EU FLAG

Sociokulturní kurzy pomáhají s orientací ve vzdělání, zaměstnání či daních

Jedním z hlavních služeb Center na podporu integrace cizinců jsou sociokulturní kurzy. Cizinci zde získávají povědomí o právech a povinnostech vyplývajících z pobytu v ČR.

SKK na téma „Daně a daňové přiznání“ v České Lípě.

Ve CPIC Liberec i na detašovaném pracovišti v České Lípě se na jaře uskutečnil sociokulturní kurz (SKK) na téma „Daně a daňové přiznání“. „O tento seminář je vždy velký zájem, proto ho pravidelně každý rok opakujeme,“ vysvětlila Lenka Havlíčková, koordinátorka z Centra v České Lípě.

Účastníci kurzu, zorganizovaného ve spolupráci s Hospodářskou komorou Liberec, měli nejvíce otázek ohledně slev na daňového poplatníka, jak se stát českým daňovým rezidentem a přivítali pomoc s vyplněním daňového domicilu, doplnila.

SKK na daňové téma proběhl také ve CPIC Ostrava. „Byl porovnán daňový systém v ČR a na Ukrajině a klientům byly předány informace o tom, kdo je povinen v ČR podat daňové přiznání, jaké dokumenty k němu musí doložit či do kdy je zapotřebí daňové přiznání podat,“ uvedla Aneta Kostřicová, sociální pracovnice ostravského Centra.

Centrum v Benešově zase uspořádalo SKK na téma „Zápis do MŠ a ZŠ v ČR“. „Jde o pomoc hlavně pro rodiče, jejichž dětem začne od září letošního roku nová životní etapa, a to nástup do mateřských či základních škol,“ přiblížila Markéta Mašková, sociální pracovnice tamního CPIC.

Klienti získali informace například o vzdělávacím systému v ČR, o tom, jaké jsou nutné doklady k zápisu, jaké dovednosti by mělo dítě před nástupem do ZŠ mít či jaké pomůcky by měl rodič dítěti zajistit, poznamenala.

Jak bezpečně na silnici

CPIC Olomouc spolu s Charitou Jeseník zorganizoval ve Vlčicích SKK „Zaměstnanost“. „Vzhledem k větší vzdálenosti od města Jeseník a celkové sociální vyloučenosti oblasti se ve Vlčicích vyskytuje u osob s dočasnou ochranou rovněž vyšší míra nezaměstnanosti,“ vysvětlila Anna Halamová, koordinátorka z olomouckého Centra.

Beseda s Policií ČR v olomouckém CPIC.

Cílem kurzu bylo pomocí předaných informací předcházet pracovnímu vykořisťování a zvýšení kompetencí účastníků v oblasti pracovního uplatnění „Dozvěděli se například, kde mohou hledat práci, jak postupovat při psaní životopisu či u pohovoru, co musí obsahovat pracovní smlouva nebo jaké typy smluv v ČR existují a jaké podmínky se k nim vážou,“ přiblížila.

Olomoucké centrum ve spolupráci s místní pořádkovou policií uspořádalo také přednášku „Beseda s Policií ČR: Základy právního vědomí a bezpečnost silničního provozu“.

Účastníci se aktivně zapojovali do diskuze, zajímali se o svá práva a povinnosti, dozvěděli se, jak funguje bodový systém v dopravě, jaký je rozdíl mezi přestupkem a trestným činem a také jaké doklady u sebe vždy musí nosit, konstatovala Halamová. „Klienti CPIC byli z přednášky nadšení a vyjádřili velký zájem o další navazující besedu,“ podotkla.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Anglicky se ve CPIC lze učit hravě a vesele

►Umělecké tvoření hladí na duši a pomáhá cizincům s češtinou

►Učit se česky je v Centrech možné i online

Sdílet informaci