Prostřednictvím našeho prosincového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Kutná Hora
1.) Aktuality
POBYT V ČR
PRODLUŽOVÁNÍ DOČASNÉ OCHRANY V ROCE 2024
Prodlužování dočasné ochrany v roce 2024 bude probíhat obdobně jako letos. Cizinec bude muset učinit online registraci a následně se dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra k vylepení vízového štítku.
ZMĚNA V TISKOPISU K ŽÁDOSTI O POSKYTNUTÍ DOČASNÉ OCHRANY
Od 3. listopadu došlo k aktualizaci tiskopisu, který je nutné přiložit k žádosti o dočasnou ochranu (DO). Starší verzi tiskopisu již nelze použít.
WEBINÁŘ K LEX UKRAJINA VI
Dne 8. prosince proběhne ve spolupráci OAMP – Správy uprchlických zařízení (SUZ) a Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) webinář k navrhované novele Lex Ukrajina VI. Tématy budou prodlužování DO a víz za účelem strpění v roce 2024, změny v rámci KACPU, přidělování prvotního ubytování, nouzové ubytování, změny v oblasti HUD a dávky MP.
INFOLINKA PRO OSOBY S DOČASNOU OCHRANOU HLEDAJÍCÍ UBYTOVÁNÍ
Organizace Romodrom a IOM spustily novou bezplatnou infolinku pro osoby s dočasnou ochranou, kteří mají potíže s ubytováním. Linka funguje od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin a je dostupná v ukrajinštině, češtině a ruštině. Číslo je +420 800 933 339.
ŠKOLSTVÍ A VÝUKA ČESKÉHO JAZYKA
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ, VYSOKÉ A VYŠŠÍ ODBORNÉ ŠKOLY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vydalo opatření, které cizincům s DO při přijímacích řízení na střední, vysoké a vyšší odborné školy ve školním roce 2024/2025 promíjí zkoušku z českého jazyka. Úroveň češtiny bude ověřena při rozhovoru s uchazečem. Cizinci mají také právo skládat zkoušku z matematiky v ukrajinském jazyce.
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY PRO UCHAZEČE S OMJ
Nevládní organizace META zpřehlednila informace týkající se uzpůsobení přijímacího řízení pro uchazeče s odlišným mateřským jazykem (OMJ), jehož podmínky a postup zveřejnilo MŠMT. Údaje jsou k dispozici na webu inkluzivniskola.cz
ONLINE SETKÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ ASISTENTY PEDAGOGA
Dne 5. prosince se uskuteční online setkání pro ukrajinské asistenty pedagoga na platformě Zoom. Projekt je realizován za technické a finanční pomoci UNICEF v rámci pracovního plánu s MŠMT. Registrovaným zájemcům bude zaslán odkaz pro přihlášení.
POMOC UKRAJINSKÝM UČITELKÁM SE VSTUPEM DO ČESKÉHO ŠKOLSTVÍ
Organizace Začni učit! nabízí pomoc s integrací ukrajinských učitelek do českého vzdělávacího systému. Ukrajinská garantka organizace má dvakrát týdně konzultační hodiny, kde pomáhá pedagožkám s kroky, které je třeba absolvovat, než je možné začít učit – jako třeba nostrifikace diplomu, pedagogické kvalifikace nebo hledání práce v českých školách.
ZAMĚSTNANOST
PODPORA PŘI HLEDÁNÍ PRÁCE
Diakonie Českobratrské církve evangelické odstartovala projekt Doma, který pomáhá cizincům se začleněním do života v české společnosti. Na stránkách jsou k dispozici videa v ukrajinském jazyce, v nichž se zájemci o zaměstnání dovědí např. to, jak napsat životopis a jsou seznámeni s formami pracovních úvazků anebo s tím, co je čistá a hrubá mzda.
POMOC MLADÝM BEZ ZAMĚSTNÁNÍ
Úřad práce (ÚP) spustil projekt s názvem „Záruky pro mladé“ pro lidi mladší 29 let, kteří nemají práci. ÚP nabízí klientům např. plán osobnostního rozvoje, individuální poradenství či motivační program. Pro zaměstnavatele ÚP nabízí vytipování vhodných klientů z řad uchazečů, výběrová řízení či mzdové příspěvky.
SPECIALISTÉ PRO PRÁCI S OSOBAMI S MIGRAČNÍ ZKUŠENOSTÍ
Úřad práce spouští novou službu využití Specialistů pro práci s osobami s migrační zkušeností. Tito specialisté budou moci nabídnout služby cizincům ze třetích zemí, kteří jsou v evidenci ÚP ČR i mimo ni. Dále budou spolupracovat i se zaměstnavateli, kteří zaměstnávají cizince ze třetích zemí.
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
PROJEKT POTRAVINOVÉ A MATERIÁLNÍ POMOCI V RÁMCI PROGRAMU OPZ+
MPSV zahájilo realizaci projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III“ (PoMPo III). Ten je financován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Operačního programu zaměstnanost plus (OPZ+).
VYŠŠÍ PODPORA PRO RODINY S DĚTMI
Poslanci v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc Kč. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř na tři roky.
ZDRAVOTNICTVÍ
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PŘI NÁVRATU DO ČR
Pro cizince, kteří se vrací do ČR a chtějí opět disponovat zdravotním pojištěním bez problémů a sankcí, platí zákonem dané podmínky. Veřejná zdravotní pojišťovna (VZP) na svém portále informuje, jaké kroky učinit při vycestování a návratu do země.
OSTATNÍ
ZAPOJENÍ UKRAJINCŮ DO PROJEKTU ASISTENT PREVENCE KRIMINALITY
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve spolupráci s Ministerstvem vnitra provedla analýzu zapojení ukrajinské komunity do projektu Asistent prevence kriminality (APK). Výsledky analýzy a doporučení jsou k dispozici pro obce, města a obecní/městské policie, aby mohly lépe vyhodnotit možnosti zaměstnání Ukrajinců jako asistentů prevence kriminality.
PODPORA PRO MLADÉ UKRAJINCE
Organizace Člověk v tísni nabízí službu, která zajistí nezbytnou materiální, sociální a psychickou podporu mladistvým a mladým dospělým ve věku 15–21 let z Ukrajiny, kteří se v důsledku války ocitli v České republice bez doprovodu rodiny. Nabízí také přechodné ubytování v Karlových Varech, Plzni a Praze.
RYCHLEJŠÍ ZÍSKÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH PASŮ
Od 20. listopadu mohou Ukrajinci rychleji a pohodlněji získávat pasy a další dokumenty. Ukrajinské centrum Dokument (Passport service), které tyto služby nabízí, sídlí na adrese Michelská 1552/58, 141 00 Praha 4.
JAK SE VRÁTIT DO BĚŽNÉHO ŽIVOTA – PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
Organizace Člověk v Tísni vybudovala ve čtyřech krajích tým psycholožek, jejichž individuální i skupinové terapie probíhají také on-line. Díky spolupráci organizací Člověk v Tísni a Cesta domů vznikla publikace „35 způsobů, jak pomoci truchlícímu dítěti“, ve které mohou najít tipy všichni, kteří přijdou s takovým dítětem do kontaktu.
VÝVOJ MIGRAČNÍCH POHYBŮ A ZAČLENĚNÍ PŘISTĚHOVALCŮ NA TRHU PRÁCE
Analýza mezinárodní migrace na rok 2023 sleduje vývoj migračních pohybů a začlenění přistěhovalců na trhu práce v zemích OECD. Analyzuje také nedávné změny v politice řízení migrace a integrace v zemích OECD.
Další užitečné odkazy:
___________________________________________________________________________________
2) Informace z našeho kraje
CPIC KUTNÁ HORA
Co se u nás dělo?
Dne 21. listopadu jsme se zúčastnili pravidelného setkání pracovní skupiny pro osoby ohrožené sociálním vyloučením v rámci komunitního plánování sociálních služeb města Kolín. Tématem byly „Psychosociální služby“.
Dne 22. listopadu jsme se s našimi partnery potkali v rámci pracovní skupiny pro Rovné příležitosti v ORP Kutná Hora. Hlavním tématem setkání byla desegregace na národní i lokální úrovni, řešilo se také prohloubení spolupráce mezi OSPOD, školami a NNO, které realizují služby pro děti, rodiny s dětmi a mladistvé.
Dne 23. listopadu jsme uspořádali online informační setkání pro městské úřady, úřady práce, ubytovatele a neziskové organizace působící v okresech Kutná Hora, Kolín a Nymburk. Tématem schůze byly především dopady změn vyplývající z Lex Ukrajina V. Setkání se zúčastnili i krajský koordinátor adaptace a integrace a vedoucí oddělení hmotné nouze ÚP, kteří zodpověděli dotazy účastníků.
Dne 29. listopadu proběhl online sociokulturní kurz „Život v Kolíně“ tlumočený do angličtiny.
AKCE PODPOŘENÉ Z FINANČNÍCH PROSTŘEDKŮ UNICEF
Dne 8. listopadu jsme ve spolupráci s Knihovnou F. V. Lorence ve Vrdech uspořádali komunitní předvánoční setkání pro rodiny s dětmi, kde jsme si povídali o adventním čase, pečení cukroví a vánočních svátcích a tradicích v Čechách a na Ukrajině. Na závěr jsme tvořili origami s vánoční tématikou.
Dne 28. listopadu se uskutečnila přednáška s vězeňským kaplanem Ivanem Čovanem v Lysé nad Labem. Následně proběhly kreativní dílny s výrobou svíček a vánočních přání.
Dne 29. listopadu jsme uspořádali bowlingový večer pro mládež v Kutné Hoře. Po turnaji proběhlo posezení s občerstvením, při němž byla příležitost k diskuzi o potřebách mladých a možných bariérách v procesu integrace.
Dne 30. listopadu jsme v Centru zorganizovali dopolední setkání pro maminky s dětmi, kde mohly sdílet své zkušenosti s integrací v ČR, tipy, jak řešit určité životní situace, možnost pojmenovat a sdílet své obavy z nejisté budoucnosti a zároveň získat jak informační, tak psychosociální podporu od sociálních pracovnic a UKR psycholožky, které setkání moderovaly. Maminky si také vyzkoušely různé relaxační techniky na uvolnění stresu.
Co se u nás děje
ODBORNÉ SOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Nabízíme odborné sociální poradenství, které pomáhá cizincům orientovat se v pobytové problematice, pracovním právu, sociální pomoci a dávkách, zdravotním pojištění, školství atd.
KURZY ČESKÉHO JAZYKA
Aktuální rozpis kurzů lze nalézt na našich webových stránkách
PSYCHOSOCIÁLNÍ POMOC
Každé úterý a čtvrtek je v Centru přítomna ukrajinsky mluvící psycholožka. V případě zájmu o psychologickou konzultaci je nutná registrace předem na: ickutnahora@suz.cz.
TLUMOČENÍ
V rámci odborného sociálního poradenství nabízíme možnost využít tlumočníky/tlumočnice do mongolštiny, ukrajinštiny a angličtiny. Po dohodě můžeme zajistit i tlumočení v institucích, u lékaře apod. Vždy v pondělí a středu od 12:00 do 18:00 hod. jsou v Centru přítomni tlumočníci do ukrajinského/ruského jazyka.
PRÁVNÍ PORADENSTVÍ
Každé pondělí (13:00 – 18:00 hod.) a středu (12:00 a 15:00 hod.) nabízíme možnost bezplatné právní konzultace.
KONVERZAČNÍ KLUBY
V Centru probíhají pravidelné pondělní konverzační kluby (17:00 – 18:00). Ty realizujeme i v online podobě, a to každý čtvrtek (17:00 – 18:15).
Co máme v plánu?
V týdnu od 4. do 8. prosince bude v Centru probíhat registrační týden na kurzy češtiny, které odstartují začátkem příštího roku. Na našich webových stránkách a Facebooku budou upřesněny lokality a čas registrací.
Dne 5. prosince proběhne setkání Krajské platformy pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou. Tentokrát se potkáme osobně na půdě Krajského úřaduv Praze.
Dne 7. prosince se zúčastníme krajské konference „Stop sociálnímu vyloučení ve Středočeském kraji“.
Dne 13. prosince od 16:00 hodin se bude ve CPIC v Kutné Hoře konat setkaní vedené ukrajinským lékařem, jehož součástí bude i anonymní a diskrétní testování na HIV. Účastníci budou mít možnost zeptat na cokoliv, co je zajímá z oblasti všeobecné zdravotní péče. Setkání navazuje na evropský týden testování HIV, žloutenky a syfilis.
Dne 14. prosince proběhne setkání regionální platformy CPIC Kutná Hora na téma „Aktivity NNO na poli integrace ukrajinských uprchlíků.“ Zástupci z řad NNO v regionu Kutnohorsko, Kolínsko, Nymbursko, kteří mají zájem se zúčastnit, nás mohou kontaktovat na email: mjindrova@suz.cz
Dne 18. prosince nabídneme sociokurz „Novinky v zákonech“ z oblasti pracovního práva a zdravotního pojištění cizinců a sdělíme informace ohledně zkoušek českého jazyka pro trvalý pobyt. Na kurzu bude zajištěno tlumočení do vietnamštiny.
AKCE S FINANČNÍ PODPOROU UNICEF
Pokračujeme v pravidelných setkáváních a aktivitách v rámci „KIKu“, Komunitně – integračního klubu ve CPIC. Jedna se například o kreativní a výtvarné dílny, konverzační kluby pro děti a mládež, možnost doučování, deskové hry apod.
Dne 4. prosince se společně s dětmi z komunitního klubu a jejich rodiči vydáme na tradiční Rozsvěcení vánočního stromu na Palackého náměstí v Kutné Hoře. Součástí akce bude i společné zpívání koled.
Dne 6. prosince proběhne ve spolupráci s organizací Point Milovice v Lysé nad Labem adventní beseda a mikulášská kreativní dílna pro ukrajinskou komunitu.
Dne 7. prosince společně s dětmi z komunitního klubu navštívíme výstavu Advent na Hrádku a dále muzeum knihtisku, kde bude možnost vlastnoručně si vyrobit vánoční přání.
Dne 8. prosince se bude v Milovicích v Domově Mladá v rámci projektu „Tanec do ubytoven“ konat představení Čas dětství, které je určeno pro ukrajinské diváky.
Dne 12. prosince budeme v Centru pořádat vánoční kreativní odpoledne. Proběhne ochutnávka vánočního cukroví a řekneme si něco o tradicích v Čechách a na Ukrajině.
Dne 14. prosince budeme v rámci akce Jarmark ve Vrdech organizovat na ZŠ Vrdy vánoční tvořivé dílny pro děti z místní ukrajinské komunity a veřejnost.
Dne 14. prosince proběhne ve CPIC v Kutné Hoře filmový večer pro ukrajinskou mládež.
Více informací ohledně možností podpory v rámci projektu UNICEF vám poskytneme na mjindrova@suz.cz nebo apkutnahora@suz.cz.
Adaptačně integrační kurzy (AIK)
Dne 2. prosince proběhne v Kolíně od 10:00 do 14:00 hodin adaptačně-integrační kurz tlumočený do hindštiny.
Dne 9. prosince proběhne v Kutné Hoře od 9:00 do 13:00 hodin adaptačně-integrační kurz tlumočený do ukrajinštiny.