Pro děti i dospělé, kteří se nechtějí přestat učit česky ani o letošních prázdninách, máme dobrou zprávu: v našich Centrech budou konverzační kurzy pokračovat i v létě.
Loňský konverzační klub v Karlových Varech pořádaný pro děti od šesti do devíti let…
Jedním z Center na podporu integrace cizinců (CPIC), kde tato aktivita poběží i přes prázdniny, je to v Karlových Varech. „Konverzační klub pro děti a mládež pořádáme během prázdnin již potřetí. Jedná se o tři skupiny ve věku 6 až 9 let, 10 až 14 let a 15 až 19 let,“ přibližuje Veronika Krucká, koordinační pracovnice tamního Centra.
V součinnosti s organizací Kotec o.p.s. by měl také pro děti, které od září nastupují na základní školu, začít od července intenzivní konverzační klub v Mariánských Lázních.
Klub vede slečna z Ukrajiny a děti v něm hravou formou nacvičují základní fráze, aby se dorozuměly ve škole
Karolína Jakubek Nováková,
sociální pracovnice ve CPIC Ostrava
„Naší snahou je, aby klienti měli prostor pro procvičování komunikace v českém jazyce formou praktických konverzací z běžného života a aby se hravou formou učili nová slovíčka a jejich užití ve větách,“ shrnuje Krucká.
Konverzační klub pro malé děti se v rámci spolupráce s UNICEF bude o prázdninách konat i v Ostravě. „Klub vede slečna z Ukrajiny a děti v něm hravou formou nacvičují základní fráze, aby se dorozuměly ve škole,“ vysvětluje Karolína Jakubek Nováková, sociální pracovnice ostravského CPIC.
… a pro mládež od 16 do 19 let.
Zatímco letní kurz českého jazyka v Českých Budějovicích bude vyhrazen dětem, na detašovaném pracovišti v Písku bude určen mládeži. „Kurzy budou dvakrát v týdnu a každá lekce potrvá hodinu a půl,“ upřesňuje David Mašát, vedoucí sociálních pracovníků tamního Centra.
V Liberci plánují prázdninovou konverzaci v češtině jednou za měsíc. „Půjde o interaktivní, hravé setkání, při kterém používáme různé neformální výukové metody, jež kombinují socializační aktivity, deskové hry, konverzační cvičení a vtipnou práci s videem či zvukem,“ poznamenává Anna Beranová, sociální pracovnice tamního CPIC.
Podobnou aktivitu připravují také v Olomouci. „Pravděpodobně se bude jednat o dva intenzivní týdny dopolední výuky na konci července a začátku srpna. Mělo by jít o dvě skupinky, a to mladší děti ve věku 7 až 12 a starší ve věku 13 až 17 let,“ konstatuje Pavla Prudká, vedoucí tamního CPIC.
I pro dospělé
Konverzační kluby českého jazyka ovšem nejsou určeny pouze dětem. „V našem klubu, kterého se účastní Ukrajinci s dočasnou ochranou, se věnujeme různým tématům jako například počasí, jídlo či koníčky,“ říká Tereza Dvořáková, sociální pracovnice jihlavského Centra.
Leták na konverzační klub v češtině organizovaný CPIC Zlín.
Cílem aktivity je nejen procvičování českého jazyka, ale také vytváření prostředí vhodného pro sdílení zkušeností a navazování nových přátelství.
„Různá témata a diskuze nad nimi pomáhají účastníkům vylepšovat jazykové dovednosti a lépe se integrovat do společnosti,“ podtrhuje.
„Kurz je určen pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v konverzaci, rozšířit si slovní zásobu a poznat nové lidi
Gabriela Janoštíková,
sociální pracovnice ve CPIC Zlín
Ve CPIC Zlín, kde začal už v červnu, bude konverzační klub v češtině otevřený všem věkovým kategoriím pokračovat i přes léto.
„Je určen pro všechny, kteří se chtějí zdokonalit v konverzačních dovednostech, rozšířit si slovní zásobu a poznat nové lidi,“ podotýká Gabriela Janoštíková, sociální pracovnice tamního Centra.