Prostřednictvím našeho srpnového Newsletteru CPIC pro Karlovarský kraj se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Karlovarský kraj.
AKTUALITY
POBYT V ČR
NOVÁ VÝŠE ZAPOČITATELNÝCH NÁKLADŮ NA BYDLENÍ
Vláda dne 17. července schválila změnu výše započitatelných nákladů na bydlení a ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Od 1. 8. 2024 bude nová částka pro zranitelné osoby činit 6 000 korun měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 korun měsíčně.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY A ZÍSKÁNÍ ZVLÁŠTNÍHO DLOUHODOBÉHO POBYTU
Na začátku roku 2025 se budou moci držitelé dočasné ochrany (DO) opět registrovat k jejímu prodloužení. Osoby s DO, které splní stanovené podmínky, budou moci získat pobytové oprávnění v podobě zvláštního dlouhodobého pobytu. Ti, kteří chtějí tento pobyt získat, budou muset svůj zájem o něj vyjádřit v průběhu online registrace k prodloužení DO.
ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝM UPRCHLÍKŮM Z UKRAJINY VZROSTE HUMANITÁRNÍ DÁVKA
Vláda v rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ schválila také návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle novely bude humanitární dávka u zdravotně postižených dětí navýšena o 6 600 korun a u dospělých osob o 4 400 korun.
ZMĚNY V UZNÁVÁNÍ CESTOVNÍCH DOKLADŮ RUSKÉ FEDERACE
Česká republika s účinností od 3. 7. 2024 uznává v případě Ruské Federace (RF) pouze biometrické cestovní doklady. Pokud v rámci žádosti o pobytové oprávnění či jeho prodloužení nebude po ukončení přechodného období (tj. do 15. 9.) doložen biometrický doklad, nebude možné žádosti vyhovět. Občané RF s platným pobytovým oprávněním mají povinnost si tento doklad obstarat.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
FINANČNÍ PODPORA ŠKOL VZDĚLÁVAJÍCÍCH CIZINCE S DOČASNOU OCHRANOU
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v příštím školním roce finančně podpoří školy s větším zastoupením ukrajinských uprchlíků. Jedná se o cílenou podporu po ukončení financování pozic ukrajinských asistentů pedagoga. Finanční prostředky budou určeny na období září-prosinec 2024.
STIPENDIA PRO ROZVOJOVÉ ZEMĚ NA VEŘEJNÝCH VYSOKÝCH ŠKOLÁCH
MŠMT v červenci informovalo o nabídce stipendií na veřejné vysoké školy pro cizince z rozvojových zemí pro akademický rok 2025/2026, a to v rámci navazujícího magisterského nebo doktorského programu v prezenční formě. Přihlášky je možné podávat do 30. září 2024.
NA STŘEDNÍ ŠKOLU SE ZATÍM DOSTALO 77 PROCENT UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ
Z téměř 6 800 uchazečů s ukrajinským občanstvím, kteří se letos hlásili na střední školy, jich po prvních dvou kolech přijímacího řízení bylo přijato přes 5 200 (na 77 procent). V prvním kole byla nejvyšší úspěšnost uchazečů na Vysočině (téměř 77 %) a v Moravskoslezském kraji (76 %). Ve druhém kole přijímacího řízení byl nejvyšší podíl uchazečů úspěšný v Moravskoslezském (86 %) a ve Zlínském (83 %) kraji.
ZAMĚSTNANOST
POSÍLENÍ PODPORY ZAMĚSTNANOSTI OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM A POSTIH NELEGÁLNÍ PRÁCE
Vláda schválila novelu zákona o zaměstnanosti, která v rámci kontroly a postihu nelegálního zaměstnávání zavádí nová opatření. Orgány inspekce práce budou např. oprávněny zveřejnit na úřední desce Státního úřadu inspekce práce rozhodnutí o spáchání přestupku za umožnění výkonu nelegální práce nebo zastřené zprostředkování zaměstnání, a to až na dobu 1 roku.
INFORMAČNÍ LETÁKY PRO OBČANY EU/EHP A ŠVÝCARSKA TÝKAJÍCÍ SE ŽIVOTA A PRÁCE V ČR
V rámci projektu EURES+3Z Up! byly pro občany EU/EHP a Švýcarska vytvořeny letáky, které informují o životních a pracovních podmínkách v ČR. Letáky jsou k dispozici v českém, anglickém, německém a polském jazyce.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
MILOSTIVÉ LÉTO IV – ČÁSTEČNÉ ODPUŠTĚNÍ DLUHU NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ
Charita ČR má ve všech krajích dluhové poradny, na které se mohou cizinci v rámci programu Milostivé léto IV obrátit v případě dluhu na zdravotním pojištění. Program odstartoval 1. července 2024 a potrvá do 30. listopadu 2024. Webová stránka je k dispozici v ukrajinském, mongolském, vietnamském a anglickém jazyce.
DOTAČNÍ ŘÍZENÍ PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY NA ROK 2024 – PÉČE O OSOBY Z UKRAJINY
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlašuje dotační výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí mimořádné dotace ze státního rozpočtu pro právnické a fyzické osoby, které zajištují služby sociální péče pro ukrajinské uprchlíky. Podpořeny mohou být poskytované služby a výdaje realizované v období od 1. 1. do 31. 12. 2024. Termín pro předložení žádosti je od vyhlášení výzvy do 31. 10. 2024.
ZDRAVOTNICTVÍ
PŘÍSPĚVEK K POSKYTNUTÍ PSYCHOSOCIÁLNÍ PODPORY OD VZP
Veřejná zdravotní pojišťovna (VZP) v rámci programu Duševní zdraví poskytuje uprchlíkům z Ukrajiny příspěvek k využití služeb psychosociálního poradenství. Žádost je nutno podat do 31. 12. 2024.
JAK PEČOVAT O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ DĚTÍ A ADOLESCENTŮ
Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) společně s pracovní skupinou Duševní zdraví dětí a adolescentů nabízí materiály určené pro děti a rodiče o tom, jak pracovat se svým duševním zdravím a seberozvojem. Veškeré informace jsou zpracovány také v ukrajinském, anglickém nebo ruském jazyce.
DALŠÍ DŮLEŽITÉ ODKAZY
Brožury pro cizince v řízení o správním vyhoštění
Výzkum Mezinárodní organizace pro migraci týkající se situace starších uprchlíků z Ukrajiny
Česko-ukrajinský integrační slovníček
INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC KARLOVY VARY
Co se u nás dělo?
SETKÁNÍ S AMAR – AKADEMIE MARIÁNSKÉ LÁZNĚ A PŘÍPRAVNÉ ROČNÍ KURZY PRO UKRAJINSKÉ DĚTI
Dne 3. července se pracovníci CPIC pro Karlovarský kraj setkali se zástupci Akademie Mariánské Lázně o.p.s, a představili roční přípravné kurzy českého jazyka pro ukrajinské uprchlíky – studenty, kteří by chtěli studovat na českých středních a vysokých školách se zaměřením na medicínu, přírodovědecké obory a ekonomiku. Tato služba je určena pro dvě skupiny – příprava pro středoškolské studium a příprava pro vysokoškolské studium, a je poskytována zdarma na školní období 2024/2025 v rámci dotačního programu. Více informací naleznete v odkazu. Pro více informací kontaktuje přímo pracovníky Akademie.
SETKÁNÍ SE STAROSTY
Během července opět došlo k návštěvám v několika obcích, konkrétně ve městě Bochov a Nejdek. Účelem těchto návštěv bylo informovat o aktualitách a změnách v zákoně Lex Ukrajina, monitorovat tamní situaci obcí se samosprávou, aj.
VÝBOR NÁRODNOSTNÍCH MENŠIN
Dne 15. 7. bylo naše Centrum v Karlových Varech opět součástí setkání Výboru pro národnostní menšiny na Krajském úřadě Karlovy Vary, kde se společně s členy výboru projednávaly aktivity komunit a hovořilo se o uskutečnění akce Dne národnostních menšin. Ten se letos bude konat 7. září od 10:00 hodin v Sokolově.
SOCIOKULTURNÍ SETKÁNÍ – JAK SE PŘIPRAVIT NA STUDIUM
Ve středu 24. 7. se ve CPIC Karlovy Vary konal sociokulturní kurz na téma „Jak se připravit na studium“. Klienti se na něm dozvěděli více o možnostech ročního studia v rámci přípravy na střední nebo vysokou školu.
PIKNIK 15+
Dne 25. 7. se odehrálo setkání mladistvých 15+ na Sokolském vrchu, jehož cílem bylo potkat se na čerstvém vzduchu v neformálním prostředí, diskutovat a sdílet zážitky a zkušenosti. Aktivita pro mladistvé 15+ je realizována za finanční podpory UNICEF.
Co se u nás děje?
KONVERZAČNÍ KLUBY PRO DĚTI CIZINCŮ
Naše Centrum v Karlových Varech od 1. 7. otevřelo prázdninový konverzační klub pro děti a mládež. Klub se koná každé pondělí a středu pro následující věkové kategorie: od 6 do 9 let v čase 14:45 – 15:45, od 10 do 14 let v čase 10:00 – 11:00 a pro mládež 15+ v čase 16:00 – 17:30. Cílem aktivity, která potrvá do 21. srpna, je užívání českého jazyka hravou a společenskou formou. Registrace je možná na e-mailové adrese viz Kontakty.
VÝTVARNÁ SOUTĚŽ V KRESLENÍ
Do středy 31. 7. mohli naši malí klienti s rodiči nosit do Centra nakreslené nebo namalované obrázky na téma Moje prázdniny. Nyní je během srpna zveřejníme na našich facebookových stránkách, kde se bude až do 18. 8. hlasovat o tři nejpovedenější výtvory. Vyhlášení vítězů proběhne 21. 8. a první tři autoři si za svůj talent odnesou odměnu. Aktivita pro děti je realizována za finanční podpory UNICEF.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Během července a srpna se intenzivní a základní kurzy českého jazyka v Centru a okolí z důvodů prázdnin konat nebudou. Pro bližší informace kontaktuje koordinátorku nebo zašlete e-mail na ickarlovyvary@suz.cz.
TERMÍNY PSYCHOSOCIÁLNÍHO PORADENSTVÍ NA OBJEDNÁNÍ
Nové termíny bezplatného psychosociálního poradenství na srpen:
Karlovy Vary: každou středu od 11:00 do 16:00 hodin
TERMÍNY PRÁVNÍHO PORADENSTVÍ
Bezplatné poradenství se u nás v Centru v Karlových Varech koná každé pondělí a středu od 16:00 do 18:00 hodin. Doporučujeme se předem objednat na e-mailu viz Kontakty.
Co máme v plánu?
PIKNIK 15+ V SRPNU
V pořadí již druhý PIKNIK 15+ v období prázdnin se chystá na 22. 8 odpoledne. Cílem je v neformálním prostředí v blízkosti přírody na Sokolském vrchu v Karlových Varech umožnit mládeži setkat se, diskutovat a sdílet zážitky se svými vrstevníky, nebude chybět ani drobné občerstvení. V případě zájmu neváhejte kontaktovat sociální pracovnice v našem Centru. Určeno pro zájemce od 15 – 26 let.
Aktivita pro mladistvé 15+ je realizována za finanční podpory UNICEF.
CPIC CHEB – DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ
Co se u nás dělo?
SETKÁNÍ CPIC CHEB S GENERACÍ KK
Dne 9. července došlo k setkání CPIC Cheb s organizací GENERACE KK za účelem představení služeb a vizí pro práci se skupinou mladistvých 15+ a následné prohloubení spolupráce. Představeny byly také možnosti organizace pro tuto věkovou skupinu, možnost doučování nebo dětské tábory.
SPOLUPRÁCE S FARNÍ CHARITOU CHEB
Během července bylo naše CPIC Cheb v průběžném kontaktu s Farní charitou Cheb a komunikace bude probíhat také v srpnu, a to z důvodu zprostředkování finanční pomoci na dětské tábory. V případě informací kontaktujte sociální pracovnici CPIC Cheb.
INFORMATIVNÍ SETKÁNÍ – ZMĚNY V LEX UKRAJINA
Ve středu 31. 7. se ve CPIC Cheb konalo informativní setkání na téma Změny v zákoně Lex Ukrajina od 1. 9. 2024. Účelem bylo seznámit klienty se změnami souvisejícími s novelou zákona o poskytování státního humanitárního ubytování.
Co se u nás děje?
NOMINACE NA BÍLOU VRÁNU
Sociálním pracovnicím ze CPIC Cheb se podařilo nalézt, oslovit a navrhnout tři ukrajinské uprchlíky na ocenění Bílá vrána. To se vyhlašuje ve dvou kategoriích – mládež a dospělé ženy – a je určeno pro ty, kteří se přes nepřízeň osudu dokázali či se snaží vyrovnat s tíživou životní situací zapříčiněnou válečným konfliktem na Ukrajině.
TERMÍNY PSYCHOSOCIÁLNÍHO PORADENSTVÍ NA OBJEDNÁNÍ
Nové termíny bezplatného psychosociálního poradenství na srpen:
Cheb: každé pondělí od 12:00 do 17:00 hodin
AKTIVITY NAŠICH PARTNERŮ
- PEČUJEME SRDCEM – v červenci se CPIC Cheb podařilo zprostředkovat invalidní vozík pro imobilní klientku centra pomoci Pečujeme Srdcem. Tato nezisková organizace na pomoc a podporu rodičů samoživitelů nabízí možnosti materiální pomoci, podporu rodičů samoživitelů a organizování rodinných akcí i pro cizince.
- AMAR – Akademie Mariánské Lázně o.p.s. – pod vedením erudovaných pedagogů pomáhá s roční přípravou cizinců k přijímacím zkouškám na české střední a vysoké školy. V souvislosti s výukou si mohou studenti zlepšit své jazykové schopnosti na úrovně B1, B2 a C1. Jedná se o prezenční studium. Tato služba je zdarma v rámci dotačního programu.
- Farní CHARITA Cheb – nabízí možnost finanční podpory potřebných rodin uprchlíků na nákup potravin či nezbytných hygienických potřeb. Pomoc realizuje prostřednictvím sbírek a darovacích smluv. Dále nabízí finanční podporu na školní potřeby, zájmové kroužky, vzdělávání nebo tábory.
- GENERACE KK – s organizací došlo v červenci k setkání a prohloubení spolupráce. Organizace nabízí možnost doučování dětí, pomoc při realizaci dětských táborů, služby pro rodinu či právní poradenství a pomoc s oddlužením.
Spolek podporuje občanskou společnost, mezikulturní vnímání komunity a mezigenerační soužití a poskytuje také podporu všem aktérům komunitního života. - KOTEC o.p.s – během prázdnin bude CPIC pro Karlovarský kraj v součinnosti s Kotcem o.p.s. a za finanční podpory UNICEF otevírat intenzivní konverzační klub pro děti cizinců, které nastupují na českou základní školu v Mariánských lázních a okolí. Pro více informací nás kontaktujte na telefonním čísle nebo e-mailem viz Kontakty. Centrum zároveň poskytuje překladatelské a tlumočnické služby a podporuje rodiny, přičemž spolupracuje i s rodinami uprchlíků. Jedná se o nízkoprahové centrum pro děti a mládež – sociální poradenství, zprostředkování akcí pro děti a mládež (tábory apod.)
- Klub NORA je nízkoprahové zařízení a je součástí občanského sdružení Světlo Kadaň z.s. Nabízí širokou škálu aktivit pro děti a mládež: kurzy, přednášky, sportovní, vzdělávací a zájmové aktivity. Ve spolupráci se CPIC Cheb proběhly již tři workshopy pro mládež 15+.
- Mateřské centrum KLUBÍČKO je nezisková organizace a nabízí veřejný a bezpečný prostor pro rodinu, řeší prevenci sociálního vyloučení a podporuje vícegenerační soužití. Nabízí také kariérní poradenství nebo organizuje příměstské tábory pro děti. Centrum spolupracuje i s rodinami uprchlíků.