Prostřednictvím našeho srpnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
VÝMĚNA PRŮKAZŮ O POVOLENÍ K POBYTU
Blíží se výměna průkazů o povolení k pobytu rodinných příslušníků občanů EU, kteří jsou občany třetích zemí. Pokud tito cizinci disponují průkazem v podobě papírové knížky, musejí si do 03.08.2023 požádat o výměnu za průkaz biometrický. Platnost průkazů o povolení k pobytu ve formě papírové knížky oficiálně skončí ke 03.08.2023.
IOM PŘEDSTAVUJE DATABÁZI UBYTOVÁNÍ
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) spustila databázi ubytování Zite Manager. Tato platforma v současnosti obsahuje seznam cca 3000 poskytovatelů kapacit ubytování na území ČR a je určena primárně pro obce s rozšířenou působností, neziskové organizace a vybrané státní instituce. V interaktivní databázi lze vyhledávat podle obcí s rozšířenou působností. Její aktualizace a rozvoj bude plně v kompetencích lokálních aktérů. Databáze může být využita pro pomoc při hledání ubytování pro osoby, které nespadají do kategorie zranitelné skupiny dle Lex Ukrajina V, například matky s dětmi staršími šesti let, senioři a dlouhodobě nemocní.
ZAJIŠTĚNÍ BYDLENÍ PO 1.7.
Praktické doporučení k postupu v udržení nebo zajištění bydlení a dávkové podpory určené držitelům dočasné ochrany naleznete zde:
EVIDENCE BYTŮ
V praxi se setkáváme s případy, kdy se ubytovatelé potýkají s technickými problémy s evidencí bytů – např. chyby ve jméně, duplicita ubytovaných apod. V případě problémů s evidenci bytů je možno kontaktovat infolinku 950 194 444
NOVINKY V EVIDENCI BYTŮ A SMLUV
Od 21.6.2023 je možné v programu MPSV Evidence bytů a smluv evidovat smlouvy i na část bytu. Je tedy možné rozsah celého nájmu zapsat v aplikaci pouze na část nájmu. Tato skutečnost však musí být vepsána ve smlouvě, až poté nový údaj majitel bytu v Evidenci smluv změní dle znění uzavřené Smlouvy o nájmu.
NOVÝ INFORMAČNÍ PORTÁL PRO CIZINCE
Od 1. 7. 2023 přešla služba pro online rezervaci termínů na pracoviště odboru azylové a migrační politiky na nový Informační portál pro cizince. Uživatelský účet vytvořený ve webové aplikaci Internetové objednávání pro cizince není automaticky převeden do nového Informačního portálu pro cizince a bude smazán.
PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Po úspěšné online registraci na prodloužení dočasné ochrany byla žadateli dočasná ochrana automaticky prodloužena do 30. září 2023. Je ale nutné, aby se žadatel dostavil osobně na Odbor azylové a migrační politiky MV (OAMP) ve zvoleném termínu k vylepení vízového štítku, a to nejpozději do 30. září 2023, jinak dočasná ochrana zanikne. Po získání nového vízového štítku bude dočasná ochrana prodloužena do 31.března 2024.
Sociální systém
ZMĚNA PODMÍNEK PRO POSKYTOVÁNÍ HUMANITÁRNÍ DÁVKY PRO OBČANY S DOČASNOU OCHRANOU
Od 1. července platí změna v podmínkách pro poskytování humanitárních dávek občanům z Ukrajiny. V rámci udělování humanitární dávky dochází nově k posuzování veškerých příjmů cizince a jeho majetkových poměrů na území České republiky. O humanitární dávku je možné žádat pouze pomocí on-line aplikace k tomu určené.
Cizincům s dočasnou ochranou na území ČR může být od 1. 7. 2023 zvýšena humanitární dávka, pokud jsou osobami se zdravotním postižením.
MIMOŘÁDNÁ OKAMŽITÁ POMOC PRO DRŽITELE DOČASNÉ OCHRANY
Mimořádné okamžitá pomoc nyní může být využita i držiteli dočasné ochrany. Tato pomoc může být využita na udržení nebo získání bydlení, k úhradě odjezdu na Ukrajinu, nebo v případě ohrožení vážnou újmou na zdraví. U dávky se využívá přímé úhrady například majiteli, nikoliv výplatě v hotovosti. MOP je považována za příjem a může ovlivnit výplatu humanitární dávky v následujícím měsíci.
POSOUZENÍ ZDRAVOTNÍHO STAVU ZDRAVOTNĚ ZNEVÝHODNĚNÝCH UKRAJINCŮ S DOČASNOU OCHRANOU
Osoby s dočasnou ochranou, které mají zdravotní postižení, či dlouhodobě trpí zdravotním omezením, ale nemají o tom žádný oficiální doklad z Ukrajiny, mohou nyní požádat o posouzení svého zdravotního stavu v ČR. Pro držitele dočasné ochrany je již funkční online formulář ČSSZ pro posouzení zdravotního stavu pro získání vyšší humanitární dávky.
PODPORA PŘI ONLINE VYPLŇOVÁNÍ ŽÁDOSTI O HUMANITÁRNÍ DÁVKU
V případech, kdy žadatelé o HUD nejsou schopni vlastními silami vyplnit žádost o humanitární dávku (např. nedisponují elektronickým zařízením), je možno obracet se na sociální pracovníky na obcích s prosbou o pomoc.
Kontakt pro případné konzultace: 950 180 100 (ukrajinská linka Úřadu práce), příp. emailem na adresu: ua@uradprace.cz.
VYPLŇOVÁNÍ ŽÁDOSTI O HUMANITÁRNÍ DÁVKU
Organizace Slovo 21 zveřejnila na platformě TikTok video-návod, jak správně vyplnit žádost o humanitární dávku. Video je v ukrajinštině, můžete ho zhlédnout zde:
SÍŤ VÝDEJEN POTRAVINOVÉ POMOCI
Česká federace potravinových bank ve spolupráci s MPSV spouští projekt Výdejen potravinové pomoc, kdy se do stávající sítě patnácti potravinových bank po celé zemi buduje nová společná síť 150 výdejních míst.
MILOSTIVÉ LÉTO SE VRACÍ VE III. KOLE
Letošní Milostivé léto III se zaměřuje na dluhy vůči státu, které vznikly na daních, poplatcích a na platbě pojistného na sociální zabezpečení. Možnost využít této akce je od 1. července 2023 do 30. listopadu 2023. Dlužník požádá o odpuštění příslušenství a uhradí jistinu dluhu.
Zdravotnictví
ZMĚNY V PŘÍSTUPU KE ZDRAVOTNÍMU POJIŠTĚNÍ PRO OSOBY MLADŠÍ 18 LET S DLOUHODOBÝM POBYTEM V ČESKÉ REPUBLICE OD 1.1.2024
Od 1.1.2024 budou nově účastníky veřejného zdravotního pojištění všichni cizinci mladší 18 let, kteří na území České republiky disponují platným povolením k dlouhodobému pobytu bez ohledu na účel pobytu. Tato změna se netýká cizinců mladších 18 let, kteří mají vydáno dlouhodobé vízum nebo povolení k přechodnému pobytu rodinného příslušníka EU. Účast ve veřejném zdravotním pojištění vzniká automaticky ode dne, kdy osoba převezme svůj první průkaz o povolení k dlouhodobému pobytu, kterým je doklad s biometrickými údaji. Osoba je účastníkem veřejného zdravotního pojištění pouze do dovršení věku 18 let nebo do konce platnosti dlouhodobého pobytu. Jakmile osoba dovrší plnoletosti, je nutné si zařídit soukromé zdravotní pojištění.
Školství a výuka českého jazyka
ROZCESTNÍK PRO UKRAJINSKÉ RODIČE A DĚTI PŘED NÁSTUPEM DO ŠKOLY
Webový portál organizace Sdružení pro integraci a migraci si připravil pro ukrajinské rodiče a jejich děti stručný rozcestník s informacemi před nástupem do školy.
INFOLINKA NA POMOC UKRAJINSKÝM RODINÁM V OBLASTI VZDĚLÁVÁNÍ
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ve spolupráci s UNICEF spustilo telefonní linku, která slouží veřejnosti k pomoci a pokládání dotazů souvisejících se vzděláváním ukrajinských dětí na českých školách.
KURZ PRO DVOJJAZYČNÉ ASISTENTKY A ASISTENTY PEDAGOGA (DAP)
Organizace META, o.p.s. pořádá akreditovaný vzdělávací program pro dvojjazyčné asistentky a asistenty pedagoga, kteří budou podporovat vícejazyčné děti z Ukrajiny.
MINISTR BEK JEDNAL S VELVYSLANKYNÍ KANADY
Společný rozhovor se dotkl priorit ministra a plánovaných reforem v českém vzdělávacím systému, pro něž může být kanadský systém zdrojem další inspirace. Česká republika může čerpat i z rozsáhlých zkušeností Kanady v oblasti integrace uprchlíků, inkluze a profesně zaměřeného terciárního vzdělávání. Velvyslankyně Rekhi se také aktivně zajímala o pojetí inkluze v České republice, vzdělávání romských žáků a žákyň a integraci žáků a žákyň z řad ukrajinských uprchlíků.
Zaměstnanost
ČESKO USNADNÍ POBYT DIGITÁLNÍM NOMÁDŮM Z VYBRANÝCH ZEMÍ
Vláda schválila program digitální nomád, který usnadní zahraničním digitálním nomádům i jejich nejbližším rodinným příslušníkům získání oprávnění k pobytu a zrychlí vyřízení žádosti. Program „Digitální nomád“ cílí na vysoce kvalifikované pracovníky především z IT sektoru, kterým vláda nabídne možnost pracovat na projektech z České republiky. Týká se však jen vybraných zemí.
JAK PRACOVAT JAKO LÉKAŘ V ČR
Soukromý web Lékaři pro Ukrajinu vytvořil stručný návod pro lékaře z Ukrajiny, jakým způsobem lze získat zaměstnání v českém zdravotnictví. Návod obsahuje užitečné a ověřené odkazy vedoucí k základním informacím a formulářům, a je doprovázen textem s postupnými kroky, které je nutné provést pro získání pozice v českém zdravotnictví. Stránky jsou dostupné v ukrajinském, ruském a anglickém jazyce.
Ostatní
MĚSÍČNÍ KURZ PRO MLÁDEŽ 15-18 LET
Od 17.07.2023 se projekt ,,Vítejte v Česku“ zaměřuje na skupinou mladistvých (15 až 18 let) s cílem jim pomoci, aby se lépe orientovali v českém systému školství a při budoucím uplatnění na trhu práce. Projekt nabízí řadu praktických rad a principů při startu pracovní kariéry.
ŠIKANA UKRAJINSKÝCH DĚTÍ – CO DĚLAT?
Spilka centrum ve spolupráci s Nuselským ukrajinským centrem zorganizovali přednášku na téma ,,Šikana ukrajinských dětí – Co dělat?“. Záznamy z přednášek jsou k dispozici na v ukrajinském jazyce na Youtube.com. Přednáší psycholožka Olena Taran a právník Oleksiy Chornyi.
VYCESTOVÁNÍ Z ČR
Ukrajinci, kteří plánují cestovat mimo ČR musí dodržet jistá pravidla. Ta nejdůležitější si přečtěte zde:
LINKA KRIZOVÉ INTERVENCE PRO UKRAJINSKÉ UPRCHLÍKY
V krizových situacích se mohou ukrajinští uprchlíci zdarma obrátit na telefonickou linku Národní psychologické asociace, která poskytuje své služby anonymně a v ukrajinštině.
Další užitečné odkazy
2.) Informace z našeho kraje
CPIC PLZEŇ
Co se u nás dělo?
Podpůrná skupina pro ukrajinské náctileté děti
Ve spolupráci s organizací UNICEF proběhla 12.07.2023 první Podpůrná skupina pro ukrajinské náctileté děti. Programu na společném setkání se ujala psycholožka CPIC. Skupinka určená pro děti ve věku 11-16 let se bude i nadále scházet pravidelně každou středu od 15 do 18 hodin v našem CPIC na Americké 39 v Plzni.
Krajská platforma pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou a Platforma KACPU
Ve středu 19.7.2023 se konala „Krajská platforma pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou“ a „Platforma KACPU“. Setkání se uskutečnilo za podpory Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve spolupráci s Odborem azylové a migrační politiky MV ČR a pod záštitou MV ČR. Tématem platformy byla aktuální situace týkající se osob s dočasnou ochranou na území Plzeňského kraje.
Asistence na KACPU
Pracovníci CPIC Plzeňského kraje působili v průběhu července na Krajském asistenčním centrum pomoci Ukrajině, Americká 47, kde poskytovali sociální poradenství a asistenci v rozhodování individuálního přeubytování některých cizinců.
Adaptačně integrační kurzy
V červenci se uskutečnily 3 adaptačně integrační kurzy. Kurzy byly tlumočeny do ukrajinského, ruského a mongolského jazyka.
Co se u nás bude dít?
Poskytování psychosociální podpory
Pravidelná psychosociální podpora určena především ukrajinským dětem (do 18 let), které se na území České republiky ocitly v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině bude nadále poskytována každý pátek v čase od 8 do 12 hodin v našem CPIC. Sezení je možné poskytnout i rodičům ukrajinských dětí a vede jej psycholog, původem z Ukrajiny. Sezení trvá 60 minut a je nutné se předem objednat přes e-mail icplzen@suz.cz nebo osobně v centru.
SKK „Příprava k trvalému pobytu a občanství“
19.8.2023 od 14:00 do 18:00 pořádá detašované pracoviště CPIC Domažlice v Městském kulturním středisku na Náměstí 51 sociokulturní kurz s názvem „Příprava k trvalému pobytu a občanství“. V případě zájmu je možná registrace na icdomazlice@suz.cz.
Adaptačně integrační kurzy
V srpnu budou adaptačně integrační kurzy v našem integračním centru v Plzni na Americké 39 tlumočeny do ruského (11.8.2023) a anglického jazyka (19.8.2023). Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je možné se přihlásit zde:
Možnost spolupráce v rámci projektu UNICEF
V současné době probíhají schůzky s nestátními neziskovými organizacemi, které pracují s dětmi a mládeží, na kterých představujeme služby CPIC Plzeňského kraje a možnost spolupráce v rámci projektu UNICEF.