Držitelé dočasné ochrany na území ČR považují Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) za jeden z nejdůvěryhodnějších zdrojů informací. Vyplynulo to z průzkumu společnosti SocioFaktor.
V lednovém průzkumu, zadaném Ministerstvem vnitra a financovaném z fondu UNICEF, hodnotili držitelé dočasné ochrany (DO) mimo jiné i důvěryhodnost zdrojů informací, a to na sedmibodové škále od jedničky (rozhodně důvěryhodný) po sedmičku (rozhodně nedůvěryhodný).
Ukázalo se, že nejvíce respondentů důvěřuje osobám z institucí či organizací (1,9), dále pak informačním telefonickým linkám (2), osobám z blízkého okolí (2,1) či internetu (2,2). Nejméně dotázaných naopak věří informacím ze sociálních sítí (2,8) a tištěných či mluvených médií (3,1).
Integrační centra v každém kraji
Mezi osobami z institucí/organizací považují držitelé DO za nejvíce důvěryhodné shodně pracovníky Krajských asistenčních center pomoci Ukrajině (KACPU), Odboru azylové a migrační politiky (OAMP) Ministerstva vnitra a Center na podporu integrace cizinců (CPIC).
Síť CPIC pokrývá všechny kraje v ČR. Tvoří ji 18 Integračních center, z nichž 14 jich provozuje Správa uprchlických zařízení (CPIC SUZ MV) a zbývající 4 jiní zřizovatelé.
O tom, že informace poskytované CPIC patří pro držitele dočasné ochrany mezi nejužitečnější, se dočtete v našem prvním článku věnovaném výsledkům průzkumu agentury SocioFaktor. V příštím článku se dozvíte, že s kvalitou informací podávaných pracovníky Integračních center je spokojena naprostá většina ukrajinských uprchlíků.