Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu (Kraj Vysočina).
1) Aktuality
Pobyt v ČR
NOVELA ZÁKONA LEX UKRAJINA VI
Vláda dne 13. září schválila návrh novely tzv. Lex Ukrajina VI, která chystá prodloužení dočasné ochrany o jeden rok až do konce března 2025. Proces prodlužování by měl opět být dvoufázový (s online fází od 1. ledna do 15. března 2024). Dále se v novele navrhují některé změny v oblasti školství či zdravotnictví. Lex Ukrajina VI by měl začít platit od 1. ledna 2024.
HUMANITÁRNÍ UBYTOVÁNÍ
Od 13. září došlo v rámci přidělování státního humanitárního ubytování (HUMPO) k omezení. Tento úkon na KACPU zajišťuje Hasičský záchranný sbor ČR a nově jej bude vykonávat v čase 8:00 – 12:00.
POVINNÁ REGISTRACE VOZIDEL S UKRAJINSKOU SPZ
Občané Ukrajiny mají nově povinnost evidovat vozidlo, které užívají na území ČR, a to nejpozději do sedmi dnů od udělení dočasné ochrany nebo víza za účelem strpění. Ukrajinci, kteří již u nás pobývají, mohou vozidla do systému registrovat od 1. října. Zápis do evidence provádí bezplatně obce s rozšířenou působností. Od 1. ledna 2024 bude řízení ukrajinského vozidla bez evidence provozovatele přestupkem. Pokuta může být až 30 tisíc Kč.
POSTUP PŘI ODCHODU UPRCHLÍKŮ Z ČR
Ministerstvo vnitra vypracovalo rozcestník pro odchod z České republiky pro uprchlíky, kteří se z jakéhokoliv důvodu chtějí nebo musejí vrátit trvale zpět na Ukrajinu. Popisuje kroky týkající se např. vzdání se dočasné ochrany a odevzdání dokladů či vzdání se zdravotního pojištění, aby nevznikal a nenarůstal dluh.
Školství a výuka českého jazyka
DOTACE NA JAZYKOVOU PODPORU PRO UKRAJINCE
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vyhlásilo novou Výzvu, která má za cíl podpořit integraci Ukrajinců – migrantů s vízem strpění nebo dočasnou ochranou v České republice v akademickém roce 2023/2024. Činí tak prostřednictvím rozvoje komunikačních dovedností v českém jazyce, který by vedl k potencionálnímu studiu na veřejné vysoké škole. O dotaci na základě Výzvy může požádat veřejná vysoká škola do 6. října 2023.
NOVÉ KURZY ČEŠTINY OD META
Nezisková organizace META spustila novou online výukovou platformu Levou zadní online, která je určena pro dospívající mladé lidi přicházející do Česka bez znalosti češtiny. Také pedagogičtí pracovníci zde naleznou informace, které jim mohou pomoci s výukou češtiny jako druhého jazyka na školách.
DO ŠKOLY SPOLEČNĚ A NOVÁ APPKA PRO VÍCEJAZYČNÉ DĚTI
MŠMT, nezisková organizace META, o.p.s. a organizace UNICEF vytvořily společně webový rozcestník, kde lze nalézt praktické informace o českém školství, užitečné tipy a nástroje pro řešení reálných situací či důležitá upozornění.
META dále vyvinula mobilní aplikaci Čeština2 určenou pro vícejazyčné děti od pěti let, které se teprve učí česky, stejně jako i pro jejich rodiče a pedagogy.
ZMĚNY V PODPOŘE VÍCEJAZYČNÝCH ŽÁKŮ A ŽÁKYŇ NA ZŠ
MŠMT vydalo 15. června metodický výklad k zákonu Lex Ukrajina IV pro oblast regionálního školství. Obsahuje i upřesnění výkladu ke školnímu roku 2023/24.
KURZY PRO ASISTENTY PEDAGOGA Z ČESKA I UKRAJINY
Krajské vzdělávací instituty ve spolupráci s UNICEF pro školní rok 2023/2024 nabízejí českým a ukrajinským občanům bezplatné kurzy pro získání kvalifikace asistenta pedagoga. Pro ukrajinské občany je součástí projektu i individuální podpora českého jazyka. Podmínky pro financování pozice ukrajinského asistenta pedagoga ve školách (MŠ, ZŠ, SŠ a konzervatoře) na období od 1.9.2023 do 31.12.2023 stanovuje materiál MŠMT.
Organizace Člověk v tísni nabízí pro ukrajinské asistenty pedagoga kurzy češtiny online, pro česky mluvící asistenty pedagoga pak kurz zaměřený na děti s odlišným mateřským jazykem.
PRÁVA A POVINNOSTI ŽÁKŮ ČESKÉ ŠKOLY
Zaměstnanost
PORADENSKÝ WEB
Web, který spravuje Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), nabízí komplexní kariérové poradenství. Obsahuje mimo jiné sekci Jsem cizinec a chci pracovat v ČR s informacemi o povolení k zaměstnání, pobytových statusech, evidenci na Úřadu práce či nostrifikacích.
PRÁVNÍ PRŮVODCE DO KAPSY V UKRAJINŠTINĚ
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) vypracovala příručku Právní pomoc do kapsy, která obsahuje základní pochopení práv a povinností zaměstnance. Je vhodná pro všechny ukrajinské občany.
Sociální systém
LINKA BEZPEČÍ PRO UKRAJINSKÉ DĚTI A MLÁDEŽ
Spolek Linka bezpečí vytvořil tzv. Linku Lia, která poskytuje psychickou podporu a sociální poradenství dětem a mladistvým z Ukrajiny. Komunikace je dostupná v ukrajinském a ruském jazyce.
RODINA ODVEDLE 2023
Projekt Rodina odvedle umožňuje prostřednictvím společného stolování českých rodin a rodin cizinců výměnu kulturních zkušeností, navázání dlouhodobých přátelství a hlavně vytváření vztahů mezi rodinami z různých zemí. Do projektu je možné se přihlásit skrze formulář.
Zdravotnictví
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ CIZINCŮ OD VÍCE POJIŠŤOVEN
Od 20. září 2023 nastala změna u poskytování komplexního zdravotního pojištění cizinců v České republice. Nově je možné si sjednat cestovní zdravotní pojištění v rozsahu komplexní zdravotní péče s jakoukoliv pojišťovnou.
Mění se také výše pojistného plnění. Doposud musela výše sjednaného limitu na jednu pojistnou událost činit nejméně 60 000 EUR, a to bez spoluúčasti pojištěného na nákladech. Nyní se limit zvyšuje na 400 000 EUR.
MLADÝ ZDRAVOTNÍK
Národní humanitární společnost Český červený kříž (ČČK) vytvořila nový web, který pomáhá vzdělávat děti a mladistvé v oblasti ochrany zdraví a první pomoci. Na portálu je možné nalézt informace o první pomoci při různých zdravotních problémech, jak reagovat na nejčastější úrazy, jak zvládat situace, v nichž jde o zdraví, nebo jak používat správně zdravotnické pomůcky. ČČK také vytvořil mobilní aplikaci První pomoc, která se dá stáhnout z App Store nebo Google Play. Stránka je dostupná také v ukrajinském jazyce.
FINANČNÍ POMOC PRO UPRCHLICKÉ DĚTI SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM
UNICEF ve spolupráci s Českým červeným křížem a v koordinaci s Ministerstvem práce a sociálních věcí poskytuje uprchlickým dětem se zdravotním postižením s udělenou dočasnou ochranou (ve věku od 0 do 17 let) a pobývajícím v ČR v důsledku konfliktu na Ukrajině měsíční finanční pomoc ve výši 6 600 korun.
Očekává se, že program bude trvat po dobu dočasné ochrany dle zákona Lex Ukrajina V, tedy do března 2024.
Další užitečné odkazy
NOVÝ INFORMAČNÍ WEB PRO UPRCHLÍKY
Nezisková organizace Slovo21 spustila novou webovou stránku, která nabízí pomoc ukrajinským uprchlíkům v České republice.
Web Refugee Info Czechia, který vznikl ve spolupráci s neziskovou organizací Mezinárodní záchranný výbor (IRC), přináší aktuální rady, právní informace a přehled o službách, a to prostřednictvím interaktivní mapy služeb.
ONLINE TRÉNINKOVÝ SIMULÁTOR PRO PSYCHOLOGICKOU SVÉPOMOC
Simulátor je založen na vědecky ověřené metodě kognitivně-behaviorální terapie. Jednoduchá, ale vysoce účinná cvičení pomáhají snížit stres, úzkost a zlepšit spánek. Dostupné také v ukrajinském jazyce.
POSKYTOVÁNÍ INFORMACÍ O VÁLEČNÝCH ZLOČINECH NA UKRAJINĚ
2) Informace z našeho kraje
CPIC Jihlava
Co se u nás dělo?
V září se v rámci projektu Aktivní mládež Vysočina uskutečnilo informační setkání ukrajinské mládeže. Účastníci se dohodli, že se chtějí scházet pravidelně minimálně dvakrát týdně. Za tímto účelem jsme pro ně připravili prostory se základním vybavením, deskovými hrami a nádobím.
V rámci Centra nám probíhaly registrace na kurzy českého jazyka v Jihlavě, které jsou určeny pro dlouhodobě legálně pobývající cizince. Vzhledem k velkému zájmu se nám podařilo otevřít dva jazykové kurzy.
Zaznamenali jsme zvýšený zájem o psychosociální poradenství, které je určeno pro ukrajinsky mluvící klienty.
Co máme v plánu?
V budoucích měsících se budou každý čtvrtek uskutečňovat dětská odpoledne pro děti od 7 do 12 let. Klub deskových her se bude konat v čase 13:00-15:00. Zakoupily se hry v českém jazyce, které budou mít přidanou hodnotu v rozvoji zlepšení jazykové dovednosti.
V rámci terénní práce po Vysočině nás v následujících měsících čekají návštěvy firem, které zaměstnávají cizince.
Na říjen jsou také sjednané doprovody klientů kvůli řešení jejich nepříznivých sociálních situací (úřady práce, lékaři, dětská centra, školy apod.).
2. 10 Psychosociální poradenství
5. 10. Adaptačně integrační kurz (SRB)
11. 10. Kontaktní místo Havlíčkův Brod
11. 10. Psychosociální poradenství
19. 10. Adaptačně integrační kurz (MNG)
23. 10. Psychosociální poradenství
24.10. Adaptačně integrační kurz (UKR)
25. 10. Kontaktní místo Havlíčkův Brod
CPIC Pelhřimov
Co se u nás dělo?
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
V září probíhala registrace do kurzů českého jazyka. Všichni zájemci prošli vstupním testem a byli zařazeni do příslušných kurzů podle stupně znalostí.
SOCIOKULTURNÍ KURZY
V pondělí 4. září proběhla v učebně Centra v Pelhřimově akce Back to School. Tlumočená přednáška pro rodiče či zákonné zástupce ukrajinských dětí byla uspořádaná v souvislosti se zahájením nového školního roku. Přednáška na téma „Moje dítě jde do školy“ seznámila rodiče se specifiky školství v ČR. Rodičům ve finanční tísni byla nabídnuta možnost financovat volnočasové aktivity prostřednictvím projektu UNICEF. Spolu s pracovníky Centra na akci vystoupil i zástupce odboru školství.
Co máme v plánu?
Od 2. října nás čeká zahájení dvou intenzivních kurzů češtiny v Pelhřimově.
Z přednášky ,,Moje dítě jde do školy“ vzešla poptávka pro setkání s rodiči a dětmi, kde budou moci rozvinout svou kreativitu a naučí se řadu nových technik. Akci plánujeme na říjen.