzměna spouští novou výzvu z projektu Darujte kroužky dětem, a to na 1. pololetí roku 2024/2025. Na základě žádosti je možné přiznat příspěvek na kroužek až v hodnotě 1 500 Kč na dítě z rodiny ukrajinských uprchlíků.
INFORMAČNÍ PORTÁL PRO NNO PRACUJÍCÍ S UPRCHLÍKY
V rámci projektu „Podpora českých neziskových organizací poskytujících ukrajinským uprchlíkům služby související se zdravotní péčí“, který podpořila WHO, kancelář Česká republika, vznikly informační podklady pro pracovníky NNO týkající se systému českého zdravotnictví.
Ostatní
NOVÁ SEKCE „ASISTENCE A PORADENSTVÍ“ NA INFORMAČNÍM PORTÁLU PRO CIZINCE
Na Informačním portálu pro cizince je nová sekce „Asistence a poradenství“. Obsahuje např. kontakty na neziskové organizace poskytující právní a jiné poradenství či základní informace ohledně pracovního práva v České republice.
Informace z našeho kraje
CPIC OLOMOUC
Co se u nás děje?
Naše Centrum nabízí každé pondělí a středu psychosociální poradenství. To je určeno zejména pro klienty (dospělé i děti), kteří byli zasaženi válečným konfliktem, přišli o své blízké nebo o ně mají obavy, potřebují psychickou stabilizaci v těžké životní situaci a chtějí se adaptovat v novém prostředí. Konzultace jsou zcela zdarma.
Co máme v plánu?
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY (AIK)
Na září pro vás chystáme adaptačně-integrační kurz v ukrajinštině a mongolštině.
Dne 30. 9. bude CPIC Olomouc pořádat sociokulturní kurz na téma Zaměstnanost od 15:30 hod., který bude tlumočen do ukrajinštiny. Na stejné téma proběhne sociokulturní kurz dne 14. 10 také v Šumperku.
Více informací bude zveřejněno na našem FB CPIC Olomoucký kraj a webu.
Dále vás zveme na Veletrh sociálních služeb, který se uskuteční v úterý 10. 9. na Hlavní třídě ve městě Šumperk. Naše Centrum zde bude prezentovat své služby.
Naše Centrum od září pro základní a střední školy v Olomouckém kraji opět nabízí besedu Cizinci mezi námi, která vede žáky a studenty k pochopení zásadních pojmů a kontextů v migraci: co si představujeme pod pojmem migrace, proč lidé migrují, definice vnitřní a mezinárodní migrace, definice pojmů migrant, uprchlík, cizinec atd. Cílem besedy je dosáhnout porozumění pro jiné národy a jejich kultury, větší tolerance majority k minoritám a odstranění stereotypních názorů. Součástí přednášky je i audiovizuální materiál, který lépe nastíní základní souvislosti a vtáhne žáky / studenty do konkrétních příběhů. Besedu lze zařadit v rámci předmětu občanská výchova, zeměpis, dějepis, prvouka, rodinná výchova… Beseda je určena pro žáky 4.-5. třídy, 7.-9. tříd, pro studenty SŠ a je zdarma.
V případě zájmu kontaktujte koordinátorku Lenku Drechslerovou, tel. 771 228 020 nebo icsumperk@suz.cz.
AKTIVITY UNICEF
V srpnu ve spolupráci s Rodinným centrem Provázek proběhly v Olomouci tři tematické tábory, které nabídly dětem pestrý program plný zážitků. Prvním z nich byl Syn lovce medvědů, zaměřený na rozvoj tábornických dovedností jako rozdělávání ohně, luštění šifer nebo práce se dřevem. Děti se učily také střílet lukem a zdokonalovaly se v plnění fyzických úkolů, přičemž veškeré aktivity probíhaly v přírodě.
Dalším táborem byla Cesta kolem světa za 5 dní, kde děti objevovaly kultury různých zemí prostřednictvím interaktivních her a úkolů. Navštívily tak symbolicky například Egypt, kde stavěly pyramidy, nebo Japonsko, kde se utkaly v zápasech sumó. Tento tábor dětem nabídl nejen zábavu, ale i poučení o různých kulturách a zvycích.
Poslední tábor, Výletníci, byl zaměřen na každodenní výlety do okolní přírody a parků, kde děti plnily týmové úkoly, poznávaly místní památky a rozvíjely svou zručnost. Součástí programu byly i tvořivé aktivity jako batikování oděvů a dva větší výlety, při nichž děti navštívily Zlatou farmu a výšlapem na Velký Kosíř zakončily tábor opékáním špekáčků.
V srpnu si děti v našem Centru v Olomouci vyzkoušely tvoření z hmoty FIMO.
V Šumperku probíhal celé léto Letní konverzační klub pro teenagery, zaměřený na procvičování českého jazyka.
Pro rodiny s dětmi byly v Šumperku uspořádány aktivity jako návštěva požární stanice či Muzejíčka. Velký zájem byl také o minigolf, který byl spojen s procházkou po památkách města.
Co máme v plánu?
Ve CPIC Olomouc na září plánujeme např. tvoření, dance workshop nebo konverzační klub pro teenagery.
V Šumperku bude od 11. 9. každou středu pokračovat dětský klub Čtyřlístek.
Všechny informace ohledně dalších aktivit budeme průběžně dávat na náš FB CPIC Olomoucký kraj a web.