Prostřednictvím našeho dubnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Kutná Hora
1.) Aktuality
POBYT V ČR
ZMĚNY V POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 bude státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Změna se týká i zranitelných osob. Po uplynutí této doby je nutné si zajistit vlastní ubytování.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY PO VYPRŠENÍ TERMÍNU ONLINE REGISTRACE
Dočasná ochrana (DO) uprchlíků, kteří se včas nezaregistrovali k jejímu prodloužení, je platná pouze do 31. 3. 2024. Poté si lze o ni požádat znovu na jednom z pracovišť KACPU. V tomto případě dojde stejně jako při první žádosti k novému posouzení důvodů pro udělení DO.
KRÁTKODOBÉ PŘÍSTŘEŠÍ UŽ POUZE V OSTRAVĚ
Uprchlíci z Ukrajiny mohou od 1. 4. 2024 využívat krátkodobého přístřeší už pouze na KACPU v Ostravě. Mechanismus krátkodobého přístřeší je určen těm, kteří po příjezdu do České republiky čekají na rozhodnutí o udělení dočasné ochrany či na otevření KACPU a nemají vlastní ubytování.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
ZÁPISY DO MATEŘSKÝCH ŠKOL NA ROK 2024/2025
V letošním roce už se nebudou konat tzv. zvláštní zápisy pro děti s cizí státní příslušností s dočasnou ochranou. Zápisy do školek na rok 2024/2025 budou probíhat standardním způsobem a ve standardních termínech pro všechny bez rozdílu.
SROVNÁNÍ STUPŇŮ PROSPĚCHU
Na webu Národního pedagogického institutu (NPI) je k dispozici srovnání různých škál hodnocení cizinců v jejich zemi se vzdělávacím systémem v České republice. Informace mohou být užitečné při posuzování dokladů o absolvovaném vzdělání žáků cizinců, kteří přicházejí do českých škol ze zahraničí.
DISKUZNÍ SETKÁNÍ SE SPECIÁLNĚ PEDAGOGICKÝMI CENTRY
Organizace META připravila online diskuzní setkání věnované výhradně tématům a potřebám speciálně pedagogických center (SPC) v práci s vícejazyčnými žáky. Bude se konat 16. dubna od 16 do 18 hodin na platformě Zoom (registrovaným bude zaslán odkaz k připojení).
ZAMĚSTNASNOST
ASISTENČNÍ SLUŽBY PRO CIZINCE NA ÚŘADECH PRÁCE
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MŠMT) nabízí na vybraných pracovištích Úřadů práce asistenční služby pro cizince, kteří hledají práci a chtějí rozvíjet svou kariéru na českém pracovním trhu.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
KALKULAČKA PRO VÝPOČET HUD
Orientační kalkulačka pro výpočet Humanitární dávky (HUD) nově reflektuje změny od 1. 1. 2024 a počítá s aktuálními hodnotami započitatelných nákladů na bydlení pro zranitelné osoby.
PORADENSKÝ DEN K DŮCHODŮM
Klientské centrum ústředí ČSSZ v Praze ve čtvrtek 11. 4. 2024 od 8:00 do 13:30 hodin nabízí cizincům možnost konzultovat otázky související s jejich nároky z českého systému důchodového pojištění. Konzultace budou poskytnuty individuálně, bezplatně a s možností tlumočení do angličtiny.
ZDRAVOTNICTVÍ
PRODLOUŽENÍ POJIŠTĚNÍ U DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Po prodloužení víza dočasné ochrany jsou její držitelé povinni si prodloužit i platnost zdravotního pojištění. Lze tak učinit u většiny pojišťoven i online podle aktuálních pravidel pojišťovny.
ZAJIŠTĚNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE PRO UPRCHLÍKY V BĚŽNÉM PROVOZU
Ministerstvo zdravotnictví ČR se rozhodlo transformovat tzv. UA POINTY do běžného provozu zdravotnických zařízení. Péče o pacienty z Ukrajiny bude zajištěna ve stejném rozsahu jako doposud.
WEB „OPATRUJ SE“ PRO CIZINCE
Webové stránky Opatruj se vznikly pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví ČR a poskytují vědecky ověřené informace a postupy, jak pečovat o své duševní zdraví. Nově jsou tyto stránky k dispozici i v ukrajinském, ruském a anglickém jazyce.
POMOC ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÝM UPRCHLÍKŮM
Spolek AMIGA nabízí projekt “Duševní zdraví a psychosociální podpora pro zdravotně znevýhodněné uprchlíky a uprchlíky s onkologickou diagnózou z Ukrajiny”. Cílem je psychosociální podpora pro cizince, kteří jsou zdravotně znevýhodnění nebo mají onkologické onemocnění.
OSTATNÍ
OCHRANA DĚTÍ PŘICHÁZEJÍCÍCH Z UKRAJINY
Uprchlíci z Ukrajiny najdou na webu Evropské komise užitečné informace týkající se ochrany svých dětí, které přichází do České republiky. Na stránkách jsou taktéž zveřejněna čísla tísňových linek pro děti nabízející psychosociální podporu.
PROKAZOVÁNÍ ZRANITELNOSTI
Souhrn náležitostí, které jsou třeba k doložení zranitelnosti.
POMOC S HLEDÁNÍM ZMIZELÝCH VE VÁLCE
Organizace ICMP (International Commission on Missing Persons) pomáhá Ukrajincům s hledáním příbuzných, kteří zmizeli během války.
Další užitečné odkazy:
___________________________________________________________________________________
2) Informace z našeho kraje
CPIC KUTNÁ HORA
Co se u nás dělo?
Ve dnech 5. 3. a 19. 3. proběhly v našem Centru Dny otevřených dveří v rámci doprovodného programu k výstavě Kamenné výšivky Nové Kachovky na textilu, která se konala od 22. 2. do 24. 3. ve Spolkovém domě v Kutné Hoře. Výstava a doprovodný program byly pořádány ve spolupráci s Českým centrem Sofie, Křesťanským společenstvím, Centrem na podporu integrace cizinců Kutná Hora a Projektem ambUAlance.
Dne 7. března proběhlo online setkání Krajské platformy pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny.
Dne 14. března jsme navštívili Gymnázium Jiřího Ortena v Kutné Hoře, kde se uskutečnila prezentace kampaně „Náš hlas“ pod záštitou organizace META o.p.s. Projekt se zaměřuje na zmocnění a aktivizaci mladých lidí s migrační zkušeností při prosazování změn v oblastech, kde se setkávají se znevýhodněním.
Dne 14. března jsme pořádali odbornou zdravotní přednášku s mediátorkou podpory zdraví pro Ukrajinu. Na setkání byla probrána témata jako těhotenství a příprava na porod, vyrovnání se s náročnou situací či duševní hygiena.
Dne 20. března jsme se zúčastnili společného setkání pracovních skupin pro rovné příležitosti a mateřské školy v rámci projektu MAP IV na Kolínsku. Cílem projektu je podpora spolupráce škol, zřizovatelů a ostatní aktérů ve vzdělávaní včetně NNO v ORP Kolín, která bude podporovat aktivity pro zvýšení kvality vzdělávání a současně umožní společné řešení místně specifických problémů ve vzdělávání.
Dne 26. března se ve CPIC konal Kulatý stůl k problematice dětí/mládeže 15+ s udělenou dočasnou ochranou, ke kterému jsme pozvali zástupce organizací pracujících s touto cílovou skupinou.
AKTIVITY REALIZOVANÉ V RÁMCI PROJEKTU UNICEF
• Psychosociální podpora pro klienty ve CPIC
• Psychosociální poradenství poskytované přímo v ZŠ
• Komunitní klub a informační centrum pro rodiny s dětmi
• Rozvojové aktivity pro děti
• Aktivizační program pro UKR děti z lokalit Lysá nad Labem a Milovice
• Školní konverzační klub pro žáky s OMJ
• Koordinátor adaptačního procesu pro žáky s OMJ
• Doučování na ZŠ – doučování, vzdělávací a integrační aktivity pro děti s OMJ
• Dětský klub s angličtinou ve CPIC KH
• Interkulturní pracovník pro NZDM
Další aktivity s podporou Unicef:
• Pravidelné workshopy digitálních dovedností pro teenagery
• Klub pro mládež přímo na SŠ v Kutné Hoře
• Komunitně-integrační klub ve CPIC (aktivity pro děti, mladistvé a rodiny s dětmi – v rámci klubu probíhají výtvarné/kreativní dílny, klub deskových her, konverzační kluby/doučování a akce pro rodiny s dětmi)
•„Klubíčko“ – klub pro maminky s nejmenšími dětmi (0 – 6 let)
Více informací ohledně možností podpory v rámci projektu UNICEF vám poskytneme na mjindrova@suz.cz nebo apkutnahora@suz.cz.
Co se u nás děje?
ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Nabízíme odborné sociální poradenství, které pomáhá cizincům orientovat se v pobytové problematice, pracovním právu, sociální pomoci a dávkách, zdravotním pojištění, školství atd.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Aktuální rozpis kurzů lze nalézt na našich webových stránkách
PSYCHOSOCIÁLNÍ POMOC
Každé úterý a čtvrtek je v Centru přítomna ukrajinsky mluvící psycholožka. V případě zájmu o konzultaci je nutná registrace předem na: ickutnahora@suz.cz.
TLUMOČENÍ
V rámci odborného sociálního poradenství nabízíme možnost využít tlumočníky/tlumočnice do mongolštiny, ukrajinštiny a angličtiny. Nově můžeme poskytnout komunitní tlumočení do vietnamštiny. Po dohodě můžeme zajistit i tlumočení v institucích, u lékaře apod. Vždy v pondělí a ve středu od 12:00 do 18:00 hod. jsou v Centru přítomni tlumočníci do ukrajinského/ruského jazyka.
PRÁVNÍ PORADENSTVÍ
Každé pondělí (13:00 až 18:00 hod.) a středu (12:00 až 15:00 hod.) nabízíme možnost bezplatné právní konzultace.
KONVERZAČNÍ KLUBY
V Centru probíhají pravidelné pondělní konverzační kluby(17:00 – 18:00). Ty realizujeme i v online podobě, a to každý čtvrtek od 17:00 do 18:15 hodin.
KOMUNITNĚ-INTEGRAČNÍ KLUB
Pokračujeme v pravidelných setkáváních a aktivitách v rámci „KIKu“, Komunitně – integračního klubu ve CPIC. Jedna se například o kreativní a výtvarné dílny, konverzační kluby pro děti a mládež, možnost doučování, deskové hry apod. Nově budou každý čtvrtek v čase 15:00 – 16:00 probíhat setkání pro rodiče s dětmi do šesti let s kreativními, vzdělávacími a konverzačními aktivitami.
Co máme v plánu?
Dne 2. dubna se zúčastníme setkání Krajské platformy pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny. Tentokrát se setkání bude konat na půdě Krajského úřadu.
Ve dnech 4. 4. a 9. 4. od 15:00 hodin proběhne v Centru opět canisterapie. První setkání je primárně určeno pro rodiny s dětmi do 6 let, druhé setkání pro rodiny s handicapovanými dětmi.
Dne 5. dubna máme pro děti připravený Turnaj v deskových hrách.
Dne 11. dubna budeme ve spolupráci se SZÚ pořádat návaznou zdravotní přednášku s odbornou lektorkou – mediátorkou podpory zdraví pro Ukrajinu.
Dne 11. dubna proběhne v Centru setkání pro mládež 15+, na programu bude promítání dokumentu Youtubeři mezi námi od autorky Ester Kolářové.
Dne 17. dubna od 16:00 hodin se bude konat online sociokulturní kurz na téma „Pracovní právo“. Na semináři se účastníci dozví o podobách pracovněprávních vztahů v České republice, svých právech a povinnostech či o pracovních smlouvách. Kurz bude tlumočen do ukrajinštiny.
Adaptačně integrační kurzy (AIK)
Dne 13. dubna od 9:00 do 13:00 hodin proběhne v Kolíně adaptačně-integrační kurz tlumočený do angličtiny.
Dne 20. dubna od 9:00 do 13:00 hodin proběhne v Kutné Hoře adaptačně-integrační kurz tlumočený do ukrajinštiny.