Prostřednictvím našeho dubnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Olomoucký kraj.
Aktuality
Pobyt v ČR
ZMĚNY V POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 bude státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Změna se týká i zranitelných osob. Po uplynutí této doby je nutné si zajistit vlastní ubytování.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY PO VYPRŠENÍ TERMÍNU ONLINE REGISTRACE
Dočasná ochrana (DO) uprchlíků, kteří se včas nezaregistrovali k jejímu prodloužení, je platná pouze do 31. 3. 2024. Poté si lze o ni požádat znovu na jednom z pracovišť KACPU. V tomto případě dojde stejně jako při první žádosti k novému posouzení důvodů pro udělení DO.
KRÁTKODOBÉ PŘÍSTŘEŠÍ UŽ POUZE V OSTRAVĚ
Uprchlíci z Ukrajiny mohou od 1. 4. 2024 využívat krátkodobého přístřeší už pouze na KACPU v Ostravě. Mechanismus krátkodobého přístřeší je určen těm, kteří po příjezdu do České republiky čekají na rozhodnutí o udělení dočasné ochrany či na otevření KACPU a nemají vlastní ubytování.
Školství a výuka českého jazyka
ZÁPISY DO MATEŘSKÝCH ŠKOL NA ROK 2024/2025
V letošním roce už se nebudou konat tzv. zvláštní zápisy pro děti s cizí státní příslušností s dočasnou ochranou. Zápisy do školek na rok 2024/2025 budou probíhat standardním způsobem a ve standardních termínech pro všechny bez rozdílu.
SROVNÁNÍ STUPŇŮ PROSPĚCHU
Na webu Národního pedagogického institutu (NPI) je k dispozici srovnání různých škál hodnocení cizinců v jejich zemi se vzdělávacím systémem v České republice. Informace mohou být užitečné při posuzování dokladů o absolvovaném vzdělání žáků cizinců, kteří přicházejí do českých škol ze zahraničí.
DISKUZNÍ SETKÁNÍ SE SPECIÁLNĚ PEDAGOGICKÝMI CENTRY
Organizace META připravila online diskuzní setkání věnované výhradně tématům a potřebám speciálně pedagogických center (SPC) v práci s vícejazyčnými žáky. Bude se konat 16. dubna od 16 do 18 hodin na platformě Zoom (registrovaným bude zaslán odkaz k připojení).
Zaměstnanost
ASISTENČNÍ SLUŽBY PRO CIZINCE NA ÚŘADECH PRÁCE
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MŠMT) nabízí na vybraných pracovištích Úřadů práce asistenční služby pro cizince, kteří hledají práci a chtějí rozvíjet svou kariéru na českém pracovním trhu.
Sociální systém
KALKULAČKA PRO VÝPOČET HUD
Orientační kalkulačka pro výpočet Humanitární dávky (HUD) nově reflektuje změny od 1. 1. 2024 a počítá s aktuálními hodnotami započitatelných nákladů na bydlení pro zranitelné osoby.
PORADENSKÝ DEN K DŮCHODŮM
Klientské centrum ústředí ČSSZ v Praze ve čtvrtek 11. 4. 2024 od 8:00 do 13:30 hodin nabízí cizincům možnost konzultovat otázky související s jejich nároky z českého systému důchodového pojištění. Konzultace budou poskytnuty individuálně, bezplatně a s možností tlumočení do angličtiny.
Zdravotnictví
PRODLOUŽENÍ POJIŠTĚNÍ U DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Po prodloužení víza dočasné ochrany jsou její držitelé povinni si prodloužit i platnost zdravotního pojištění. Lze tak učinit u většiny pojišťoven i online podle aktuálních pravidel pojišťovny.
ZAJIŠTĚNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE PRO UPRCHLÍKY V BĚŽNÉM PROVOZU
Ministerstvo zdravotnictví ČR se rozhodlo transformovat tzv. UA POINTY do běžného provozu zdravotnických zařízení. Péče o pacienty z Ukrajiny bude zajištěna ve stejném rozsahu jako doposud.
WEB „OPATRUJ SE“ PRO CIZINCE
Webové stránky Opatruj se vznikly pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví ČR a poskytují vědecky ověřené informace a postupy, jak pečovat o své duševní zdraví. Nově jsou tyto stránky k dispozici i v ukrajinském, ruském a anglickém jazyce.
POMOC ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÝM UPRCHLÍKŮM
Spolek AMIGA nabízí projekt „Duševní zdraví a psychosociální podpora pro zdravotně znevýhodněné uprchlíky a uprchlíky s onkologickou diagnózou z Ukrajiny“. Cílem je psychosociální podpora pro cizince, kteří jsou zdravotně znevýhodnění nebo mají onkologické onemocnění.
Ostatní
OCHRANA DĚTÍ PŘICHÁZEJÍCÍCH Z UKRAJINY
Uprchlíci z Ukrajiny najdou na webu Evropské komise užitečné informace týkající se ochrany svých dětí, které přichází do České republiky. Na stránkách jsou taktéž zveřejněna čísla tísňových linek pro děti nabízející psychosociální podporu.
PROKAZOVÁNÍ ZRANITELNOSTI
Souhrn náležitostí, které jsou třeba k doložení zranitelnosti.
POMOC S HLEDÁNÍM ZMIZELÝCH VE VÁLCE
Organizace ICMP (International Commission on Missing Persons) pomáhá Ukrajincům s hledáním příbuzných, kteří zmizeli během války.
Další užitečné odkazy
CELOEVROPSKÁ KAMPAŇ „PRACUJ BEZ ÚRAZU“
Informace z našeho kraje
CPIC Olomouc
Co se dělo?
V březnu byly zahájeny 4 intenzivní navazující kurzy českého jazyka pro klienty různých úrovní znalosti.
Dne 19. března se v Centru na podporu integrace cizinců konal pravidelný tvořivý workshop na téma Jarní věnce.
Dne 13. března proběhl online sociokulturní kurz na téma Nostrifikace a 18. března prezenční SKK na téma Cesta k zaměstnání.
Dne 23. března proběhl adaptačně-integrační kurz tlumočený do ruštiny.
Dne 20. března se v Šumperku uskutečnil turnaj teenagerů-cizinců v bowlingu.
Dne 28. března si teenageři-cizinci vyzkoušeli účinky solné jeskyně v Šumperku.
Proběhly prezentace besedy Cizinci mezi námi pro 7. až 9. třídy na ZŠ Sudkov, ZŠ Pionýrů Uničov a ZŠ Lutín.
Co máme v plánu?
V dubnu bude zahájen základní kurz češtiny pro anglicky mluvící klienty.
CPIC Šumperk stále nabízí pro základní a střední školy besedu Cizinci mezi námi, která vede žáky a studenty k pochopení zásadních pojmů a kontextů v migraci: co si představujeme pod pojmem migrace, proč lidé migrují, definice vnitřní a mezinárodní migrace, definice pojmů migrant, uprchlík, cizinec atd. Cílem besedy je dosáhnout porozumění pro jiné národy a jejich kultury, větší tolerance majority k minoritám a odstranění stereotypních názorů. Součástí přednášky je i audiovizuální materiál, který lépe nastíní základní souvislosti a vtáhne žáky / studenty do konkrétních příběhů. Besedu lze zařadit v rámci předmětu občanská výchova, zeměpis, dějepis, prvouka, rodinná výchova… Je určena pro žáky 4.-5. třídy, 2. stupně, pro studenty SŠ a je zdarma. V případě zájmu kontaktujte koordinátorku Lenku Drechslerovou, tel. 771 228 020 nebo icsumperk@suz.cz.
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY (AIK)
Na duben plánujeme následující adaptačně-integrační kurzy:
Dne 20. 4. 9:00 – AIK tlumočen do angličtiny (Olomouc)
Dne 27. 4. 9:00 – AIK tlumočen do ukrajinštiny (Olomouc)
AKTIVITY UNICEF
CPIC Olomouc
Dne 16. 4. v 16:00 – plánujeme další tvořivý workshop Keramika. Více informací na FB CPIC Olomoucký kraj.
Dále každou středu probíhá Výtvarný kroužek.
Na duben či květen plánujeme volejbal pro ukrajinské teenagery, který měl proběhnout už v březnu, z organizačních důvodů byl však odložen. O novém termínu budeme informovat prostřednictvím FB CPIC Olomoucký kraj.
CPIC Šumperk
Každé pondělí pořádá CPIC Šumperk kroužek pro ukrajinské děti Poznej svoje město. Pokud se chcete přidat, pište na email icsumperk@suz.cz.
Každou středu pořádá CPIC Šumperk dětský klub Čtyřlístek pro ukrajinské děti ze Šumperka a okolí. Děti se mohou těšit na zábavné hry, vyrábění, vzdělávací aktivity, a to vše při procvičování konverzace v češtině. Na klub je nutná registrace předem na emailu icsumperk@suz.cz.