Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Jihočeský kraj.
AKTUALITY
Pobyt v ČR
ZMĚNY V POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍHO UBYTOVÁNÍ
Od 1. 9. 2024 bude státní humanitární ubytování poskytováno nejvýše na dobu 90 dní od udělení první dočasné ochrany. Změna se týká i zranitelných osob. Po uplynutí této doby je nutné si zajistit vlastní ubytování.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY PO VYPRŠENÍ TERMÍNU ONLINE REGISTRACE
Dočasná ochrana (DO) uprchlíků, kteří se včas nezaregistrovali k jejímu prodloužení, je platná pouze do 31. 3. 2024. Poté si lze o ni požádat znovu na jednom z pracovišť KACPU. V tomto případě dojde stejně jako při první žádosti k novému posouzení důvodů pro udělení DO.
KRÁTKODOBÉ PŘÍSTŘEŠÍ UŽ POUZE V OSTRAVĚ
Uprchlíci z Ukrajiny mohou od 1. 4. 2024 využívat krátkodobého přístřeší už pouze na KACPU v Ostravě. Mechanismus krátkodobého přístřeší je určen těm, kteří po příjezdu do České republiky čekají na rozhodnutí o udělení dočasné ochrany či na otevření KACPU a nemají vlastní ubytování.
Školství a výuka českého jazyka
ZÁPISY DO MATEŘSKÝCH ŠKOL NA ROK 2024/2025
V letošním roce už se nebudou konat tzv. zvláštní zápisy pro děti s cizí státní příslušností s dočasnou ochranou. Zápisy do školek na rok 2024/2025 budou probíhat standardním způsobem a ve standardních termínech pro všechny bez rozdílu.
SROVNÁNÍ STUPŇŮ PROSPĚCHU
Na webu Národního pedagogického institutu (NPI) je k dispozici srovnání různých škál hodnocení cizinců v jejich zemi se vzdělávacím systémem v České republice. Informace mohou být užitečné při posuzování dokladů o absolvovaném vzdělání žáků cizinců, kteří přicházejí do českých škol ze zahraničí.
DISKUZNÍ SETKÁNÍ SE SPECIÁLNĚ PEDAGOGICKÝMI CENTRY
Organizace META připravila online diskuzní setkání věnované výhradně tématům a potřebám speciálně pedagogických center (SPC) v práci s vícejazyčnými žáky. Bude se konat 16. dubna od 16 do 18 hodin na platformě Zoom (registrovaným bude zaslán odkaz k připojení).
Zaměstnanost
ASISTENČNÍ SLUŽBY PRO CIZINCE NA ÚŘADECH PRÁCE
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MŠMT) nabízí na vybraných pracovištích Úřadů práce asistenční služby pro cizince, kteří hledají práci a chtějí rozvíjet svou kariéru na českém pracovním trhu.
Sociální systém
KALKULAČKA PRO VÝPOČET HUD
Orientační kalkulačka pro výpočet Humanitární dávky (HUD) nově reflektuje změny od 1. 1. 2024 a počítá s aktuálními hodnotami započitatelných nákladů na bydlení pro zranitelné osoby.
PORADENSKÝ DEN K DŮCHODŮM
Klientské centrum ústředí ČSSZ v Praze ve čtvrtek 11. 4. 2024 od 8:00 do 13:30 hodin nabízí cizincům možnost konzultovat otázky související s jejich nároky z českého systému důchodového pojištění. Konzultace budou poskytnuty individuálně, bezplatně a s možností tlumočení do angličtiny.
Zdravotnictví
PRODLOUŽENÍ POJIŠTĚNÍ U DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
Po prodloužení víza dočasné ochrany jsou její držitelé povinni si prodloužit i platnost zdravotního pojištění. Lze tak učinit u většiny pojišťoven i online podle aktuálních pravidel pojišťovny.
ZAJIŠTĚNÍ ZDRAVOTNÍ PÉČE PRO UPRCHLÍKY V BĚŽNÉM PROVOZU
Ministerstvo zdravotnictví ČR se rozhodlo transformovat tzv. UA POINTY do běžného provozu zdravotnických zařízení. Péče o pacienty z Ukrajiny bude zajištěna ve stejném rozsahu jako doposud.
WEB „OPATRUJ SE“ PRO CIZINCE
Webové stránky Opatruj se vznikly pod záštitou Národního ústavu duševního zdraví ČR a poskytují vědecky ověřené informace a postupy, jak pečovat o své duševní zdraví. Nově jsou tyto stránky k dispozici i v ukrajinském, ruském a anglickém jazyce.
POMOC ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÝM UPRCHLÍKŮM
Spolek AMIGA nabízí projekt „Duševní zdraví a psychosociální podpora pro zdravotně znevýhodněné uprchlíky a uprchlíky s onkologickou diagnózou z Ukrajiny“. Cílem je psychosociální podpora pro cizince, kteří jsou zdravotně znevýhodnění nebo mají onkologické onemocnění.
Ostatní
OCHRANA DĚTÍ PŘICHÁZEJÍCÍCH Z UKRAJINY
Uprchlíci z Ukrajiny najdou na webu Evropské komise užitečné informace týkající se ochrany svých dětí, které přichází do České republiky. Na stránkách jsou taktéž zveřejněna čísla tísňových linek pro děti nabízející psychosociální podporu.
PROKAZOVÁNÍ ZRANITELNOSTI
Souhrn náležitostí, které jsou třeba k doložení zranitelnosti.
POMOC S HLEDÁNÍM ZMIZELÝCH VE VÁLCE
Organizace ICMP (International Commission on Missing Persons) pomáhá Ukrajincům s hledáním příbuzných, kteří zmizeli během války.
Další užitečné odkazy
CELOEVROPSKÁ KAMPAŇ „PRACUJ BEZ ÚRAZU“
INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC ČESKÉ BUDĚJOVICE
Co se u nás dělo?
V průběhu března jsme v Centru pro dětské i dospělé klienty uspořádali „Velikonoční workshop“, jehož součástí byla i přednáška, na které se přítomní seznámili s typickými velikonočními zvyky a tradicemi. Během workshopu pak probíhala výroba vlastních velikonočních dekorací. Pro děti byl připraven fotokoutek s velikonoční tématikou a všichni malí i velcí účastníci měli možnost ochutnat klasické velikonoční pečivo.
Ve spolupráci s Městskou policií jsme uspořádali sociokurz na téma „Bezpečnost silničního provozu“, zaměřený zejména na oblast Českých Budějovic a okolí.
V rámci Komunitního klubu pro ženy a dívky proběhla v březnu také akce s názvem „Oslava mezinárodního dne žen“, jejíž součástí byl workshop s výrobou originálních umělých květin jako bytové dekorace. Všem účastnicím pak byly jako poděkování předány živé květiny.
Proběhlo také další setkání účastníků Komunitního klubu Mlaďák 15+ na společné sportovní akci „Bowlingový turnaj“.
V průběhu března jsme naše aktivity obohatili o „Senior klub“, který bude probíhat pravidelně každou středu v čase 13:00-14:00 hodin. Chceme tak vytvořit prostor pro společné setkávání seniorů na výletech, přednáškách, kondičním cvičení při společenských hrách nebo třeba jen povídáním si u kávy či čaje.
Fotografie z našich akcí naleznete také na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/cpic.projihoceskykraj
Co se u nás děje?
V Centru v Českých Budějovicích a také v dalších městech v rámci Jihočeského kraje (Písek, Jindřichův Hradec, Tábor) probíhají pro naše klienty pravidelné kurzy českého jazyka základní úrovně. V reakci na poptávku jsme také nově otevřeli online kurzy češtiny, a to zejména pro vietnamsky a anglicky hovořící klienty.
V průběhu března probíhaly další lekce nové volnočasové aktivity pro děti a mládež ve věku od 12-18 let s názvem „Základy tvorby webu“, která se koná každý pátek od 17:00 do 19:00 hodin. Aktivita je určena pro všechny zájemce o svět techniky a tvorbu webových stránek od nuly pomocí jazyků HTML, CSS či JavaScript.
V rámci psychosociálního poradenství, které v našem Centru probíhá pravidelně každou středu v čase 12:00-17:00 hodin, mohou klienti nově využít také „Jungiánskou pískovou terapii“.
PRAVIDELNÉ AKTIVITY NA ADRESE CENTRA (KNĚŽSKODVORSKÁ 2296, ČB):
KLUBÍČKO – úterý 9:00-11:00 (dětský klub pro nejmenší, aktivita pro maminky s dětmi ve věku 0-3 roky)
INTEGRAČNÍ DĚTSKÝ KLUB – středa 16:30-18:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
KLUBÍK MEZINÁRODNÍCH DESKOVÝCH HER –čtvrtek 16:00-17:30 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
SEDMIKRÁSKA – úterý 15:00-17:00 (umělecko-výtvarný kroužek pro holčičky a slečny ve věku 5-14 let)
KOMUNITNÍ KLUB MLAĎÁK – čtvrtek 17:00-19:00 (volnočasová aktivita pro mládež 15-20 let)
KOMUNITNÍ KLUB PRO ŽENY A DÍVKY – čtvrtek 19:00-20:00 a neděle 14:00-17:00
SENIOR KLUB – středa 13:00-14:00
KONVERZAČNÍ KLUB MLAĎÁK – pondělí 16:00-18:00 (volnočasová aktivita pro mládež 15-20 let)
KLUB PRO HOLKY A KLUKY – úterý 15:30-17:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-10 let a 11-14 let)
ZÁKLADY TVORBY WEBU PRO MLÁDEŽ – pátek 17:00-19:00 (aktivita pro děti ve věku 12-18 let)
Co máme v plánu?
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY (AIK)
Dne 13. 4. veřejný kurz ve CPIC s tlumočením do angličtiny
Dne 14. 4. neveřejný kurz ve společnosti SIGNUM spol. s r.o. s tlumočením do angličtiny
Všichni cizinci, na které se povinnost absolvování AIK vztahuje, si mohou vybrat z celkem devíti jazykových mutací, do kterých jsou tyto kurzy tlumočeny.
REGIONÁLNÍ PLATFORMA
Ve středu 3. 4. proběhne v Centru další Regionální platforma, na které opět přivítáme zástupce spolupracujících organizací a institucí ke společné diskuzi nad aktuálními tématy týkajícími se cizinecké problematiky.
SOCIOKURZ NA TÉMA PŘIJÍMACÍ POHOVOR
Ve středu 10. 4. v čase 15:30-17:00 pořádá naše Centrum ve spolupráci s Úřadem práce v Českých Budějovicích sociokurz na téma „Přijímací pohovor a životopis“. Účastníci se na něm dozví, jak správně napsat životopis a s jakými nejčastějšími dotazy se mohou setkat během přijímacího pohovoru.
V první polovině dubna pořádá naše Centrum videokonferenci, na které seznámíme ubytovatele s aktuálními informacemi ohledně bezplatného ubytování. Rádi bychom tak ubytovatelům v rámci Jihočeského kraje předali ucelené, aktuální a dostupné informace.
Informace o aktuálním dění v našem Centru naleznete na našich webových stránkách CPIC pro Jihočeský kraj.
Detašované pracoviště CPIC Písek
Co se u nás dělo?
V průběhu března jsme pro naše klienty uspořádali dva sociokurzy, a to na téma „Daňové přiznání“ a „Zápisy do mateřských a základních škol 2024/2025“.
V souvislosti s Velikonocemi jsme pro naše malé i velké klienty připravili „Velikonoční workshop“, který byl rozdělen na dvě části: v první části jsme účastníky seznámili s typickými velikonočními zvyky a tradicemi a v části druhé probíhal tvořivý workshop, během kterého děti a dospělí vyráběli své vlastní velikonoční dekorace.
Naše pracovnice se v rámci sdílení aktuálních informací zúčastnily pravidelného „KOKO“ – setkání neziskových organizací a poskytovatelů sociálních služeb na Písecku.
Ve spolupráci s iniciativou Svět v Písku jsme se zúčastnili panelové diskuze „O VÁS S VÁMI – Jak se daří začleňování cizinců v Písku“. Mezi účastníky byli mezi jinými cizinci (držitelé dočasné ochrany a jiných pobytových oprávnění), zástupci města, místních škol či Charity.
Co se u nás děje?
Dětský klub „Kalyna“, velmi oblíbený u našich malých klientů, probíhá každý čtvrtek v čase 15:00-17:00. Pro děti ve věku 6-10 let je vždy připravena řada interaktivních her, pohybových aktivit a zábavné, tematické tvoření, při kterém mohou rozvíjet své dovednosti a navazovat nová přátelství. V březnu děti vyráběly například dárky pro maminky k MDŽ a v souvislosti s Velikonocemi barvily a zdobily vajíčka.
Pro naše klienty jsme opět zahájili výuku kurzů českého jazyka základní úrovně. Kurzy probíhají pravidelně ve středu v čase 16:30-18:00 a neděli v časech 10:00-11:30 a 11:30-13:00 na adrese ZŠ J.K. Tyla, Tylova 2391, 397 01 Písek.
V reakci na poptávku jsme nově zahájili výuku na online kurzu češtiny, určeného zejména pro klienty z Blatné a okolí, a to každéúterý od 16:00 do 17:30 hodin.
Pravidelné odborné sociální poradenství probíhá na adrese našeho Centra v ulici Nádražní 11988 každé pondělí v čase 12:00-17:00 a každou středu od 8:00 do 12:00 hodin. V úterý a čtvrtek se pracovnice soustředí na terénní činnost a poradenství tak může probíhat i přímo v místě bydliště klientů. Po předchozí domluvě je možné zajistit i tlumočení do ukrajinského, mongolského či vietnamského jazyka.
Každé pondělí od 12:00 do 17:00 hodin mají naši klienti možnost využít také psychosociální poradenství. Nově je v rámci tohoto poradenství zařazena také „Jungiánská písková terapie“.
Právní poradenství je nyní ve CPIC Písek zrušeno, o případném znovuotevření budeme včas informovat.
Co máme v plánu?
PLATFORMA S PARTNERY
Ve čtvrtek 11. 4. proběhne platforma, v rámci které se opět setkáme se spolupracujícími institucemi a organizacemi nad aktuálními tématy cizinecké problematiky. Cílem bude mimo jiné shrnutí situace v oblasti integrace cizinců v Písku a okolí, upozornění na nejčastější problémy a společné navržení spolupráce při jejich řešení.
Kontaktní pracoviště v Jindřichově Hradci
Co se u nás děje?
I nadále mohou naši klienti z Jindřichova Hradce a blízkého okolí navštěvovat základní kurz českého jazyka, který probíhá pravidelně každou středu od 15:30 do 17:00 hodin.
Odborné sociální poradenství zajišťujeme na adrese kontaktního místa Pravdova 837 každé pondělí od 12:00 do 17:00 a středu od 8:00 do 12.00 hodin. Po předchozí domluvě je možné klientům poskytnout i doprovod (např. na úřad nebo k lékaři) s využitím tlumočníka.
DĚNÍ V JINÝCH ORGANIZACÍCH
Městská knihovna Tábor pořádá v pondělí 15. 4. od 9:30 do 10:30 hodin čtenářský klub „Lojzík“, který je určen pro nejmenší děti ve věku 1-3 let. Děti se zde formou her, tvoření, rýmování, písniček a drobných dramatizací seznámí s příběhy a pohádkami z dětských knížek. Letáček s podrobnostmi v české a ukrajinské verzi a více informací ke čtenářskému klubu k dispozici zde: Lojzík – čtenářský klub pro nejmenší (knihovnatabor.cz)
V rámci tvořivých dílen, které probíhají v Městské knihovně Tábor již pravidelně, pořádá knihovna v úterý16. 4.od 16:00 do 18:00 hodin „Dílnu pletení“pro všechny zájemce o svět jehlic a příze. Začátečníci se naučí základy pletení a pokročilé pletařky zdokonalí své dovednosti a získají novou inspiraci. Více informací naleznete zde: Dílna pletení (knihovnatabor.cz)
Na stránkách Městské knihovny Tábor naleznete také odkaz ke stažení dvojjazyčného časopisu Parťák určeného pro ukrajinské děti žijící v Česku. Časopis je vhodný pro holky a kluky od 8 do 13 let a zábavnou formou dětem představuje Českou republiku (tradice, pověsti, oblíbená výletní místa a mnoho dalšího). Odkaz naleznete zde: Dvojjazyčný časopis Parťák – Skautská křižovatka
Chcete se naučit česky, ale všechny kurzy jsou plné? Pro zájemce o samostudium českého jazyka posbíralo písecké jazykové centrum Alphabet s.r.o. užitečné zdroje, které naleznete na odkaze zde: Samostudium češtiny – užitečné odkazy :: jcalphabet.cz