Prostřednictvím našeho červencového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. http://CPIC Plzeňský kraj.
1.) Aktuality
Pobyt v ČR
NOVELA ZÁKONA O POBYTU CIZINCŮ: PŘEHLED HLAVNÍCH ZMĚN
Novela zákona o pobytu cizinců, která bude účinná od 1. července 2023 s sebou přináší několik změn. Všechna řízení, která byla započata před účinností novely zákona o pobytu cizinců (do 30. června 2023 včetně) budou dokončena podle předchozího znění zákona.
Přehled těch nejdůležitějších najdete zde:
https://prod.frs.gov.cz/novela-zakona-o-pobytu-cizincu-prehled-hlavnich-zmen/
NOVÝ PŘÍSTUP PRO ZVLÁDNUTÍ MIGRACE BEZ POVINNÝCH KVÓT
Členské státy EU se dne 8. června 2023 po jednání dohodly na zásadních bodech migračního paktu. Reforma migrační politiky EU s sebou přináší některé hlavní principy, jehož hlavním bodem jsou žádné povinné kvóty na přijímání migrantů. Dále pak solidární finanční pomoc členským zemím, které jsou nejvíce zasaženy migrací. Z nutnosti přispívat bude po domluvě Česká republika prozatím vyjmuta, vzhledem k množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny. Posledním principem je důsledná kontrola na vnějších hranicích Evropské unie. Důležitým výsledkem jednání je taktéž přijetí povinné hraniční procedury, která povede k lepšímu zabezpečení hranic EU před nelegální migrací a popřípadě také k rychlejšímu navracení těchto osob.
Podrobnější informace jsou dostupné na stránkách Ministerstva vnitra: https://www.mvcr.cz/clanek/uspech-nejen-pro-cesko-eu-nasla-pristup-pro-zvladnuti-migrace-zakladem-bude-solidarita-bez-povinnych-kvot.aspx
ČESKÁ REPUBLIKA PODPOŘÍ PROJEKTY ZAMĚŘENÉ NA PREVENCI NELEGÁLNÍ MIGRACE
Na návrh Ministerstva vnitra vláda schválila udělení peněžitých darů do zahraničí. Konkrétně se jedná o finanční podporu v hodnotě 37,5 milionu korun z programu Pomoc na místě, která zamíří do Turecka a Tuniska. Tyto dary jsou primárně cíleny na prevenci nelegální migrace do Evropské unie. Ministerstvo vnitra tak nadále pokračuje v podpoře zemí, které se potýkají se silným migračním tlakem.
Další finanční podpora ministerstva putuje na podporu uprchlíků a místní komunity v oblasti Turecka, která byla zasažena ničivým zemětřesením. Finanční dar má za cíl především pomoci se zajištěním ubytování a základních potřeb uprchlíkům, kteří v důsledku zemětřesení přišli o domovy a živobytí. https://www.mvcr.cz/clanek/cesko-podpori-projekty-zamerene-na-prevenci-nelegalni-migrace.aspx
UKRAJINSKÉ KONZULTAČNÍ CENTRUM V PRAZE
Mezinárodní organizace ICMPD za podpory MV ČR a MV SRN ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR spustila Ukrajinské konzultační centrum. Centrum se nachází na adrese KACPU, nám. OSN 844/1, Praha 9 ve 2. patře. Více informací na facebookových stránkách Centra http://zde.
VIDEOZÁZNAM WEBINÁŘE – ZMĚNY V UBYTOVÁNÍ
Ke změnám od 1.7.2023 byl dne 31.5.2023 realizován webinář s názvem Končící nouzové ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Na tomto webináři zazněly klíčové informace od odborníků na tuto problematiku. Webinář byl tlumočený do ukrajinštiny a byl z něj pořízený videozáznam, můžete si ho pustit za pomocí QR kódu na tomto letáku:
OVĚŘENÍ STAVU VYHOTOVENÍ OFICIÁLNÍCH DOKUMENTŮ OBČANŮ UKRAJINY
Občané Ukrajiny mohou využít službu ověření stavu vyhotovení dokumentů na oficiálních stránkách Státní migrační služby Ukrajiny (DMS). S touto službou mohou občané Ukrajiny ověřit stav vyřízení dokumentů jako například pas občana Ukrajiny, průkaz totožnosti, povolení k dočasnému pobytu, osvědčení o trvalém pobytu, imigrační povolení na Ukrajinu. Lze se zde dozvědět i o zamítnutí žádosti. https://dmsu.gov.ua/services/docstate.html
Zaměstnanost
STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE V ROCE 2022 USKUTEČNIL VÍCE NEŽ 18 TISÍC KONTROL
„Státní úřad inspekce práce rozšířil zaměření kontrol o kontroly pracovních podmínek zaměstnanců, držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny. Cílem takových kontrol bylo napomoci legálnímu a důstojnému začlenění držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny na trh práce a zajistit jim tak rovné pracovní a ostatní podmínky, které jsou zaměstnancům v rámci jejich pracovněprávních vztahů ze strany zaměstnavatelů poskytovány.“
Více informací zde:
Sociální systém
UZNÁVÁNÍ INVALIDITY – PLATNOST PRŮKAZŮ Z UKRAJINY
Ukrajinské průkazy invalidity, kterým vypršela platnost po 24.2.2022, budou uznávány, pokud budou odpovídat vzorům, které má MPSV/ČSSZ. Ukrajina platnost průkazů prodloužila usnesením kabinetu ministrů na dobu stanného práva, které se pravidelně obnovuje vždy po 90 dnech a platí ještě 6 měsíců po skončení stanného práva.
VLÁDA SCHVÁLILA NAŘÍZENÍ, KTERÉ URČUJE ZAPOČITATELNÉ NÁKLADY NA BYDLENÍ
Humanitární dávka bude od 1. července sloužit jako příspěvek na náklady spojenými s životními potřebami i bydlením. Příspěvek pro solidární domácnost přestane být vyplácen. Vyplývá to z novely zákona Lex Ukrajina 5. Vláda dne 21.6.2023 také schválila nařízení, které určuje započitatelné náklady na bydlení pro stanovení nároku na humanitární dávku a její výše. Aby mohl cizinec s dočasnou ochranou dostat plnou výši započitatelných nákladů, musí bydlet na základě nájemní smlouvy v bytě, který je zapsán v evidenci bytů a smluv MPSV.
https://www.mpsv.cz/web/cz/-/zmeny-v-humanitarni-davce-vlada-schvalila-narizeni-ktere-urcuje-zapocitatelne-naklady-na-bydleni https://www.mpsv.cz/web/cz/humanitarni-davka https://www.mpsv.cz/web/cz/prispevek-pro-solidarni-domacnost
ORIENTAČNÍ VÝPOČET HUMANITÁRNÍ DÁVKY
http://Orientační kalkulačka (mpsv.cz)
Zdravotnictví
INVALIDITA V ČR
Osoby, které mají dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, ale nejedná se o jedince se zdravotním postižením (nebo invalidní), si mohou od 1. července zažádat o posouzení zdravotního stavu na České správě sociálního zabezpečení. K těmto účelům slouží elektronický formulář na webových stránkách ePortálu ČSSZ. K žádosti je přiložené poučení a stručný osobní dotazník. Žadatelé rovněž vypíší do formuláře kontaktní údaje na ošetřujícího lékaře v ČR a bude možné přiložit i aktuální lékařské zprávy z ČR.
INFORMAČNÍ PODPORA LÉKAŘŮ
Nezisková organizace Spolek lékařů se zahraničním vzděláním «DOKTOR ČECHOV» nabízí informační podporu lékařů, farmaceutů, zdravotních sester a jiných zdravotníků, kteří se chystají pokračovat ve své profesní kariéře v České republice. Organizace nejen poskytuje informace o algoritmech uznání medicinských diplomů, ale také navazuje kontakty s Českou lékařskou komorou, Ministerstvem zdravotnictví ČR a dalšími institucemi a organizacemi.
http://DOKTOR ČECHOV | Spolek lékařů se zahraničním vzděláním (czechdoc.cz)
Ostatní
MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ JAN LIPAVSKÝ JEDNAL S MINISTREM ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ VIETNAMU BUI THANH SONEM.
Díky velkému zájmu vietnamské společnosti o českou kulturu se připravuje otevření Českého centra v Hanoji a dále je v plánu také přímá letecká linka mezi Prahou a Hanojí.
Další užitečné odkazy
UNHCR
LÉKAŘI PRO UKRAJINU
POMÁHEJ UKRAJINĚ
https://www.pomahejukrajine.cz/
2.) Informace z našeho kraje
CPIC PLZEŇ
Co se dělo v měsíci červnu
Dne 3.6. proběhl v Centru volného času a vzdělávání ukrajinských uprchlíků v Holýšově „Dětský den“ pro děti z místní ubytovny. Děti měly připravené taneční a pěvecké vystoupení pro své rodiče a ostatní přítomné.
8.6.2023 se ve CPIC Plzeň konal sociokulturní kurz s názvem Změna zaměstnavatele – základní postup. Tématem kurzu bylo především ukončení pracovního poměru a nalezení nového zaměstnání, zaměstnanecká karta.
O plánovaných změnách ve výplatě humanitární dávky a solidárního příspěvku informovali sociální pracovníci cizince s dočasnou ochranou v rámci sociokulturních kurzů s názvem Lex Ukrajina V – změny platné od 1.7.2023. na několika místech v rámci Plzeňského kraje, konkrétně pak v Plzni, Holýšově, Zbůchu, Světcích (Tachov), Domažlic, Sušici a Klatovy. Klienti se o dané téma zajímali, účast na kurzech byla vysoká.
Ve středu 21.6. se konala „Krajská platforma pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou“ a „Platforma KACPU“. Setkání se uskutečnilo za podpory Krajského úřadu Plzeňského kraje, ve spolupráci s Odborem azylové a migrační politiky MV ČR a pod záštitou MV ČR. Tématem platformy byla aktuální situace týkající se osob s dočasnou ochranou na území Plzeňského kraje a sdílení informací týkající se především změn od 1.7.2023.
23.6. proběhlo setkání v Centru na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj, Americká 8/39, 301 00 Plzeň, 3. NP. na téma „Problematika dětí a mládeže ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou“. Cílem setkání bylo zmapovat volnočasové aktivity a služby pro výše uvedenou skupinu, sdílení dobré praxe a návrhy na zlepšení služeb.
V měsíci červnu proběhla dvě informační setkání na ubytovně v Čechově ulici. Setkáních se účastnil sociální pracovník spolu s tlumočníkem, přičemž nejčastějším tématem debat a sociálního poradenství byly především aktuální informace o Lex Ukrajina V.
V měsíci červnu se v Centru na podporu integrace cizinců v Plzni uskutečnily 2 adaptačně integrační kurzy. Kurzy byly tlumočeny do ukrajinského a anglického jazyka.
Kurzy českého jazyka (základní, intenzivní a individuální) probíhaly v Plzni, Kasejovicích a Domažlicích.
Plánujeme v měsíci červenci
V červenci bude ve CPIC Plzeň nadále poskytována pravidelná psychosociální podpora určena především ukrajinským dětem (do 18 let), které se na území České republiky ocitly v souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině. Konzultace probíhají v Centru na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj, Americká 39, Plzeň a to v čase od 8:00 do 12:00. Sezení vede psycholog, původem z Ukrajiny. Sezení trvá 60 minut a je nutné se předem objednat přes e-mail icplzen@suz.cz nebo osobně v centru.
V průběhu července, konkrétně pak od 12.7. plánujeme otevřít Podpůrnou skupinu pro ukrajinské děti ve věku 10-16 let. Skupinka se bude scházet každou středu a vedena bude psychologem CPIC.
Pracovníci CPIC Plzeňského kraje budou nadále pravidelně docházet na Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, Americká 47, kde poskytující mj. asistenci v rozhodování individuálního přeubytování některých cizinců (dle platné metodiky) a zároveň, v případě potřeby, poskytují další sociální poradenství.
V červenci budou adaptačně integrační kurzy v našem integračním centru v Plzni na Americké 39, tlumočeny do mongolského, ruského a ukrajinského jazyka. Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je potřeba se přihlásit na: http://www.frs.gov.cz/kurzy.