EU FLAG

Spolupráce s UNICEF přináší dětem uprchlíků zábavu i nové vědomosti   

Centra na podporu integrace cizinců v rámci spolupráce s organizací UNICEF pořádají aktivity, které dětem a mladistvým z rodin ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou pomáhají v začlenění do společnosti.

Bowlingový turnaj zorganizovaný olomouckým CPIC.

Mezi nejpopulárnější akce patří turnaje v bowlingu. „Říjnového termínu se zúčastnilo 12 dětí ve věku 12-18 let, toho listopadového pak deset dětí ve stejném věkovém rozpětí. Maximální kapacita bowlingových drah je přitom 12 osob,“ přiblížila Pavla Prudká, vedoucí sociálních pracovníků CPIC Olomouc.

Děti byly rozděleny na mladší a starší skupinku a vítězové nakonec dostali odměnu v podobě sladkostí. „Někteří účastníci se už rovnou přihlásili na příští turnaj,“ dodala Prudká.

Děti se postupně učí vyjadřovat své potřeby a lépe se jim daří zvládat běžné i náročné životní situace

Anna Beranová, sociální pracovnice CPIC Liberec

Oblíbený mezi mladými je i tzv. laser game, kde se účastníci snaží zasáhnout soupeře z neškodných laserových zbraní.

„Kluci a holky byli doslova rozzáření z akční, fyzičku trénující ‚přestřelky’ a byli vděční za možnost připojit se – některým to rodinné finanční poměry jinak neumožňují,“ podotkla Anna Beranová, sociální pracovnice CPIC Liberec.

Jak dodala, počet mladých uprchlíků, kteří se účastní aktivit Centra, roste, což vede k častějšímu navazování přátelských kontaktů nejen s dětmi z jiných cizineckých rodin, ale také s Čechy.

„Postupně se učí vyjadřovat přání a potřeby, seberealizují se v českém prostředí a lépe se jim daří zvládat běžné i náročné životní situace,“ upřesnila Beranová.

Vztah k městu i přírodě

Ve CPIC Jihlava pořádají každý týden kreativní dílničky, kterých se účastní děti ve věku od 4 do 11 let. Jedním z témat, kterému se tamní Centrum věnovalo v listopadu, byla „EKO-móda„, jež účastníkům netradičním způsobem přiblížila téma ochrany životního prostředí.

Kombinace tvorby a přírodních zážitků posiluje u dětí lásku k přírodě a kreativitě

Tereza Dvořáková, sociální pracovnice CPIC Jihlava

„Děti si za pomoci naší lektorky vytvořily originální oblečení z barevných pytlů na odpadky a starých tašek. Následovala módní přehlídka, kde se malí designéři prezentovali před svými vrstevníky a rodiči,“ vysvětlila Tereza Dvořáková, sociální pracovnice jihlavského CPIC.

V rámci aktivity „Exkurze do parku a podzimní focení“ se pak děti vydaly na výlet do přírody, kde si z přírodních materiálů vytvořily masky lva a originální rám obrazu, na který lepily různobarevné listy. „Kombinace tvorby a přírodních zážitků posiluje u dětí lásku k přírodě a kreativitě,“ zdůraznila Dvořáková.

Děti si na kroužcích malují, zároveň se ale učí česky. Foto CPIC Šumperk.

CPIC v Šumperku má zase každý týden kroužek „Poznej moje město“ určený pro ukrajinské děti ve věku do 8 do 14 let. „Jeho cílem je poznat naše město hravou formou,“ poznamenala Lenka Drechslerová, koordinátorka z tohoto detašovaného pracoviště.

V říjnu si tak vzhledem k pěknému počasí zahrály stopovací hru v historickém centru, během níž se dozvěděly něco z historie města, anebo vyrazily do městského parku, kde plnily různé úkoly jako běhání, malování, luštění či hledání správných českých slov k věcem.

„Malí členové kroužku jsou spokojení a rodiče jsou rádi, že děti mají, kam chodit,“ uzavřela Drechslerová.

Sdílet informaci