Tento měsíc se Newsletter zabývá aktualitami a přehledem informačních zdrojů, které doporučujeme využívat pro lepší informovanost v oblasti migrace a zároveň děním na jednotlivých CPIC a co chystají. Prostřednictvím tohoto newsletteru se s Vámi chceme nejen podělit o vše zajímavé, co přinesly minulé měsíce, ale i Vás informovat o tom, co CPIC chystá v následujících měsících.
Klíčové informační zdroje
Centrálním rozcestníkem oficiálních informací je web Ministerstva vnitra. Obsahuje informace o pobytech, zaměstnávání, zdravotním pojištění, školství, pobytu, řidičských průkazech atd. Pro občany Ukrajiny je také zřízena speciálně stránka Naši Ukrajinci.
Pobyt v ČR
- Informace Ministerstva vnitra pro Ukrajince přicházející z důvodu válečného konfliktu včetně nejčastějších otázek a odpovědí.
- Informace Ministerstva vnitra pro cizince v rámci standardní migrace (zaměstnanecká karta, sloučení rodiny apod., nejčastější otázky a odpovědi, změny legislativy)
- Facebooková stránka pro Ukrajince přicházející z důvodu válečného konfliktu (nejčastější otázky a odpovědi, změny legislativy).
Školství a výuka českého jazyka
- Informace o podpoře Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, FAQ, metodická podpora
- Národní pedagogický institut — jak začleňovat děti/žáky cizince, pracovní listy, metodiky, bezplatné vzdělávání pro pedagogy
- Uznávání povinné školní docházky plněné v ČR Ukrajinou
- Aplikace pro výuku českého a ukrajinského jazyka, slovníček, aktivity pro děti
- Metodická podpora pedagogů, nástroje pro výuku českého jazyka – organizace META o.p.s, Aplikace Česky levou zadní
Zdravotnictví
- Řešení zdravotního pojištění po 150 dnech od udělení dočasné ochrany; obecné informace o zdravotním pojištění
- Poskytování zdravotních služeb v ČR
- Seznam lékařů včetně místa poskytování péče a jazykové vybavenosti
- Rozcestník psychologické pomoci
Zaměstnanost
- Informace o zaměstnávání Ukrajinců přicházejících z důvodu válečného konfliktu.
Sociální systém
- Informace ohledně humanitární dávky a solidárního příspěvku.
Bydlení
- Důležité je hlásit změnu místa pobytu do 3 dnů. Při změně adresy je nutné doložit i doklad o zajištění ubytování na nové adrese (čestné prohlášení vlastníka, úředně ověřená kopie nájemní smlouvy). Tuto změnu je možno provést osobně nebo poštou na adresu pracoviště Ministerstva vnitra nebo KACPU. Žádné změny ohlášeny e-mailem nebudou brány v potaz.
Odkazy na hlavní informační zdroje
________________________________________________________________________________________
Aktuality
Lex Ukrajina
je ve fázi příprav a před meziresortním řízením, dočasná ochrana bude prodloužena o 1 rok, tj. do 31.3.2024. Novela bude upravovat také prodloužení klasického víza strpění s kódem D/VS/91. Zde se předpokládá pouhá žádost o prodloužení bez dokládání dalších náležitostí žádosti. V období leden-březen 2023 budou muset Ukrajinci vyplnit online žádost o prodloužení dočasné ochrany. Ohledně vylepení/nevylepení nových víz se prozatím vedou diskuze.
„Jedním ze základních pilířů Lex Ukrajina je umožnit tzv. dočasnou ochranu uprchlíkům, kteří utekli před válečným konfliktem na Ukrajině, kterou se v praxi rozumí oprávnění k pobytu na území České republiky na 90 dní.“
Aktuální projekty pro získání financí
Projekt ESF Služby na podporu sociálního začleňování osob z Ukrajiny
Phishingové útoky
Řada organizací zaznamenala velký počet phishingových útoků prostřednictvím mobilních telefonů směřovaných přímo na osoby s udělenou dočasnou ochranou. Volající se představují jako KACPU, migrační politika, bezpečnostní sbor a podobně a žádají o přístup k osobním údajům a bankovním účtům.
________________________________________________________________________________________
Informace z našeho kraje
CPIC Olomoucký kraj
Mezi hlavní služby poskytované Centrem, patří sociální a právní poradenství, kurzy českého jazyka, sociokulturní kurzy, asistence na úřadech, u lékaře, ve školách apod., tlumočení, internetové pracoviště a knihovna. Všechny služby jsou poskytovány ZDARMA (všem cizincům spadajícím do cílové skupiny CPIC, včetně uprchlíků z Ukrajiny, kteří získali pobytové oprávnění na území ČR).
24.10.2022 – proběhl SOCIOKURZ na téma „Zkouška z češtiny nanečisto – úroveň A2 pro získání trvalého pobytu na území ČR“.
Připravujeme:
SOCIOKULTURNÍ KURZY na téma:
Nostrifikace — 28.11. online (tlumočení do ruštiny)
Dočasná ochrana — termín bude upřesněn na webových a facebookových stránkách (tlumočení do ukrajinštiny)
Vánoční tradice — 1.12. v Olomouci
Terénní práce
Mimo ambulantní služby poskytované v konzultačních hodinách jsou minimálně 1x týdně poskytovány konzultace také v rámci terénní práce, dle předchozího monitoringu a na základě vyhodnocení potřeb cílové skupiny v jednotlivých okresech. Plán na každý měsíc je uveřejňován na webových stránkách
Vzdělávací akce
Na základě dlouhodobé spolupráce s Úřadem práce ČR – pobočka v Olomouci proběhnou dva běhy prezentací pro cizince zaměřené na trh práce.
- Besedy pro studenty CMTF UP Olomouc a FF UP Olomouc
Výuka českého jazyka
Pořádáme kurzy českého jazyka pro dospělé i děti dlouhodobě legálně pobývající na území ČR. Kurzy probíhají v prezenční nebo v on-line formě. Klientům Centra jsou kurzy poskytovány zdarma.
V současnosti probíhá 23 kurzů v Olomouci, Prostějově, Teplicích nad Bečvou, Oskavě, Kojetíně.
Aktivity určené uprchlíkům z Ukrajiny
Psychologické poradenství pro děti a mládež a terapeutické konzultace pro dospělé.
Bezplatné psychologické poradenství pro děti a mládež od 6 do 18 let – běžence z Ukrajiny
Poradenství bude probíhat každé pondělí, vždy od 14:30 do 17:30 hod. a je zajištěno zkušenou ukrajinskou psycholožkou. Na jednotlivé konzultace je třeba se předem objednat na e-mailové adrese: icolomouc@suz.cz nebo telefonicky na tel. č.: 773 739 867, +420 608 119 971, +420 775 465 224.
Bezplatná terapeutická sezení pro dospělé uprchlíky z Ukrajiny
vždy od 15:30 do 17:30 hod. Na konzultaci je třeba se předem objednat na e-mailové adrese: icolomouc@suz.cz nebo telefonicky na tel. č.: 773 739 867, +420 608 119 971, +420 775 465 224.