Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Jihočeský kraj.
AKTUALITY
Pobyt v ČR
REGISTRACE PRO PRODLOUŽENÍ DOČASNÉ OCHRANY
Od 8. ledna do 15. března probíhá online registrace pro prodloužení dočasné ochrany, která bude platná do 31. 3. 2025.
VYCESTOVÁNÍ MIMO ČR PRO OBČANY UKRAJINY
Od 1. 1. 2024 došlo k úpravě podmínek pro ukončení zdravotního pojištění po dobu dlouhodobého pobytu v cizině. Nově musí cizinec splnit podmínku minimální délky nepřetržitého pobytu, která je 6 měsíců, v opačném případě není možné zdravotní pojištění v ČR ukončit a je potřeba zdravotní pojištění hradit za celé období, jako by k odhlášení vůbec nedošlo. Nově navíc není možné podat oznámení o dlouhodobém pobytu zpětně.
STĚHOVÁNÍ KACPU V OLOMOUCI A JIHLAVĚ
KACPU v Olomouci bude od 12. 2. 2024 otevřeno na nové adrese: třída Kosmonautů 989/8, 779 00 Olomouc. Poslední úřední denKACPU na původní adrese je 26. 1. Takév Jihlavě bude KACPU od 12. 2. otevřeno na nové adrese: třída Legionářů 2813/10, 586 01 Jihlava. Dne 2. 2. dojde k uzavření KACPU na původní adrese.V mezidobímohou ukrajinští uprchlíci žádat o dočasnou ochranu na jiném nejbližším KACPU.
Školství a výuka českého jazyka
ZÁPISY NA SŠ A VOŠ
Přihlášky ke studiu na středních školách a vyšších odborných školách je možno podávat v termínu od 1. do 20. února 2024, a to na obory, na kterých není nutno vykonávat talentovou zkoušku. Cizincům se podle zákona Lex Ukrajina na jejich žádost promíjí zkouška z českého jazyka. Na základě žádosti, kterou cizinec připojí k přihlášce, má právo vykonávat písemný test jednotné přijímací zkoušky ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace v ukrajinském jazyce.
ELEKTRONICKÉ PŘIHLÁŠKY NA SŠ KROK ZA KROKEM
Digitalizace procesu podávání přihlášek bude zajištěna prostřednictvím digitálního přihlašovacího systému (DIPSY), který v souladu s novelizací školského zákona spustí Cermat ve spolupráci s MŠMT v polovině ledna pro školy a od 1. února pro uchazeče a jejich rodiče.
Odkaz na digitální přihlašovací systém (DIPSY) od 1.2. 2024
KONEC OSVOBOZENÍ OD POPLATKU ZA NOSTRIFIKACI
Osvobození od poplatku za uznání zahraničního vysokoškolského vzdělávání a kvalifikace pro držitelé dočasné ochrany z důvodu ozbrojeného konfliktu na Ukrajině bude platit pouze pro žádosti podané do 31. března 2024.
ATUÁLNÍ POČTY UKRAJINSKÝCH DĚTÍ NA ČESKÝCH ŠKOLÁCH
MŠMT zveřejnilo aktuální počty dětí, které navštěvují školní zařízení. Celkově bylo k 30. září 2023 v českých mateřských, základních a středních školách 48 090 dětí a žáků ukrajinských uprchlíků. To je o 2 195 méně než před rokem a aktuálně tvoří podíl 2,6 procenta.
LETNÍ ŠKOLY SLOVANSKÝCH STUDIÍ
MŠMT zveřejnilo informace o přihlášení na letní studijní kurzy pořádané několika veřejnými školami v ČR. Kurzy se konají od července do září a jsou určeny zahraničním studentům, kteří se zajímají o český jazyk, literaturu a historii a kulturu, dále pak odborníkům v oblasti školství a akademikům v oboru bohemistika a slavistika. Termín pro příjem přihlášek je do 31. 3. 2024.
ČEŠTINA PRO UKRAJINCE FORMOU SAMOSTUDIA
Portál Seduo nabízí videokurz Čeština pro Ukrajince pro všechny, kteří se potřebují dorozumět při každodenních činnostech. Je online, rozdělený do dvanácti krátkých lekcí a je zdarma.
ONLINE výuka češtiny
Pro cizince je k dispozici také portál Umíme česky, kde je možné si zábavnou formou osvojit český jazyk.
CO DĚLAT PRO ZVÝŠENÍ MOTIVACE VÍCEJAZYČNÝCH ŽÁKŮ V ZŠ
Dne 7. 2. 2024 se uskuteční online setkání pro všechny asistentky a asistenty pedagoga se zaměřením na sdílení zkušeností, dobré praxe i praktických ukázek a tipů, jak podporovat vyučující při práci s vícejazyčnými žáky v ZŠ.
Zaměstnanost
NOVÍ SPECIALISTÉ NA ÚŘADU PRÁCE
Na Úřadu práce jsou k dispozici noví specialisté, kteří cizincům poskytují kariérní poradenství. Pomohou jim s hledáním práce, s postupem uznání vzdělání, sepsáním životopisu, nabídnou rekvalifikační kurzy nebo kurzy českého jazyka proplácené Úřadem práce.
Sociální systém
ZNAKUJEME S TAMTAM
Organizace Tamtam nabízí pomoc ukrajinsky a rusky hovořícím lidem se sluchovým postižením, jejich rodinám, rodinám s neslyšícími dětmi a jejich blízkým. Nabízí telefonní komunikaci v ukrajinském a ruském jazyce a poskytuje psychologickou podporu a sociální poradenství.
Video ve znakovém jazyce UA
POMOC DĚTEM A NEZLETILÝM BEZ DOPROVODU
Ministerstva vnitra (MV) a práce a sociálních věcí (MPSV) vytvořila informační leták s důležitými odkazy a kontakty v případě, že na území ČR přicestuje samotné dítě nebo dítě v doprovodu cizích osob.
ZAPOČITATELNÉ NÁKLADY NA BYDLENÍ PRO ZRANITELNÉ OSOBY
Od 1. ledna 2024 došlo ke zvýšení započitatelných nákladů na bydlení pro zranitelné osoby.
Zdravotnictví
PRODLOUŽENÍ ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ PŘI PRODLOUŽENÍ DO
Po prodloužení dočasné ochrany bude ukrajinským uprchlíkům prodlouženo i zdravotní pojištění. O nový průkaz je možno žádat online či osobně na pobočkách pojišťovny
POMOC S UPLATNĚNÍM VE ZDRAVOTNICTVÍ
Spolek Umíme pečovat pod záštitou MZČR a IPVZ založil webové stránky pro uprchlíky z Ukrajiny, kteří potřebují pomoci s uplatněním na trhu práce v oblasti zdravotnictví, sociálních službách a nelékařských profesích. Nabízí informace o tom, jak postupovat po příjezdu do ČR, o nabídkách práce v oboru a kvalifikacích.
MEDIÁTOR PODPORY ZDRAVÍ PRO UKRAJINU
Státní zdravotnický ústav (SZÚ) má ve spolupráci s UNICEF v plánu usnadnit přístup ke zdraví a zdravotní péči pro Ukrajince dočasně žijící v ČR. Cílem je zlepšit informovanost o zdraví, prevenci nemocí, získat dovednosti v oblasti životního stylu a zjistit, jak funguje zdravotnický systém v ČR.
UČEBNICE PRO NELÉKAŘSKÉ ZDRAVOTNÍKY Z UKRAJINY
Webové stránky Publi nabízejí ke čtení a stažení e-učebnici s názvem Léčíme česky. Kniha je určena nelékařským zdravotnickým pracovníkům, kteří přicházejí do České republiky z Ukrajiny a mají zájem se naučit česky.
OSVĚTOVÁ KAMPAŇ O ČESKÉM ZDRAVOTNICTVÍ PRO UPRCHLÍKY
Národní asociace pacientských organizací ve spolupráci se společností MSD spustila osvětovou kampaň na Facebooku a Instagramu, která vysvětluje základní oblasti přístupu ke zdravotní péči. Je zaměřena na ukrajinské uprchlíky, kteří se špatně orientují v systému českého zdravotnictví. Více informací https://silapacientu.cz/2024/01/12/spustili-jsme-osvetovou-kampan-o-ceskem-zdravotnictvi-pro-ukrajinske-uprchliky/
Financování
NÁRODNÍ DOTAČNÍ TITUL
Ministerstvo vnitra vypsalo pro tento rok dotační výzvu pro poskytování dotací ze státního rozpočtu na výdaje spojené s realizací projektů obcí na podporu integrace držitelů dočasné ochrany na lokální úrovni. Cílovou skupinou jsou držitelé dočasné ochrany a další legálně na území ČR pobývající cizinci ze třetích zemí a EU. O dotaci mohou žádat nejen obce, ale také dobrovolný svazek obcí, město nebo městská část a obvod. Termín příjmu žádostí v prvním kole je do 10. února.
Ostatní
ANALÝZA FINANČNÍ A BYTOVÉ SITUACE UKRAJINSKÝCH UPRCHLÍKŮ
KURZ O MIGRACI
Organizace Člověk v tísni připravila bezplatný on-line kurz Labyrint migrace. Je primárně určen pro učitele druhého stupně základních škol, učitele středních škol a pracovníky s mládeží, využít ho ale mohou všichni, kteří se chtějí dovědět více o tématu migrace.
Další užitečné odkazy
PROGRAM KVALIFIKOVANÝ ZAMĚSTNANEC – AKTUALIZOVANÉ KVÓTY
INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC ČESKÉ BUDĚJOVICE
Co se u nás dělo?
Od ledna jsme aktivity pro naše dětské klienty rozšířili o umělecko-výtvarný kroužek „Sedmikráska“, který v našem Centru probíhá pravidelně každéúterý v čase 15:00-17:00 hodin. Kroužek je určený pro malé i velké slečny ve věku od 5 do 14 let.
V souvislosti s navázáním spolupráce se společností ProfiButcher s.r.o. z Plané nad Lužnicí proběhl v lednu neveřejný adaptačně-integrační kurz, určený přímo pro zaměstnance této společnosti. Kurz byl tlumočen do anglického jazyka.
Fotografie z našich akcí naleznete také na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/cpic.projihoceskykraj
Co se u nás děje?
V rámci psychosociálního poradenství, které v našem Centru probíhá pravidelně každou středu v čase 12:00 — 17:00 hodin, budou mít nyní klienti možnost využít arteterapii – Jungiánskou písečnou terapii (sandplay).
Pravidelné aktivity na adrese našeho Centra (Kněžskodvorská 2296, ČB):
KLUBÍČKO – úterý 9:00-11:00 (dětský klub pro nejmenší, aktivita pro maminky s dětmi ve věku 0-3 roky)
INTEGRAČNÍ DĚTSKÝ KLUB – středa 16:30-18:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
KLUBÍK MEZINÁRODNÍCH DESKOVÝCH HER – čtvrtek 16:00-17:30 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
KOMUNITNÍ KLUB MLAĎÁK – čtvrtek 17:00-19:00 (volnočasová aktivita pro mládež 15-20 let)
KOMUNITNÍ KLUB pro ženy a dívky – čtvrtek 19:00-20:00 a neděle 14:00-17:00
Další pravidelné aktivity:
KONVERZAČNÍ KLUB MLAĎÁK — pondělí 16:00-18:00 (aktivita pro mládež 15-20 let, na adrese Husova tř.622/45, ČB)
KLUB PRO HOLKY A KLUKY – úterý 15:30-17:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-10 let a 11-14 let, na adrese Husova tř. 622/45. ČB)
Co máme v plánu?
Od února opět zahajujeme výuku českého jazyka. Prezenční kurzy, které probíhají na adrese našeho Centra Kněžskodvorská 2296 v Českých Budějovicích, jsme vzhledem k velké poptávce doplnili také o online kurzy.
Pro děti a mládež ve věku 12-18 let bude od února v našem Centru každý pátek od 17:00 do 19:00 hodin probíhat nová aktivita s názvem „Základy tvorby webu pro mládež“. Mladé lidi bychom také rádi motivovali k budoucímu studiu a zároveň jim umožnili nahlédnout do světa techniky.
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY
Dne 18. 2. veřejný kurz ve CPIC s tlumočením do mongolštiny.
Dne 24. 2. veřejný kurz ve CPIC s tlumočením do ukrajinštiny.
Všichni cizinci, na které se povinnost absolvování tohoto kurzu vztahuje, si mohou vybrat z celkem devíti jazykových mutací, do kterých jsou tyto kurzy tlumočeny. Výjimkou nejsou ani kurzy v raritních jazykových mutacích (japonština, thajština).
PLATFORMA PREVENCE KRIMINALITY
V úterý 20. 2. proběhne v našem CPIC v Českých Budějovicích a ve spolupráci s Městskou policií platforma na téma „Prevence kriminality z pohledu MP“.
SOCIOKURZ FINANČNÍ GRAMOTNOSTI
Ve středu 7. 2. od 16:00 do 18:00 hodin pořádá naše CPIC v Českých Budějovicích sociokurz s workshopem na téma „Finanční gramotnost pro dospělé“.
JAPONSKÝ DEN
Ve spolupráci s jazykovou školou AKAI KIKU proběhne v sobotu 3. 2. od 9:00 do 17:00 hodin na adrese Kněžskodvorská 2296 „Japonský den“. Pro účastníky bude připravena řada přednášek (japonská gastronomie, japonská firemní kultura očima cizince, japonské zahrady) a workshopů(origami, oblékání yukaty, kaligrafie, manga portrét, variace na miso polévku atd.).
V rámci aktivit Komunitního klubu Mlaďák 15+ proběhne v sobotu 17. 2. další setkání účastníků z řad mládeže 15+ z různých CPIC. Tentokrát se tak stane při návštěvě JumpParku Zličín v Praze.
V blízké budoucnosti plánujeme v rámci spolupráce s Policií České republiky uspořádat sociokurz na téma „Bezpečnost silničního provozu“.
Informace o aktuálním dění v našem Centru naleznete na našem webu CPIC pro Jihočeský kraj.
DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ CPIC PÍSEK
Co se u nás dělo?
Dne 29. 1. jsme zorganizovali workshop na téma „Přihlášky na střední školy“. Cílem bylo předání všech ucelených informací dětem a jejich rodičům v souvislosti s blížícím se termínem podání přihlášek na SŠ.
Co se u nás děje?
V rámci psychosociálního poradenství, které v našem Centru probíhá pravidelně každé pondělí v čase 12:00-17:00 hodin, budou mít naši klienti nově možnost využít také arteterapii – Jungiánskou písečnou terapii (sandplay).
Pravidelné odborné sociální poradenství se koná na adrese našeho Centra v ulici Nádražní 11988 každé pondělí v čase 12:00-17:00 hodin a každou středu v čase 8:00-12:00 hodin. V úterý a ve čtvrtek se pracovnice soustředí na terénní činnost. Poradenství může probíhat i přímo v místě bydliště klientů, po předchozí domluvě je možné zajistit také tlumočníka.
Právní poradenství je nyní zrušeno, o případném znovuotevření budeme včas informovat.
Co máme v plánu?
Od středy 7. 2. budou našim klientům k dispozici opět základní kurzy českého jazyka. Výuka bude probíhat pravidelně každou středu od 16:30 do 18:00 a od 18:00 do 19:30 na adrese ZŠ J.K. Tyla, Tylova 2391, 397 01 Písek.
V rámci Jihočeského regionu bude našim klientům k dispozici také online kurz českého jazyka, který nahradí prezenční kurz, jenž probíhal v Blatné. První lekce se uskuteční v úterý 6. 2., kurz bude dále pokračovat každé úterý v čase 16:00-17:30 hodin.
Pro naše dětské klienty plánujeme v průběhu února otevření dětského klubu „Kalyna“, který se bude konat pravidelně každý čtvrtek od 15:00 do 17:00 hodin na adrese našeho CPIC. Klub je určen pro děti ve věku 6-10 let a těšit se zde mohou např. na tvořivé dílny, malování, interaktivní hry či pohybové aktivity.
KONTAKTNÍ PRACOVIŠTĚ V JINDŘICHOVĚ HRADCI
Co se u nás děje?
Od začátku února opět navazujeme na výuku základního kurzu českého jazyka, který se těší velkému zájmu mezi našimi klienty. Kurz bude probíhat jednou týdně, a to každou středu od 15:30 do 17:00 hodin. První hodina se bude konat ve středu 7. 2.
Odborné sociální poradenství zajišťujeme na adrese kontaktního místa, Pravdova 837, v pravidelných časech, a to každé pondělí v čase 12:00-17:00 a středu v čase 8:00-12.00 hodin. Po předchozí domluvě je možné klientům poskytnout i doprovod (např. na úřad nebo k lékaři) s využitím tlumočníka.
DĚNÍ V JINÝCH ORGANIZACÍCH:
Městská knihovna Tábor pořádá v pondělí 12. 2. od 9:30 do 10:30 čtenářský klub „Lojzík“, který je určen pro nejmenší děti ve věku 1-3 let. Děti se zde formou her, tvoření, rýmování, písniček a drobných dramatizací seznámí s příběhy a pohádkami z dětských knížek. Letáček s podrobnostmi v české a ukrajinské verzi a více informací ke čtenářskému klubu k dispozici zde: Lojzík — čtenářský klub pro nejmenší (knihovnatabor.cz)
V rámci tvořivých dílen, které probíhají v Městské knihovně Tábor již pravidelně, pořádá knihovna v úterý20. 2. od 16:00 do 18:00 hodin „Dílnu pletení“, která je určena pro všechny zájemce o svět jehlic a příze bez ohledu na úroveň pletařských zkušeností. Více informací k dílnám naleznete zde: Dílna pletení (knihovnatabor.cz)
Na stránkách Městské knihovny Tábor naleznete také odkaz ke stažení dvojjazyčného časopisu Parťák určeného ukrajinským dětem žijícím v Česku. Časopis je vhodný pro holky a kluky od 8 do 13 let a zábavnou formou představuje Českou republiku (tradice, pověsti, oblíbená výletní místa a mnoho dalšího). Odkaz naleznete zde: Dvojjazyčný časopis Parťák – Skautská křižovatka
Knihovna také pravidelně pořádá kurzy českého jazyka určené pro začátečníky a mírně pokročilé. Více informací naleznete zde: Knihovna pomáhá / Бібліотека допомагає (knihovnatabor.cz)
Junák – český skaut z.s. pořádá již druhé kolo akce „Světlo a teplo pro Ukrajinu“, v rámci které mohou lidé vyrábět svíčky. Hotové svíčky je možné zanést do konce února také na adresu CPIC Písek, Nádražní 1988. Více informací zde: https://www.skaut.cz/svickyproukrajinu/