Prostřednictvím našeho listopadového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Kutná Hora
1.) Aktuality
POBYT V ČR
HUMANITÁRNÍ UBYTOVÁNÍ A MIMOŘÁDNÁ POMOC PRO DRŽITELE DOČASNÉ OCHRANY
Pro všechny osoby s dočasnou ochranou na území České republiky platí, že pro bezplatné ubytování musí splňovat zároveň dvě podmínky:
1) patřit do zranitelných skupin a zároveň
2) mít přiznanou humanitární dávku – HuD.
Cizinci s DO, který sice je zranitelnou osobou, ale nebyla mu přiznána HuD a hrozí mu ukončení bydlení v nouzovém ubytování, je možné po zhodnocení jeho celkové příjmové, majetkové a sociální situace poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc (MOP) na úhradu nezbytného jednorázového výdaje.
PREVENCE ZTRÁTY BYDLENÍ
Organizace ROMODROM ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) realizuje projekt na podporu a prevenci ztráty bydlení.
Projekt se zaměřuje na uprchlíky s dočasnou ochranou (případně na ty, kteří teprve čekají na vyřízení DO) a ocitli se v nepříznivé situaci v oblasti bydlení. Působí v celé České republice.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
SADA VÝUKOVÝCH MATERIÁLŮ ČEŠTINY PRO CIZINCE – ZDARMA
Ústav českého jazyka a teorie komunikace FF UK dává volně k dispozici sadu výukových materiálů češtiny pro cizince. Materiály vznikaly průběžně pro kurz češtiny pro Ukrajince od února 2022.
ČESKY KROK ZA KROKEM – PRO UČITELE
Webový portál Czech Step By Step má k dispozici k bezplatnému stažení učební materiály s výukou češtiny pro úrovně A0, A1, A2 a B1. Z nabídky učebnic stačí kliknout na vybranou publikaci a stáhnout si celý obsah učebního materiálu včetně audionahrávek a dvojjazyčného slovníčku.
PODPORA VZDĚLÁVÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ DĚTI V RÁMCI PROJEKTU RED MONSTER
Projekt Red Monster nabízí vzdělávací aktivity zdarma jako alternativu ke školní výuce. Hlavním cílem je pokrýt co největší část kurikula ukrajinského základního vzdělávání od 2. po 11. třídu. Projekt nabízí také kurzy podle českých osnov přeložené do ukrajinštiny.
BEZPLATNÁ JAZYKOVÁ PŘÍPRAVA NA ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH
Na webových stránkách www.inkluzivniskola.cz je dostupný seznam základních a středních škol, které jsou krajským úřadem určeny pro poskytování bezplatné jazykové přípravy dětem cizinců na školní rok 2023/2024.
BEZPLATNÉ UČEBNICE PRO UKRAJINSKÉ DĚTI V ČR
Nakladatelství Fraus nabízí ukrajinským dětem v ČR bezplatné učebnice češtiny.
ZAMĚSTNANOST
POZOR NA NEBEZPEČNÉ NABÍDKY PRÁCE
Organizace Člověk v tísni varuje před lákavými nabídkami práce v oblasti dopravy cizinců po území EU. Ukázalo se totiž, že doprava cizinců je ve skutečnosti nelegální pašování migrantů a klienti byli obviněni z trestného činu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Za to jim hrozí postih odnětí svobody v délce od šesti měsíců do pěti let, propadnutí majetku nebo peněžitý trest. V případě, že se prokáže konání za úplatu, hrozí odnětí svobody až na osm let.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
VZDĚLÁVÁNÍ CIZINCŮ NA ZÁKLADNÍCH A STŘEDNÍCH ŠKOLÁCH
Sociologický ústav Akademie věd ČR v září 2023 odstartoval projekt na téma ,,Vzdělávání cizinců ve školách a jeho dopad na úspěšné začlenění do české společnosti“. Projekt je zaměřen na cizince-žáky na základních a středních školách s nedostatečnou znalostí českého jazyka.
Jeho cílem je zjistit, jaká je aktuální situace a jaké jsou časté nebo méně časté překážky např. při přestupu ze základní školy na střední školu, důvody předčasného ukončení školy apod. Projekt trvá od 1. 9. 2023 do 30. 11. 2026.
ZDRAVOTNICTVÍ
VZDĚLÁVÁNÍ ZAHRANIČNÍCH PRACOVNÍKŮ VE ZDRAVOTNICTVÍ
Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví (IPVZ) pořádá během listopadu vzdělávací akce pro cizince, kteří studují nebo pracují ve zdravotnictví. Dále po celý rok připravuje různé webináře, e-kurzy a webcasty, které cizincům pracujícím ve zdravotnictví zvyšují kvalifikaci.
OSTATNÍ
OMBUDSMAN POMÁHÁ
Kancelář veřejného ochránce práv vydala nový leták s názvem „Jak ombudsman může pomoct příchozím u z Ukrajiny“. Je k dispozici v češtině, ruštině a ukrajinštině.
CO PROŽÍVAJÍ DĚTI Z UKRAJINY V ČESKÉM PROSTŘEDÍ?
Centrum LOCIKA dlouhodobě pomáhá dětem a jejich rodinám žít život bez násilí. Ve své nové infografice přibližuje, co prožívají a co potřebují děti, které se u nás ocitly jako uprchlíci v důsledku války na Ukrajině.
GRANTY
Grantové řízení Podpora regionů je zaměřeno na podporu veřejně prospěšných projektů. Předkládané projekty se mohou týkat podpory dětí a mládeže, zdravotnictví, sociální péče, osob s handicapem, vědy, vzdělání, kultury, sportu či životního prostředí.
BUĎTE V BEZPEČÍ – OBCHODOVÁNÍ S LIDMI
Lidé utíkající z Ukrajiny kvůli válečnému konfliktu se stávají terčem zločineckých organizací. Jsou vystaveni riziku, že se při pohybu přes tranzitní státy či hledání zaměstnání a bydlení v hostitelských zemích stanou obětmi sexuálního vykořisťování nebo nucené práce.
KOMUNITNÍ MAPA
Zorientovat se v novém nebo dočasném domově a ještě navíc v cizí zemi není snadné. Cílem Umapy je proto přehledně a na jednom místě zobrazovat všechna důležitá a užitečná místa, služby i informace, které mohou lidé přicházející z Ukrajiny potřebovat pro to, aby si snadněji zvykli na nový domov.
MINISTERSTVO VNITRA PODPOŘÍ DALŠÍ HUMANITÁRNÍ PROJEKTY NA UKRAJINĚ
Ministerstvo vnitra podpoří částkou 15,57 milionu korun čtyři projekty na Ukrajině. Ty přispějí k léčbě vážně nemocných dětí či psychologické a sociální asistenci pro osoby, jež musely opustit své domovy, pomohou zvýšit povědomí obyvatel o rizicích min a nevybuchlé munice a zajistí technické vybavení pro ukrajinskou kriminální policii.
Další užitečné odkazy:
___________________________________________________________________________________
2) Informace z našeho kraje
CPIC KUTNÁ HORA
Co se u nás dělo?
Dne 11. října jsme byli přítomni na Burze škol (SŠ). Představili jsme tam nabídku našich služeb směrem ke školám a pro naše klienty zjišťovali podmínky pro přijetí na konkrétní typy škol.
Dne 11. října jsme se s našimi partnery potkali v rámci pracovní skupiny pro Rovné příležitosti. Sdíleli jsme zde aktuální informace především z oblasti vzdělávání a podpůrných služeb v ORP Kutná Hora.
Dne 12. října jsme se zúčastnili pravidelného setkání pracovní skupiny Komunitní plánování sociálních služeb města Kolína, které svolává Městský úřad Kolín. Schůzky se účastní zástupci města a organizací poskytujících sociální služby. Aktuálním tématem bylo „Nízkoprahové denní centrum a návazné služby“.
Dne 17. října jsme byli účastni pátého Regionálního setkání poskytovatelů sociálních služeb, které proběhlo pod záštitou hejtmanky Středočeského kraje, paní Petry Peckové, v Milovicích. Zúčastnili se zástupci regionálních NNO poskytující služby pro děti, rodiny s dětmi – nejčastěji NZDM a SAS, zástupci škol, odborů školství, prevence kriminality a OSPOD.
Dne 19. října jsme pozvali zástupce regionálních NZDM ke Kulatému stolu k problematice dětí/mladistvých 15+ s udělenou dočasnou ochranou. V rámci setkání jsme probírali další možnosti navázání kontaktu s touto cílovou skupinou a možnosti podpory. Představili jsme aktivity, které jednotlivé subjekty pro tuto cílovou skupinu realizují, bavili jsme se o terénní práci a zkušenostech se spoluprací s OSPOD v jednotlivých ORP. Byl zde představen záměr vytvořit „Mapu aktivit“ pro mládež, prezentovali jsme krátký video medailonek místního NZDM jako součást tohoto „projektu“ a řešili jsme i možnost participace dalších NZDM.
Dne 24. října jsme uspořádali setkání Regionální platformy kutnohorského CPIC. Tématem byly především dopady změn vyplývající z Lex Ukrajina V, problematika nezletilých bez doprovodu z řad ukrajinských uprchlíků, vzdělávání apod. Představil se zde pan Radovan Hlaváček, krajský koordinátor adaptace a integrace pro Středočeský kraj. Byl zde prostor pro sdílení informací z oblasti integrace cizinců a hledání možných řešení v problematických situacích.
Dne 25. října jsme realizovali SKK na téma „České podzimní tradice“. Povídali jsem si o „dušičkách“, svatomartinské tradici a adventním čase.
Co se u nás děje
ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Nabízíme odborné sociální poradenství, které pomáhá cizincům orientovat se v pobytové problematice, pracovním právu, sociální pomoci a dávkách, zdravotním pojištění, školství atd.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Aktuální rozpis kurzů lze nalézt na našich webových stránkách
PSYCHOSOCIÁLNÍ POMOC
Každé úterý a čtvrtek je v Centru přítomna ukrajinsky mluvící psycholožka. V případě zájmu o psychologickou konzultaci je nutná registrace předem na: ickutnahora@suz.cz.
TLUMOČENÍ
V rámci odborného sociálního poradenství nabízíme možnost využít tlumočníky/tlumočnice do mongolštiny, ukrajinštiny a angličtiny. Po dohodě můžeme zajistit i tlumočení v institucích, u lékaře apod. Vždy v pondělí a středu od 12:00 do 18:00 hod. jsou v Centru přítomni tlumočníci do ukrajinského/ruského jazyka.
PRÁVNÍ PORADENSTVÍ
Každé pondělí (13:00 – 18:00 hod.) a středu (12:00 a 15:00 hod.) nabízíme možnost bezplatné právní konzultace.
KONVERZAČNÍ KLUBY
V Centru probíhají pravidelné pondělní konverzační kluby(17:00 – 18:00). Ty realizujeme i v online podobě, a to každý čtvrtek od 17:00 do 18:15 hodin.
Za podpory organizace UNICEF realizujeme i řadu dalších aktivit:
• Komunitní klub a informační centrum pro rodiny s dětmi (NZDM Archa KH)
• Rozvojové aktivity pro děti (NZDM Archa KH)
• Aktivizační program pro děti z Ukrajiny z lokalit Milovice a Lysá n/L (POINT Milovice, z.s.)
• Psychosociální podpora pro žáky kutnohorských ZŠ
• Školní konverzační klub pro děti s OMJ (ZŠ T.G. Masaryka)
• Doučování pro děti s OMJ (ZŠ Jana Palacha)
• Koordinátor adaptačního procesu (ZŠ Kamenná stezka)
• Workshop digitálních dovedností pro teenagery (NZDM Archa)
AKCE PODPOŘENÉ Z FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ UNICEF
Dne 4. října proběhl v NZDM Archa fotografický workshop pro mládež.
Dne 18. října se v Centru uskutečnila komunitní akce – workshop ,,Moštování“, na které se sešly rodiny s dětmi. Během setkání se návštěvníci zážitkovou formou dozvěděli o procesu tradiční výroby jablečného moštu a zpracování sezónních lokálních surovin.
Dne 24. října proběhl ve CPIC Halloweenský workshop. Dlabali jsme dýně, povídali si o svátcích a nechybělo ani dýňové občerstvení.
Více informací ohledně možností podpory v rámci projektu UNICEF vám poskytneme na mjindrova@suz.cz nebo apkutnahora@suz.cz.
Co máme v plánu?
Pokračujeme v pravidelných setkáváních a aktivitách v rámci „KIKu“, Komunitně – integračního klubu ve CPIC. Jedna se například o kreativní a výtvarné dílny, konverzační kluby pro děti a mládež, možnost doučování, deskové hry apod.
Dne 8. listopadu pořádáme ve spolupráci s Knihovnou F. V. Lorence ve Vrdech předvánoční setkání, kde se účastníci z řad ukrajinských uprchlíků dozví o adventním čase, pečení cukroví, českých vánočních svátcích a tradicích.
Dne 20. listopadu od 15:00 do 18:00 hod. bude ve CPIC v Kutné Hoře přítomna tlumočnice do mongolského jazyka.
Dne 22. listopadu pořádáme sociokulturní kurz Život v Kolíně. Je určený zejména pro filipínskou komunitu, přijít ale může kdokoliv, koho toto téma zajímá. Bude zajištěno tlumočení do angličtiny.
Adaptačně integrační kurzy (AIK)
Dne 11. listopadu od 9:00 do 13:00 hodin proběhne v Kolíně veřejný kurz, který bude tlumočený do hindštiny.
Dne 25. listopadu od 9:00 do 13:00 hodin proběhne v Kolíně veřejný kurz, který bude tlumočený do angličtiny.