Prostřednictvím našeho prosincového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Plzeňský kraj.
1) Aktuality
Pobyt v ČR
PRODLUŽOVÁNÍ DOČASNÉ OCHRANY V ROCE 2024
Prodlužování dočasné ochrany v roce 2024 bude probíhat obdobně jako letos. Cizinec bude muset učinit online registraci a následně se dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra k vylepení vízového štítku.
ZMĚNA V TISKOPISU K ŽÁDOSTI O POSKYTNUTÍ DOČASNÉ OCHRANY
Od 3. listopadu došlo k aktualizaci tiskopisu, který je nutné přiložit k žádosti o dočasnou ochranu (DO). Starší verzi tiskopisu již nelze použít.
WEBINÁŘ K LEX UKRAJINA VI
Dne 8. prosince proběhne ve spolupráci OAMP – Správy uprchlických zařízení (SUZ) a Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) webinář k navrhované novele Lex Ukrajina VI. Tématy budou prodlužování DO a víz za účelem strpění v roce 2024, změny v rámci KACPU, přidělování prvotního ubytování, nouzové ubytování, změny v oblasti HUD a dávky MP.
INFOLINKA PRO OSOBY S DOČASNOU OCHRANOU HLEDAJÍCÍ UBYTOVÁNÍ
Organizace Romodrom a IOM spustily novou bezplatnou infolinku pro osoby s dočasnou ochranou, kteří mají potíže s ubytováním. Linka funguje od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin a je dostupná v ukrajinštině, češtině a ruštině. Číslo je +420 800 933 339.
Školství a výuka českého jazyka
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ, VYSOKÉ A VYŠŠÍ ODBORNÉ ŠKOLY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vydalo opatření, které cizincům s DO při přijímacích řízení na střední, vysoké a vyšší odborné školy ve školním roce 2024/2025 promíjí zkoušku z českého jazyka. Úroveň češtiny bude ověřena při rozhovoru s uchazečem. Cizinci mají také právo skládat zkoušku z matematiky v ukrajinském jazyce.
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY PRO UCHAZEČE S OMJ
Nevládní organizace META zpřehlednila informace týkající se uzpůsobení přijímacího řízení pro uchazeče s odlišným mateřským jazykem (OMJ), jehož podmínky a postup zveřejnilo MŠMT. Údaje jsou k dispozici na webu inkluzivniskola.cz
ONLINE SETKÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ ASISTENTY PEDAGOGA
Dne 5. prosince se uskuteční online setkání pro ukrajinské asistenty pedagoga na platformě Zoom. Projekt je realizován za technické a finanční pomoci UNICEF v rámci pracovního plánu s MŠMT. Registrovaným zájemcům bude zaslán odkaz pro přihlášení.
POMOC UKRAJINSKÝM UČITELKÁM SE VSTUPEM DO ČESKÉHO ŠKOLSTVÍ
Organizace Začni učit! nabízí pomoc s integrací ukrajinských učitelek do českého vzdělávacího systému. Ukrajinská garantka organizace má dvakrát týdně konzultační hodiny, kde pomáhá pedagožkám s kroky, které je třeba absolvovat, než je možné začít učit – jako třeba nostrifikace diplomu, pedagogické kvalifikace nebo hledání práce v českých školách.
Zaměstnanost
PODPORA PŘI HLEDÁNÍ PRÁCE
Diakonie Českobratrské církve evangelické odstartovala projekt Doma, který pomáhá cizincům se začleněním do života v české společnosti. Na stránkách jsou k dispozici videa v ukrajinském jazyce, v nichž se zájemci o zaměstnání dovědí např. to, jak napsat životopis a jsou seznámeni s formami pracovních úvazků anebo s tím, co je čistá a hrubá mzda.
POMOC MLADÝM BEZ ZAMĚSTNÁNÍ
Úřad práce (ÚP) spustil projekt s názvem „Záruky pro mladé“ pro lidi mladší 29 let, kteří nemají práci. ÚP nabízí klientům např. plán osobnostního rozvoje, individuální poradenství či motivační program. Pro zaměstnavatele ÚP nabízí vytipování vhodných klientů z řad uchazečů, výběrová řízení či mzdové příspěvky.
SPECIALISTÉ PRO PRÁCI S OSOBAMI S MIGRAČNÍ ZKUŠENOSTÍ
Úřad práce spouští novou službu využití Specialistů pro práci s osobami s migrační zkušeností. Tito specialisté budou moci nabídnout služby cizincům ze třetích zemí, kteří jsou v evidenci ÚP ČR i mimo ni. Dále budou spolupracovat i se zaměstnavateli, kteří zaměstnávají cizince ze třetích zemí.
Sociální systém
PROJEKT POTRAVINOVÉ A MATERIÁLNÍ POMOCI V RÁMCI PROGRAMU OPZ+
MPSV zahájilo realizaci projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III“ (PoMPo III). Ten je financován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Operačního programu zaměstnanost plus (OPZ+).
VYŠŠÍ PODPORA PRO RODINY S DĚTMI
Poslanci v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc Kč. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř na tři roky. Na čerpání rodičovského příspěvku mají za určitých podmínek nárok také cizinci. Osoby s dočasnou ochranou tento nárok nemají.
Zdravotnictví
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PŘI NÁVRATU DO ČR
Pro cizince, kteří se vrací do ČR a chtějí opět disponovat zdravotním pojištěním bez problémů a sankcí, platí zákonem dané podmínky. Veřejná zdravotní pojišťovna (VZP) na svém portále informuje, jaké kroky učinit při vycestování a návratu do země.
Ostatní
ZAPOJENÍ UKRAJINCŮ DO PROJEKTU ASISTENT PREVENCE KRIMINALITY
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve spolupráci s Ministerstvem vnitra provedla analýzu zapojení ukrajinské komunity do projektu Asistent prevence kriminality (APK). Výsledky analýzy a doporučení jsou k dispozici pro obce, města a obecní/městské policie, aby mohly lépe vyhodnotit možnosti zaměstnání Ukrajinců jako asistentů prevence kriminality.
PODPORA PRO MLADÉ UKRAJINCE
Organizace Člověk v tísni nabízí službu, která zajistí nezbytnou materiální, sociální a psychickou podporu mladistvým a mladým dospělým ve věku 15–21 let z Ukrajiny, kteří se v důsledku války ocitli v České republice bez doprovodu rodiny. Nabízí také přechodné ubytování v Karlových Varech, Plzni a Praze.
RYCHLEJŠÍ ZÍSKÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH PASŮ
Od 20. listopadu mohou Ukrajinci rychleji a pohodlněji získávat pasy a další dokumenty. Ukrajinské centrum Dokument (Passport service), které tyto služby nabízí, sídlí na adrese Michelská 1552/58, 141 00 Praha 4.
JAK SE VRÁTIT DO BĚŽNÉHO ŽIVOTA – PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
Organizace Člověk v Tísni vybudovala ve čtyřech krajích tým psycholožek, jejichž individuální i skupinové terapie probíhají také on-line. Díky spolupráci organizací Člověk v Tísni a Cesta domů vznikla publikace „35 způsobů, jak pomoci truchlícímu dítěti“, ve které mohou najít tipy všichni, kteří přijdou s takovým dítětem do kontaktu.
VÝVOJ MIGRAČNÍCH POHYBŮ A ZAČLENĚNÍ PŘISTĚHOVALCŮ NA TRHU PRÁCE
Analýza mezinárodní migrace na rok 2023 sleduje vývoj migračních pohybů a začlenění přistěhovalců na trhu práce v zemích OECD. Analyzuje také nedávné změny v politice řízení migrace a integrace v zemích OECD.
Další užitečné odkazy
2) Informace z našeho kraje
CPIC Plzeň
CO SE U NÁS DĚLO
Ve CPIC se dne 14. 11. konala regionální platforma pro otázky integrace cizinců na území Plzeňského kraje. Tématem setkání byla současná situace cizinců, představení aktuálních projektů (Pracovní skupina vykořisťování, Centrum lidských zdrojů Plzeňského kraje) a navázání spolupráce.
Dne 24. 11. připravili pracovníci CPIC zábavné odpoledne s bowlingem pro náctileté cizince. Akce se konala pod záštitou organizace UNICEF.
V listopadu byly adaptačně integrační kurzy v našem Centru tlumočeny do anglického (25. 11.) a mongolského (26. 11.) jazyka.
CO SE U NÁS DĚJE
Pravidelná psychosociální podpora, určena předevšímukrajinským dětem (do 18 let), které se na území ČR ocitly v souvislosti s válečným konfliktem, je nadále poskytována každý pátek v čase 8-12 hodin. Sezení lze poskytnout i rodičům a vede je psycholog původem z Ukrajiny. Trvá 60 minut a je nutné se předem objednat na icplzen@suz.cz nebo osobně v Centru.
V současné době u nás probíhají kurzy českého jazyka pro děti 3-6 let, 6-13 let, středoškoláky 14-18 let, 5 kurzů pro dospělé (začátečníky) jazykové úrovně A0 a také kurzy jazykové úrovně A1 (Neslovani).
Ve spolupráci s UNICEF pokračuje Podpůrná skupina pro ukrajinské děti ve věku 11-16 let. Ta se pod vedením psychologa CPIC schází každou středu v čase 15-18 hodin v našem sídle na Americké 39 v Plzni.
Pokračuje působení tlumočníků a pracovníků CPIC na KACPU a OAMP.
Jsme členy pracovní skupiny zaměřené na boj proti vykořisťování zahraničních pracovníků v Plzeňském kraji. To nám umožňuje sdílet zkušenosti s ostatními spolupracujícími organizacemi a přispívat k eliminaci nekorektních a často nezákonných postupů zaměstnávání cizinců u některých zaměstnavatelů v kraji.
V současné době probíhá v Centru Vánoční výtvarná soutěž. Děti mohou do Centra nosit obrázky s Vánoční tématikou a po novém roce budou vyhlášeni vítězové ve třech věkových kategoriích (0 – 5 let, 5 – 10 let. 10 – 15 let).
CO MÁME V PLÁNU
PROJEKT UNICEF
Ve dnech 1. 12. a 8. 12. pořádáme pro mládež únikovou hru, která účastníkům nabídne možnost posílit své dovednosti nutné k týmové spolupráci, procvičit si bystrost, logické myšlení, postřeh a trpělivost. Je třeba se předem registrovat na emailu icplzen@suz.cz nebo osobně v Centru.
Dne 4. 12. bude pozornost věnována mladším dětem, pro které je připravena Mikulášská nadílka. Za dětmi do CPIC přijde Mikuláš, anděl a čerti. Bude na ně čekat zábavný program a malé dárečky pro radost.
Dne 8. 12. mohou v rámci akce Vánoce zdaleka i zblízka strávit vánočně laděné odpoledne ve CPIC celé rodiny. Účastníci se mohou těšit např. na divadelní představení pro děti Staročeští koledníci, bubenický workshop, malování na obličej, tvoření vánočních ozdob či ochutnávku tradiční kuchyně.
KOMUNITNÍ KLUB PRO ŽENY A DÍVKY
Od 5. 12. startuje ve CPIC Plzeň pravidelné úterní setkání — Komunitní klub pro ženy a dívky. Povede jej studentka psychoterapie, absolventka sebezkušenostního výcviku v komunitní a skupinové psychoterapii. Bude probíhat každé úterý od 10:00 do 11:30 hodin.
I v prosinci se budou v našem Centru konat adaptačně integrační kurzy, a to ve dnech 3. 12, 9. 12. a 15. 12. s tlumočením do vietnamského, anglického a ruského jazyka. Pokud ještě někdo povinnost absolvovat kurz nesplnil, je třeba se přihlásit na www.frs.gov.cz/kurzy.
V prosinci bude otevřen další kurz českého jazyka pro začátečníky na úrovni A1 (Slovani).
CPIC Domažlice – detašované pracoviště
CO SE U NÁS DĚLO
Kolegové z detašovaného pracoviště v Domažlicích uspořádalisociokulturní kurz na téma Jak na řidičský průkaz a registraci vozidla v ČR.Akce se konala 11. 11. a byla tlumočena do ukrajinského jazyka.
Ve dnech 1. 11., 15. 11. a 29. 11. se konaly tři sociokulturní kurzy určené cizincům, kteří potřebují doložit svou komunikační kompetenci v češtině na požadované úrovni B1 pro účely získání českého občanství. Kolegové ze CPIC se zaměřili vždy na jednu z oblastí dané zkoušky (čtení, poslech, psaní).
CO SE U NÁS DĚJE
Od listopadu probíhají pod záštitou CPIC Domažlice dva kurzy českého jazyka pro začátečníky a jazykové úrovně A1.
CO MÁME V PLÁNU
Dne 9. 12. v 16-18 hodin se bude na adrese nám. Míru 51, Domažlice konat sociokulturní kurz s názvem České Vánoce. Akce je určena pro celé rodiny. Ty se mohou těšit na tvoření a povídání si o českých tradicích a zvycích.
Dne 13. 12. proběhne poslední ze série sociokulturních kurzů pro přípravu na zkoušku z českého jazyka k získání občanství ČR. Tentokrát bude zaměřen na konverzaci.
CPIC Tachov – kontaktní místo
CO SE U NÁS DĚLO
Dne 14. 11. se v Tachově pod záštitou CPIC a ve spolupráci s MěÚ Tachov uskutečnil sociokulturní kurz na téma Pracovně právní vztahy – pravidla v ČR. Klienti se dozvěděli více např. o pracovních smlouvách, pracovních podmínkách či ukončení pracovního poměru.
Ve spolupráci s Mgr. Vendulou Machovou, místostarostkou města Tachov, se dne 28. 11. na Městském úřadě v Tachově konalo Jednání u kulatého stolu. Hlavním tématem setkání bylo představení organizací pracujících s cizinci a působících na Tachovsku, předání aktuálních informací a nastavení budoucí spolupráce.
CO SE U NÁS DĚJE
V listopadu byly na základní škole v Tachově zahájeny dva základní kurzy českého jazyka pro začátečníky.
CO MÁME V PLÁNU
Ve spolupráci s MěÚ Tachov se dne 7. 12. uskuteční sociokulturní kurz na téma „Třídění odpadu“. Seminář proběhne v prostorách Regionálního vzdělávacího a informačního střediska REVIS. Bude určen pro dospělé i děti, pro které bude téma zpracováno hravou formou.
Ostatní
GASTRONOMICKÉ KURZY PRO MLADÉ LIDI Z UKRAJINY
Kurzy určené pro rozvoj dovedností v gastronomii v oboru číšník/servírka nebo jako kuchař přímo s profesionály. V Gastronomických kurzech se zájemci můžou naučit jazyk a teorii gastronomického světa. Určeno pro účastníky ve věku od 18 do 30 let.
Kontakt : Olga Burkova, burkova@smetankanovybor.cz
Odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování vyhlašuje Sbírku – POMOC, která zahřeje. Vyzývá ty, kteří mají doma nepotřebné teplé oblečení, spacáky, boty, karimatky apod., zkrátka vše, co pomůže člověku bez domova přežít zimu, aby je přinesli na sběrná místa v Plzni. Jde o tyto adresy: Kontaktní místo pro bydlení, Jagellonská 8; Univerzitní kavárna Družba, Sedláčkova 19; Diecézní charita Plzeň, Cukrovarská 16.
Krajské centrum vzdělávání pořádá v rámci projektu Let´s Grow! společné vánoční posezení a projekci dokumentárního filmu ČT Jednotřídka. Snímek pojednává o studentech a studentkách ročního přípravného kurzu ke studiu na SŠ.