Umění pomáhá odbourávat stres, zlepšuje náladu a cizincům usnadňuje učení češtiny. Rodiče s dětmi si tak v Centrech mohou vyzkoušet kresbu či výrobu různých předmětů.
Mandaloterapii uspořádalo mezi jinými také Integrační centrum v Příbrami.
Centrum na podporu integrace cizinců (CPIC) v Karlových Varech tak například zorganizovalo tzv. mandaloterapii, v rámci které si děti s maminkami pod vedením psycholožky nakreslily vlastní mandalu a pak si ji dle vlastní inspirace pestře vymalovaly.
„Hlavním cílem bylo vyjádřit své pocity a najít cestu k sobě samému díky výtvarnému projevu a tvořivosti,“ přiblížila Gabriela Klecanová, sociální pracovnice karlovarského Centra.
Talismany pro štěstí
Mezi aktivity spojující ruční práce a kreativitu patřily také vytváření dekorací z dýní či příprava talismanů pro štěstí ze slaného těsta, které pro děti připravilo CPIC Příbram.
Vánoční dárky vytvořené dětmi ve CPIC Česká Lípa
„Pomáhá jim to uvolňovat emocionální napětí a dosáhnout vnitřní pohody,“ vysvětlila Martina Čedíková, koordinátorka Centra.
Detašované pracoviště v České Lípě zase pro své malé klienty uspořádalo tvoření vánočních dárků v podobě pletených chobotnic a sněhových vloček ze dřívek na nanuky.
Tímto způsobem se děti nenudí a cizí slovní zásoba se jim lépe pamatuje
Lenka Havlíčková, koordinátorka CPIC Česká Lípa
„Půlku času zaberou tvořivé aktivity, načež volně přecházíme na propojení tvoření s konverzací v češtině. Tímto způsobem se děti nenudí a cizí slovní zásoba se jim lépe pamatuje,“ vysvětlila tamní koordinátorka Lenka Havlíčková.