Prostřednictvím našeho Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Moravskoslezský kraj
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
KONEC ELEKTRONICKÉ REGISTRACE PRO PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Blíží se konec online registrace pro prodloužení dočasné ochrany na Informačním portálu pro cizince. Registrace bude možná do 15. března, v případě neprovedení dočasná ochrana zanikne.
Jak doložit zajištěné ubytování
PŘEHLEDNĚ – HLAVNÍ ZMĚNY V SOUVISLOSTI S LEX UKRAJINA VI
Centrum pro cizince Jihomoravského kraje vydalo pod záštitou Ministerstva vnitra ČR informační materiál týkající se hlavních změn souvisejících se zatím poslední novelou zákonů Lex Ukrajina (Lex Ukrajina VI).
Školství a výuka českého jazyka
ZMĚNY V PODÁNÍ ŽÁDOSTI O UZNÁNÍ ZAHRANIČNÍHO VZDĚLÁNÍ – NOSTRIFIKACE
Cizinci s dočasnou ochranou mohou podat žádost o nostrifikaci vysokoškolského vzdělání bezplatně do 31. března. Všechny žádosti podané po tomto datu už budou zpoplatněny.
LETNÍ ŠKOLA MIGRAČNÍCH STUDIÍ
Geografické migrační centrum ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) a za podpory Informačního centra OSN Praha (UNIC) přijímá přihlášky na Letní školu migračních studií. Program je naplánován od 18. do 24. srpna na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a je věnován tématu integrace uprchlíků. Přihlášku lze podat do konce dubna.
WEBINÁŘE V OBLASTI PRÁCE S DĚTMI S ODLIŠNÝM MATEŘSKÝM JAZYKEM
Národní pedagogický institut (NPI) přichystal pro období od února do června sérii webinářů, které se zaměřují na podporu žáků v běžné výuce, metody hodnocení a možnosti využití softwarových nástrojů včetně Chat GPT a aplikací. Všechny webináře jsou poskytovány zdarma, je nutné se však předem registrovat.
PROGRAM CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ PRO ÚČASTNÍKY Z UKRAJINY
Katedra rozvojových a environmentálních studií UPOL s podporou IOM Czechia a @U.S. Department of State: Bureau of Population, Refugees, and Migration nabízí od února program celoživotního vzdělávání Post-conflict reconstruction and development pro účastníky z Ukrajiny. Program vychází z potřeby rozšířit vzdělání zájemcům z řad kvalifikovaných ukrajinských uprchlíků, kteří mají zájem a potenciál podílet se na poválečné rekonstrukci a socioekonomickém rozvoji Ukrajiny. Jedná se o první program celoživotního vzdělávání tohoto typu v České republice.
JAK SE V ČR STUDUJE A ŽIJE ZAHRANIČNÍM STUDENTŮM
Dům zahraniční spolupráce (DZS) se v rámci iniciativy Study in Czechia již 20 let zabývá působením zahraničních studentů v Česku. V nejnovějším výzkumu přináší informace ohledně jejich motivace k výběru ČR jako studijní destinace či vnímání průběhu studia.
Zaměstnanost
JAK NA ŽIVOTOPIS, MOTIVAČNÍ DOPIS A PORTFOLIO DOKLADŮ
Národní centrum Europass ČR, součást Národního pedagogického institutu ČR, vytvořilo webovou platformu, která nabízí možnosti sestavit si svůj životopis, motivační dopis nebo portfolio. Nabízí také informace o tom, jak se uchytit na trhu práce. Na webu je možno si založit vlastní profil, kam se dají ukládat certifikáty o absolvovaných kurzech apod.
INFORMAČNÍ WEB K LEGÁLNÍ PRÁCI PRO CIZINCE
Webové stránky MPSV a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) jsou věnované cizincům, kteří mají zájem v ČR legálně pracovat či svůj pracovní status zlegalizovat. Nabízejí užitečné a praktické odpovědi na otázky týkající se např. pobytu cizinců na území ČR, výhod legální práce v ČR či práv cizinců v oblasti zdravotní péče a sociálního zabezpečení.
Sociální systém
DARUJME KROUŽKY DĚTEM
Česká rada dětí a mládeže v rámci projektu Darujeme kroužky dětem spustila příjem žádostí o příspěvek na kroužky v hodnotě 2 000 Kč na 2. pololetí školního roku. Cílem je podpořit rodiny v těžké finanční situaci pobírající příspěvky na péči o dítě a také rodiny ukrajinských uprchlíků v tíživé finanční situaci, které pobývají v ČR na základě víza strpění či dočasné ochrany. Žádosti lze podávat do 14. dubna.
DVA ROKY INTEGRACE UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ V ČR
Výzkumná nezisková organizace PAQ Research zveřejnila další výzkum ze série Hlas Ukrajinců. Publikace přináší stručné informace o tom, jak se ukrajinským uprchlíkům v ČR daří v oblasti školství, práce a integrace.
Publikace
DIGITALIZACE INFORMAČNÍCH KARET
MPSV přistoupilo k plné digitalizaci agendy informačních karet a sdělení při zaměstnávání cizinců. Zaměstnancům úřadu odpadne další manuální činnost a budou se moci více věnovat klientům. Ke zjednodušení dojde i na straně zaměstnavatelů.
Zdravotnictví
PSYCHOLOGICKÁ PODPORA V ČR
Organizace META o.p.s. nabízí na webu Inkluzivní škola výběr organizací, které poskytují psychologickou podporu nejen pro uprchlíky z Ukrajiny.
Financování
OPERAČNÍ PROGRAM AMIF
Do 15. března bude možné podat v rámci Operačního programu Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF) žádost o podporu držitelů dočasné ochrany v oblasti bydlení. Oprávněnými žadateli mohou být nestátní neziskové organizace, obce, organizační složky státu a jimi zřízené příspěvkové organizace.
Ostatní
LAAHA – PLATFORMA PRO ŽENY A DÍVKY
Organizace UNICEF vytvořila webovou platformu pro ženy a dívky za účelem sdílení informací o zdraví, bezpečnosti, násilí a vztazích a o tom, jak v případě potřeby získat přístup ke službám. Stránky jsou dostupné v anglickém a ukrajinském jazyce.
Video
PROJEKT NÁŠ HLAS PRO MLADÉ LIDI
Organizace Meta připravila projekt Náš hlas, který si klade za cíl rozšířit povědomí o problémech a oblastech, ve kterých se lidé s odlišnými kořeny setkávají se znevýhodněním. Do projektu se mohou zapojit mladí lidé ve věku 15-26 let, kteří mají jiný rodný jazyk nebo jejichž rodina má kořeny v jiné zemi, a kteří mají chuť se podílet na změně přístupu ve školách a veřejném prostoru k mladým lidem s odlišným mateřským jazykem či kořeny.
PŘÍBĚHY CIZINCŮ
Organizace Slovo 21 pro Ukrajinu spustila projekt Nejsme si cizí, který má za cíl přiblížit příběhy a osudy cizinců, kteří přišli do České republiky. Nejsme si cizí má přispět k odstranění bariér a navázání společné řeči cizinců a majoritní společnosti. Obsahem projektu budou zajímavé články, semináře pro budoucí žurnalisty, interaktivní výstava nebo výzkum o postoji Čechů k cizincům.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO DĚTI
Organizace TADY A TEĎ pravidelně realizuje podpůrné vzdělávací a aktivizační programy pro děti. V současné době nabízí možnost individuálního doučování prostřednictvím dobrovolníků.
Další důležité odkazy
INFOLINKA PRO CIZINCE
PRACOVNÍ PORTÁL PRO UKRAJINCE
SEZNAM ADVOKÁTŮ BEZPLATNĚ POMÁHAJÍCÍM UPRCHLÍKŮM Z UKRAJINY
APLIKACE PRO RODIČE OD UNICEF
VLÁDNÍ PRIORITY ADAPTACE A INTEGRACE DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Informace z našeho kraje
CPIC OSTRAVA
Co se u nás děje?
Klienti mohou po předchozím objednání využít právní poradenství (každé pondělí v čase 13:00-18:00) a psychosociální poradenství (každou středu v čase 12:00-17:00).
Aktuálně je kapacita našich kurzů naplněna. Informace o možnosti registrace do již probíhajícího či nově zahájeného kurzu naleznete na našich webových stránkách.
Co máme v plánu?
Stále je možné si do ostravského CPIC přijít prodloužit dočasnou ochranu, a to v době otevíracích hodin Centra – viz naše webové stránky.
Na březen chystáme sociokulturní kurz s názvem Nostrifikace vzdělání. Klienti se dozví informace o možnostech a postupu uznání svého zahraničního vzdělání.
Plánujeme také velikonoční workshop pro děti, během kterého budeme společně vyrábět velikonoční ozdoby.
KONVERZAČNÍ KLUBY
Každé úterý a čtvrtek od 15:30 hodin probíhají v klubovně v Ostravě-Zábřehu konverzační kluby anglického a českého jazyka pro ukrajinskou mládež. Každou třetí středu v měsíci se ukrajinská mládež schází, aby si společně zahrála volejbal. Bližší informace o činnostech klubu na tel. čísle 607 753 135.
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY (AIK)
Dne 15. března od 15:00 v anglickém jazyce
Dne 22. března od 15:00 v ukrajinském jazyce
Více informací o AIK naleznete na našich webových stránkách.
CPIC OPAVA
Co se u nás děje?
Od 11. března dochází ke změně při poskytování psychosociálního poradenství. Rozšiřujeme dny a hodiny poradenství na pondělí a středy, vždy od 15:00 do 18:00 hodin. Pro více informací či objednání kontaktujte pracovníky CPIC na icopava@suz.cz.
V měsíci dubnu/květnu se budou otevírat pokračující kurzy českého jazyka v Opavě a v Bruntále. Bližší informace získáte na emailu: icopava@suz.cz nebo na našich webových stránkách. Do kurzů se můžete registrovat už nyní, a to osobně v době otevíracích hodin Centra – viz naše webové stránky.
Dne 14. února u nás proběhlo valentýnské tvoření pro děti, které si vytvořily dekorace a přáníčka pro své maminky.
Co máme v plánu?
Do 15. března je stále možné si do opavského CPIC přijít prodloužit dočasnou ochranu, a to v době otevíracích hodin Centra – viz naše webové stránky.
Dne 27. března od 16:15 do 17:45 hodin proběhne v našem Centru dětský velikonoční workshop, kde si děti vyrobí velikonoční výrobky a dostanou malou velikonoční pomlázku. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná registrace předem, a to do 25. 3. — prostřednictvím emailu icopava@suz.cz či na tel.: +420 770 147 581.