Prostřednictvím Newsletteru CPIC se s Vámi chceme nejen podělit o aktuality z oblasti migrace a integrace, ale také o vše zajímavé, co v činnosti CPIC přinesl minulý měsíc, a dále Vás informovat o tom, co chystáme. Všechny aktuality z dění CPIC zveřejňujeme kromě webových stránek také na našem facebookovém profilu CPIC Jihočeský kraj.
1) AKTUALITY
Pobyt v ČR
PRODLUŽOVÁNÍ DOČASNÉ OCHRANY V ROCE 2024
Prodlužování dočasné ochrany v roce 2024 bude probíhat obdobně jako letos. Cizinec bude muset učinit online registraci a následně se dostavit na pracoviště Ministerstva vnitra k vylepení vízového štítku.
ZMĚNA V TISKOPISU K ŽÁDOSTI O POSKYTNUTÍ DOČASNÉ OCHRANY
Od 3. listopadu došlo k aktualizaci tiskopisu, který je nutné přiložit k žádosti o dočasnou ochranu (DO). Starší verzi tiskopisu již nelze použít.
WEBINÁŘ K LEX UKRAJINA VI
Dne 8. prosince proběhne ve spolupráci OAMP – Správy uprchlických zařízení (SUZ) a Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) webinář k navrhované novele Lex Ukrajina VI. Tématy budou prodlužování DO a víz za účelem strpění v roce 2024, změny v rámci KACPU, přidělování prvotního ubytování, nouzové ubytování, změny v oblasti HUD a dávky MP.
INFOLINKA PRO OSOBY S DOČASNOU OCHRANOU HLEDAJÍCÍ UBYTOVÁNÍ
Organizace Romodrom a IOM spustily novou bezplatnou infolinku pro osoby s dočasnou ochranou, kteří mají potíže s ubytováním. Linka funguje od pondělí do pátku od 8:00 do 16:00 hodin a je dostupná v ukrajinštině, češtině a ruštině. Číslo je +420 800 933 339.
Školství a výuka českého jazyka
PŘIJÍMACÍ ŘÍZENÍ NA STŘEDNÍ, VYSOKÉ A VYŠŠÍ ODBORNÉ ŠKOLY
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) vydalo opatření, které cizincům s DO při přijímacích řízení na střední, vysoké a vyšší odborné školy ve školním roce 2024/2025 promíjí zkoušku z českého jazyka. Úroveň češtiny bude ověřena při rozhovoru s uchazečem. Cizinci mají také právo skládat zkoušku z matematiky v ukrajinském jazyce.
PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY PRO UCHAZEČE S OMJ
Nevládní organizace META zpřehlednila informace týkající se uzpůsobení přijímacího řízení pro uchazeče s odlišným mateřským jazykem (OMJ), jehož podmínky a postup zveřejnilo MŠMT. Údaje jsou k dispozici na webu inkluzivniskola.cz
ONLINE SETKÁNÍ PRO UKRAJINSKÉ ASISTENTY PEDAGOGA
Dne 5. prosince se uskuteční online setkání pro ukrajinské asistenty pedagoga na platformě Zoom. Projekt je realizován za technické a finanční pomoci UNICEF v rámci pracovního plánu s MŠMT. Registrovaným zájemcům bude zaslán odkaz pro přihlášení.
POMOC UKRAJINSKÝM UČITELKÁM SE VSTUPEM DO ČESKÉHO ŠKOLSTVÍ
Organizace Začni učit! nabízí pomoc s integrací ukrajinských učitelek do českého vzdělávacího systému. Ukrajinská garantka organizace má dvakrát týdně konzultační hodiny, kde pomáhá pedagožkám s kroky, které je třeba absolvovat, než je možné začít učit – jako třeba nostrifikace diplomu, pedagogické kvalifikace nebo hledání práce v českých školách.
Zaměstnanost
PODPORA PŘI HLEDÁNÍ PRÁCE
Diakonie Českobratrské církve evangelické odstartovala projekt Doma, který pomáhá cizincům se začleněním do života v české společnosti. Na stránkách jsou k dispozici videa v ukrajinském jazyce, v nichž se zájemci o zaměstnání dovědí např. to, jak napsat životopis a jsou seznámeni s formami pracovních úvazků anebo s tím, co je čistá a hrubá mzda.
POMOC MLADÝM BEZ ZAMĚSTNÁNÍ
Úřad práce (ÚP) spustil projekt s názvem „Záruky pro mladé“ pro lidi mladší 29 let, kteří nemají práci. ÚP nabízí klientům např. plán osobnostního rozvoje, individuální poradenství či motivační program. Pro zaměstnavatele ÚP nabízí vytipování vhodných klientů z řad uchazečů, výběrová řízení či mzdové příspěvky.
SPECIALISTÉ PRO PRÁCI S OSOBAMI S MIGRAČNÍ ZKUŠENOSTÍ
Úřad práce spouští novou službu využití Specialistů pro práci s osobami s migrační zkušeností. Tito specialisté budou moci nabídnout služby cizincům ze třetích zemí, kteří jsou v evidenci ÚP ČR i mimo ni. Dále budou spolupracovat i se zaměstnavateli, kteří zaměstnávají cizince ze třetích zemí.
Sociální systém
PROJEKT POTRAVINOVÉ A MATERIÁLNÍ POMOCI V RÁMCI PROGRAMU OPZ+
MPSV zahájilo realizaci projektu „Potravinová a materiální pomoc nejchudším osobám III“ (PoMPo III). Ten je financován z prostředků Evropské unie prostřednictvím Operačního programu zaměstnanost plus (OPZ+).
VYŠŠÍ PODPORA PRO RODINY S DĚTMI
Poslanci v rámci novely zákona o státní sociální podpoře schválili navýšení rodičovského příspěvku. Ten se rodičům dětí narozených od 1. ledna 2024 navýší o 50 tisíc korun, tedy z původních 300 tisíc na 350 tisíc Kč. Zároveň bude jeho čerpání zkráceno ze čtyř na tři roky. Na čerpání rodičovského příspěvku mají za určitých podmínek nárok také cizinci. Osoby s dočasnou ochranou tento nárok nemají.
Zdravotnictví
ZDRAVOTNÍ POJIŠTĚNÍ PŘI NÁVRATU DO ČR
Pro cizince, kteří se vrací do ČR a chtějí opět disponovat zdravotním pojištěním bez problémů a sankcí, platí zákonem dané podmínky. Veřejná zdravotní pojišťovna (VZP) na svém portále informuje, jaké kroky učinit při vycestování a návratu do země.
Ostatní
ZAPOJENÍ UKRAJINCŮ DO PROJEKTU ASISTENT PREVENCE KRIMINALITY
Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) ve spolupráci s Ministerstvem vnitra provedla analýzu zapojení ukrajinské komunity do projektu Asistent prevence kriminality (APK). Výsledky analýzy a doporučení jsou k dispozici pro obce, města a obecní/městské policie, aby mohly lépe vyhodnotit možnosti zaměstnání Ukrajinců jako asistentů prevence kriminality.
PODPORA PRO MLADÉ UKRAJINCE
Organizace Člověk v tísni nabízí službu, která zajistí nezbytnou materiální, sociální a psychickou podporu mladistvým a mladým dospělým ve věku 15–21 let z Ukrajiny, kteří se v důsledku války ocitli v České republice bez doprovodu rodiny. Nabízí také přechodné ubytování v Karlových Varech, Plzni a Praze.
RYCHLEJŠÍ ZÍSKÁVÁNÍ UKRAJINSKÝCH PASŮ
Od 20. listopadu mohou Ukrajinci rychleji a pohodlněji získávat pasy a další dokumenty. Ukrajinské centrum Dokument (Passport service), které tyto služby nabízí, sídlí na adrese Michelská 1552/58, 141 00 Praha 4.
JAK SE VRÁTIT DO BĚŽNÉHO ŽIVOTA – PRO DĚTI I DOSPĚLÉ
Organizace Člověk v Tísni vybudovala ve čtyřech krajích tým psycholožek, jejichž individuální i skupinové terapie probíhají také on-line. Díky spolupráci organizací Člověk v Tísni a Cesta domů vznikla publikace „35 způsobů, jak pomoci truchlícímu dítěti“, ve které mohou najít tipy všichni, kteří přijdou s takovým dítětem do kontaktu.
VÝVOJ MIGRAČNÍCH POHYBŮ A ZAČLENĚNÍ PŘISTĚHOVALCŮ NA TRHU PRÁCE
Analýza mezinárodní migrace na rok 2023 sleduje vývoj migračních pohybů a začlenění přistěhovalců na trhu práce v zemích OECD. Analyzuje také nedávné změny v politice řízení migrace a integrace v zemích OECD.
Další užitečné odkazy
ČTVRTLETNÍ ZPRÁVA O MIGRACI ZA III. ČTVRTLETÍ 2023
SOS LINKA PRO POMOC VYKOŘISŤOVANÝM A OBCHODOVANÝM LIDEM
ANALÝZA ZAMĚSTNÁVÁNÍ CIZINCŮ ZE TŘETÍCH ZEMÍ
2) INFORMACE Z NAŠEHO KRAJE
CPIC ČESKÉ BUDĚJOVICE
Co se u nás dělo ?
V průběhu listopadu jsme v našem Centru uspořádali pro dětské i dospělé klienty aktivity a workshopy tematicky zaměřené na období podzimu. Jedním z nich byly „Dušičky“ – workshop, na kterém si malí i velcí účastníci vyráběli různé podzimní dekorace a formou vyprávění se dozvěděli o podzimních zvyklostech a svátcích v ČR.
Pro děti školního věku jsme připravili „Tvořivé podzimní prázdniny“, během kterých si děti za pomoci dospělých vyráběly létající draky, které po zhotovení měly možnost vyzkoušet venku. Druhý prázdninový den byl věnován vyřezávání a zdobení dýní a tvoření podzimních dekorací z nejrůznějších materiálů.
V listopadu proběhly ve spolupráci se ZONEPI Research s.r.o. také další dva workshopy pro děti věkové skupiny 12+, a to workshop „Virtuální realita“, během kterého měly děti možnost vyzkoušet různé technologie virtuální reality vytvářející iluzi skutečného světa, a workshop „3D tisk a modelování“. V navázané spolupráci plánujeme pokračovat i v dalším roce.
Fotografie z našich akcí naleznete také na našem facebookovém profilu https://www.facebook.com/cpic.projihoceskykraj
Co se u nás děje ?
Kurzy českého jazyka základní i intenzivní úrovně, které probíhaly nejen v našem Centru v Českých Budějovicích, ale i v dalších městech v rámci celého Jihočeského kraje, mají nyní plánovanou prosincovou přestávku. Na kurzy opět navážeme v průběhu ledna.
Ve středu 29. 11. od 15:00 do 18:00 hodin pořádáme již tradiční vánoční workshop, během kterého se účastníci nejen dozví, ale budou mít možnost sami si vyzkoušet některé vánoční zvyky a tradice. Součástí workshopu je i výroba vlastních vánočních ozdob a dekorací, ochutnávka typického českého vánočního cukroví i pouštění vánočních koled.
V rámci spolupráce s Městskou knihovnou v Táboře pořádáme dne 30. 11. od 10:00 do 12:00 hodin v prostorách knihovny již druhé informační setkání našich sociálních pracovníků a občanů Ukrajiny. Tématem bude „Pobytová problematika“. Přítomna bude i tlumočnice do ukrajinského jazyka a část přednášky bude opět vyhrazena dotazům a diskuzi.
PRAVIDELNÉ AKTIVITY V CENTRU
KLUBÍČKO – úterý 9:00-11:00 (dětský klub pro nejmenší, aktivita pro maminky s dětmi ve věku 0-3 roky)
INTEGRAČNÍ DĚTSKÝ KLUB – středa 16:30-18:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
KLUBÍK MEZINÁRODNÍCH DESKOVÝCH HER – čtvrtek 16:00-17:30 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-12 let)
KOMUNITNÍ KLUB pro ženy a dívky – středa 19:00-20:00 a neděle 14:00-17:00
KONVERZAČNÍ KLUB MLAĎÁK – pondělí 16:00-18:00 (aktivita pro mládež 15-20 let, na adrese Husova tř. 622/45, ČB)
KLUB PRO HOLKY A KLUKY – úterý 15:30-17:00 (volnočasová aktivita pro děti ve věku 6-10 let a 11-14 let, na adrese Husova tř. 622/45, ČB)
KOMUNITNÍ KLUB MLAĎÁK – čtvrtek 16:00-18:00 (aktivita pro mládež 15-20 let, na adrese F. Ondříčka 1855/42, ČB)
Co máme v plánu ?
ADAPTAČNĚ-INTEGRAČNÍ KURZY
Dne 2. 12. veřejný kurz ve CPIC s tlumočením do mongolštiny
Dne 10. 12. veřejný kurz ve CPIC s tlumočením do ukrajinštiny
Cizinci, na které se povinnost absolvování tohoto kurzu vztahuje, si mohou vybrat z celkem devíti jazykových mutací, do kterých jsou tyto kurzy tlumočeny. Výjimkou nejsou ani kurzy v raritních jazykových mutacích (japonština, thajština)
AKCE:
V pondělí 4. 12. od 16:00 do 18:00 hodin proběhne ve CPIC České Budějovice „Mikulášská besídka“, v rámci které chceme našim klientům ukázat klasickou českou předvánoční tradici a dětem poskytnout nevšední zážitek.
V rámci aktivit a prohloubení vztahů mezi členy Komunitního klubu Mlaďák 15+ proběhne v sobotu 9. 12. v čase 14:30-17:45 setkání účastníků z různých CPIC po celé ČR, a to na akci Úniková místnost „The Chamber“ v Praze.
V blízké budoucnosti ve spolupráci s Policií České republiky plánujeme uspořádat sociokurz na téma „Bezpečnost silničního provozu“.
Na žádost našich klientů plánujeme uspořádat workshop „Finanční gramotnost pro dospělé“.
Informace o aktuálním dění v našem Centru naleznete na našich webových stránkách CPIC pro Jihočeský kraj.
DETAŠOVANÉ PRACOVIŠTĚ CPIC PÍSEK
Co se u nás dělo ?
V průběhu listopadu jsme se na Městském úřadu v Písku spolu s dalšími spřátelenými organizacemi a institucemi opět zúčastnili regionální platformy. Jejím hlavním tématem byla spolupráce při řešení aktuální cizinecké problematiky a výhled na další období.
Co se u nás děje ?
V pondělí 27. 11. od 16:00 do 18:00 hodin pořádá CPIC Písek vánoční sociokurz na téma „Vánoce ve světě“, který přiblíží vánoční atmosféru různých zemí světa. Součástí akce budou nejen tvořivé dílny, na kterých si účastníci budou moci vyrobit vánoční dekorace a ozdoby, ale i ochutnávka klasického českého vánočního cukroví.
Pravidelné odborné sociální poradenství probíhá na adrese našeho Centra v ulici Nádražní 11988, a to každé pondělí v čase 12:00-17:00 a každou středu v čase 8:00-12:00. V úterý a čtvrtek se pracovnice soustředí na terénní činnost. Poradenství může probíhat i přímo v místě bydliště klientů, po předchozí domluvě je možné zajistit i tlumočníka.
I nadále mohou klienti po předchozím objednání využít právní (každou středu v čase 8:00-12:00 hod.) a psychosociální poradenství (každé pondělí v čase 12:00-17:00 hodin).
Co máme v plánu ?
V pondělí 11. 12. od 15:30 do 17:30 hodin pořádá CPIC Písek pro své klienty v seniorském věku a jejich vnoučata akci s názvem „Tradiční zdobení vánočního cukroví“, během které plánujeme účastníkům přiblížit nejen typické české vánoční recepty na cukroví, ale i zvyky a tradice, které se k tomuto období pojí. Součástí akce bude i samotné zdobení vánočních perníčků a lineckého cukroví spojené s ochutnávkou typického českého domácího vánočního cukroví.
Základní kurzy českého jazyka Z1 (středa 16:30-18:00 a neděle 10:00-11:30) a Z2(neděle 11:30-13:00), které probíhají na adrese ZŠ a MŠ Tylova v Písku, budou z důvodu prosincové přestávky přerušeny. Poslední lekce proběhne v neděli 3. 12. Na kurzy navážeme opět v průběhu ledna.
V rámci Jihočeského regionu proběhne dne 5. 12. také poslední letošní lekce základního kurzu českého jazyka v Blatné. Kurz je nyní možné navštěvovat každé úterý v čase 15:00-16:30.
KONTAKTNÍ PRACOVIŠTĚ V JINDŘICHOVĚ HRADCI
Co se u nás děje ?
Na základní kurz českého jazyka, který se těší velkému zájmu z řad našich klientů, opět navážeme po prosincové přestávce.
Odborné sociální poradenství zajišťujeme na adrese tohoto kontaktního místa, Pravdova 837, a to každé pondělí v čase 12:00-17:00 a středu v čase 8:00-12.00. Po předchozí domluvě je možné klientům poskytnout i doprovod (např. na úřad nebo k lékaři) s využitím tlumočníka. V týdnu od 25. 12. nebude odborné sociální poradenství poskytováno, na naše klienty se budeme těšit opět ve středu 3.1.2024 v čase od 8:00-12:00.
DĚNÍ V JINÝCH ORGANIZACÍCH:
Městská knihovna Tábor pořádá v pondělí 18. 12. od 9:30 do 10:30 hodin čtenářský klub „Lojzík“, který je určen pro nejmenší děti ve věku 1-3 let. Ty se zde formou her, tvoření, rýmování, písniček a drobných dramatizací seznámí s příběhy a pohádkami z dětských knížek. Letáček s podrobnostmi v české a ukrajinské verzi a více informací ke čtenářskému klubu k dispozici zde: Knihovna pomáhá / Бібліотека допомагає (knihovnatabor.cz)
Na stránkách Městské knihovny Tábor naleznete také odkaz ke stažení dvojjazyčného časopisu Parťák určeného pro ukrajinské děti žijící v Česku. Publikace je vhodná pro holky a kluky od 8 do 13 let a zábavnou formou představuje Českou republiku (tradice, pověsti, oblíbená výletní místa atd.). Odkaz Dvojjazyčný časopis Parťák – Skautská křižovatka
Jazykové centrum Alphabet s.r.o. otevřelo kurzy českého jazyka základní i pokročilé úrovně. Více informací naleznete zde: http://www.jcalphabet.cz/
Iniciativa Svět v Písku vydala již druhé instruktážní video určené zejména cizincům žijícím v Písku, jehož hlavním cílem je pomoc s orientací ve městě, vysvětlení místních pojmů, doporučení, na koho se obrátit v případě dotazů atd. Informace jsou tentokrát zaměřeny na okolí Písecka. Více k videu zde: https://www.youtube.com/watch?v=7oElxkNUtF4