webová verze (odkaz)
Aktuality
Pobyt v ČR
ZMĚNA V POSKYTOVÁNÍ STÁTNÍHO HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 je bezplatné státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dnů od udělené první dočasné ochrany (DO). Po uplynutí této doby je nutné si zajistit ubytování na vlastní náklady. Změny se týkají také zranitelných osob.
POMOC ZRANITELNÝM OSOBÁM PŘI PŘECHODU DO NÁJEMNÍHO BYDLENÍ
Držitelé DO mohou s přechodem do nájemního bydlení využít pomoc, kterou nabízí vybrané kraje. Jde např. o pomoc při hledání pronájmu, komunikaci s realitními kancelářemi nebo majiteli bytů, asistenci s administrativními úkony či pokrytí počátečních nákladů při přechodu do nájemního bydlení.
BLÍŽÍ SE KONEC PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Vylepení nového štítku dočasné ochrany je možné jen do 30. 9. 2024. Pokud se tak nestane, dočasná ochrana zanikne.
Školství a výuka českého jazyka
KONEC BEZPLATNÉ NOSTRIFIKACE DIPLOMŮ DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Od 1. září 2024 končí bezplatné uznávání diplomů pro držitelé dočasné ochrany. Žadatelé o nostrifikaci tak budou povinni uhradit poplatek. Platí, že ukrajinské diplomy vydané do února 2000 nostrifikaci nevyžadují.
MŠMT OPĚT PODPOŘÍ KURZY ČESKÉHO JAZYKA PRO UKRAJINSKÉ STUDENTY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) představilo druhý ročník programu na podporu jazykového vzdělávání pro ukrajinské migranty v ČR. Žádosti o dotaci je možné podávat do 15. září 2024.
MATURITNÍ ZKOUŠKA – JEDNOTNÉ ZKUŠEBNÍ SCHÉMA PRO PODZIM 2024
Na podzim 2024 se koná druhé kolo maturitních zkoušek. V souvislosti s tím MŠMT vydalo jednotné zkušební schéma, které má usnadnit orientaci a určuje časový rozvrh.
FOND PRO PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ A STUDENTŮ V ČR
Školy mohou pro své žáky z Ukrajiny žádat o poskytnutí finančních prostředků z grantu nadace Terezy Maxové. Finance mohou být využity pro konkrétní dítě na materiální potřeby, vzdělávací a další rozvojové aktivity (například kroužky), ubytování na internátu, školní pobytové akce apod. Maximální výše příspěvku je 5 000 Kč/dítě/školní rok.
PŘÍRUČKY PRO ASISTENT(K)Y PEDAGOGA
Nezisková organizace META připravila aktualizované vydání příručky pro asistenty a asistentky pedagoga pracující na ZŠ s vícejazyčnými dětmi. V příručce je kladen důraz na proces začleňování vícejazyčných dětí a roli asistentů a asistentek v jednotlivých fázích procesu.
Zdravotnictví a sociální oblast
VZDĚLÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH ZDRAVOTNÍKŮ-NELÉKAŘŮ K ZÍSKÁNÍ APROBAČNÍ ZKOUŠKY
Kontaktní centrum pro cizince Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) poskytuje konzultace v českém a ukrajinském jazyce při přípravě na aprobační zkoušku a zvyšování kvalifikace ve zdravotnictví. Pro zájemce o aprobační zkoušku pořádá také online setkání.
DARUJEME KROUŽKY DĚTEM 2024/2025
Česká rada dětí a mládeže společně s Nadačním fondem Eduzměna spouští novou výzvu z projektu Darujte kroužky dětem, a to na 1. pololetí roku 2024/2025. Na základě žádosti je možné přiznat příspěvek na kroužek až v hodnotě 1 500 Kč na dítě z rodiny ukrajinských uprchlíků.
INFORMAČNÍ PORTÁL PRO NNO PRACUJÍCÍ S UPRCHLÍKY
V rámci projektu „Podpora českých neziskových organizací poskytujících ukrajinským uprchlíkům služby související se zdravotní péčí“, který podpořila WHO, kancelář Česká republika, vznikly informační podklady pro pracovníky NNO týkající se systému českého zdravotnictví.
Ostatní
NOVÁ SEKCE „ASISTENCE A PORADENSTVÍ“ NA INFORMAČNÍM PORTÁLU PRO CIZINCE
Na Informačním portálu pro cizince je nová sekce „Asistence a poradenství“. Obsahuje např. kontakty na neziskové organizace poskytující právní a jiné poradenství či základní informace ohledně pracovního práva v České republice.
Informace z našeho kraje
CPIC BENEŠOV
Co se u nás dělo?
SOCIOKULTURNÍ KURZ
Dne 5. 8. jsme zorganizovali sociokulturní kurz „Humanitární dávka pro cizince s DO od 1. 9. 2024“. Obeznámili jsme klienty o změnách v humanitárních dávkách týkajících se hlavně oblasti bydlení a vysvětlili jim systém podmínek a způsobů čerpání dávky pro cizince s DO.
Od 19. 8. do 30. 8. se u nás v Centru Benešov konal „Dětský rychlokurz českého jazyka.“ Kurz byl zaměřen na přípravu ukrajinských dětí na návrat do českých škol.
AKTIVITY V RÁMCI PROJEKTU UNICEF
V Centru Benešov každou sudou středu od 10:00 do 12:00 hodin probíhá setkání maminek s malými dětmi.
Dále se u nás každé pondělí od 16:00 hodin setkává mládež 15+, která podniká různé kreativní aktivity, nebo se účastní přednášek odpovídajících jejich potřebám.
Pro menší děti po prázdninách v Centru Benešov opět pořádáme volnočasové aktivity, a to ve středu, čtvrtek a pátek od 15:00 do 18:00 hodin.
Tvořivé dílny pokračují na ubytovně Brejlův Mlýn dvakrát týdně, každou sobotu děti tvoří i v Komunitním centru v Sázavě.
Co máme v plánu?
SOCIOKULTURNÍ KURZY
Na 18. 9. plánujeme sociokurz „Úřady v Benešově a jejich kompetence“, který naše klienty seznámí s konkrétními benešovskými úřady, jejich pravomocemi a rozsahem jejich působnosti pro občany.
Dne 30. 9. v rámci projektu UNICEF plánujeme pro širokou veřejnost akci „Výroba draků“, na níž budou děti moci vyrábět létající draky dle vlastního výběru a fantazie.
PRÁVNÍ A PSYCHOSOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ PRO CIZINCE
V našem Centru je pravidelně k dispozici právník, a to vždy v pondělí od 12:00 do 17:00 a ve čtvrtek od 9:00 do 12:00 hod. Psychosociální poradenství probíhá individuálně podle potřeb klienta po domluvě s naší externí pracovnicí.
TLUMOČENÍ A DOPROVODY
Služby našich tlumočníků a sociálních pracovníků je možné po dohodě využít i např. na úřadě, u lékaře apod. Aktuálně je možné zajistit tlumočení do ukrajinského a ruského jazyka.
ADAPTAČNĚ – INTEGRAČNÍ KURZY (AIK)
Dne 21. 9. od 9:00 do 13:00 hodin se bude v Centru Benešov konat adaptačně-integrační kurz tlumočený do ukrajinštiny.
Dne 26. 9. od 9:00 do 13:00 hodin se bude v Centru Benešov konat AIK tlumočený do angličtiny.