Prostřednictvím našeho srpnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Středočeský kraj.
AKTUALITY
POBYT V ČR
NOVÁ VÝŠE ZAPOČITATELNÝCH NÁKLADŮ NA BYDLENÍ
Vláda dne 17. července schválila změnu výše započitatelných nákladů na bydlení a ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Od 1. 8. 2024 bude nová částka pro zranitelné osoby činit 6 000 korun měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 korun měsíčně.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY A ZÍSKÁNÍ ZVLÁŠTNÍHO DLOUHODOBÉHO POBYTU
Na začátku roku 2025 se budou moci držitelé dočasné ochrany (DO) opět registrovat k jejímu prodloužení. Osoby s DO, které splní stanovené podmínky, budou moci získat pobytové oprávnění v podobě zvláštního dlouhodobého pobytu. Ti, kteří chtějí tento pobyt získat, budou muset svůj zájem o něj vyjádřit v průběhu online registrace k prodloužení DO.
ZDRAVOTNĚ POSTIŽENÝM UPRCHLÍKŮM Z UKRAJINY VZROSTE HUMANITÁRNÍ DÁVKA
Vláda v rámci úpravy zákona „Lex Ukrajina VII“ schválila také návrh na navýšení humanitární dávky pro ukrajinské uprchlíky se zdravotním postižením. Od 1. ledna 2025 tak podle novely bude humanitární dávka u zdravotně postižených dětí navýšena o 6 600 korun a u dospělých osob o 4 400 korun.
ZMĚNY V UZNÁVÁNÍ CESTOVNÍCH DOKLADŮ RUSKÉ FEDERACE
Česká republika s účinností od 3. 7. 2024 uznává v případě Ruské Federace (RF) pouze biometrické cestovní doklady. Pokud v rámci žádosti o pobytové oprávnění či jeho prodloužení nebude po ukončení přechodného období (tj. do 15. 9.) doložen biometrický doklad, nebude možné žádosti vyhovět. Občané RF s platným pobytovým oprávněním mají povinnost si tento doklad obstarat.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
FINANČNÍ PODPORA ŠKOL VZDĚLÁVAJÍCÍCH CIZINCE S DOČASNOU OCHRANOU
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) v příštím školním roce finančně podpoří školy s větším zastoupením ukrajinských uprchlíků. Jedná se o cílenou podporu po ukončení financování pozic ukrajinských asistentů pedagoga. Finanční prostředky budou určeny na období září-prosinec 2024.
STIPENDIA PRO ROZVOJOVÉ ZEMĚ NA VEŘEJNÝCH VYSOKÝCH ŠKOLÁCH
MŠMT v červenci informovalo o nabídce stipendií na veřejné vysoké školy pro cizince z rozvojových zemí pro akademický rok 2025/2026, a to v rámci navazujícího magisterského nebo doktorského programu v prezenční formě. Přihlášky je možné podávat do 30. září 2024.
NA STŘEDNÍ ŠKOLU SE ZATÍM DOSTALO 77 PROCENT UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ
Z téměř 6 800 uchazečů s ukrajinským občanstvím, kteří se letos hlásili na střední školy, jich po prvních dvou kolech přijímacího řízení bylo přijato přes 5 200 (na 77 procent). V prvním kole byla nejvyšší úspěšnost uchazečů na Vysočině (téměř 77 %) a v Moravskoslezském kraji (76 %). Ve druhém kole přijímacího řízení byl nejvyšší podíl uchazečů úspěšný v Moravskoslezském (86 %) a ve Zlínském (83 %) kraji.
ZAMĚSTNANOST
POSÍLENÍ PODPORY ZAMĚSTNANOSTI OSOB SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM A POSTIH NELEGÁLNÍ PRÁCE
Vláda schválila novelu zákona o zaměstnanosti, která v rámci kontroly a postihu nelegálního zaměstnávání zavádí nová opatření. Orgány inspekce práce budou např. oprávněny zveřejnit na úřední desce Státního úřadu inspekce práce rozhodnutí o spáchání přestupku za umožnění výkonu nelegální práce nebo zastřené zprostředkování zaměstnání, a to až na dobu 1 roku.
INFORMAČNÍ LETÁKY PRO OBČANY EU/EHP A ŠVÝCARSKA TÝKAJÍCÍ SE ŽIVOTA A PRÁCE V ČR
V rámci projektu EURES+3Z Up! byly pro občany EU/EHP a Švýcarska vytvořeny letáky, které informují o životních a pracovních podmínkách v ČR. Letáky jsou k dispozici v českém, anglickém, německém a polském jazyce.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
MILOSTIVÉ LÉTO IV – ČÁSTEČNÉ ODPUŠTĚNÍ DLUHU NA ZDRAVOTNÍM POJIŠTĚNÍ
Charita ČR má ve všech krajích dluhové poradny, na které se mohou cizinci v rámci programu Milostivé léto IV obrátit v případě dluhu na zdravotním pojištění. Program odstartoval 1. července 2024 a potrvá do 30. listopadu 2024. Webová stránka je k dispozici v ukrajinském, mongolském, vietnamském a anglickém jazyce.
DOTAČNÍ ŘÍZENÍ PRO SOCIÁLNÍ SLUŽBY NA ROK 2024 – PÉČE O OSOBY Z UKRAJINY
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) vyhlašuje dotační výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí mimořádné dotace ze státního rozpočtu pro právnické a fyzické osoby, které zajištují služby sociální péče pro ukrajinské uprchlíky. Podpořeny mohou být poskytované služby a výdaje realizované v období od 1. 1. do 31. 12. 2024. Termín pro předložení žádosti je od vyhlášení výzvy do 31. 10. 2024.
ZDRAVOTNICTVÍ
PŘÍSPĚVEK K POSKYTNUTÍ PSYCHOSOCIÁLNÍ PODPORY OD VZP
Veřejná zdravotní pojišťovna (VZP) v rámci programu Duševní zdraví poskytuje uprchlíkům z Ukrajiny příspěvek k využití služeb psychosociálního poradenství. Žádost je nutno podat do 31. 12. 2024.
JAK PEČOVAT O DUŠEVNÍ ZDRAVÍ DĚTÍ A ADOLESCENTŮ
Národní ústav duševního zdraví (NÚDZ) společně s pracovní skupinou Duševní zdraví dětí a adolescentů nabízí materiály určené pro děti a rodiče o tom, jak pracovat se svým duševním zdravím a seberozvojem. Veškeré informace jsou zpracovány také v ukrajinském, anglickém nebo ruském jazyce.
DALŠÍ DŮLEŽITÉ ODKAZY
Výzkum Mezinárodní organizace pro migraci týkající se situace starších uprchlíků z Ukrajiny
INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC PŘÍBRAM
Co se u nás dělo?
V sobotu 13.7. jsme se v Březnici na starém kluzišti zúčastnili multikulturní akce Ochutnej svět.
Střípky z letních výletů a exkurzí pro ukrajinské děti: návštěva zámku Blatná a Březnice, exkurze v Domě Natura a Knihovně Jana Drdy, arteterapie, honba za pokladem a mnohé další zážitky.
Co se u nás děje?
Ve CPIC Příbram je klientům pravidelně poskytováno odborné sociální poradenství ve dnech Po a St v čase 12:00 – 18:00 a ve Čt a Pá v čase 8:00 – 12:00. Právní poradenství poskytujeme ve Čt a Pá v čase 8:00 – 12:00. Během poradenství je možno využít tlumočení.
V rámci terénní práce navštěvují naši sociální pracovníci ubytovací zařízení, provozovny a další místa, v nichž se nachází cizinci. Oblast spadající pod CPIC Příbram zahrnuje okres Příbram, Beroun a částečně i Praha-západ.
Kurzy českého jazyka jsou po dobu letních prázdnin přerušeny.
Za podpory Fondu UNICEF probíhá v Centru psychologické poradenství v ukrajinském jazyce, a to v Po a St od 13:00 do 18:00 hodin, a řada volnočasových aktivit určených zejména dětem ukrajinských uprchlíků. Během letních prázdnin namísto pravidelných setkávání v Kreativní dílně a Volnočasovém klubu pro rodiče s dětmi pořádáme jednorázové akce jako exkurze, procházky, hry či tvoření.
Co plánujeme?
Na srpen plánujeme další volnočasové aktivity pro rodiče s dětmi, jejichž termíny budou upřesněny na našem facebookovém profilu CPIC Příbram.
Dne 14. 8. Procházka na Svatou Horu
Dne 17. 8. Výlet Volnočasového klubu pro mládež do Black light mini golf v Praze
Dne 19. 8. Arteterapie — Petrikovská malba