Prostřednictvím našeho červencového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Středočeský kraj – Mladá Boleslav.
1) Aktuality
POBYT V ČR
NOVELA ZÁKONA O POBYTU CIZINCŮ: PŘEHLED HLAVNÍCH ZMĚN
Novela zákona o pobytu cizinců, která bude účinná od 1. července 2023 s sebou přináší několik změn. Všechna řízení, která byla započata před účinností novely zákona o pobytu cizinců (do 30. června 2023 včetně) budou dokončena podle předchozího znění zákona.
NOVÝ PŘÍSTUP PRO ZVLÁDNUTÍ MIGRACE BEZ POVINNÝCH KVÓT
Členské státy EU se dne 8. června 2023 po jednání dohodly na zásadních bodech migračního paktu. Reforma migrační politiky EU s sebou přináší některé hlavní principy, jehož hlavním bodem jsou žádné povinné kvóty na přijímání migrantů. Dále pak solidární finanční pomoc členským zemím, které jsou nejvíce zasaženy migrací. Z nutnosti přispívat bude po domluvě Česká republika prozatím vyjmuta, vzhledem k množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny. Posledním principem je důsledná kontrola na vnějších hranicích Evropské unie. Důležitým výsledkem jednání je taktéž přijetí povinné hraniční procedury, která povede k lepšímu zabezpečení hranic EU před nelegální migrací a popřípadě také k rychlejšímu navracení těchto osob.
ČESKÁ REPUBLIKA PODPOŘÍ PROJEKTY ZAMĚŘENÉ NA PREVENCI NELEGÁLNÍ MIGRACE
Na návrh Ministerstva vnitra vláda schválila udělení peněžitých darů do zahraničí. Konkrétně se jedná o finanční podporu v hodnotě 37,5 milionu korun z programu Pomoc na místě, která zamíří do Turecka a Tuniska. Tyto dary jsou primárně cíleny na prevenci nelegální migrace do Evropské unie. Ministerstvo vnitra tak nadále pokračuje v podpoře zemí, které se potýkají se silným migračním tlakem.
Další finanční podpora ministerstva putuje na podporu uprchlíků a místní komunity v oblasti Turecka, která byla zasažena ničivým zemětřesením. Finanční dar má za cíl především pomoci se zajištěním ubytování a základních potřeb uprchlíkům, kteří v důsledku zemětřesení přišli o domovy a živobytí.
UKRAJINSKÉ KONZULTAČNÍ CENTRUM V PRAZE
Mezinárodní organizace ICMPD za podpory MV ČR a MV SRN ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR spustila Ukrajinské konzultační centrum. Centrum se nachází na adrese KACPU, nám. OSN 844/1, Praha 9 ve 2. patře.
Více informací na facebookových stránkách Centra.
VIDEOZÁZNAM WEBINÁŘE – ZMĚNY V UBYTOVÁNÍ
Ke změnám od 1.7.2023 byl dne 31.5.2023 realizován webinář s názvem Končící nouzové ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Na tomto webináři zazněly klíčové informace od odborníků na tuto problematiku. Webinář byl tlumočený do ukrajinštiny a byl z něj pořízený videozáznam, můžete si ho pustit za pomocí QR kódu na tomto letáku:
OVĚŘENÍ STAVU VYHOTOVENÍ OFICIÁLNÍCH DOKUMENTŮ OBČANŮ UKRAJINY
Občané Ukrajiny mohou využít službu ověření stavu vyhotovení dokumentů na oficiálních stránkách Státní migrační služby Ukrajiny (DMS). S touto službou mohou občané Ukrajiny ověřit stav vyřízení dokumentů jako například pas občana Ukrajiny, průkaz totožnosti, povolení k dočasnému pobytu, osvědčení o trvalém pobytu, imigrační povolení na Ukrajinu. Lze se zde dozvědět i o zamítnutí žádosti.
ZAMĚSTNANOST
STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE V ROCE 2022 USKUTEČNIL VÍCE NEŽ 18 TISÍC KONTROL
„Státní úřad inspekce práce rozšířil zaměření kontrol o kontroly pracovních podmínek zaměstnanců, držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny. Cílem takových kontrol bylo napomoci legálnímu a důstojnému začlenění držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny na trh práce a zajistit jim tak rovné pracovní a ostatní podmínky, které jsou zaměstnancům v rámci jejich pracovněprávních vztahů ze strany zaměstnavatelů poskytovány.“
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
UZNÁVÁNÍ INVALIDITY – PLATNOST PRŮKAZŮ Z UKRAJINY
Ukrajinské průkazy invalidity, kterým vypršela platnost po 24.2.2022, budou uznávány, pokud budou odpovídat vzorům, které má MPSV/ČSSZ. Ukrajina platnost průkazů prodloužila usnesením kabinetu ministrů na dobu stanného práva, které se pravidelně obnovuje vždy po 90 dnech a platí ještě 6 měsíců po skončení stanného práva.
VLÁDA SCHVÁLILA NAŘÍZENÍ, KTERÉ URČUJE ZAPOČITATELNÉ NÁKLADY NA BYDLENÍ
Humanitární dávka bude od 1. července sloužit jako příspěvek na náklady spojenými s životními potřebami i bydlením. Příspěvek pro solidární domácnost přestane být vyplácen. Vyplývá to z novely zákona Lex Ukrajina 5. Vláda dne 21.6.2023 také schválila nařízení, které určuje započitatelné náklady na bydlení pro stanovení nároku na humanitární dávku a její výše. Aby mohl cizinec s dočasnou ochranou dostat plnou výši započitatelných nákladů, musí bydlet na základě nájemní smlouvy v bytě, který je zapsán v evidenci bytů a smluv MPSV.
ORIENTAČNÍ VÝPOČET HUMANITÁRNÍ DÁVKY
ZDRAVOTNICTVÍ
INVALIDITA V ČR
Osoby, které mají dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, ale nejedná se o jedince se zdravotním postižením (nebo invalidní), si mohou od 1. července zažádat o posouzení zdravotního stavu na České správě sociálního zabezpečení. K těmto účelům slouží elektronický formulář na webových stránkách ePortálu ČSSZ. K žádosti je přiložené poučení a stručný osobní dotazník. Žadatelé rovněž vypíší do formuláře kontaktní údaje na ošetřujícího lékaře v ČR a bude možné přiložit i aktuální lékařské zprávy z ČR.
INFORMAČNÍ PODPORA LÉKAŘŮ
Nezisková organizace Spolek lékařů se zahraničním vzděláním «DOKTOR ČECHOV» nabízí informační podporu lékařů, farmaceutů, zdravotních sester a jiných zdravotníků, kteří se chystají pokračovat ve své profesní kariéře v České republice. Organizace nejen poskytuje informace o algoritmech uznání medicinských diplomů, ale také navazuje kontakty s Českou lékařskou komorou, Ministerstvem zdravotnictví ČR a dalšími institucemi a organizacemi.
OSTATNÍ
MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ JAN LIPAVSKÝ JEDNAL S MINISTREM ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ VIETNAMU BUI THANH SONEM.
Díky velkému zájmu vietnamské společnosti o českou kulturu se připravuje otevření Českého centra v Hanoji a dále je v plánu také přímá letecká linka mezi Prahou a Hanojí.
DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY
2) Informace z našeho kraje
CPIC MLADÁ BOLESLAV
Co se u nás dělo?
Celý měsíc velmi intenzivně působíme v terénu a objíždíme hromadná ubytování, ve kterých bydlí ukrajinští uprchlíci. Přinášíme především informace týkající se změn v souvislosti s Lex Ukrajina V, ale jsme k dispozici i v jiných otázkách, které na nás obyvatelé těchto míst mají.
Dne 9.06.2023 jsme společně s ostatními středočeskými CPIC uspořádali Krajskou platformu pro adaptaci a integraci osob s dočasnou ochranou. Účastníky byli přední představitelé institucí, které se na integraci podílí. Výstupy z této platformy jsou předávány na jednání Strategické skupiny Vlády ČR.
Dne 14.06.2023 jsme byli součástí Dne zdraví a sociálních služeb. Celý den přinesl řadu příjemných setkání s návštěvníky této akce a pomohl k informovanosti veřejnosti o nabízených službách.
Dne 20.6.2023 jsme byli účastníky oslav k Mezinárodnímu dni uprchlíků, který v Hrzánském paláci organizoval Úřad Vlády ČR pod patronací zmocněnkyně vlády pro lidská práva. Toto setkání mělo za cíl poděkovat organizacím, které podporují všechny uprchlíky, kteří se na území ČR nachází, a výrazným způsobem se zasadili o zvládnutí uprchlické krize.
Co plánujeme na červenec?
2. 7. 2023 – Adaptačně-integrační kurz (UKR)
8. 7. 2023 – Adaptačně-integrační kurz (UKR)
12. 7. 2023 – setkání KOMUNITNÍHO KLUBU KlubOK pro ukrajinské ženy
15. 7. 2023 – Adaptačně-integrační kurz (UKR)
19. 7. 2023 – sociokulturní kurz PRACOVNĚ PRÁVNÍ MINIMUM S PŘEDSTAVENÍM ČINNOSTI SÚIP
22. 7. 2023 – Adaptačně-integrační kurz (AJ)
29. 7. 2023 – Adaptačně-integrační kurz (UKR)
I nadále můžete využívat služby našeho právníka, psychologickou konzultaci nebo navštívit Volnočasový klub pro děti. Informace o všech dostupných službách naleznete na našem webu a FB.
Každý den, krom úterý, jsme vám k dispozici v rámci odborného sociálního poradentství.
SERIÁL „TŘI OTÁZKY DO VLASTNÍCH ŘAD“
Tento měsíc pokračujeme představením další služby, kterou CPIC nabízí a tou jsou KURZY ČESKÉHO JAZYKA.
Kurzy českého jazyka jsou rozděleny na základní kurzy pro úplné začátečníky a intenzivní kurzy, které jsou určeny pro dlouhodobější výuku českého jazyka.
V odůvodněných případech, zejména v případě zranitelných skupin klientů, je možné uspořádat individuální či specializovaný kurz.
Jednou z oblíbených lektorek, která s naším Centrem spolupracuje a učí naše klienty, je i Mgr. Michaela Knížková, která tento měsíc odpovídá na naše 3 otázky:
Jak dlouho ve CPIC působíte a co vás k této práci přivedlo?
Ve CPICu působím od konce března 2022, kdy začínaly základní kurzy českého jazyka pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Po ruské invazi na Ukrajinu jsem hledala způsoby, jak pomoci lidem, kteří sem přišli, a po zvážení různých možností jsem zavolala do CPICu, abych zjistila, jestli nepotřebují učitele češtiny pro cizince. Tak začala naše spolupráce.
V čem Vás tato práce naplňuje?
Při výuce jazyků pomáháte druhým porozumět a domluvit se. Když přijedete někam, kde se nedomluvíte, je to jako když stojíte před obrovskou stěnou, kde je navíc tma a vlastně nic nevidíte, jenom víte, že před vámi něco je, narážíte do toho a nemůžete se dostat dál. Když se začnete učit, tak tu stěnu zalije světlo – otevřeli jste jedno z oken a jste schopni rozeznat, kde jsou další okna a také dveře. Ty dveře jednoho dne nakonec zvládnete otevřít a projdete skrz a s lidmi, kteří do té doby žili za stěnou, můžete navzájem sdílet svoje zkušenosti, zážitky, svoji kulturu, historii. Otevření těch dveří nám umožňuje vstoupit do úplně nového světa.
Jak konkrétně pomáháte klientům?
Pomáhám jim dorozumět se v různých komunikačních situacích s ohledem na jejich potřeby a zájmy. V základním kurzu českého jazyka to pak vypadá například tak, že se klienti učí komunikovat ve formální a neformální situaci, v situacích v obchodě, v restauraci, u lékaře, na úřadě apod.