Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu (Kraj Vysočina).
1) Aktivity
Pobyt v ČR
ZMĚNY V PŘIDĚLOVÁNÍ STÁTNÍHO HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ A PŘEUBYTOVÁNÍ
Od 1. ledna 2024 se státní humanitární ubytování uděluje pouze na Krajském asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny (KACPU) v Ostravě. Změna se týká všech, kteří chtějí podat žádost o dočasnou ochranu a nemají zajištěné ubytovaní. Změna státního humanitárního ubytování (přeubytování) je nově možná jen v krajských Centrech na podporu integrace cizinců (CPIC). Tam, kde CPIC nepůsobí (kraj Královéhradecký, Ústecký, Jihomoravský a v Praze), přijímá žádosti o přeubytování tamní KACPU.
SMAZÁNÍ UŽIVATELSKÝCH ÚČTŮ A ONLINE REGISTRACE PRO PRODLUŽOVÁNÍ DOČASNÉ OCHRANY
V prosinci došlo na Informačním portálu pro cizince ke smazání všech uživatelských účtů, které byly buď založeny v průběhu prodlužování dočasné ochrany (DO) do 31. 3. 2023 nebo založeny držiteli DO po tomto datu. Důvodem je spuštění nové online registrace pro prodlužovaní dočasné ochrany do roku 2025. Smazání uživatelských účtů nemá žádný dopad na platnost DO
PRODLUŽOVÁNÍ VÍZ STRPĚNÍ
Pro držitele víz za účelem strpění pobytu na území z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině nevyvstává povinnost projít procesem online registrace k prodloužení víza. Tato víza budou dle zákona prodlužována automaticky. Zda je osoba držitelem tohoto víza lze poznat podle kódu vízového štítku, který nese označení D/SD/91.
Školství a výuka českého jazyka
NOVÁ ONLINE REGISTRACE NA ZKOUŠKU Z ČEŠTINY PRO TRVALÝ POBYT
Dne 2. ledna byla kvůli velkému zájmu o zkoušku z češtiny pro trvalý pobyt spuštěna nová online registrace, která nahradila dosavadní systém přihlašování se na konkrétní školu a konkrétní termín zkoušky. Všichni přihlášení získají termín zkoušky v pořadí, ve kterém se zaregistrovali. Změna by měla zájemcům usnadnit registraci a zároveň zamezit korupčnímu jednání ze strany poskytovatelů zkoušek.
ONLINE KURZ PRO DVOJJAZYČNÉ ASISTENT/KY PEDAGOGŮ (DAP)
Organizace META o.p.s. nabízí online vzdělávací program pro DAP, kde lze získat potřebné dovednosti, znalosti a praktické zkušenosti pro práci s vícejazyčnými dětmi a žáky ve školství. Kurz je určen primárně pro asistentky a asistenty pedagoga, kteří budou podporovat vícejazyčné děti z Ukrajiny.
ZMĚNY V JEDNOTNÉM PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY
NPI na svém webu informuje o legislativních změnách týkajících se příjímacích řízení na střední školy a konzervatoře. Ve spolupráci s MŠMT a představiteli krajských úřadů připravuje prezenční semináře, na kterých představí věcné a legislativní aspekty nového systému přijímacího řízení včetně informací k digitálnímu přihlašovacímu systému.
UKRAJINSKÉ DĚTI V ČESKÝCH ŠKOLÁCH
Společnost PAQ Research ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR a za finanční podpory UNICEF ČR provedla v období od 23. 10. do 17. 11. 2023 výzkum formou dotazování na téma účast ukrajinských dětí na školách a používání češtiny jako hlavního jazyka ve výuce ze strany škol i ze strany ukrajinských dětí. Výzkum se zaměřil také na integraci do kolektivu českých dětí
Zaměstnanost
DIGITÁLNÍ AKADEMIE CZECHITAS PRO UKRAJINSKÉ ŽENY
Nestátní nezisková organizace Czechitas otevírá poslední registraci s možností stipendia. Do 21. ledna se lze přihlásit do intenzivního IT kurzu, který je zaměřený na datovou analýzu, testování softwaru a vývoj webových stránek. Kurzy jsou vedeny v českém jazyce s podporou ukrajinsky hovořících koučů. Program je pro zájemce zdarma.
ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO CIZINCE O ČESKÝCH PRACOVNĚPRÁVNÍCH PŘEDPISECH
Státní úřad inspekce práce shrnul do jednoho dokumentu základní informace pro cizince, kteří pracují nebo chtějí pracovat v ČR.
Sociální systém
NAVÝŠENÍ ZAPOČITATELNÝCH NÁKLADŮ NA BYDLENÍ V SOUVISLOSTI S HUMANITÁRNÍ DÁVKOU
Vláda v prosinci schválila návrhy MPSV, na jejichž základě se například navýší započitatelné náklady na bydlení v souvislosti s humanitární dávkou.
ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ A ZARUČENÉ MZDY
Od 1. ledna došlo ke zvýšení minimální mzdy o 1 600 Kč na 18 900 Kč měsíčně (resp. o 8,70 Kč na 112,50 Kč na hodinu) a navýšení nejnižších úrovní zaručené mzdy pro 1., 2., 3. a 8.skupinu prací. Varianta úpravy nejnižších úrovní zaručené mzdy je o 1 600 Kč v prvních třech skupinách a o 3 200 Kč ve skupině 8.
PŘEHLED NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ÚDAJŮ PRO SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ NA ROK 2024
Web České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nabízí přehledně a na jednom místě základní informace týkající se důchodového i nemocenského pojištění.
Zdravotnictví
Od 1. ledna jsou nově účastníky veřejného zdravotního pojištění všichni cizinci mladší 18 let, kteří mají platné povolení k dlouhodobému pobytu. Vztahuje se to na všechny typy dlouhodobého pobytu bez ohledu na jejich účel, výjimkou jsou cizinci mladší 18 let, kteří mají vydáno dlouhodobé vízum nebo povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU.
BEZPLATNÁ LÉKAŘSKÁ PÉČE PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY– LÉKAŘI PRO UKRAJINU
Na webu lekariproukrajinu.cz je k dispozici databáze lékařů, kteří nabízí bezplatnou péči pro ukrajinské občany.
Financování
NÁRODNÍ DOTAČNÍ TITUL – INTEGRACE CIZINCŮ 2024
Dotace je určena pro přímou asistenci cizincům z třetích zemí, pro výzkum v oblasti integrace nebo postavení žen – migrantek ve společnosti, sledování a tvorbu indikátorů integrace. Oprávněnými žadateli mohou být spolky a jejich pobočky, nadační fondy, ústavy, výzkumné instituce nebo účelová církevní zařízení. Termín přijetí žádostí o dotaci je 12. 1. 2024.
Další užitečné odkazy
LINKA NA POMOC UKRAJINSKÝM RODINÁM V OBLASTI ŠKOLNÍ DOCHÁZKY
2) Informace z našeho kraje
CPIC Jihlava
Co se u nás dělo?
Během prosince proběhlo v rámci projektu Aktivní mládež Vysočina několik akcí zaměřených na společné setkávání. Konkrétně šlo o večer deskových her a turnaj v populární hře Mortal Kombat. Následně byl pro mládež uspořádán seminář o sexuální výchově, který se zaměřoval na klíčové aspekty této oblasti.
Dne 10. prosince jsme přivítali návštěvu Mikuláše. S podporou hudebního souboru Korále a organizace UNICEF proběhlo odpoledne s Mikulášem pro rodiče s dětmi. Malí účastníci měli příležitost zatančit si, recitovat básničky a dostali drobné dárečky.
Co máme v plánu?
V rámci naší terénní činnosti máme v následujících měsících v plánu návštěvu společností, které zaměstnávají zahraniční pracovníky. Chceme také předat ukrajinským uprchlíkům informace o prodloužení dočasných ochran.
Na leden jsou již naplánovány doprovody klientů s cílem řešit jejich nepříznivé sociální situace. Jedná se např. o návštěvy úřadu práce, lékařů, dětských center a škol.
ADAPTAČNĚ INTEGRAČNÍ KURZY (AIK)
24. 1. Adaptačně integrační kurz – tlumočen do ukrajinského jazyka
30. 1. Adaptačně integrační kurz – tlumočen do anglického jazyka
KONTAKTNÍ MÍSTO HAVLÍČKŮV BROD
Naše kontaktní místo v Havlíčkově Brodě bude otevřeno ve dnech 17. 1. a 31.1.
PSYCHOSOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Během prosince bude k dispozici také psychosociální poradenství, a to ve dnech 9. 1., 18. 1., 23. 1. a 31.1.
CPIC Pelhřimov
Co se u nás dělo?
V polovině prosince byly závěrečnými testy ukončeny dva kurzy českého jazyka v Pelhřimově.
V úterý 19. prosince jsme za podpory UNICEF uspořádali akci Slavte s námi Vánoce. Zúčastnily se matky s dětmi předškolního a školního věku. Probrali jsme způsoby oslav Vánoc u nás, následovalo vystoupení ukrajinských žen, které poprvé veřejně předvedly sborové provedení národních koled. Poté se uskutečnila tvůrčí dílna, kde si matky s dětmi vyráběly svícen na slavnostní tabuli. Odpoledne předvedly své vánoční vystoupení také děti. Po celou dobu konání akce bylo zajištěno tradiční vánoční občerstvení.
Od prosince v rámci spolupráce CPIC a UNICEF funguje v Pelhřimově tvůrčí rodinný klub. Rodiče a děti z klubu vystoupili 24. prosince v evangelické modlitebně v Růžové ulici, kde v rámci vánoční bohoslužby předvedli ukrajinské koledy.
Co máme v plánu?
V lednu otevíráme dva kurzy českého jazyka pro úroveň A1 a B1 v Pelhřimově.
Ve čtvrtek 11. 1. od 14 do 16 hodin proběhne pravidelné sociokulturní poradenství v Humpolci. Kolegy bude možné navštívit na adrese Hradská 280, kancelář MAS číslo 9. Další konzultace probíhají vždy první a druhý čtvrtek v měsíci od 14 do 16 hodin. Poradenství se koná ve spolupráci se Společností pro rozvoj Humpolecka.