Prostřednictvím našeho únorového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Kutná Hora
1.) Aktuality
POBYT V ČR
REGISTRACE PRO PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Od 8. ledna do 15. března probíhá online registrace pro prodloužení dočasné ochrany, která bude platná do 31. 3. 2025.
VYCESTOVÁNÍ MIMO ČR PRO OBČANY UKRAJINY
Od 1. 1. 2024 došlo k úpravě podmínek pro ukončení zdravotního pojištění po dobu dlouhodobého pobytu v cizině. Nově musí cizinec splnit podmínku minimální délky nepřetržitého pobytu, která je 6 měsíců, v opačném případě není možné zdravotní pojištění v ČR ukončit a je potřeba zdravotní pojištění hradit za celé období, jako by k odhlášení vůbec nedošlo. Nově navíc není možné podat oznámení o dlouhodobém pobytu zpětně.
STĚHOVÁNÍ KACPU V OLOMOUCI A JIHLAVĚ
KACPU v Olomouci bude od 12. 2. 2024 otevřeno na nové adrese: třída Kosmonautů 989/8, 779 00 Olomouc. Poslední úřední den KACPU na původní adrese je26. 1. Takév Jihlavě bude KACPU od 12. 2. otevřeno na nové adrese: třída Legionářů 2813/10, 586 01 Jihlava. Dne 2. 2. dojde k uzavření KACPU na původní adrese.V mezidobímohou ukrajinští uprchlíci žádat o dočasnou ochranu na jiném nejbližším KACPU.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
ZÁPISY NA SŠ A VOŠ
Přihlášky ke studiu na středních školách a vyšších odborných školách je možno podávat v termínu od 1. do 20. února 2024, a to na obory, na kterých není nutno vykonávat talentovou zkoušku. Cizincům se podle zákona Lex Ukrajina na jejich žádost promíjí zkouška z českého jazyka. Na základě žádosti, kterou cizinec připojí k přihlášce, má právo vykonávat písemný test jednotné přijímací zkoušky ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace v ukrajinském jazyce.
ELEKTRONICKÉ PŘIHLÁŠKY NA SŠ KROK ZA KROKEM
Digitalizace procesu podávání přihlášek bude zajištěna prostřednictvím digitálního přihlašovacího systému (DIPSY), který v souladu s novelizací školského zákona spustí Cermat ve spolupráci s MŠMT v polovině ledna pro školy a od 1. února pro uchazeče a jejich rodiče.
KONEC OSVOBOZENÍ OD POPLATKU ZA NOSTRIFIKACI
Osvobození od poplatku za uznání zahraničního vysokoškolského vzdělávání a kvalifikace pro držitelé dočasné ochrany z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině bude platit pouze pro žádosti podané do 31. března 2024.
AKTUÁLNÍ POČTY UKRAJINSKÝCH DĚTÍ NA ČESKÝCH ŠKOLÁCH
MŠMT zveřejnilo aktuální počty dětí, které navštěvují školní zařízení. Celkově bylo k 30. září 2023 v českých mateřských, základních a středních školách 48 090 dětí a žáků ukrajinských uprchlíků. To je o 2 195 méně než před rokem a aktuálně tvoří podíl 2,6 procenta.
LETNÍ ŠKOLY SLOVANSKÝCH STUDIÍ
MŠMT zveřejnilo informace o přihlášení na letní studijní kurzy pořádané několika veřejnými školami v ČR. Kurzy se konají od července do září a jsou určeny zahraničním studentům, kteří se zajímají o český jazyk, literaturu a historii a kulturu, dále pak odborníkům v oblasti školství a akademikům v oboru bohemistika a slavistika. Termín pro příjem přihlášek je do 31. 3. 2024.
ČEŠTINA PRO UKRAJINCE FORMOU SAMOSTUDIA
Portál Seduo nabízí videokurz Čeština pro Ukrajince pro všechny, kteří se potřebují dorozumět při každodenních činnostech. Je online, rozdělený do dvanácti krátkých lekcí a je zdarma.
ONLINE VÝUKA ČEŠTINY
Pro cizince je k dispozici také portál Umíme česky, kde je možné si zábavnou formou osvojit český jazyk.
CO DĚLAT PRO ZVÝŠENÍ MOTIVACE VÍCEJAZYČNÝCH ŽÁKŮ V ZŠ
Dne 7. 2. 2024 se uskuteční online setkání pro všechny asistentky a asistenty pedagoga se zaměřením na sdílení zkušeností, dobré praxe i praktických ukázek a tipů, jak podporovat vyučující při práci s vícejazyčnými žáky v ZŠ.
ZAMĚSTNANOST
NOVÍ SPECIALISTÉ NA ÚŘADU PRÁCE
Na Úřadu práce jsou k dispozici noví specialisté, kteří cizincům poskytují kariérní poradenství. Pomohou jim s hledáním práce, s postupem uznání vzdělání, sepsáním životopisu, nabídnou rekvalifikační kurzy nebo kurzy českého jazyka proplácené Úřadem práce.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
ZNAKUJEME S TAMTAM
Organizace Tamtam nabízí pomoc ukrajinsky a rusky hovořícím lidem se sluchovým postižením, jejich rodinám, rodinám s neslyšícími dětmi a jejich blízkým. Nabízí telefonní komunikaci v ukrajinském a ruském jazyce a poskytuje psychologickou podporu a sociální poradenství.
Video ve znakovém jazyce UA
POMOC DĚTEM A NEZLETILÝM BEZ DOPROVODU
Ministerstva vnitra (MV) a práce a sociálních věcí (MPSV) vytvořila informační leták s důležitými odkazy a kontakty v případě, že na území ČR přicestuje samotné dítě nebo dítě v doprovodu cizích osob.
ZAPOČITATELNÉ NÁKLADY NA BYDLENÍ PRO ZRANITELNÉ OSOBY
Od 1. ledna 2024 došlo ke zvýšení započitatelných nákladů na bydlení pro zranitelné osoby.
ZDRAVOTNICTVÍ
PRODLOUŽENÍ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ PŘI PRODLOUŽENÍ DO
Po prodloužení dočasné ochrany bude ukrajinským uprchlíkům prodlouženo i zdravotní pojištění. O nový průkaz je možno žádat online či osobně na pobočkách pojišťovny
POMOC S UPLATNĚNÍM VE ZDRAVOTNICTVÍ
Spolek Umíme pečovat pod záštitou MZČR a IPVZ založil webové stránky pro uprchlíky z Ukrajiny, kteří potřebují pomoci s uplatněním na trhu práce v oblasti zdravotnictví, sociálních službách a nelékařských profesích. Nabízí informace o tom, jak postupovat po příjezdu do ČR, o nabídkách práce v oboru a kvalifikacích.
MEDIÁTOR PODPORY ZDRAVÍ PRO UKRAJINU
Státní zdravotnický ústav (SZÚ) má ve spolupráci s UNICEF v plánu usnadnit přístup ke zdraví a zdravotní péči pro Ukrajince dočasně žijící v ČR. Cílem je zlepšit informovanost o zdraví, prevenci nemocí, získat dovednosti v oblasti životního stylu a zjistit, jak funguje zdravotnický systém v ČR.
UČEBNICE PRO NELÉKAŘSKÉ ZDRAVOTNÍKY Z UKRAJINY
Webové stránky Publi nabízejí ke čtení a stažení e-učebnici s názvem Léčíme česky. Kniha je určena nelékařským zdravotnickým pracovníkům, kteří přicházejí do České republiky z Ukrajiny a mají zájem se naučit česky.
OSVĚTOVÁ KAMPAŇ O ČESKÉM ZDRAVOTNICTVÍ PRO UPRCHLÍKY
Národní asociace pacientských organizací ve spolupráci se společností MSD spustila osvětovou kampaň na Facebooku a Instagramu, která vysvětluje základní oblasti přístupu ke zdravotní péči. Je zaměřena na ukrajinské uprchlíky, kteří se špatně orientují v systému českého zdravotnictví.
FINANCOVÁNÍ
NÁRODNÍ DOTAČNÍ TITUL
Ministerstvo vnitra vypsalo pro tento rok dotační výzvu pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na výdaje spojené s realizací projektů obcí na podporu integrace držitelů dočasné ochrany na lokální úrovni. Cílovou skupinou jsou držitelé dočasné ochrany a další legálně na území ČR pobývající cizinci ze třetích zemí a EU. O dotaci mohou žádat nejen obce, ale také dobrovolný svazek obcí, město nebo městská část a obvod. Termín příjmu žádostí v prvním kole je do 10. února.
OSTATNÍ
ANALÝZA FINANČNÍ A BYTOVÉ SITUACE UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ
KURZ O MIGRACI
Organizace Člověk v tísni připravila bezplatný on-line kurz Labyrint migrace. Je primárně určen pro učitele druhého stupně základních škol, učitele středních škol a pracovníky s mládeží, využít ho ale mohou všichni, kteří se chtějí dovědět více o tématu migrace.
Další užitečné odkazy:
___________________________________________________________________________________
2) Informace z našeho kraje
CPIC KUTNÁ HORA
Co se u nás dělo?
Dne 9. ledna jsme se zúčastnili Krajské platformy pro integraci a adaptaci osob s dočasnou ochranou, která tentokrát proběhla v online prostředí.
Dne 10. ledna se konal online sociokulturní kurz na téma Novinky pro řidiče, na němž měli účastníci možnost dozvědět se více o novele zákona o silničním provozu. Kurz byl tlumočen do ukrajinštiny.
Dne 18. ledna jsme uspořádali informační online setkání pro ubytovatele a instituce k novinkám v systému ubytování pro osoby s dočasnou ochranou. Zazněly zde mimo jiné informace k Lex Ukrajina VI — prodlužování dočasné ochrany a víz za účelem strpění v roce 2024, změny v oblasti humanitární dávky a mimořádné okamžité pomoci.
Dne 18. ledna jsme v rámci akcí komunitně-integračního klubu s našimi klienty navštívili Galerii Středočeského kraje. Děti měly možnost využít herny v prostorách galerie.
Dne 25. ledna proběhla v Centru beseda pro rodiny s dětmi na téma „Život s handicapem“. V následujících měsících se budou konat další setkání, která budou vždy zaměřena na určitou oblast jako např. canisterapie, hipoterapie, plavání, raná péče.
Dne 30. ledna jsme se zúčastnili Prvního tématického mezioborového setkání organizací komunitního plánování ve městě Kolíně. Prezentovali jsme zde služby Centra, potkali se s partnerskými organizacemi i navázali nové kontakty.
AKTIVITY REALIZOVANÉ V RÁMCI PROJEKTU UNICEF
• Psychosociální podpora pro klienty ve CPIC
• Psychosociální poradenství poskytované přímo v ZŠ
• Komunitní klub a informační centrum pro rodiny s dětmi
• Rozvojové aktivity pro děti
• Aktivizační program pro UKR děti z lokalit Lysá nad Labem a Milovice
• Školní konverzační klub pro žáky s OMJ
• Koordinátor adaptačního procesu pro žáky s OMJ
• Doučování na ZŠ – doučování, vzdělávací a integrační aktivity pro děti s OMJ
• Dětský klub s angličtinou ve CPIC KH
• Interkulturní pracovník pro NZDM
Další aktivity s podporou Unicef:
• Pravidelné workshopy digitálních dovedností pro teenagery
• Klub pro mládež přímo na SŠ v Kutné Hoře
• Komunitně-integrační klub ve CPIC (aktivity pro děti, mladistvé a rodiny s dětmi — v rámci klubu probíhají výtvarné/kreativní dílny, klub deskových her, konverzační kluby/doučování a akce pro rodiny s dětmi)
Více informací ohledně možností podpory v rámci projektu UNICEF vám poskytneme na mjindrova@suz.cz nebo apkutnahora@suz.cz.
Co se u nás děje?
ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Nabízíme odborné sociální poradenství, které pomáhá cizincům orientovat se v pobytové problematice, pracovním právu, sociální pomoci a dávkách, zdravotním pojištění, školství atd.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Aktuální rozpis kurzů lze nalézt na našich webových stránkách
PSYCHOSOCIÁLNÍ POMOC
Každé úterý a čtvrtek je v Centru přítomna ukrajinsky mluvící psycholožka. V případě zájmu o konzultaci je nutná registrace předem na: ickutnahora@suz.cz.
TLUMOČENÍ
V rámci odborného sociálního poradenství nabízíme možnost využít tlumočníky/tlumočnice do mongolštiny, ukrajinštiny a angličtiny. Nově můžeme poskytnout komunitní tlumočení do vietnamštiny. Po dohodě můžeme zajistit i tlumočení v institucích, u lékaře apod. Vždy v pondělí a ve středu od 12:00 do 18:00 hod. jsou v Centru přítomni tlumočníci do ukrajinského/ruského jazyka.
PRÁVNÍ PORADENSTVÍ
Každé pondělí (13:00 – 18:00 hod.) a středu (12:00 až 15:00 hod.) nabízíme možnost bezplatné právní konzultace.
KONVERZAČNÍ KLUBY
V Centru probíhají pravidelné pondělní konverzační kluby(17:00 – 18:00). Ty realizujeme i v online podobě, a to každý čtvrtek od 17:00 do 18:15 hodin.
KOMUNITNĚ INTEGRAČNÍ KLUB
Pokračujeme v pravidelných setkáváních a aktivitách v rámci „KIKu“, Komunitně – integračního klubu ve CPIC. Jedna se například o kreativní a výtvarné dílny, konverzační kluby pro děti a mládež, možnost doučování, deskové hry apod.
Co máme v plánu?
Během února budeme zahajovat kurzy českého jazyka různých úrovní. Prezenčně budou probíhat v Kutné Hoře a Kolíně, nabízíme také online variantu kurzů.
Dne 7. února od 16:30 budeme pořádat online sociokulturní kurz „Změny pro držitele dočasné ochrany“, na němž se účastníci dozví více informací o novém systému bezplatného ubytování, prodloužení dočasné ochrany, změnách v oblasti humanitární dávky, školství aj. Bude zajištěno tlumočení do ukrajinštiny.
Dne 8. února proběhne online setkání Krajské platformy pro adaptaci a integraci uprchlíků z Ukrajiny.
Dne 14. února se bude konat online sociokulturní kurz na téma „Daně“, který povede daňový specialista. Na setkání bude vysvětlen postup při podávání daňového přiznání, termíny, potřebné dokumenty aj. Kurz bude tlumočen do ukrajinštiny.
Dne 15. února se s mladistvými vydáme na Gymnázium Jiřího Ortena. Zde budou mít možnost prohlédnout si prostory školy a poté využít lezeckou stěnu, která je součástí vybavení školy.
Dne 22. února od 10:00 hodin budeme organizovat setkání regionální platformy CPIC Kutná Hora. Tématem bude aktuální situace v regionu s ohledem na změny v systému reubytování ukrajinských uprchlíků, které od 1. 1. 2024 zajišťuje CPIC, a další změny v souvislosti s Lex Ukrajina VI.
Dne 29. února od 15:00 do 17:00 hodin proběhne v Centru setkání pro rodiny s dětmi s handicapem, jehož součástí bude tentokrát canisterapie. Každý měsíc se pak budou konat další setkání např. hipoterapie, plavání, raná péče aj.
Adaptačně integrační kurzy (AIK)
Dne 17. února proběhne v Kolíně od 9:00 do 13:00 hodin adaptačně-integrační kurz tlumočený do angličtiny.