Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu (Kraj Vysočina).
1) Aktivity
Pobyt v ČR
LEX UKRAJINA VII – PŘEDBĚŽNÉ INFORMACE
Česká vláda připravuje další, již sedmou novelu zákonů Lex Ukrajina, která se věnuje i možnosti dalšího prodloužení dočasné ochrany (DO) a získání zvláštního dlouhodobého pobytu. Předběžné podmínky pro tento dlouhodobý pobyt by měly být min. dva roky nepřetržitého pobytu jako držitel DO, trestní bezúhonnost, finanční soběstačnost a nezávislost na sociálním systému. Návrh zákona je nyní v přípravné fázi, více informací bude zveřejněno v červnu.
OVĚŘENÍ PLATNOSTI ONLINE REGISTRACE K PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
K ověření platnosti registrace k prodloužení dočasné ochrany je zapotřebí datum narození a číslo jednací žádosti o prodloužení. Toto číslo se nachází v PDF potvrzení, které je ke stažení na profilu na frs.gov.cz, nebo v potvrzovacím e-mailu, který byl obdržen při rezervaci termínu.
ZMĚNA TERMÍNU PRO VYZNAČENÍ PRODLOUŽENÉ DOČASNÉ OCHRANY
Změnu termínu rezervace pro vyznačení prodloužené dočasné ochrany lze provést podle videonávodu, který zveřejnilo Ministerstvo vnitra. To však upozorňuje, že kapacity pracovišť jsou omezené a nelze zaručit dostupnost náhradních termínů do 30. 9. 2024.
Školství a výuka českého jazyka
ONLINE DOUČOVÁNÍ DĚTÍ S POTÍŽEMI
Organizace Člověk v tísni poskytuje online doučování ohroženým dětem a mladým lidem.
PROJEKT CZECHONLINE
Projekt Masarykovy univerzity v Brně s podporou Evropské unie přináší možnost výuky českého jazyka v online prostředí. Kurzy jsou zaměřeny na různé oblasti českého jazyka — každodenní, lékařská, obchodní a právní čeština a jazykový tandem.
MPSV ZVEŘEJNILO AVÍZO PLÁNOVANÝCH VÝZEV Z NÁRODNÍHO PLÁNU OBNOVY
Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) zveřejnilo avízo plánovaných výzev z Národního plánu obnovy „Modernizace a rozvoj pobytových služeb sociální péče II“ a „Zvyšování kapacit nepobytových sociálních služeb péče, služeb sociálního poradenství a služeb sociální prevence“.
Zaměstnanost
ČEMU VĚNOVAT POZORNOST U PRACOVNÍCH AGENTUR PRO CIZINCE
Mezinárodní organizace pro migraci v ČR (IOM ČR) nabízí na svém portále informace pro jednotlivce, kteří se rozhodnout vyhledat si práci pře agentury. Popisuje, co musí agentura splnit, aby byla věrohodná, jaký je základní proces zaměstnávání přes agenturu a na co by se měli zájemci o práci zaměřit, pokud chtějí skrze agenturu vykonávat zaměstnání.
Sociální systém
PODPORA PROTI VYKOŘISŤOVÁNÍ A OBCHODOVÁNÍ S LIDMI
Nevládní nezisková organizace La Strada nabízí pomoc při podezření z vykořisťování a obchodování s lidmi, ke kterému dochází většinou v pracovním prostředí. Tato služba je zdarma a je určena občanům ČR a cizincům, kterým je více než 18 let.
Ostatní
VOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU – INFORMACE PRO OBČANY EU
V pátek 7. června a v sobotu 8. června se budou v ČR konat volby do Evropského parlamentu. Hlasovat mohou občané EU starší 18 let s přechodným nebo trvalým pobytem na území České republiky, kteří jsou zapsaní v seznamu voličů.
SPOTŘEBITELSKÁ PORADNA
Spotřebitelská poradna dTestu začala poskytovat bezplatné poradenství také v ukrajinštině. Uprchlíci z Ukrajiny se tak na poradnu mohou obracet např. při řešení spotřebitelských problémů či potíží souvisejících s bydlením.
KOMUNIKAČNÍ KAMPAŇ „PRACUJEME TAM, KDE JE TŘEBA“
Společná kampaň Ministerstva vnitra, Úřadu vlády, zmocněnkyně vlády pro lidská práva a české kanceláře Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) představuje příběhy ukrajinských uprchlíků, kteří si v ČR našli práci.
ZPRÁVA O SOCIOEKONOMICKÉ SITUACI UPRCHLÍKŮ Z UKRAJINY
Česká kancelář IOM vydala souhrnnou zprávu za rok 2023 o socioekonomické situaci uprchlíků z Ukrajiny v Česku.
Další užitečné odkazy
Soubor nástrojů pro identifikaci a řešení problémů osob bez státní příslušnosti v ČR
Infografika Ministerstva vnitra k prodloužení dočasné ochrany k 1. 4. 2024
Aplikace MOVAPP obsahuje seznam základních česko-ukrajinských slov a frází k procvičování
2)Informace z našeho kraje
CPIC Jihlava
Co se u nás dělo?
Ve spolupráci s Úřadem práce Jihlava a Krajskou hospodářskou komorou Kraje Vysočina se konala Burza práce, na které se představili zaměstnavatelé a prezentovaly se nabídky pracovních míst. Cílem akce bylo přiblížit klientům možnosti zaměstnání v Jihlavě a okolí. Každý zaměstnavatel disponoval vlastním prezentačním stolem a informační kartou přeloženou do ukrajinského jazyka. Během celé akce byl k dispozici tlumočník do ukrajinského jazyka.
Během dubna si Aktivní mládež Vysočiny připravila řadu aktivit. Uskutečnily se herní večery, návštěva divadelního představení Kulový blesk v jihlavském Horáckém divadle a psychologický seminář zaměřený na temperament a charakter.
Otevřeli jsme novou aktivitu pro ty, kteří chtějí zlepšit své konverzační schopnosti a lépe komunikovat v českém jazyce. Klub se bude konat každou středu od 16:30 v našich prostorách na adrese Tolstého 15 v Jihlavě. Účastníci si budou moci rozšířit slovní zásobu prostřednictvím cvičení, práce ve skupinách či dvojicích a pomocí dialogů.
Co máme v plánu?
Dne 15. 5. se uskuteční sociokulturní kurz na téma «Změna zaměstnavatele». Zaměříme se na postup při změně zaměstnavatele, pracovního zařazení, jak změnu ohlásit na Ministerstvu vnitra apod.
Další sociokulturní kurz se uskuteční dne 27. 5. a bude zaměřen na téma «Sloučení rodiny» — kdo o ně může podle zákona požádat, jaké povinné dokumenty je k tomu třeba předložit a jakým způsobem se žádost podává.
V rámci naší terénní činnosti máme v plánu návštěvu ubytoven, které poskytují ubytování cizincům.
ADAPTAČNĚ INTEGRAČNÍ KURZY
Dne 16. 5. Adaptačně integrační kurz – tlumočen do anglického jazyka
Dne 21. 5. Adaptačně integrační kurz – tlumočen do ukrajinského jazyka
Dne 29. 5. Adaptačně integrační kurz – tlumočen do mongolského jazyka
KONTAKTNÍ MÍSTO HAVLÍČKŮV BROD
Naše kontaktní místo v Havlíčkově Brodě bude otevřeno dne 22. 5. od 14:30 do 17:00 hodin.
PSYCHOSOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ
Během května bude k dispozici také psychosociální poradenství ve dnech 10. 05., 13. 05., 23. 05. a 27. 05.
CPIC Pelhřimov
Co se u nás dělo?
V pátek 12. 4. proběhla v učebně Centra regionální platforma zaměřená na problematika výskytu šikany dětí s jiným mateřským jazykem. Ukázalo se, že k nežádoucímu násilnému chování dochází nejen směrem k dětem cizinců, ale i naopak. Účastníci sestavili seznam základních znaků chování u obětí i u útočníků. Poté společně nastínili procesy, jak postupovat v případě výskytu nežádoucího násilného chování ve škole i mimo školu. Závěry z jednání poslouží k vytvoření materiálu, který bude sloužit k informování rodičů při práci Centra.
Co máme v plánu?
Na květen připravujeme sociokulturní kurz zaměřený na problematiku šikany ve škole i mimo školu. Termín kurzu bude s předstihem zveřejněn na sociálních sítích a na letáčcích v Centru.
Ve čtvrtek 2. 5. a 9.5. od 14 do 16 hodin proběhne pravidelné sociokulturní poradenství v Humpolci. Kolegy bude možné navštívit na adrese Hradská 280, kancelář MAS číslo 9. Další konzultace se uskuteční 6. 6. a 13. 6. a dále vždy 1. a 2. čtvrtek v měsíci od 14 do 16 hodin. Poradenství se koná ve spolupráci se Společností pro rozvoj Humpolecka.