Prostřednictvím našeho červencového Newsletteru CPIC se s Vámi chceme podělit nejen o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme v měsíci následujícím. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Karlovy Vary.
1.) aktuality
Pobyt v čr
NOVELA ZÁKONA O POBYTU CIZINCŮ: PŘEHLED HLAVNÍCH ZMĚN
Novela zákona o pobytu cizinců, která bude účinná od 1. července 2023 s sebou přináší několik změn. Všechna řízení, která byla započata před účinností novely zákona o pobytu cizinců (do 30. června 2023 včetně) budou dokončena podle předchozího znění zákona.
NOVÝ PŘÍSTUP PRO ZVLÁDNUTÍ MIGRACE BEZ POVINNÝCH KVÓT
Členské státy EU se dne 8. června 2023 po jednání dohodly na zásadních bodech migračního paktu. Reforma migrační politiky EU s sebou přináší některé hlavní principy, jehož hlavním bodem jsou žádné povinné kvóty na přijímání migrantů. Dále pak solidární finanční pomoc členským zemím, které jsou nejvíce zasaženy migrací. Z nutnosti přispívat bude po domluvě Česká republika prozatím vyjmuta, vzhledem k množství přijatých uprchlíků z Ukrajiny. Posledním principem je důsledná kontrola na vnějších hranicích Evropské unie. Důležitým výsledkem jednání je taktéž přijetí povinné hraniční procedury, která povede k lepšímu zabezpečení hranic EU před nelegální migrací a popřípadě také k rychlejšímu navracení těchto osob.
ČESKÁ REPUBLIKA PODPOŘÍ PROJEKTY ZAMĚŘENÉ NA PREVENCI NELEGÁLNÍ MIGRACE
Na návrh Ministerstva vnitra vláda schválila udělení peněžitých darů do zahraničí. Konkrétně se jedná o finanční podporu v hodnotě 37,5 milionu korun z programu Pomoc na místě, která zamíří do Turecka a Tuniska. Tyto dary jsou primárně cíleny na prevenci nelegální migrace do Evropské unie. Ministerstvo vnitra tak nadále pokračuje v podpoře zemí, které se potýkají se silným migračním tlakem.
Další finanční podpora ministerstva putuje na podporu uprchlíků a místní komunity v oblasti Turecka, která byla zasažena ničivým zemětřesením. Finanční dar má za cíl především pomoci se zajištěním ubytování a základních potřeb uprchlíkům, kteří v důsledku zemětřesení přišli o domovy a živobytí.
UKRAJINSKÉ KONZULTAČNÍ CENTRUM V PRAZE
Mezinárodní organizace ICMPD za podpory MV ČR a MV SRN ve spolupráci s Velvyslanectvím Ukrajiny v ČR spustila Ukrajinské konzultační centrum. Centrum se nachází na adrese KACPU, nám. OSN 844/1, Praha 9 ve 2. patře. Více informací na facebookových stránkách Centra.
VIDEOZÁZNAM WEBINÁŘE — ZMĚNY V UBYTOVÁNÍ
Ke změnám od 1.7.2023 byl dne 31.5.2023 realizován webinář s názvem Končící nouzové ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny. Na tomto webináři zazněly klíčové informace od odborníků na tuto problematiku. Webinář byl tlumočený do ukrajinštiny a byl z něj pořízený videozáznam, můžete si ho pustit za pomocí QR kódu na tomto letáku:
OVĚŘENÍ STAVU VYHOTOVENÍ OFICIÁLNÍCH DOKUMENTŮ OBČANŮ UKRAJINY
Občané Ukrajiny mohou využít službu ověření stavu vyhotovení dokumentů na oficiálních stránkách Státní migrační služby Ukrajiny (DMS). S touto službou mohou občané Ukrajiny ověřit stav vyřízení dokumentů jako například pas občana Ukrajiny, průkaz totožnosti, povolení k dočasnému pobytu, osvědčení o trvalém pobytu, imigrační povolení na Ukrajinu. Lze se zde dozvědět i o zamítnutí žádosti.
ZAMĚSTNANOST
STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE V ROCE 2022 USKUTEČNIL VÍCE NEŽ 18 TISÍC KONTROL
„Státní úřad inspekce práce rozšířil zaměření kontrol o kontroly pracovních podmínek zaměstnanců, držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny. Cílem takových kontrol bylo napomoci legálnímu a důstojnému začlenění držitelů dočasné ochrany z Ukrajiny na trh práce a zajistit jim tak rovné pracovní a ostatní podmínky, které jsou zaměstnancům v rámci jejich pracovněprávních vztahů ze strany zaměstnavatelů poskytovány.“
SOCIÁLNÍ SYSTÉM
UZNÁVÁNÍ INVALIDITY – PLATNOST PRŮKAZŮ Z UKRAJINY
Ukrajinské průkazy invalidity, kterým vypršela platnost po 24.2.2022, budou uznávány, pokud budou odpovídat vzorům, které má MPSV/ČSSZ. Ukrajina platnost průkazů prodloužila usnesením kabinetu ministrů na dobu stanného práva, které se pravidelně obnovuje vždy po 90 dnech a platí ještě 6 měsíců po skončení stanného práva.
VLÁDA SCHVÁLILA NAŘÍZENÍ, KTERÉ URČUJE ZAPOČITATELNÉ NÁKLADY NA BYDLENÍ
Humanitární dávka bude od 1. července sloužit jako příspěvek na náklady spojenými s životními potřebami i bydlením. Příspěvek pro solidární domácnost přestane být vyplácen. Vyplývá to z novely zákona Lex Ukrajina 5. Vláda dne 21.6.2023 také schválila nařízení, které určuje započitatelné náklady na bydlení pro stanovení nároku na humanitární dávku a její výše. Aby mohl cizinec s dočasnou ochranou dostat plnou výši započitatelných nákladů, musí bydlet na základě nájemní smlouvy v bytě, který je zapsán v evidenci bytů a smluv MPSV.
ORIENTAČNÍ VÝPOČET HUMANITÁRNÍ DÁVKY
ZDRAVOTNICTVÍ
INVALIDITA V ČR
Osoby, které mají dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, ale nejedná se o jedince se zdravotním postižením (nebo invalidní), si mohou od 1. července zažádat o posouzení zdravotního stavu na České správě sociálního zabezpečení. K těmto účelům slouží elektronický formulář na webových stránkách ePortálu ČSSZ. K žádosti je přiložené poučení a stručný osobní dotazník. Žadatelé rovněž vypíší do formuláře kontaktní údaje na ošetřujícího lékaře v ČR a bude možné přiložit i aktuální lékařské zprávy z ČR.
INFORMAČNÍ PODPORA LÉKAŘŮ
Nezisková organizace Spolek lékařů se zahraničním vzděláním «DOKTOR ČECHOV» nabízí informační podporu lékařů, farmaceutů, zdravotních sester a jiných zdravotníků, kteří se chystají pokračovat ve své profesní kariéře v České republice. Organizace nejen poskytuje informace o algoritmech uznání medicinských diplomů, ale také navazuje kontakty s Českou lékařskou komorou, Ministerstvem zdravotnictví ČR a dalšími institucemi a organizacemi.
OSTATNÍ
MINISTR ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ JAN LIPAVSKÝ JEDNAL S MINISTREM ZAHRANIČNÍCH VĚCÍ VIETNAMU BUI THANH SONEM
Díky velkému zájmu vietnamské společnosti o českou kulturu se připravuje otevření Českého centra v Hanoji a dále je v plánu také přímá letecká linka mezi Prahou a Hanojí.
DALŠÍ UŽITEČNÉ ODKAZY
UNHCR
LÉKAŘI PRO UKRAJINU
POMÁHEJ UKRAJINĚ
2.) INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC KARLOVY VARY
PLATFORMA TÝKAJÍCÍ SE LEX UKRAJINA V.
Dne 8. června se v našem CPIC pro Karlovarský kraj uskutečnilo setkání představitelů státního sektoru pro řešení situace ohledně změny zákona Lex Ukrajina V. v sociální oblasti. Hlavním cílem platformy bylo ujasnění některých změn v zákoně Lex Ukrajina V. platných od 1.7.2023, které se týkají humanitární dávky a reubytování ukrajinských uprchlíků s dočasnou ochranou.
OCENĚNÍ OD UNHCR PRO ARTURA HOSTIEVA
20.červen je světovým dnem uprchlíků, a právě v tento den probíhalo v České republice každoroční předávání ocenění od UNHCR mladým a inspirativním uprchlíkům prchajícím před válečným konfliktem. Mezi oceněnými byl i nominovaný sedmnáctiletý Artur Hostiev, který uprchl před válkou na Ukrajině se svou maminkou a mladším bratrem k nám do České republiky. Artur je nadaným studentem 2.ročníku Střední integrované školy v Chebu a zároveň po celou dobu studia dochází jako brigádník do práce, aby finančně přilepšil své mamince a mladšímu bratrovi. Ve svém volném čase se věnuje dobrovolnictví v neziskové organizaci Nádech, která se zaměřuje na rodiče samoživitele. Artur si své ocenění převzal v doprovodu své maminky a koordinátorky CPIC pro Karlovarský kraj, a to přímo z rukou vedoucího kanceláře úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky Ajmala Khybariho. Blahopřejeme!
KONVERZAČNÍ KLUB PRO DĚTI A MLADISTVÉ Z UKRAJINY
Centrum na podporu integrace cizinců v Karlových Varech s podporou nevládní neziskové organizace UNICEF nastartuje od 10.7. do 31.8. letní konverzační klub pro děti od 6 let a mladistvé do 19 let věku. Konverzační klub nabízí možnost smysluplně využít čas ke zdokonalovaní českého jazyka v rámci různých probíraných témat a plnění zábavných aktivit. Konverzační klub bude probíhat od pondělí do čtvrtka a bude rozdělen do tří věkových skupin: od 6 do 11 let, od 12 do 14 let, a od 15 do 19 let věku. Tyto skupiny budou docházet na svůj Konverzační klub v určené dny. Klub povedou dvě zkušené lektorky českého jazyka. V případě zájmu o přihlášení dítěte do klubu se s námi spojte skrze e-mail, telefonicky nebo přijďte osobě k nám do Centra v Karlových Varech a rádi Vám poskytneme více informací.
SOUTĚŽ V MALOVÁNÍ PRO DĚTI
Naše Centrum se rozhodlo uspořádat soutěž pro děti v malování na téma Co budu dělat o prázdninách. Stačí namalovat obrázek na dané téma, donést ho k nám do Centra v Karlových Varech nebo v Chebu a my Vaše obrázky zveřejníme na facebookových stránkách CPIC pro Karlovarský kraj. Prvních pět autorů, kteří dostanou nejvíce lajků za své obrázky, odměníme. Termín pro odevzdání je do 7.7.2023.
SOCIOKULTURNÍ SETKÁNÍ
Dne 7.června se v CPIC Karlovy Vary uskutečnilo sociokulturní setkání na téma Změny od 1.7.2023 pro držitele dočasné ochrany. Na kurz dorazil vysoký počet zájemců, kterým byly předány nejaktuálnější informace o změnách humanitárního příspěvku, jehož součástí jsou i započitatelné náklady na bydlení. Dále se zde klienti dozvěděli informace rozdělení na zranitelné a nezranitelné osoby, či o významu vedení evidence bytů, aj.
CPIC CHEB
PSYCHOSOCIÁLNÍ PORADENSTVÍ A PRÁVNÍ PORADENSTVÍ
Centrum v Chebu nabízí od 15.května bezplatnou pomoc v oblasti psychosociální problematiky. S naším odborníkem je možné se setkat každé pondělí od 14:00 – 17:00 hodin. V případě zájmu o psychosociální konzultaci je zapotřebí se objednat předem bud skrze e-mail, telefonicky nebo osobně v našem Centru.
Zároveň detašované pracoviště v Chebu nabízí bezplatné právní konzultace každou středu od 8 do 12 hodin. V případě zájmu o právní poradenství je nutné se objednat přes e-mail, telefonicky nebo se dostavit osobně do Centra.
SOCIOKULTURNÍ SETKÁNÍ
15.6.2023 se v našem detašovaném pracovišti v Chebu konal sociokulturní kurz na téma Změny od 1.7.2023 pro držitele dočasné ochrany. Cílem kurzu bylo představit změny v zákoně Lex Ukrajina V. týkající se humanitárního příspěvku a započitatelných nákladech pro osoby s dočasnou ochranou.
AKTIVITY NAŠICH PARTNERŮ
- Mateřské centrum KLUBÍČKO – navázali jsme s centrem spolupráci v rámci podpory potřeb dětí s rodinami uprchlíků s cílem zajistit přístup k odpovídajícím integrovaným podpůrným službám. Především se jedná o poradenské a asistenční služby zajišťující např. doprovod k lékaři nebo na úřady, tlumočnické služby, bližší spolupráci či podávání základních informací uprchlíkům. Součinnost obou center je finančně podporována nevládní neziskovou organizací UNICEF a potrvá až do konce roku 2024.
- KOTEC o.p.s – aktuálně se zabývají poradenstvím v oblasti zaměstnávání ukrajinských občanů, poskytují tlumočnické služby. Centrum je také určeno pro podporu rodin, přičemž centrum spolupracuje i s rodinami uprchlíků. Zároveň se jedná o nízkoprahové centrum pro děti a mládež.
- Charita ČR — Farní charita Cheb – je zapojena do sítě neziskových organizací a ve spolupráci s městem Cheb koordinuje konkrétní místní potřeby a nabídky. Nabídnout materiální pomoc lze například přes formulář Pomáháme Ukrajině v Chebu, který spravuje a praktickou pomoc koordinuje pracovník městského úřadu v Chebu.
- Klub NORA je součástí občanského sdružení Světlo Kadaň z.s. a probíhá zde příprava ukrajinských dětí na školu – pomoc při socializaci a zvládání nového jazyka.
- NÁDECH – nezisková organizace na pomoc a podporu rodičů samoživitelů. Nabízí možnosti materiální pomoci nebo bezplatné právní poradny. Zároveň provozuje Dobročinný obchůdek Nádech na adrese Náměstí 17. listopadu 398, Rybáře – Karlovy Vary.