Prostřednictvím našeho zářijového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Kutná Hora
Aktuality
POBYT V ČR
ZMĚNA V POSKYTOVÁNÍ STÁTNÍHO HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 je bezplatné státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dnů od udělené první dočasné ochrany (DO). Po uplynutí této doby je nutné si zajistit ubytování na vlastní náklady. Změny se týkají také zranitelných osob.
POMOC ZRANITELNÝM OSOBÁM PŘI PŘECHODU DO NÁJEMNÍHO BYDLENÍ
Držitelé DO mohou s přechodem do nájemního bydlení využít pomoc, kterou nabízí vybrané kraje. Jde např. o pomoc při hledání pronájmu, komunikaci s realitními kancelářemi nebo majiteli bytů, asistenci s administrativními úkony či pokrytí počátečních nákladů při přechodu do nájemního bydlení.
BLÍŽÍ SE KONEC PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Vylepení nového štítku dočasné ochrany je možné jen do 30. 9. 2024. Pokud se tak nestane, dočasná ochrana zanikne.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
KONEC BEZPLATNÉ NOSTRIFIKACE DIPLOMŮ DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Od 1. září 2024 končí bezplatné uznávání diplomů pro držitelé dočasné ochrany. Žadatelé o nostrifikaci tak budou povinni uhradit poplatek. Platí, že ukrajinské diplomy vydané do února 2000 nostrifikaci nevyžadují.
MŠMT OPĚT PODPOŘÍ KURZY ČESKÉHO JAZYKA PRO UKRAJINSKÉ STUDENTY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) představilo druhý ročník programu na podporu jazykového vzdělávání pro ukrajinské migranty v ČR. Žádosti o dotaci je možné podávat do 15. září 2024.
MATURITNÍ ZKOUŠKA – JEDNOTNÉ ZKUŠEBNÍ SCHÉMA PRO PODZIM 2024
Na podzim 2024 se koná druhé kolo maturitních zkoušek. V souvislosti s tím MŠMT vydalo jednotné zkušební schéma, které má usnadnit orientaci a určuje časový rozvrh.
FOND PRO PODPORU VZDĚLÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH ŽÁKŮ A STUDENTŮ V ČR
Školy mohou pro své žáky z Ukrajiny žádat o poskytnutí finančních prostředků z grantu nadace Terezy Maxové. Finance mohou být využity pro konkrétní dítě na materiální potřeby, vzdělávací a další rozvojové aktivity (například kroužky), ubytování na internátu, školní pobytové akce apod. Maximální výše příspěvku je 5 000 Kč/dítě/školní rok.
PŘÍRUČKY PRO ASISTENT(K)Y PEDAGOGA
Nezisková organizace META připravila aktualizované vydání příručky pro asistenty a asistentky pedagoga pracující na ZŠ s vícejazyčnými dětmi. V příručce je kladen důraz na proces začleňování vícejazyčných dětí a roli asistentů a asistentek v jednotlivých fázích procesu.
ZDRAVOTNICTVÍ A SOCIÁLNÍ OBLAST
VZDĚLÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH ZDRAVOTNÍKŮ-NELÉKAŘŮ K ZÍSKÁNÍ APROBAČNÍ ZKOUŠKY
Kontaktní centrum pro cizince Národního centra ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů (NCO NZO) poskytuje konzultace v českém a ukrajinském jazyce při přípravě na aprobační zkoušku a zvyšování kvalifikace ve zdravotnictví. Pro zájemce o aprobační zkoušku pořádá také online setkání.
DARUJEME KROUŽKY DĚTEM 2024/2025
Česká rada dětí a mládeže společně s Nadačním fondem Eduzměna spouští novou výzvu z projektu Darujte kroužky dětem, a to na 1. pololetí roku 2024/2025. Na základě žádosti je možné přiznat příspěvek na kroužek až v hodnotě 1 500 Kč na dítě z rodiny ukrajinských uprchlíků.
INFORMAČNÍ PORTÁL PRO NNO PRACUJÍCÍ S UPRCHLÍKY
V rámci projektu „Podpora českých neziskových organizací poskytujících ukrajinským uprchlíkům služby související se zdravotní péčí“, který podpořila WHO, kancelář Česká republika, vznikly informační podklady pro pracovníky NNO týkající se systému českého zdravotnictví.
OSTATNÍ
NOVÁ SEKCE „ASISTENCE A PORADENSTVÍ“ NA INFORMAČNÍM PORTÁLU PRO CIZINCE
Na Informačním portálu pro cizince je nová sekce „Asistence a poradenství“. Obsahuje např. kontakty na neziskové organizace poskytující právní a jiné poradenství či základní informace ohledně pracovního práva v České republice.
___________________________________________________________________________________
Informace z našeho kraje
CPIC KUTNÁ HORA
Co se u nás dělo?
V průběhu prázdnin jsme organizovali prázdninové kluby pro děti, které zahrnovaly procvičování českého jazyka, výtvarné aktivity, sportovní aktivity, deskové hry aj. Realizací prázdninového klubu jsme chtěli dětem poskytnout možnost trávit čas v podnětném prostředí a zůstat v kontaktu s českým jazykem.
V termínu od 5. do 16. srpna probíhaly v Centru registrace na kurzy českého jazyka.
Dne 17. srpna se v kolínském Centru ESPA konal odpolední workshop s angličtinou pro děti. Hlavními tématy bylo cestování, poznávání nových kultur, pokusy, hry, prohlubování znalostí anglického a českého jazyka a další doprovodný program. Workshop byl finančně podpořen organizací UNICEF.
Dne 14. srpna měli klienti CPIC možnost absolvovat, v rámci SKK, nanečisto zkoušku z češtiny na úrovni A2, kterou je nutné splnit k získání trvalého pobytu v České republice.
Dne 15. srpna se v Centru konal kreativní workshop Artmoment, na kterém měli mladí teenageři možnost vyzkoušet si různé výtvarné techniky pro dekoraci prostor Centra.
V týdnu od 19. do 23. srpna pod vedením zkušené lektorky probíhala v Centru Letní škola s výukou českého jazyka pro děti druhého stupně ZŠ. Letní škola byla finančně podpořena organizací UNICEF.
Dne 29. srpna jsme pro děti, které během léta navštěvovaly prázdninové kluby, uspořádali odpolední Rozloučení s prázdninami se soutěžemi, kvízy a kreativním tvořením.
AKTIVITY REALIZOVANÉ V RÁMCI PROJEKTU UNICEF
• Psychosociální podpora pro klienty ve CPIC
• Komunitní klub a informační centrum pro rodiny s dětmi
• Rozvojové aktivity pro děti
• Aktivizační program pro UKR děti z lokalit Lysá nad Labem a Milovice
• Dětský klub s angličtinou ve CPIC KH (probíhá i v Kolíně)
• Interkulturní pracovník pro NZDM v Českém Brodě
• Komunitní klub pro děti z Ukrajiny v Centru Maják v Kutné Hoře
• Školní konverzační klub pro žáky s OMJ
• Koordinátor adaptačního procesu pro žáky s OMJ
• Doučování na ZŠ – doučování, vzdělávací a integrační aktivity pro děti s OMJ
Další aktivity s podporou Unicef:
• Klub pro mládež 15+
• Pravidelné workshopy pro mládež
• Komunitně-integrační klub ve CPIC – prázdninové kluby (aktivity pro děti, mladistvé a rodiny s dětmi – v rámci klubu probíhají výtvarné/kreativní dílny; klub deskových her, „Klubíčko“ – klub pro maminky s nejmenšími dětmi (0–6 let); konverzační kluby/doučování a akce pro rodiny s dětmi)
Více informací ohledně možností podpory v rámci projektu UNICEF vám poskytneme na mailech mjindrova@suz.cz nebo apkutnahora@suz.cz.
Co se u nás děje?
ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Nabízíme odborné sociální poradenství, které pomáhá cizincům orientovat se v pobytové problematice, pracovním právu, sociální pomoci a dávkách, zdravotním pojištění, školství atd.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Navazující i nové kurzy českého jazyka budou zahájeny v průběhu září.
PSYCHOSOCIÁLNÍ POMOC
Každé úterý a čtvrtek je v Centru přítomna ukrajinsky mluvící psycholožka. V případě zájmu o konzultaci je nutná registrace předem na: ickutnahora@suz.cz.
TLUMOČENÍ
V rámci odborného sociálního poradenství nabízíme možnost využít tlumočníky/tlumočnice do mongolštiny, vietnamštiny, ukrajinštiny a angličtiny. Po dohodě můžeme zajistit i tlumočení v institucích, u lékaře apod.
PRÁVNÍ PORADENSTVÍ
Každé pondělí (13:00 až 18:00 hod.) a středu (12:00 až 15:00 hod.) nabízíme možnost bezplatné právní konzultace. V období letních prázdnin může být poskytování právního poradenství omezeno, veškeré změny naleznete na našem FB.
KONVERZAČNÍ KLUBY
V Centru probíhají pravidelné pondělní konverzační kluby (v čase 17:00 – 18:00). Ty realizujeme i v online podobě, a to každý čtvrtek od 17:00 do 18:15 hodin.
KOMUNITNĚ-INTEGRAČNÍ KLUB
Pokračujeme v pravidelných setkáváních a aktivitách v rámci „KIKu“, Komunitně – integračního klubu pro děti ve CPIC. Jedna se například o kreativní a výtvarné dílny, konverzační kluby pro děti a mládež, možnost doučování, klub pro matky s dětmi, deskové hry apod.
Co máme v plánu?
Dne 4. 9. od 16:00 se v Centru uskuteční seminář na téma Novela zákona k dočasné ochraně. Účastníci se na něm dozví o změnách v humanitárním ubytování, humanitární dávce a základní informace o speciálním dlouhodobém pobytu. Seminář bude tlumočen do ukrajinštiny.
V průběhu září budeme zahajovat nové kurzy českého jazyka.
Dne 16. září bude v Centru přítomna tlumočnice do/z mongolského jazyka.
Dne 19.září se v Centru uskuteční další Kulatý stůl k problematice dětí/mladistvých 15 + s udělenou DO (setkání proběhne za finanční podpory Unicef).
Dne 21. září se zúčastníme celodenní sousedské slavnosti „Zažít město jinak“ v Kutné Hoře, kde budeme mít připravené aktivity zvyšující povědomí většinové společnosti o kulturních odlišnostech.
Adaptačně integrační kurzy (AIK)
Dne 13. září se v Kutné Hoře od 14:30 do 18:30 hodin uskuteční adaptačně-integrační kurz tlumočený do angličtiny.
Dne 21. září od 9:00 do 13:00 hodin se v Kutné Hoře uskuteční adaptačně-integrační kurz tlumočený do ukrajinštiny.