Prostřednictvím našeho prosincového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Liberecký kraj
1) Aktuality
Pobyt v ČR
VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA NA KACPU
Krajská asistenční centra pomoci Ukrajině (KACPU) budou otevřena 23. 12. a 30. 12. 2024 od 8:00 do 12:00 hodin pouze pro podání žádosti o dočasnou ochranu a neodkladné záležitosti. Kromě 30. 12. budou KACPU během vánočních svátků a na Nový rok zavřená. Od 3. 1. 2025 budou KACPU otevřena dle standardních úředních hodin jednotlivých pracovišť.
VÁNOČNÍ OTEVÍRACÍ DOBA NA PRACOVIŠTI OAMP
Pracoviště Ministerstva vnitra budou otevřena 23. 12. a 30. 12. 2024 od 8:00 do 12:00 hodin pouze pro nutné a neodkladné záležitosti. Pro jiné úkony lze využít podání poštou či datovou schránkou. Kromě 30. 12. 2024 budou pracoviště během vánočních svátků a na Nový rok od 24. 12. do 1. 1. 2025 uzavřena nebo budou odbavovat pouze klienty předem objednané správním orgánem. Dne 2. 1. 2024 budou pracoviště otevřená dle úředních hodin jednotlivých pracovišť.
PŘEHLED HLÁŠENÍ ZMĚN U DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Informační portál pro cizince nabízí nově přehled změn, které cizinci s dočasnou ochranou musí hlásit na příslušné úřady včetně termínů, do nichž tak mohou učinit.
Školství a výuka českého jazyka
STIPENDIA NA AKADEMICKÝ ROK 2025/2026
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR každoročně nabízí cizincům/cizinkám stipendia v rámci bilaterálních výměnných programů dohodnutých s určitými zeměmi. Stipendia tohoto typu jsou určena pro studenty/studentky či absolventy/absolventky vysokých škol a doktorandy/doktorandky, kteří/které si přejí absolvovat studijní nebo výzkumný pobyt na jedné z českých veřejných vysokých škol.
E-LEARNINGOVÉ KURZY ČEŠTINY
Integrační centrum v Praze nabízí nový e-learningový program, který představuje alternativu k tradičním kurzům češtiny pro ty, kteří z jakéhokoli důvodu nemohou navštěvovat kurzy s pevným rozvrhem.
VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA PRO CIZINCE S DOČASNOU OCHRANOU ONLINE
Pražský spolek NAVIGO Praha v rámci projektu Azylového, migračního a integračního fondu Evropské unie nabízí bezplatné online kurzy českého jazyka pro celé území České republiky, a to na úrovních od A1 do B2. Kurzy jsou určeny pro ukrajinské uprchlíky s dočasnou ochranou.
Zaměstnanost
REKVALIFIKAČNÍ KURZY ÚŘADU PRÁCE PRO CIZINCE
Úřad práce nabízí rekvalifikační kurzy a kurzy českého jazyka pro cizince. Kompletní nabídka je k dispozici na webu Úřadu práce.
Zdravotnictví a sociální oblast
KOMUNIKAČNÍ KARTA PRO LÉKÁRENSKOU PÉČI
Česká lékárnická komora připravila praktickou pomůcku pro komunikaci lékárníků a ukrajinských uprchlíků při poskytování lékárenské péče. Karta je v ukrajinském a ruském jazyce.
POMOC PRO UKRAJINCE ŽIJÍCÍ S HIV
Společnost AIDS pomoc, z. s. nabízí podporu osobám z Ukrajiny žijícím s HIV, které pobývají nebo se chystají pobývat v ČR, Jde např. o zajištění přístupu k léčbě, případné možnosti dočasného ubytování či poskytnutí poradenství.
Ostatní
ZPRÁVA O MIGRACI ZA III. ČTVRTLETÍ 2024
Čtvrtletní zpráva o situaci v oblasti migrace v České republice a na migračních trasách do Evropské unie vydaná Ministerstvem vnitra.
DOTAZNÍK CHARITY ČR PRO UKRAJINCE V ČESKÉ REPUBLICE
Informace z našeho kraje
Co se u nás dělo?
V průběhu listopadu jsme realizovali 2 adaptačně-integrační kurzy zaměřené na klienty hovořící čínsky a rusky.
V úterý 12. 11. proběhla v Centru Regionální platforma na téma Činnost OSPOD ve vztahu k osobám s dočasnou ochranou.
Dne 12. 11. proběhla na detašovaném pracovišti v České Lípě Komise pro cizince.
V neděli 24. 11. se na detašovaném pracovišti v České Lípě uskutečnila akce Indické odpoledne. Nabídla bohatý program včetně ukázek jógy, seznámení s indickými tradicemi a ochutnávek tradičních jídel a čajů, přičemž přilákala širokou veřejnost.
Co se u nás děje?
V prosinci se v Liberci koná pět intenzivních kurzů českého jazyka a jeden specializovaný kurz, zatímco na detašovaném pracovišti probíhá jeden intenzivní a jeden základní kurz českého jazyka.
Na prosinec je naplánován adaptačně-integrační kurz pro ukrajinsky hovořící klienty v Liberci.
Realizujeme pravidelná setkání komunitního klubu pro skupinu 50+, jejichž cílem je podpora a vytvoření bezpečného a přátelského prostoru pro tuto věkovou kategorii. Účastníci zde mohou sdílet své zkušenosti, vyměňovat si rady a příjemně trávit čas ve společnosti ostatních.
Probíhá také informování cizinců o možnostech vrácení kolkových známek, které musí být vráceny nebo použity nejpozději do 31. 12. 2024. Od ledna 2025 už bude platba probíhat přes terminály.
V rámci projektu UNICEF plynule běží spolupráce s regionálními partnery, a to s DDM Smetanka Nový Bor a libereckým V-klubem. Aktivity jsou zaměřeny na předcházení sociálně-patologických jevů formou volnočasových aktivit, doučováním a realizací komunitních klubů.
Naše Centrum taktéž realizuje pro rodiče s dětmi, ale zejména pro mladistvé 15+ volnočasové aktivity jako například konverzační kluby českého jazyka, kulaté stoly, herní a sportovní odpoledne a tematické workshopy. Cílem je zajistit cílové skupině bezpečné prostředí s adekvátním trávením volného času.
Mládež CPIC v Liberci tráví odpoledne organizovanými volnočasovými aktivitami, sami si realizují setkávání v čajovně, účastní se lekcí moderního tance, zkouší právní debaty nebo hrají společenské vzdělávací hry.
Mládež se zúčastnila workshopu focení, kde si vyzkoušela práci s fotoaparátem, naučila se základy kompozice a techniky pro nejlepší záběr. Současně proběhl workshop první pomoci, zaměřený na základy resuscitace a praktické dovednosti pro běžné situace.
Na KACPU probíhají každé pondělí od 10:00 do 11:00 hodin dílničky pro malé děti a Hravá hodinka každou středu od 9:00 do 11:00 hodin. Programy hravou formou podporují rozvoj našich nejmenších.
Ve spolupráci s UNICEF pořádáme pravidelná setkání pro maminky s dětmi, jejichž cílem je vytvořit bezpečné a podpůrné prostředí. Na těchto setkáních mohou maminky sdílet své zkušenosti, získávat cenné rady a vzájemně se podpořit v podobných životních situacích.
Stále probíhá koordinační role sítě tlumočení na KACPU a OAMP v Liberci. Zajišťujeme i tlumočení a doprovody na úřady a podobně.
V libereckém CPIC ve stanovených časech (pondělí 12-18 hodin a pátek 8-12 hodin) i nadále probíhá psychosociální poradenství.