Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Jihočeský kraj.
AKTUALITY
Pobyt v ČR
KONEC ELEKTRONICKÉ REGISTRACE PRO PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Blíží se konec online registrace pro prodloužení dočasné ochrany na Informačním portálu pro cizince. Registrace bude možná do 15. března, v případě neprovedení dočasná ochrana zanikne.
PŘEHLEDNĚ – HLAVNÍ ZMĚNY V SOUVISLOSTI S LEX UKRAJINA VI
Centrum pro cizince Jihomoravského kraje vydalo pod záštitou Ministerstva vnitra ČR informační materiál týkající se hlavních změn souvisejících se zatím poslední novelou zákonů Lex Ukrajina (Lex Ukrajina VI).
Školství a výuka českého jazyka
ZMĚNY V PODÁNÍ ŽÁDOSTI O UZNÁNÍ ZAHRANIČNÍHO VZDĚLÁNÍ – NOSTRIFIKACE
Cizinci s dočasnou ochranou mohou podat žádost o nostrifikaci vysokoškolského vzdělání bezplatně do 31. března. Všechny žádosti podané po tomto datu už budou zpoplatněny.
LETNÍ ŠKOLA MIGRAČNÍCH STUDIÍ
Geografické migrační centrum ve spolupráci s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) a za podpory Informačního centra OSN Praha (UNIC) přijímá přihlášky na Letní školu migračních studií. Program je naplánován od 18. do 24. srpna na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze a je věnován tématu integrace uprchlíků. Přihlášku lze podat do konce dubna.
WEBINÁŘE V OBLASTI PRÁCE S DĚTMI S ODLIŠNÝM MATEŘSKÝM JAZYKEM
Národní pedagogický institut (NPI) přichystal pro období od února do června sérii webinářů, které se zaměřují na podporu žáků v běžné výuce, metody hodnocení a možnosti využití softwarových nástrojů včetně Chat GPT a aplikací. Všechny webináře jsou poskytovány zdarma, je nutné se však předem registrovat.
PROGRAM CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ PRO ÚČASTNÍKY Z UKRAJINY
Katedra rozvojových a environmentálních studií UPOL s podporou IOM Czechia a @U.S. Department of State: Bureau of Population, Refugees, and Migration nabízí od února program celoživotního vzdělávání Post-conflict reconstruction and development pro účastníky z Ukrajiny. Program vychází z potřeby rozšířit vzdělání zájemcům z řad kvalifikovaných ukrajinských uprchlíků, kteří mají zájem a potenciál podílet se na poválečné rekonstrukci a socioekonomickém rozvoji Ukrajiny. Jedná se o první program celoživotního vzdělávání tohoto typu v České republice.
JAK SE V ČR STUDUJE A ŽIJE ZAHRANIČNÍM STUDENTŮM
Dům zahraniční spolupráce (DZS) se v rámci iniciativy Study in Czechia již 20 let zabývá působením zahraničních studentů v Česku. V nejnovějším výzkumu přináší informace ohledně jejich motivace k výběru ČR jako studijní destinace či vnímání průběhu studia.
Zaměstnanost
JAK NA ŽIVOTOPIS, MOTIVAČNÍ DOPIS A PORTFOLIO DOKLADŮ
Národní centrum Europass ČR, součást Národního pedagogického institutu ČR, vytvořilo webovou platformu, která nabízí možnosti sestavit si svůj životopis, motivační dopis nebo portfolio. Nabízí také informace o tom, jak se uchytit na trhu práce. Na webu je možno si založit vlastní profil, kam se dají ukládat certifikáty o absolvovaných kurzech apod.
INFORMAČNÍ WEB K LEGÁLNÍ PRÁCI PRO CIZINCE
Webové stránky MPSV a Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) jsou věnované cizincům, kteří mají zájem v ČR legálně pracovat či svůj pracovní status zlegalizovat. Nabízejí užitečné a praktické odpovědi na otázky týkající se např. pobytu cizinců na území ČR, výhod legální práce v ČR či práv cizinců v oblasti zdravotní péče a sociálního zabezpečení.
Sociální systém
DARUJME KROUŽKY DĚTEM
Česká rada dětí a mládeže v rámci projektu Darujeme kroužky dětem spustila příjem žádostí o příspěvek na kroužky v hodnotě 2 000 Kč na 2. pololetí školního roku. Cílem je podpořit rodiny v těžké finanční situaci pobírající příspěvky na péči o dítě a také rodiny ukrajinských uprchlíků v tíživé finanční situaci, které pobývají v ČR na základě víza strpění či dočasné ochrany. Žádosti lze podávat do 14. dubna.
DVA ROKY INTEGRACE UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ V ČR
Výzkumná nezisková organizace PAQ Research zveřejnila další výzkum ze série Hlas Ukrajinců. Publikace přináší stručné informace o tom, jak se ukrajinským uprchlíkům v ČR daří v oblasti školství, práce a integrace.
DIGITALIZACE INFORMAČNÍCH KARET
MPSV přistoupilo k plné digitalizaci agendy informačních karet a sdělení při zaměstnávání cizinců. Zaměstnancům úřadu odpadne další manuální činnost a budou se moci více věnovat klientům. Ke zjednodušení dojde i na straně zaměstnavatelů.
Zdravotnictví
PSYCHOLOGICKÁ PODPORA V ČR
Organizace META o.p.s. nabízí na webu Inkluzivní škola výběr organizací, které poskytují psychologickou podporu nejen pro uprchlíky z Ukrajiny.
Financování
OPERAČNÍ PROGRAM AMIF
Do 15. března bude možné podat v rámci Operačního programu Azylového, migračního a integračního fondu (AMIF) žádost o podporu držitelů dočasné ochrany v oblasti bydlení. Oprávněnými žadateli mohou být nestátní neziskové organizace, obce, organizační složky státu a jimi zřízené příspěvkové organizace.
Ostatní
LAAHA – PLATFORMA PRO ŽENY A DÍVKY
Organizace UNICEF vytvořila webovou platformu pro ženy a dívky za účelem sdílení informací o zdraví, bezpečnosti, násilí a vztazích a o tom, jak v případě potřeby získat přístup ke službám. Stránky jsou dostupné v anglickém a ukrajinském jazyce.
PROJEKT NÁŠ HLAS PRO MLADÉ LIDI
Organizace Meta připravila projekt Náš hlas, který si klade za cíl rozšířit povědomí o problémech a oblastech, ve kterých se lidé s odlišnými kořeny setkávají se znevýhodněním. Do projektu se mohou zapojit mladí lidé ve věku 15-26 let, kteří mají jiný rodný jazyk nebo jejichž rodina má kořeny v jiné zemi, a kteří mají chuť se podílet na změně přístupu ve školách a veřejném prostoru k mladým lidem s odlišným mateřským jazykem či kořeny.
PŘÍBĚHY CIZINCŮ
Organizace Slovo 21 pro Ukrajinu spustila projekt Nejsme si cizí, který má za cíl přiblížit příběhy a osudy cizinců, kteří přišli do České republiky. Nejsme si cizí má přispět k odstranění bariér a navázání společné řeči cizinců a majoritní společnosti. Obsahem projektu budou zajímavé články, semináře pro budoucí žurnalisty, interaktivní výstava nebo výzkum o postoji Čechů k cizincům.
VZDĚLÁVACÍ PROGRAMY PRO DĚTI
Organizace TADY A TEĎ pravidelně realizuje podpůrné vzdělávací a aktivizační programy pro děti. V současné době nabízí možnost individuálního doučování prostřednictvím dobrovolníků.
Další důležité odkazy
INFOLINKA PRO CIZINCE
PRACOVNÍ PORTÁL PRO UKRAJINCE
SEZNAM ADVOKÁTŮ BEZPLATNĚ POMÁHAJÍCÍM UPRCHLÍKŮM Z UKRAJINY
APLIKACE PRO RODIČE OD UNICEF
VLÁDNÍ PRIORITY ADAPTACE A INTEGRACE DRŽITELŮ DOČASNÉ OCHRANY
INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC ČESKÉ BUDĚJOVICE
Co se u nás dělo?
V únoru se naše Centrum v rámci spolupráce s jazykovou školou AKAI KIKU zúčastnilo akce „Japonský den 2024“ a přednášek a workshopů zaměřených zejména na japonskou gastronomii, japonskou firemní kulturu či historii i současnost Japonska. Oblíbené byly workshopy, na kterých si účastníci měli možnost vyzkoušet například oblékání yukaty, skládanky z papíru (origami) či japonskou kaligrafii (shuji). Pod vedením Petra Stupky proběhl také workshop přípravy a ochutnávky variací na miso polévku.
Ve spolupráci s vietnamskou komunitou Jihočeského kraje jsme se zúčastnili oslav Vietnamského nového lunárního roku. Večer sestával z řady zajímavých aktivit, rozhovorů či hudebních a tanečních vystoupení v tradičních svátečních oděvech. Oslava byla spojena s ochutnávkou specialit typických pro vietnamskou kuchyni.
V únoru se v našem Centru uskutečnily dva sociokurzy. Ten první byl na téma „Finanční gramotnost“, zaměřený na seznámení se základními pojmy a získání znalostí týkajících se zodpovědného nakládání s penězi, zatímco ten druhý, „Jak vyplnit daňové přiznání“, byl určený pro cizince, kteří si podávají daňové přiznání sami.
V rámci aktivit Komunitního klubu Mlaďák 15+ proběhlo další setkání některých účastníků z řad mládeže 15+ z různých CPIC v rámci celé ČR na akci „Návštěva JumpPark Zličín“ v Praze.
Fotografie z našich akcí naleznete také na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/cpic.projihoceskykraj
Co se u nás děje?
V průběhu února proběhly první lekce (z celkem 12) nové volnočasové aktivity pro děti a mládež ve věku od 12-18 let s názvem „Základy tvorby webu“, která bude probíhat každý pátek v čase 17:00-19:00. Aktivita je určena pro všechny zájemce o svět techniky a tvorbu webových stránek od nuly pomocí jazyků HTML, CSS a JavaScript.
Postupně jsme také zahájili výuku českého jazyka. Kurzy základní úrovně probíhají nejen v našem Centru v Českých Budějovicích, ale i v několika dalších městech v rámci Jihočeského kraje (Písek, Jindřichův Hradec, Tábor). V reakci na poptávku jsme také nově otevřeli online kurzy českého jazyka, a to zejména pro vietnamsky a anglicky hovořící klienty.
PRAVIDELNÉ AKTIVITY V CENTRU (KNĚŽSKODVORSKÁ 2296, České Budějovice):
KLUBÍČKO – úterý 9:00-11:00 (dětský klub pro nejmenší, aktivita pro maminky s dětmi ve věku 0-3 roky)
INTEGRAČNÍ DĚTSKÝ KLUB – středa 16:30-18:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
KLUBÍK MEZINÁRODNÍCH DESKOVÝCH HER – čtvrtek 16:00-17:30 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
SEDMIKRÁSKA – úterý 15:00-17:00 (umělecko-výtvarný kroužek pro holčičky a slečny ve věku 5-14 let)
KOMUNITNÍ KLUB MLAĎÁK – čtvrtek 17:00-19:00 (volnočasová aktivita pro mládež 15-20 let)
KOMUNITNÍ KLUB PRO ŽENY A DÍVKY – čtvrtek 19:00-20:00 a neděle 14:00-17:00
KONVERZAČNÍ KLUB MLAĎÁK — pondělí 16:00-18:00 (volnočasová aktivita pro mládež 15-20 let)
KLUB PRO HOLKY A KLUKY – úterý 15:30-17:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-10 let a 11-14 let)
ZÁKLADY TVORBY WEBU PRO MLÁDEŽ – pátek 17:00-19:00 (aktivita pro děti ve věku 12-18 let)
Co máme v plánu?
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY
Dne 2. 3. veřejný kurz v CPIC s tlumočením do thajštiny
Dne 23. 3. veřejný kurz v CPIC s tlumočením do angličtiny
Všichni cizinci, na které se povinnost absolvování kurzu vztahuje, si mohou vybrat z celkem devíti jazykových mutací, do kterých jsou tyto kurzy tlumočeny.
SOCIOKURZ BEZPEČNÉHO PROVOZU
Ve středu 6. 3. od 16:00 do 18:00 hodin ve spolupráci s Městskou policií pořádá CPIC v Českých Budějovicích sociokurz s workshopem na téma „Pravidla bezpečného provozu“. Ten jezaměřený zejména na oblast Českých Budějovic a okolí.
DALŠÍ AKCE
Ve středu 20. 3. od 16:00 do 19:00 hodin proběhne v Centru akce s názvem „Velikonoční workshop“. Bude rozdělena do dvou částí: v té první seznámíme účastníky s velikonočními zvyky a tradicemi, zatímco ta druhá bude věnována workshopu, na kterém si budou zájemci moci vyrobit vlastní velikonoční dekorace. Pro děti bude připraven i foto koutek s velikonoční tématikou a malí i velcí účastníci budou mít možnost ochutnat klasické velikonoční pečivo.
V současné době probíhá intenzivní příprava na akci „Bowlingový turnaj“, a to v rámci aktivit a prohloubení vztahů mezi členy Komunitního klubu Mlaďák 15+.
Informace o aktuálním dění v našem Centru naleznete na našich webových stránkách CPIC pro Jihočeský kraj.
DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ CPIC PÍSEK
Co se u nás dělo?
V únoru jsme pro naše dětské klienty otevřeli dětský klub „Kalyna“, který probíhá pravidelně každý čtvrtek od 15:00 do 17:00 hodin. Pro děti ve věku 6-10 let je připravena řada interaktivních her, pohybových aktivit a zábavného tvoření, při kterém mohou rozvíjet své dovednosti a navazovat nová přátelství.
V průběhu února jsme uspořádali sociokurzy na téma „Vyúčtování záloh na služby v pronajatých bytech“ a „Prodloužení dočasné ochrany 2024“.
Co se u nás děje?
Pro naše klienty jsme opět zahájili výuku kurzů českého jazyka základní úrovně. Kurzy probíhají pravidelně vestředu v čase 16:30-18:00 a neděli v časech 10:00-11:30 a 11:30-13:00 na adrese ZŠ J. K. Tyla, Tylova 2391, 397 01 Písek.
V reakci na poptávku jsme v průběhu února nově spustili také online kurz určený zejména pro klienty z Blatné a okolí. Koná se každéúterý od 16:00 do 17:30 hodin.
Pravidelné odborné sociální poradenství probíhá na adrese našeho Centra, v ulici Nádražní 11988, každé pondělí v čase 12:00-17:00 a každou středu v čase 8:00-12:00. V úterý a čtvrtek se pracovnice soustředí na terénní činnost. Poradenství tak může probíhat i přímo v místě bydliště klientů, po předchozí domluvě je možné zajistit také tlumočníka.
Každé pondělí od 12:00 do 17:00 hodin mají naši klienti možnost využít též psychosociální poradenství.
Právní poradenství je nyní ve CPIC Písek zrušeno, o případném znovuotevření budeme včas informovat.
Co máme v plánu?
V březnu se naše pracovnice zúčastní několika setkání se zástupci zainteresovaných institucí a organizací souvisejících s problematikou integrace cizinců, a to setkání pracovních skupin Střednědobého plánu rozvoje sociálních služeb ORP Písek 2024-2026 a setkání KOKO neziskových organizací a poskytovatelů sociálních služeb na Písecku.
Rádi jsme také přijali pozvání na pátek 22. 3. k panelové diskuzi „O VÁS S VÁMI — Jak se daří začleňování cizinců v Písku“, které se zúčastní i cizinci (držitelé dočasné ochrany a jiných pobytových oprávnění), zástupci města, místních škol, Charity aj.
SOCIOKURZY
Ve středu 6. 3. od 16:30 do 18:00 hodin pořádá naše pracoviště sociokurz na téma „Daňové přiznání“. Probereme na něm a vysvětlíme všechny potřebné informace související se správným vyplněním daňového přiznání, formulářů a potřebných dokumentů. Sociokurz je zaměřen zejména na cizince, kteří si budou podávat daňové přiznání sami.
Ucelené informace související se zápisem do mateřských a základních škol jsme připravili pro naše klienty v rámci sociokurzu „Zápisy do MŠ a ZŠ“, který proběhne v pondělí 11. 3. od 16:30 do 18:00 hodin. Rodiče budou mít možnost získat jasnější přehled o tom, které náležitosti jsou k zápisu potřeba, na co se připravit a jak samotný zápis probíhá.
DALŠÍ AKCE
V pondělí 25. 3. od 16:00 do 18:00 hodin pořádáme akci „Velikonoce“, v rámci které účastníky nejen seznámíme s typickými velikonočními tradicemi a zvyklostmi, ale na souvisejícím workshopu bude mít každý možnost vyrobit si svou vlastní velikonoční dekoraci. Pro nejmenší bude připraveno jednoduché tematické tvoření z papíru. K dispozici budou ochutnávky klasického velikonočního pečiva.
KONTAKTNÍ PRACOVIŠTĚ V JINDŘICHOVĚ HRADCI
Co se u nás děje?
Na výuku základního kurzu českého jazyka, který se těší velkému zájmu z řad našich klientů, jsme opět navázali v průběhu února. Kurz mohou klienti navštěvovat jednou týdně, a to každou středu od 15:30 do 17:00 hodin.
Odborné sociální poradenství zajišťujeme na adrese kontaktního místa, Pravdova 837, a to každé pondělí v čase 12:00-17:00 a středu v čase 8:00-12.00. Po předchozí domluvě je možné klientům poskytnout i doprovod (např. na úřad nebo k lékaři) s využitím tlumočníka.
DĚNÍ V JINÝCH ORGANIZACÍCH:
Městská knihovna Tábor v pondělí 18. 3. pořádá od 9:30 do 10:30 hodin čtenářský klub s názvem „Lojzík“, který je určen pro nejmenší děti ve věku 1-3 let. Děti se zde formou her, tvoření, rýmování, písniček a drobných dramatizací seznámí s příběhy a pohádkami z dětských knížek. Letáček s podrobnostmi v české a ukrajinské verzi a více informací ke čtenářskému klubu jsou k dispozici zde: Lojzík — čtenářský klub pro nejmenší (knihovnatabor.cz)
V rámci tvořivých dílen, které probíhají v Městské knihovně Tábor již pravidelně, pořádá knihovna v úterý19. 3.od 16:00 do 18:00 hodin „Dílnu tradičního patchworku“ – šicí techniky, která spočívá v sešívání malých, různě barevných kousků látek tak, aby vytvářely geometrické vzory. Více informací naleznete zde: Dílna tradičního patchworku (knihovnatabor.cz)
Na stránkách Městské knihovny Tábor naleznete také odkaz ke stažení dvojjazyčného časopisu Parťák určeného pro ukrajinské děti žijící v Česku. Časopis je vhodný pro holky a kluky od 8 do 13 let a zábavnou formou představuje dětem Českou republiku (tradice, pověsti, oblíbená výletní místa a mnoho dalšího). Odkaz zde: Dvojjazyčný časopis Parťák – Skautská křižovatka
Chcete se naučit česky, ale všechny kurzy jsou plné? Pro zájemce o samostudium českého jazyka posbíralo písecké jazykové centrum Alphabet s.r.o. užitečné zdroje, které naleznete na odkaze: Samostudium češtiny — užitečné odkazy :: jcalphabet.cz