Prostřednictvím našeho červencového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Středočeský kraj – Příbram.
AKTUALITY
POBYT V ČR
VLÁDA SCHVÁLILA LEX UKRAJINA VII
Česká vláda 12. 6. 2024 schválila novelu zákona s názvem Lex Ukrajina VII. Ta umožní opětovně si prodloužit dočasnou ochranu (DO) a ekonomicky soběstačným ukrajinským uprchlíkům získat zvláštní druh dlouhodobého pobytu.
ASISTOVANÉ NÁVRATY NA UKRAJINU
Dne 1. června byl spuštěn pilotní projekt asistovaných dobrovolných návratů pro osoby pobývající v ČR na základě pobytového oprávnění vydaného v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Asistence bude využitelná při nákupu autobusové jízdenky z ČR nebo na zajištění zdravotnické služby přepravy pacienta neodkladné péče. Projekt poběží do 30. 11. 2024.
INFORMACE K CESTOVNÍM DOKLADŮM PRO UKRAJINSKÉ OBČANY
Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny koncem května oznámilo obnovení poskytování konzulárních služeb pro své občany v zahraničí. Velvyslanectví Ukrajiny v Praze zároveň upozornilo, že ukrajinští muži v branném věku pobývající v ČR musí od 18. 6. k žádosti o vybranou konzulární službu přiložit i elektronický vojenský doklad, který získají přihlášením do aplikace Reserve +. Platný cestovní doklad je nezbytný pro vydání či prodloužení platnosti dlouhodobého víza, dlouhodobého či trvalého pobytu v ČR.
POMOC ZRANITELNÝM OSOBÁM PŘI PŘECHODU DO NÁJEMNÍHO BYDLENÍ
Držitelé DO mohou při přechodu ze státního humanitárního ubytování do bydlení nájemního využít ve vybraných krajích asistence neziskových organizací. Ty pomohou zranitelným osobám s hledáním komerčního bydlení, komunikací a související administrativou včetně počátečních nákladů.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
TŘETÍ KOLO PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK NA STŘEDNÍ ŠKOLY
Studenti, kteří nebyli přijati na střední školu v prvním a druhém kole, si mohou podat přihlášku do třetího kola přijímacího řízení. Seznam aktuálně nabízených míst na střední školy je na webu DiPSy (Digitální přihlašovací systém spravovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy). Ve třetím kole je nutné doručit přihlášku v listinné podobě přímo střední škole.
POČET UKRAJINSKÝCH DĚTÍ V ČESKÝCH ŠKOLÁCH SE MÍRNĚ ZVÝŠIL
Podle statistiky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) z konce dubna stoupl počet dětí/žáků-uprchlíků z Ukrajiny oproti začátku školního roku o 1 449 (tři procenta) na celkových 49 539. Nejvyšší nárůsty ministerstvo eviduje v mateřských a středních školách.
ŽÁDOSTI O POSKYTNUTÍ DOTACE PRO ZAHRANIČNÍ STIPENDISTY NA VVŠ
MŠMT zveřejnilo výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí dotace „Podpora zahraničních stipendistů studujících na veřejných vysokých školách v roce 2024“. Žádosti podává veřejná vysoká škola (VVŠ) v termínech, které jsou upřesněny na stránkách ministerstva.
ZAMĚSTNANOST
VOLNÝ PŘÍSTUP NA ČESKÝ TRH PRÁCE PRO OBČANY VYBRANÝCH ZEMÍ
Od 1. července 2024 začíná platit nařízení, které umožňuje občanům vybraných zemí volný přístup na trh práce v ČR. Jedná se o občany, Austrálie, Nového Zélandu, USA, Kanady, Británie, Izraele, Japonska, Jižní Koreje a Singapuru. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) jsou v Česku z těchto zemí dlouhodobě zaměstnáni především vysoce kvalifikovaní pracovníci. Volný přístup na trh práce ovšem nezajišťuje pobytové oprávnění v ČR a občané výše zmíněných států si tedy i nadále musí zažádat o platné pobytové oprávnění.
POVINNOST HLÁSIT INFORMACE O ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ ELEKTRONICKY
Zaměstnavatelé budou od 1. 7. muset hlásit zaměstnávání cizinců Úřadům práce ČR pouze digitální cestou. U agendy Informačních karet se bude nově používat pouze jeden formulář, prostřednictvím kterého se bude hlásit jak nástup, tak i odchod zaměstnance.
ZDRAVOTNICTVÍ
ÚHRADA DLUHU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNĚ NA SPLÁTKY
Zdravotní pojišťovny umožňují úhradu dluhu formou splátkového kalendáře. Žádost je nutné podat písemně a je vždy posuzována individuálně. Přesné podmínky je nutné vždy ověřit u konkrétní pojišťovny.
INFORMAČNÍ STRÁNKY PRO OSOBY S POHLAVNĚ PŘENOSNÝMI INFEKCEMI
Státní zdravotní ústav (SZÚ) za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví vytvořil webové stránky pro osoby nakažené pohlavně přenosnými infekcemi. Cílem je informovat, nabídnout východiska a následně poskytnout konkrétní péči nakaženým. Informace jsou k dispozici v devíti jazycích.
PORADENSTVÍ PRO TĚHOTNÉ ŽENY
Nezisková organizace porodních asistentek UNIPA na svém webu poskytuje informační a poradenský servis těhotným ženám a jejich rodinám. Informace jsou dostupné v ukrajinském a ruském jazyce, online poradna je k dispozici i v angličtině.
OSTATNÍ
ZPRÁVA O ČINNOSTI CENTER NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ ZA ROK 2023
Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) zveřejnila Zprávu o činnosti za rok 2023, která detailně popisuje aktivitu 14 Center provozovaných SUZ MV a čtyř Center, která provozují jiní zřizovatelé. Jen CPIC SUZ MV v deseti krajích ČR přivítala loni přes 25 tisíc unikátních klientů, poskytla jim bezmála 145 tisíc služeb a asistovala 153 tisícům uprchlíků z Ukrajiny.
CPIC PATŘÍ MEZI NEJČASTĚJŠÍ A NEJDŮVĚRYHODNĚJŠÍ ZDROJE INFORMACÍ PRO OSOBY S DO
Podle průzkumu organizace SocioFaktor, zadaného Ministerstvem vnitra, patří Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) mezi nejčastější, nejdůvěryhodnější, nejkvalitnější a nejdostupnější zdroje informací pro držitele dočasné ochrany (DO).
INFORMAČNÍ KARTY PRO UKRAJINSKÉ DĚTI A RODIČE
Nezisková organizace Society for All připravila pro ukrajinské děti a rodiče informační karty, které popisují nejčastější obtížné situace, se kterými se mohou potýkat. Radí, co dělat a na koho se v případě potřeby obrátit.
DALŠÍ DŮLEŽITÉ ODKAZY
Průzkum týkající se života ukrajinských uprchlíků v Česku
Dotazníkové šetření mezi českými obcemi o soužití s ukrajinskými uprchlíky
Ukrajinská telefonická Linka psychologické krizové intervence dostupná z 21 zemí včetně ČR
Pravidla silničního provozu v ukrajinštině
INFORMACE Z NAŠE KRAJE
CPIC PŘÍBRAM
Co se u nás dělo?
Děti v rámci kreativní dílny pro rodiče a děti tvořily obrázky na téma „Mořský svět“. Ti, kteří tvořit nechtěli, využili hracího koutku.
Ukázka z tvorby korálkových ozdob.
Co se u nás děje?
Ve CPIC Příbram je klientům pravidelně poskytováno odborné sociální poradenství ve dnech Po a St 12:00 – 18:00 a ve Čt a Pá 8:00 – 12:00 hodin. Právní poradenství poskytujeme ve Čt a Pá 8:00 – 12:00 hodin. Během poradenství je možno využít tlumočení.
V rámci terénní práce naši sociální pracovníci navštěvují ubytovací zařízení, provozovny a další místa, v nichž se nachází cizinci. Oblast spadající pod CPIC Příbram zahrnuje okres Příbram, Beroun a částečně i Praha-západ.
V Příbrami, Březnici, Hořovicích a v online prostoru organizujeme kurzy českého jazyka pro cizince, které ale budou po dobu letních prázdnin přerušeny.
Za podpory fondu UNICEF probíhá v Centru psychologické poradenství v ukrajinském jazyce, a to v Po a St od 13:00 do 18:00 hodin, a řada volnočasových aktivit určených zejména dětem ukrajinských uprchlíků. Každé pondělí a středu odpoledne se scházejí mladí ve Volnočasovém klubu pro mládež a v pátek ve večerních hodinách se schází rodiče na tematických setkáních v rámci Prostoru pro rodiče. Pravidelná setkávání v Kreativní dílně a volnočasovém klubu pro rodiče s dětmi bude během prázdnin přerušeno, avšak plánujeme pro děti letní program plný výletů, her a poznávání.
Co plánujeme?
V červenci přecházíme na prázdninový provoz plný výletů. Během měsíce nás čekají například následující akce:
Dne 8. července Arteterapie „Zvíře z barevného papíru“
Dne 10. července výlet do Blatné
Dne 12. července adaptačně-integrační kurz v anglickém jazyce
Dne 13. července Multikulturní akce – Ochutnej svět ve městě Březnice
Dne 17. července návštěva domu Natura
Dne 19. července adaptačně-integrační kurz v ukrajinském jazyce
Dne 24. července výlet do Březnice
Dne 31. července setkání nad zábavným kvízem u Nového Rybníku v Příbrami