Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu (Kraj Vysočina).
1)Aktuality
Pobyt v ČR
ZMĚNA V POSKYTOVÁNÍ STÁTNÍHO HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 je bezplatné státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dnů od udělené první dočasné ochrany (DO). Po uplynutí této doby je nutné si zajistit ubytování na vlastní náklady. Změny se týkají také zranitelných osob.
POMOC ZRANITELNÝM OSOBÁM PŘI PŘECHODU DO NÁJEMNÍHO BYDLENÍ
Držitelé DO mohou s přechodem do nájemního bydlení využít pomoc, kterou nabízí vybrané kraje. Jde např. o pomoc při hledání pronájmu, komunikaci s realitními kancelářemi nebo majiteli bytů, asistenci s administrativními úkony či pokrytí počátečních nákladů při přechodu do nájemního bydlení.
BLÍŽÍ SE KONEC PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Vylepení nového štítku dočasné ochrany je možné jen do 30. 9. 2024. Pokud se tak nestane, dočasná ochrana zanikne.
Školství a výuka českého jazyka
KONEC BEZPLATNÉ NOSTRIFIKACE DIPLOMŮ DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Od 1. září 2024 končí bezplatné uznávání diplomů pro držitelé dočasné ochrany. Žadatelé o nostrifikaci tak budou povinni uhradit poplatek. Platí, že ukrajinské diplomy vydané do února 2000 nostrifikaci nevyžadují.
MŠMT OPĚT PODPOŘÍ KURZY ČESKÉHO JAZYKA PRO UKRAJINSKÉ STUDENTY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) představilo druhý ročník programu na podporu jazykového vzdělávání pro ukrajinské migranty v ČR. Žádosti o dotaci je možné podávat do 15. září 2024.
MATURITNÍ ZKOUŠKA – JEDNOTNÉ ZKUŠEBNÍ SCHÉMA PRO PODZIM 2024
Na podzim 2024 se koná druhé kolo maturitních zkoušek. V souvislosti s tím MŠMT vydalo jednotné zkušební schéma, které má usnadnit orientaci a určuje časový rozvrh.
FOND PRO PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ A STUDENTŮ V ČR
Školy mohou pro své žáky z Ukrajiny žádat o poskytnutí finančních prostředků z grantu nadace Terezy Maxové. Finance mohou být využity pro konkrétní dítě na materiální potřeby, vzdělávací a další rozvojové aktivity (například kroužky), ubytování na internátu, školní pobytové akce apod. Maximální výše příspěvku je 5 000 Kč/dítě/školní rok.
PŘÍRUČKY PRO ASISTENT(K)Y PEDAGOGA
Nezisková organizace META připravila aktualizované vydání příručky pro asistenty a asistentky pedagoga pracující na ZŠ s vícejazyčnými dětmi. V příručce je kladen důraz na proces začleňování vícejazyčných dětí a roli asistentů a asistentek v jednotlivých fázích procesu.
Zdravotnictví a sociální oblast
VZDĚLÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH ZDRAVOTNÍKŮ-NELÉKAŘŮ K ZÍSKÁNÍ APROBAČNÍ ZKOUŠKY
Kontaktní centrum pro cizince Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) poskytuje konzultace v českém a ukrajinském jazyce při přípravě na aprobační zkoušku a zvyšování kvalifikace ve zdravotnictví. Pro zájemce o aprobační zkoušku pořádá také online setkání.
DARUJEME KROUŽKY DĚTEM 2024/2025
Česká rada dětí a mládeže společně s Nadačním fondem Eduzměna spouští novou výzvu z projektu Darujte kroužky dětem, a to na 1. pololetí roku 2024/2025. Na základě žádosti je možné přiznat příspěvek na kroužek až v hodnotě 1 500 Kč na dítě z rodiny ukrajinských uprchlíků.
INFORMAČNÍ PORTÁL PRO NNO PRACUJÍCÍ S UPRCHLÍKY
V rámci projektu „Podpora českých neziskových organizací poskytujících ukrajinským uprchlíkům služby související se zdravotní péčí“, který podpořila WHO, kancelář Česká republika, vznikly informační podklady pro pracovníky NNO týkající se systému českého zdravotnictví.
Ostatní
NOVÁ SEKCE „ASISTENCE A PORADENSTVÍ“ NA INFORMAČNÍM PORTÁLU PRO CIZINCE
Na Informačním portálu pro cizince je nová sekce „Asistence a poradenství“. Obsahuje např. kontakty na neziskové organizace poskytující právní a jiné poradenství či základní informace ohledně pracovního práva v České republice.
Informace z našeho kraje
CPIC Jihlava
Co se u nás dělo?
V průběhu srpna se uskutečnily dva sociokulturní kurzy. Jeden z nich byl na téma «Návrat do školy«, zaměřený na rodiče a jejich děti, kteří se připravují na nový školní rok. Druhý kurz se věnoval tématu «Pracovní smlouva» a byl navržen pro ty, kteří hledají nebo již našli práci a chtějí se zorientovat v pracovněprávní problematice. Účastníci se dozvěděli o základních náležitostech pracovní smlouvy, právech a povinnostech zaměstnanců a zaměstnavatelů a také o tom, na co si dát při podepisování smlouvy pozor.
Aktivní mládež z Vysočiny využila letních dnů a zorganizovala několik venkovních akcí. Uspořádali večerní procházku Jihlavou, další akcí bylo setkání v parku, které bylo zaměřeno na konverzaci v češtině. Velkou oblibou si u Aktivní mládeže Vysočiny získaly deskové hry, u kterých se každý měsíc scházejí.
Co máme v plánu?
V září v souvislosti s humanitárním ubytování a změnami v podmínkách pro ubytování osob s dočasnou ochranou očekáváme zvýšený počet dotazů ohledně humanitární dávky a mimořádné okamžité pomoci.
V rámci terénní práce na Vysočině plánujeme v následujících měsících navštívit firmy, které zaměstnávají cizince.
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY
09. 9. Adaptačně-integrační kurz tlumočený do mongolského jazyka
17. 9. Adaptačně-integrační kurz tlumočený do ukrajinského jazyka
23. 9. Adaptačně-integrační kurz tlumočený do srbského jazyka
KONTAKTNÍ MÍSTO HAVLÍČKŮV BROD
Naše kontaktní místo v Havlíčkově Brodě bude otevřeno ve dnech 11. 09. a 25.09. od 14:30 do 17:00 hodin.
PSYCHOSOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Během září bude k dispozici také psychosociální poradenství ve dnech 05. 9., 11. 09., 20. 09., 26. 09. a 30. 09.
CPIC PELHŘIMOV
Co se u nás dělo?
V úterý 13. 8. v Humanitárním centru Háj v Humpolci proběhl sociokulturní kurz věnovaný změnám v bezplatném ubytování od 1. 9. 2024 a možnosti požádat o mimořádnou okamžitou pomoc.
V týdnu od 19. do 23. 8. proběhla v Centru akce pro děti do čtyř let s názvem „Hravé léto“. Každý den byl připraven program střídající sportovní a tvůrčí aktivity jako např. výroba loutek, se kterými děti nacvičily divadlo. Během programu děti trénovaly komunikaci v českém jazyce.
Co máme v plánu?
Pravidelné sociokulturní poradenství v Humpolci se po prázdninové přestávce uskuteční mimořádně 12. 9. a 19. 9. a dále bude probíhat vždy 1. a 2. čtvrtek v měsíci od 14 do 16 hodin na adrese Hradská 280. V těchto termínech je možné se registrovat na kurz českého jazyka, který bude na podzim zahájen v Humpolci.
PŘIHLÁŠKY NA KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Registrace probíhají ve CPIC Pelhřimov, U Stínadel 1316, vždy v pondělí od 12 do 17 hodin a ve středu od 8 do 12 hodin. V jiném termínu jen po telefonické domluvě.
Na kurzy v Humpolci seregistrace a testování znalosti budou konat ve dnech 9. 9. a 23. 9. v 9:00 hodin v prostorách nízkoprahového centra SEŠLOST v Humpolci, Dolní náměstí 34.
Kurzy budou probíhat v nedělních podvečerních časech.