Prostřednictvím našeho lednového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Kutná Hora
1.) Aktuality
POBYT V ČR
ZMĚNY V PŘIDĚLOVÁNÍ STÁTNÍHO HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ A PŘEUBYTOVÁNÍ
Od 1. ledna 2024 se státní humanitární ubytování uděluje pouze na Krajském asistenčním centru pro uprchlíky z Ukrajiny (KACPU) v Ostravě. Změna se týká všech, kteří chtějí podat žádost o dočasnou ochranu a nemají zajištěné ubytovaní. Změna státního humanitárního ubytování (přeubytování) je nově možná jen v krajských Centrech na podporu integrace cizinců (CPIC). Tam, kde CPIC nepůsobí (kraj Královéhradecký, Ústecký, Jihomoravský a v Praze), přijímá žádosti o přeubytování tamní KACPU.
SMAZÁNÍ UŽIVATELSKÝCH ÚČTŮ A ONLINE REGISTRACE PRO PRODLUŽOVÁNÍ DOČASNÉ OCHRANY
V prosinci došlo na Informačním portálu pro cizince ke smazání všech uživatelských účtů, které byly buď založeny v průběhu prodlužování dočasné ochrany (DO) do 31. 3. 2023 nebo založeny držiteli DO po tomto datu. Důvodem je spuštění nové online registrace pro prodlužovaní dočasné ochrany do roku 2025. Smazání uživatelských účtů nemá žádný dopad na platnost DO.
PRODLUŽOVÁNÍ VÍZ STRPĚNÍ
Pro držitele víz za účelem strpění pobytu na území z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině nevyvstává povinnost projít procesem online registrace k prodloužení víza. Tato víza budou dle zákona prodlužována automaticky. Zda je osoba držitelem tohoto víza lze poznat podle kódu vízového štítku, který nese označení D/SD/91.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
NOVÁ ONLINE REGISTRACE NA ZKOUŠKU Z ČEŠTINY PRO TRVALÝ POBYT
Dne 2. ledna byla kvůli velkému zájmu o zkoušku z češtiny pro trvalý pobyt spuštěna nová online registrace, která nahradila dosavadní systém přihlašování se na konkrétní školu a konkrétní termín zkoušky. Všichni přihlášení získají termín zkoušky v pořadí, ve kterém se zaregistrovali. Změna by měla zájemcům usnadnit registraci a zároveň zamezit korupčnímu jednání ze strany poskytovatelů zkoušek.
ONLINE KURZ PRO DVOJJAZYČNÉ ASISTENT/KY PEDAGOGŮ (DAP)
Organizace META o.p.s. nabízí online vzdělávací program pro DAP, kde lze získat potřebné dovednosti, znalosti a praktické zkušenosti pro práci s vícejazyčnými dětmi a žáky ve školství. Kurz je určen primárně pro asistentky a asistenty pedagoga, kteří budou podporovat vícejazyčné děti z Ukrajiny.
ZMĚNY V JEDNOTNÉM PŘIJÍMACÍM ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ ŠKOLY
NPI na svém webu informuje o legislativních změnách týkajících se příjímacích řízení na střední školy a konzervatoře. Ve spolupráci s MŠMT a představiteli krajských úřadů připravuje prezenční semináře, na kterých představí věcné a legislativní aspekty nového systému přijímacího řízení včetně informací k digitálnímu přihlašovacímu systému.
UKRAJINSKÉ DĚTI V ČESKÝCH ŠKOLÁCH
Společnost PAQ Research ve spolupráci se Sociologickým ústavem AV ČR a za finanční podpory UNICEF ČR provedla v období od 23. 10. do 17. 11. 2023 výzkum formou dotazování na téma účast ukrajinských dětí na školách a používání češtiny jako hlavního jazyka ve výuce ze strany škol i ze strany ukrajinských dětí. Výzkum se zaměřil také na integraci do kolektivu českých dětí.
ZAMĚSTNANOST
DIGITÁLNÍ AKADEMIE CZECHITAS PRO UKRAJINSKÉ ŽENY
Nestátní nezisková organizace Czechitas otevírá poslední registraci s možností stipendia. Do 21. ledna se lze přihlásit do intenzivního IT kurzu, který je zaměřený na datovou analýzu, testování softwaru a vývoj webových stránek. Kurzy jsou vedeny v českém jazyce s podporou ukrajinsky hovořících koučů. Program je pro zájemce zdarma.
ZÁKLADNÍ INFORMACE PRO CIZINCE O ČESKÝCH PRACOVNĚPRÁVNÍCH PŘEDPISECH
Státní úřad inspekce práce shrnul do jednoho dokumentu základní informace pro cizince, kteří pracují nebo chtějí pracovat v ČR.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
NAVÝŠENÍ ZAPOČITATELNÝCH NÁKLADŮ NA BYDLENÍ V SOUVISLOSTI S HUMANITÁRNÍ DÁVKOU
Vláda v prosinci schválila návrhy MPSV, na jejichž základě se například navýší započitatelné náklady na bydlení v souvislosti s humanitární dávkou.
ZVÝŠENÍ MINIMÁLNÍ A ZARUČENÉ MZDY
Od 1. ledna došlo ke zvýšení minimální mzdy o 1 600 Kč na 18 900 Kč měsíčně (resp. o 8,70 Kč na 112,50 Kč na hodinu) a navýšení nejnižších úrovní zaručené mzdy pro 1., 2., 3. a 8. skupinu prací. Varianta úpravy nejnižších úrovní zaručené mzdy je o 1 600 Kč v prvních třech skupinách a o 3 200 Kč ve skupině 8.
PŘEHLED NEJDŮLEŽITĚJŠÍCH ÚDAJŮ PRO SOCIÁLNÍ ZABEZPEČENÍ NA ROK 2024
Web České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) nabízí přehledně a na jednom místě základní informace týkající se důchodového i nemocenského pojištění.
ZDRAVOTNICTVÍ
ZMĚNA POJIŠTĚNÍ DĚTÍ CIZINCŮ
Od 1. ledna jsou nově účastníky veřejného zdravotního pojištění všichni cizinci mladší 18 let, kteří mají platné povolení k dlouhodobému pobytu. Vztahuje se to na všechny typy dlouhodobého pobytu bez ohledu na jejich účel, výjimkou jsou cizinci mladší 18 let, kteří mají vydáno dlouhodobé vízum nebo povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka občana EU.
BEZPLATNÁ LÉKAŘSKÁ PÉČE PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY– LÉKAŘI PRO UKRAJINU
Na webu lekariproukrajinu.cz je k dispozici databáze lékařů, kteří nabízí bezplatnou péči pro ukrajinské občany.
FINANCOVÁNÍ
NÁRODNÍ DOTAČNÍ TITUL – INTEGRACE CIZINCŮ 2024
Dotace je určena pro přímou asistenci cizincům z třetích zemí, pro výzkum v oblasti integrace nebo postavení žen – migrantek ve společnosti, sledování a tvorbu indikátorů integrace. Oprávněnými žadateli mohou být spolky a jejich pobočky, nadační fondy, ústavy, výzkumné instituce nebo účelová církevní zařízení. Termín přijetí žádostí o dotaci je 12. 1. 2024.
Další užitečné odkazy:
___________________________________________________________________________________
2) Informace z našeho kraje
CPIC KUTNÁ HORA
Co se u nás dělo?
V týdnu od 4. do 8. prosince probíhal v Centru registrační týden na kurzy češtiny, které startují v průběhu ledna 2024. Předběžná registrace do bezplatné Adaptační školy pro děti z Ukrajiny je otevřena.
Dne 5. prosince proběhlo setkání Krajské platformy pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou. Tentokrát jsme se sešli osobně v budově Krajského úřadu v Praze.
Dne 7. prosince jsme se zúčastnili krajské konference „Stop sociálnímu vyloučení ve Středočeském kraji“. Probíraly se zde mimo jiné nové změny v oblasti sociálního bydlení a možnosti pomoci ombudsmana.
Dne 14. prosince proběhlo setkání regionální platformy CPIC Kutná Hora na téma „Aktivity NNO na poli integrace ukrajinských uprchlíků.“ Zástupci z řad NNO v regionu Kutnohorsko, Kolínsko, Nymbursko, kteří mají zájem se zúčastnit dalších platforem, nás mohou kontaktovat na mailu: mjindrova@suz.cz
AKCE PODPOŘENÉ Z FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ UNICEF
Dne 4. prosince jsme se s dětmi z komunitního klubu a jejich rodiči vydali na tradiční Rozsvěcení vánočního stromu na Palackého náměstí v Kutné Hoře. Součástí akce bylo i společné zpívání koled.
Dne 6. prosince proběhla ve spolupráci s organizací Point Milovice v Lysé nad Labem adventní beseda a mikulášská kreativní dílna pro ukrajinskou komunitu.
Dne 7. prosince jsme společně s dětmi z komunitního klubu a jejich rodiči navštívili výstavu Advent na Hrádku a dále muzeum knihtisku, kde měli účastníci možnost vlastnoručně si vyrobit originální vánoční přání.
Dne 8. prosince se v Milovicích v Domově Mladá v rámci projektu „Tanec do ubytoven“ konalo představení Čas dětství určené pro ukrajinské diváky.
Dne 12. prosince jsme v Centru pořádali vánoční kreativní odpoledne, během kterého jsme vyráběli vánoční dekorace a drobné dárky. Proběhla ochutnávka vánočního cukroví a řekli jsme si něco o tradicích v Čechách a na Ukrajině.
Dne 14. prosince proběhla akce Jarmark ve Vrdech na místní ZŠ. V rámci akce byla finančně podpořena vánoční tvořivá dílna pro děti z místní ukrajinské komunity a veřejnost, kterou realizoval Dětský koutek Dráček.
Dne 14. prosince se ve CPIC v Kutné Hoře uskutečnil filmový večer pro ukrajinskou mládež „Movie night“. Byla možnost shlédnout dva amatérské filmy o subkulturách mladistvých a diskutovat s autory.
Více informací ohledně možností podpory v rámci projektu UNICEF vám poskytneme na mjindrova@suz.cz nebo apkutnahora@suz.cz.
Co se u nás děje
ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Nabízíme odborné sociální poradenství, které pomáhá cizincům orientovat se v pobytové problematice, pracovním právu, sociální pomoci a dávkách, zdravotním pojištění, školství atd.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Aktuální rozpis kurzů lze nalézt na našich webových stránkách
PSYCHOSOCIÁLNÍ POMOC
Každé úterý a čtvrtek je v Centru přítomna ukrajinsky mluvící psycholožka. V případě zájmu o psychologickou konzultaci je nutná registrace předem na: ickutnahora@suz.cz.
TLUMOČENÍ
V rámci odborného sociálního poradenství nabízíme možnost využít tlumočníky/tlumočnice do mongolštiny, ukrajinštiny a angličtiny. Po dohodě můžeme zajistit i tlumočení v institucích, u lékaře apod. Vždy v pondělí a středu od 12:00 do 18:00 hod. jsou v Centru přítomni tlumočníci do ukrajinského/ruského jazyka.
PRÁVNÍ PORADENSTVÍ
Každé pondělí (13:00 – 18:00 hod.) a středu (12:00 a 15:00 hod.) nabízíme možnost bezplatné právní konzultace.
KONVERZAČNÍ KLUBY
V Centru probíhají pravidelné pondělní konverzační kluby (17:00 – 18:00). Ty realizujeme i v online podobě, a to každý čtvrtek (17:00 – 18:15).
KOMUNITNĚ INTEGRAČNÍ KLUB
Pokračujeme v pravidelných setkáváních a aktivitách v rámci „KIKu“, Komunitně – integračního klubu ve CPIC. Jedna se například o kreativní a výtvarné dílny, konverzační kluby pro děti a mládež, možnost doučování, deskové hry apod.
Co máme v plánu?
Během ledna začínají nové či navazující kurzy českého jazyka, na které probíhaly registrace v průběhu prosince. Na našem webu máme aktualizovaný seznam probíhajících kurzů.
Dne 9. ledna se zúčastníme Krajské platformy pro integraci a adaptaci osob s dočasnou ochranou, která tentokrát proběhne v online prostředí.
Dne 10. ledna od 16:30 nabídneme online sociokulturní kurz na téma Novinky pro řidiče. Účastníci se budou mít možnost dozvědět více o novele zákona o silničním provozu.
Dne 18. ledna od 10:00 budeme pořádat informační online setkání k novinkám v systému ubytování pro osoby s dočasnou ochranou. Zazní zde také informace k Lex Ukrajina 6 – prodlužování dočasné ochrany a víz za účelem strpění v roce 2024, změny v rámci KACPU, přidělování prvotního ubytování a změny v nouzovém ubytování, změny v oblasti humanitární dávky a mimořádné okamžité pomoci.
Dne 18. ledna v rámci akcí komunitně-integračního klubu navštívíme s našimi klienty Galerii Středočeského kraje. Děti budou mít možnost využít herny v prostorách galerie.
Dne 25. ledna od 15:30 proběhne v Centru setkání pro osoby s hendikepem. Stane se tak v rámci cyklu besed, kdy každý měsíc bude zaměřen na jiné téma. V lednu to bude „Raná péče“.
Adaptačně integrační kurzy (AIK)
Dne 20. ledna proběhne v Kolíně od 9:00 do 13:00 hodin adaptačně-integrační kurz tlumočený do angličtiny.
Dne 27. ledna proběhne v Kutné Hoře od 9:00 do 13:00 hodin adaptačně-integrační kurz tlumočený do ukrajinštiny.