Prostřednictvím našeho květnového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
Aktuality
Pobyty
VLÁDA SCHVÁLILA LEX UKRAJINA VII
Česká vláda 12. 6. 2024 schválila novelu zákona s názvem Lex Ukrajina VII. Ta umožní opětovně si prodloužit dočasnou ochranu (DO) a ekonomicky soběstačným ukrajinským uprchlíkům získat zvláštní druh dlouhodobého pobytu.
ASISTOVANÉ NÁVRATY NA UKRAJINU
Dne 1. června byl spuštěn pilotní projekt asistovaných dobrovolných návratů pro osoby pobývající v ČR na základě pobytového oprávnění vydaného v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Asistence bude využitelná při nákupu autobusové jízdenky z ČR nebo na zajištění zdravotnické služby přepravy pacienta neodkladné péče. Projekt poběží do 30. 11. 2024.
INFORMACE K CESTOVNÍM DOKLADŮM PRO UKRAJINSKÉ OBČANY
Ministerstvo zahraničních věcí Ukrajiny koncem května oznámilo obnovení poskytování konzulárních služeb pro své občany v zahraničí. Velvyslanectví Ukrajiny v Praze zároveň upozornilo, že ukrajinští muži v branném věku pobývající v ČR musí od 18. 6. k žádosti o vybranou konzulární službu přiložit i elektronický vojenský doklad, který získají přihlášením do aplikace Reserve +. Platný cestovní doklad je nezbytný pro vydání či prodloužení platnosti dlouhodobého víza, dlouhodobého či trvalého pobytu v ČR.
POMOC ZRANITELNÝM OSOBÁM PŘI PŘECHODU DO NÁJEMNÍHO BYDLENÍ
Držitelé DO mohou při přechodu ze státního humanitárního ubytování do bydlení nájemního využít ve vybraných krajích asistence neziskových organizací. Ty pomohou zranitelným osobám s hledáním komerčního bydlení, komunikací a související administrativou včetně počátečních nákladů.
Školství a výuka českého jazyka
TŘETÍ KOLO PŘIJÍMACÍCH ZKOUŠEK NA STŘEDNÍ ŠKOLY
Studenti, kteří nebyli přijati na střední školu v prvním a druhém kole, si mohou podat přihlášku do třetího kola přijímacího řízení. Seznam aktuálně nabízených míst na střední školy je na webu DiPSy (Digitální přihlašovací systém spravovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy). Ve třetím kole je nutné doručit přihlášku v listinné podobě přímo střední škole.
POČET UKRAJINSKÝCH DĚTÍ V ČESKÝCH ŠKOLÁCH SE MÍRNĚ ZVÝŠIL
Podle statistiky Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) z konce dubna stoupl počet dětí/žáků-uprchlíků z Ukrajiny oproti začátku školního roku o 1 449 (tři procenta) na celkových 49 539. Nejvyšší nárůsty ministerstvo eviduje v mateřských a středních školách.
ŽÁDOSTI O POSKYTNUTÍ DOTACE PRO ZAHRANIČNÍ STIPENDISTY NA VVŠ
MŠMT zveřejnilo výzvu k předkládání žádostí o poskytnutí dotace „Podpora zahraničních stipendistů studujících na veřejných vysokých školách v roce 2023“. Žádosti podává veřejná vysoká škola (VVŠ) v termínech, které jsou upřesněny na stránkách ministerstva.
Zaměstnanost
VOLNÝ PŘÍSTUP NA ČESKÝ TRH PRÁCE PRO OBČANY VYBRANÝCH ZEMÍ
Od 1. července 2024 začíná platit nařízení, které umožňuje občanům vybraných zemí volný přístup na trh práce v ČR. Jedná se o občany, Austrálie, Nového Zélandu, USA, Kanady, Británie, Izraele, Japonska, Jižní Koreje a Singapuru. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) jsou v Česku z těchto zemí dlouhodobě zaměstnáni především vysoce kvalifikovaní pracovníci. Volný přístup na trh práce ovšem nezajišťuje pobytové oprávnění v ČR a občané výše zmíněných států si tedy i nadále musí zažádat o platné pobytové oprávnění.
POVINNOST HLÁSIT INFORMACE O ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ ELEKTRONICKY
Zaměstnavatelé budou od 1. 7. muset hlásit zaměstnávání cizinců Úřadům práce ČR pouze digitální cestou. U agendy Informačních karet se bude nově používat pouze jeden formulář, prostřednictvím kterého se bude hlásit jak nástup, tak i odchod zaměstnance.
Zdravotnictví
ÚHRADA DLUHU ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNĚ NA SPLÁTKY
Zdravotní pojišťovny umožňují úhradu dluhu formou splátkového kalendáře. Žádost je nutné podat písemně a je vždy posuzována individuálně. Přesné podmínky je nutné vždy ověřit u konkrétní pojišťovny.
INFORMAČNÍ STRÁNKY PRO OSOBY S POHLAVNĚ PŘENOSNÝMI INFEKCEMI
Státní zdravotní ústav (SZÚ) za finanční podpory Ministerstva zdravotnictví vytvořil webové stránky pro osoby nakažené pohlavně přenosnými infekcemi. Cílem je informovat, nabídnout východiska a následně poskytnout konkrétní péči nakaženým. Informace jsou k dispozici v devíti jazycích.
PORADENSTVÍ PRO TĚHOTNÉ ŽENY
Nezisková organizace porodních asistentek UNIPA na svém webu poskytuje informační a poradenský servis těhotným ženám a jejich rodinám. Informace jsou dostupné v ukrajinském a ruském jazyce, online poradna je k dispozici i v angličtině.
Ostatní
ZPRÁVA O ČINNOSTI CENTER NA PODPORU INTEGRACE CIZINCŮ ZA ROK 2023
Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) zveřejnila Zprávu o činnosti za rok 2023, která detailně popisuje aktivitu 14 Center provozovaných SUZ MV a čtyř Center, která provozují jiní zřizovatelé. Jen CPIC SUZ MV v deseti krajích ČR přivítala loni přes 25 tisíc unikátních klientů, poskytla jim bezmála 145 tisíc služeb a asistovala 153 tisícům uprchlíků z Ukrajiny.
CPIC PATŘÍ MEZI NEJČASTĚJŠÍ A NEJDŮVĚRYHODNĚJŠÍ ZDROJE INFORMACÍ PRO OSOBY S DO
Podle průzkumu organizace SocioFaktor, zadaného Ministerstvem vnitra, patří Centra na podporu integrace cizinců (CPIC) mezi nejčastější, nejdůvěryhodnější, nejkvalitnější a nejdostupnější zdroje informací pro držitele dočasné ochrany (DO).
INFORMAČNÍ KARTY PRO UKRAJINSKÉ DĚTI A RODIČE
Nezisková organizace Society for All připravila pro ukrajinské děti a rodiče informační karty, které popisují nejčastější obtížné situace, se kterými se mohou potýkat. Radí, co dělat a na koho se v případě potřeby obrátit.
Další důležité odkazy
Průzkum týkající se života ukrajinských uprchlíků v Česku:
Dotazníkové šetření mezi českými obcemi o soužití s ukrajinskými uprchlíky:
Ukrajinská telefonická Linka psychologické krizové intervence dostupná z 21 zemí včetně ČR
Pravidla silničního provozu v ukrajinštině
Informace z našeho kraje
CPIC Plzeň
Co se u nás dělo?
Dne 12. 6. se v prostorách CPIC na Americké uskutečnil sociokulturní kurz na téma „Změna zaměstnavatele: základní postup“. Účastníci kurzu, kterýbyl tlumočen do španělského jazyka,se mimo jiné dozvěděli informace týkající se ukončení pracovního poměru, hledání nového zaměstnání a vyřízení zaměstnanecké karty.
Dne 22. 6. uspořádali pracovníci CPIC v TJ Sokol Plzeň — Doubravka Mezinárodní volejbalový turnaj. Hráči, mezi kterými byli občané Mongolska, Ukrajiny či Indonésie, si užili sportovní odpoledne v duchu fair play.
Akce pod záštitou UNICEF, které se konaly v červnu: 14. a 28. 6. strávili naši náctiletí klienti společné odpoledne s deskovými hrami (Klub pro mládež), 7. 6. se zúčastnili fotbalového odpoledne a 21. 6. zažili společný piknik v Borském parku. Veškeré informace o plánovaných akcích naleznete na instagramovém profilu mladez_plzen.
Během června jsme se zúčastnili několika komunitních plánování napříč regionem, na nichž jsme mimo jiné informovali o výstupu mapování situace na ubytovnách spojených se změnou v poskytování humanitárního bydlení od 1. září.
V červnu se v Centru konaly adaptačně-integrační kurzy tlumočené do anglického (8. 6., 22. 6.) a ruského (29. 6.) jazyka.
Co se u nás děje?
Změna v čase poskytování tlumočení do mongolského jazyka: nově je mongolský tlumočník ve CPIC v Plzni přítomen každý pátek od 9 do 12 hodin.
Vedená aktivita pro rodiče s dětmi do šesti lets názvem „Hravé dopoledne“ probíhá každý čtvrtek od 9 do 11 hodin a je zaměřena především na společné tvoření dětí a rodičů. Aktivita je podporována organizací UNICEF, registrace předem není nutná.
Klub pro mládež (věk 15+) probíhá ve CPIC každý sudý pátek a jeho cílem je setkávání mladých lidí. Odpoledne se většinou nese v duchu hraní deskových her či sportovních aktivit jako volejbal, bowling či minigolf.
Komunitní klub pro ženy a dívky, který vede studentka psychoterapie a absolventka sebezkušenostního výcviku v komunitní a skupinové psychoterapii, se koná každé pondělí od 15 do 17 hodin. Zájemkyně se mohou hlásit přímo v Centru nebo na adrese icplzen@suz.cz.
Pravidelná psychosociální podpora, určena předevšímukrajinským dětem (do 18 let), které se na území ČR ocitly v souvislosti s válečným konfliktem, je nadále poskytována každý pátek v čase 8-12 hodin. Sezení lze poskytnout i rodičům a vede je psycholog původem z Ukrajiny. Trvá 60 minut a je nutné se předem objednat na icplzen@suz.cz nebo osobně v Centru.
Kurzy českého jazyka pro děti ve věku 3-6 let, 6-13 let, středoškoláky ve věku 14-18 let, pět kurzů pro dospělé (začátečníky) jazykové úrovně A0 a také kurzy jazykové úrovně A1 (Neslovani) a A1 (Slovani) budou během letních prázdnin pozastaveny.
Ve spolupráci s UNICEF pokračuje Podpůrná skupina pro ukrajinské děti ve věku 11-16 let. Ta se pod vedením psychologa CPIC schází v Centru každou středu od 15 do 18 hodin.
CPIC Plzeňský kraj se stal součástí pracovní skupiny POTENCIÁL k tvorbě strategie rozvoje lidského kapitálu Plzeňského kraje. Za naše Centrum přispíváme informacemi z oblasti cizinecké problematiky.
Co máme v plánu?
Dne 4. 7. od 15 hodin se v prostorách CPIC na Americké uskuteční sociokulturní kurz na téma „Informace ke zkoušce z českého jazyka pro trvalý pobyt“. Účastníci se dozví informace k podmínkám získání trvalého pobytu a zkusí si testy z ČJ „nanečisto“.
Pro skupinu mladistvých klientů plánujeme na 5. 7. za podpory UNICEF odpoledne s badmintonem a na 19. 7. oblíbený bowling. Vše o akcích Klubu pro mládež naleznete na instagramovém profilu mladez_plzen.
V červenci budou adaptačně-integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do anglického jazyka, a to 20. 7. (veřejný kurz) a 13. 7. (neveřejný kurz). Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit zde
CPIC Domažlice
Co se u nás dělo?
Dne 19. 6. uspořádali pracovníci CPIC v Domažlicích sociokulturní kurz s názvem „Jak na bydlení“. Klienti byli seznámeni s možnostmi hledání bydlení a se souvisejícími pojmy jako kauce, hlášení změn adresy atd. Akce se konala v Městském kulturním středisku.
CPIC Tachov
Co se u nás dělo?
V červnu uspořádali pracovníci detašovaného pracoviště CPIC Tachov besedy v multikulturních třídách základních a středních škol. Vzdělávací přednášky byly zaměřeny na „Pravidla a možnosti brigád na Tachovsku — brigáda jako klíč k zaměstnání i sebevědomí a prevence zneužívání práce mladistvých“.
Za CPIC jsme se zúčastnili odborného semináře na téma „Domácí násilí“, který pořádalo město Tachov ve spolupráci s Územním odborem Tachov Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje. Cílem setkání bylo navázat spolupráci s organizacemi zabývajícími se problematikou domácího násilí.
Co se u nás děje?
Pod záštitou CPIC probíhají na základní škole v Tachově dva základní kurzy českého jazyka pro začátečníky. Kurzy budou v době letních prázdnin pozastaveny.